Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Inregistrare apel miui 14 android 13

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Am nevoie sa inregistrez 1-2 apeluri , ceva legat de garantie la un produs foarte scump si importatorul cam face figuri.
Imi trebuie o dovada cumva ca se promite una si apoi se face altceva si nu mai recunoste ce au spus.

Problema este ca cube acr nu merge da o eroare si cere sa intru la Restricted settings
Iar acesta optiune nu exista la mine
Aici apare dar are soft de india cred. Pt telefoanele din europa se gaseste cumva optiunile astea?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/91B72lEpcqc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Eu folosesc True Phone pe MiUI 14. Varianta cu Ads merge f bine si inregistreaza fara probleme.

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,192
  • Înscris: 27.06.2007
nu - in Europa, din cauza GDPR, nu se mai poate inregistra apeluri (de la android 9 in sus)

#4
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 22.02.2014
Trebuie pus in telefon Rom de pe xiaomi.eu.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 30.08.2006
Inregistrarea apelurilor fara consimtamant nu au nici o valoare juridica sau contractuala. Trebuie sa-i aduci la instiintare ca apelul e unul inregistrat si ca doreste sa continue.
Art 226 din Codul Penal
(2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Edited by Leo2006, 26 September 2023 - 07:10.


#6
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008
Asa cum a spus si Leo mai sus, chiar daca reusesti sa inregistrezi apelul, acesta nu are nici o valoare juridica.
Ba mai mult, ai putea fi tu acuzat ca l-ai inregistrat fara sa il anunti si fara sa ii ceri acordul.

Inregistrarea are valoare doar asa, pentru tine.
Daca vrei sa iti aduci aminte ce ai vorbit mai exact sau daca vrei sa ii arati sefului ca tu ai facut presiuni, dar ca importatorul v-a pacalit.

#7
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 23.09.2017
Am vazut ca mai apar in presa investigatii jurnalistice (recorder de exemplu) iar reporterii apoi ofera in materialul video si convorbirile. Din cate am vazut nimeni nu i-a at in judecata. Ce se intampla in aceste cazuri?

#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006
asta e identica cu camerele de bord, cu camerele de supraveghere din parcari.....adica au valoare foarte mare in caz de ceva, nimeni nu vine sa te amendeze ca ai camera pusa, ba din contra iti multumesc gaborii ca ii ajuti, inreg convorbirilor e foarte buna ca sa dovedesti ca ai fost mintit de un comerciant, plus ca daca comerciantul aude ca ai inregistrare va face tot posibilul sa rezolve fara alte implicari. Vrajelile ca nu e legal, ca iei amenda e pt cine e slab de inger si ii e frica si de umbra lui, adica daca vrei sa te pazeasca ala care a dat legea....n-ai decat, eu prefer sa ma pazesc singur de escroci, cu orice metode am la indemana

#9
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 23.09.2017

 Leo2006, on 26 septembrie 2023 - 07:03, said:

Art 226 din Codul Penal


ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţă ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu


Cred ca se refera la situatia cand ii bagi un microfon in casa sa ii asculti convorbirile, sau ii inregistrezi convorbirile la telefon insa tu nu esti participant la conversatie.
Daca era altfel, cred ca toti care au divulgat in presa/tv convorbirile erau deja la puscarie Posted Image Adica ai vazut si tu cati jurnalisti suna pe x si y sa ii intrebe nu stiu ce si apoi convorbirea o dau la stiri.

Edited by alex342, 26 September 2023 - 07:32.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Si daca esti participant la conversatie trebuie sa ceri acordul celorlalti - suna la un furnizor de servicii si primul lucru care il vei auzi este  ca "acest apel poate fi inregistrat" - daca doresti sa continui apelul inseamna ca esti de acord.

#11
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 Leo2006, on 26 septembrie 2023 - 07:03, said:

Inregistrarea apelurilor fara consimtamant nu au nici o valoare juridica sau contractuala. Trebuie sa-i aduci la instiintare ca apelul e unul inregistrat si ca doreste sa continue.
Art 226 din Codul Penal
(2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
Si care lege iti cere consimtamantul  apelatului inregistrarea apelului ?
Eu inteleg din articolul de lege postat aici ca e interzisa publicarea , transmiterea, divulgarea . . . . dar cand il dai in judecata poti face afirmatia ca ai o inregistrare a apelului. Mai departe e  optiunea judecatorului daca accepta sau nu ca dovada .

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 30.08.2006
Doar un judecator de drepturi si libertati poate decide utilizarea inregistrarilor video si de sunet ca probe.  Acesta e motivul pentru care politia poate folosi inregistrari video de pe camerele de supraveghere in anumite conditii. Altfel sunt nule de drept deoarece nu respecta dreptul la viata privata.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

 STARTREK1, on 26 septembrie 2023 - 06:24, said:

nu - in Europa, din cauza GDPR, nu se mai poate inregistra apeluri (de la android 9 in sus)

In Europa anumite institutii n-au nici o restrictie de a inregistra apelurile, bineinteles comunicandu-ti acest aspect. Si nu exista optiunea nu esti de acord.

#14
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Dai pe difuzor si inregistrezi cu alt telefon.

#15
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
@Varonul : Solutia care merge garantat : ROM de Indonezia. Asa am procedat si eu, cu al meu Redmi Note 10 Pro.

#16
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Legat de GPDR, am auzit recent ceva de genul; daca te duci la procuror, inregistrarile, chiar si fara acordul persoanei respective, sunt valide.  Spusele erau ale lui Cristian Danilet (judecator). El vorbea despre cazurile penale (cred).

Tind sa cred ca si intr-un proces civil, e la fel.
Cum zicea cineva mai sus, eu cred ca GPDR e doar pt a interzice publicarea pe net/in spatiu public a acelei convorbiri care se considera a fi privata.
Dar o convorbire privata, intre doi participanti la discutie, nu este "privata" fata de cei doi participanti la discutie si fata de autoritati (procurori/judecatori/avocati implicati intr-un proces). Eu asa gandesc.

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
GDPR e mai mult despre reguli de manipulare a datelor in scop comercial.
Daca o fi de chestii penale sau judecata, probabil judecatorul poate sau nu admite o inregistrare.

#18
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 [mc]xtrem, on 26 septembrie 2023 - 08:58, said:

Dai pe difuzor si inregistrezi cu alt telefon.

Eu inregistrez chiar cu telefonul la care vorbesc. Am facut/fac asa la iPhone(SE, primul).
Am o aplicatie care pe varianta free doar are rol de microfon.
Dar eu pun pe speaker si microfonul fiind aproape de difuzor inregistreaza si ceea ce iese prin difuzor :)
Singurul dezavantaj e ca trebuie sa gasesti un loc unde sa nu te auda altii. (daca nu vrei acest lucru)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate