Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Am desfundat scurgerea de la cada!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 29.10.2017
Eu am niste plicuri din hipermarket cu praf contine si soda caustica dupa miros, se toarna praful pe teava la intrare si pe urma se varsa in cada/chiuveta o oala de apa fierbinte clocotinda

Dar in 1993 daca aveai o sticla de cola nu desfundai chiuvete cu ea :)

#20
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 23.02.2007

View Postcornelvideo, on 25 septembrie 2023 - 12:16, said:

Buna ziua.
Nu vreau nimic, doar ma laud!!!!

Bloc din 1980, am desfundat scurgerea de la cada in urma cu 30 de ani.
Acum trebuia sa astept cateva zeci de minute pana se scurgea apa din cada.
Am turnat 2 litri de CocaCola, am lasat 2 ore, am dat drumul la apa foarte
fierbinte 30 minute si spre mirarea mea s-a desfundat!
Credeam ca e doar o legenda urbana dar la mine a functionat.
Sunt curios daca a mai desfundat cineva in felul asta.
P.S. De azi nu mai beau CocaCola.


Practic ai desfundat coloana blocului, deci i-ai ajutat si pe restu.

#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,282
  • Înscris: 06.01.2007
Cola e pentru desfundat esofagul. Exista la Leroy soda caustica. Ia 2-3 sticle de-alea de 500g sa fie acolo ca-i ieftina si buna.
Pui seara in sifon, dimineata il ai ca nou.
Cola are ceva acid fosforic, care e un bun decapant. Dar nu de decapant ai tu nevoie la desfundat cada. Acolo e totul plastic banuiesc. Acidul fosforic ar fi pentru rugina. tu ai nevoie de soda caustica, pentru materiale organice ca alea infunda teava de plastic, nu rugina.

Daca mai pui cola, probabil ca or sa afle toti gandacii ca sarbatoresti ceva.

Gelurile pe baza de soda sunt bune acolo unde nu sta soda. In sifoane nu ai de ce pune gel, ca sta binemersi. De aia e sifon.

#22
kwik

kwik

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.09.2023

View Postmaccip, on 25 septembrie 2023 - 20:03, said:

Cola e pentru desfundat esofagul. Exista la Leroy soda caustica. Ia 2-3 sticle de-alea de 500g sa fie acolo ca-i ieftina si buna.
Pui seara in sifon, dimineata il ai ca nou.
Cola are ceva acid fosforic, care e un bun decapant. Dar nu de decapant ai tu nevoie la desfundat cada. Acolo e totul plastic banuiesc. Acidul fosforic ar fi pentru rugina. tu ai nevoie de soda caustica, pentru materiale organice ca alea infunda teava de plastic, nu rugina.

Daca mai pui cola, probabil ca or sa afle toti gandacii ca sarbatoresti ceva.

Gelurile pe baza de soda sunt bune acolo unde nu sta soda. In sifoane nu ai de ce pune gel, ca sta binemersi. De aia e sifon.
se gaseste sticla din aia de soda caustica si la dedeman pentru astia care nu avem leroy merlin in orasele mai mici?

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,282
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkwik, on 25 septembrie 2023 - 20:34, said:

se gaseste sticla din aia de soda caustica si la dedeman pentru astia care nu avem leroy merlin in orasele mai mici?
Posibil, nu stiu. Intreaba acolo.
Eu doar la Leroy am vazut. Dedeman e departe de mine si nu prea-l vizitez.

Dar, sunt si plicurile alea de desfundat, de la Lidl, DM, etc..
Tot soda caustica au, doar ca nu stiu concentratia si ce mai au prin ele. Eu le-am gasit inferioare sodei caustice. Soda o folosesc in mai multe scopuri, de-aia nu ma complic cu mai multe tipuri de chimicale.

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020
Solutiile vrajeala/soda/acidul etc nu merg decat in sifonul infundat... daca problema e dupa sifon degeaba le pui tu in sifon ca solutia ramane acolo - teava fiind blocata nu are cum sa ajunga pana la dop nicio solutie, pentru ca este apa pe traseu (care actioneaza ca un tampon), pe tsava ;)  Daca nu e dop total si curge cat de cat atunci mai are o sansa...

deci ramaneti la sarpalau ca e sfant... de aici si vorba doamnelor mi-a desfundat tsava instalatorul (clar nu cu solutii) :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate