Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Sfat achizitie aparat foto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostAztecWarrior, on 19 septembrie 2023 - 19:54, said:

cu 1/6 inch cât sunt cei de telefon. Și senzori mai mari nu se pot monta pe telefon..
Sigur?

View PostAztecWarrior, on 19 septembrie 2023 - 19:54, said:

.
6. Nu mai vorbesc acum de funcțiile în plus ce le are aparatul și telefonul nu. Ba mai mult nici un telefon nu o sa le aibă vreodată.
. .
Ca de exemplu?

#38
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,885
  • Înscris: 30.08.2006
Despre senzorii de 1 inch care de fapt nu sunt de 1 inch
https://www.cined.co...ou-might-think/
Mai ales la fotografii de interior ai nevoie de un dslr. Un telefon nu stie sa masoare luminozitatea pe un punct si nici sa scoata o imagine clara in intuneric.
Pentru fotografii in aer liber, un telefon bun se descurca foarte bine.
Attached File  DSC_8413.JPG   190.56K   18 downloads

#39
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostAutumn_Dream, on 19 septembrie 2023 - 10:17, said:

Nu vreau să fac poze cu telefonul. De aceea am deschis topicul. Mă interesează un aparat foto ca lumea care să facă poze frumoase când călătoresc. Atât.
Mulțumesc pentru sugestii și răspunsuri.
Revin pentru ca colegii nu-ti raspund. In 4000 lei, daca vrei sa ai un aparat foto nou, nu vei gasi decat de tip mirrorless sau bridge.
Aparatele foto mirrorless sunt o varianta mai usoara a DSLR-urilor si se diferentiaza prin faptul ca nu mai au oglinda/prisma. Astfel, imaginea este captata direct de senzor, iar prin finder, vei vedea o copie electronica si nu optica. De regula vin cu un obiectiv de tip general, un 18-55 sau pe acolo. Acest obiectiv iti este perfect pentru ce vrei tu. Vrei unul care sa-ti apropie mai mult imaginea, iti cumperi ulterior un obiectiv tele. Mai sunt diferente la senzor, dar nu te intereseaza, asa ca nu ma bag in seama.
Din astea: https://www.f64.ro/a...ess
iti recomand:
https://www.f64.ro/s...k-kit-16-50mm/p
https://www.f64.ro/c...0---card-16gb/p
Aparatele de tip bridge nu au obiective interschimbabile. Ai un obiectiv cu un zoom mare, care sa-ti permita toate tipurile de poze. Desi nu este nici cal, nici magar, pentru un nivel mediu, sunt acceptabile.
https://www.f64.ro/a...dge
In final repet ce ti-au spus si colegii. Daca esti un fotograf bun vei face poze deosebite si cu un Smena 8, nu ai nevoie de ultimul tip de dslr.
Daca vrei ca aparatul sa-ti faca poza, iar tu doar sa incadrezi, orice aparat de tip sapuniera iti este bun.
Daca as alege pentru tine, as alege mirorless, oricare din cele doua, cu un plus pentru Canon deoarece are finder-ul pronuntat si vine la pachet cu geanta. Finderul este perfect pentru cei cu dioptrii, deoarece ti-l reglezi pe ochii tai, iar de display se folosesc cei care vad bine.

Edited by adip1962, 20 September 2023 - 07:59.


#40
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 09.11.2010

View Postadip1962, on 20 septembrie 2023 - 07:44, said:

Revin pentru ca colegii nu-ti raspund. In 4000 lei, daca vrei sa ai un aparat foto nou, nu vei gasi decat de tip mirrorless sau bridge.
Aparatele foto mirrorless sunt o varianta mai usoara a DSLR-urilor si se diferentiaza prin faptul ca nu mai au oglnda/prisma. Astfel, imaginea este captata direct de senzor, iar prin finder, vei vedea o copie electronica si nu optica. De regula vin cu un obiectiv de tip general, un 18-55 sau pe acolo. Acest obiectiv iti este perfect pentru ce vrei tu. Vrei unul care sa-ti apropie mai mult imaginea, iti cumperi ulterior un obiectiv tele.
Din astea: https://www.f64.ro/a...ess
iti recomand:
https://www.f64.ro/s...k-kit-16-50mm/p
https://www.f64.ro/c...0---card-16gb/p
Aparatele de tip bridge nu au obiective interschimbabile. Ai un obiectiv cu un zoom mare, care sa-ti permita toate tipurile de poze. Desi nu este nici cal, nici magar, pentru un nivel mediu, sunt acceptabile.
https://www.f64.ro/a...dge
In final repet ce ti-au spus si colegii. Daca esti un fotograf bun vei face poze deosebite si cu un Smena 8, nu ai nevoie de ultimul tip de dslr.
Daca vrei ca aparatul sa-ti faca poza, iar tu doar sa incadrezi, orice aparat de tip sapuniera iti este bun.
Daca as alege pentru tine, as alege mirorless, oricare din cele doua, cu un plus pentru Canon deoarece are finder-ul pronuntat si vine la pachet cu geanta. Finderul este perfect pentru cei cu dioptrii, deoarece ti-l reglezi pe ochii tai, iar de display se folosesc cei care vad bine.

Multumesc mult. Am ales Canon EOS-M50. Cel cu geantă.

Edited by Autumn_Dream, 20 September 2023 - 07:55.


#41
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Hmm, 2800 pentru un bridge cu senzor minuscul, dar o mulțime de icși :)
Și mie nu-mi cumpără nimeni Panasonicul G1 la doar 300 de lei, nu mai zic de grămada de 5d-uri de pe OLX la prețuri de mizilic.

#42
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostLeo2006, on 20 septembrie 2023 - 04:54, said:

..Mai ales la fotografii de interior ai nevoie de un dslr. Un telefon nu stie sa masoare luminozitatea pe un punct si nici sa scoata o imagine clara in intuneric..
Dai cu degetul pe zona luminoasa si iti ajusteaza expunere ca sa iasa bine. Mai ai si posibilitatea sa setezi sub/supraexpunerea. Poate nu toate stiu asta dar cele orientate si spre foto stiu. Poti scoate imagini clare in intuneric si cu telefonul, de ex cateva YOLA:

Attached File  PXL_20230826_174427872.NIGHT.jpg   223.95K   19 downloads  Attached File  PXL_20230828_210953661.NIGHT.jpg   240.5K   18 downloads  Attached File  PXL_20230829_184702963.NIGHT.jpg   283.32K   19 downloads

Edited by crokodilu, 20 September 2023 - 09:49.


#43
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Canon EOS-M50 II mi se pare foarte bună însă aș fi curios să-mi explice cineva cum se transferă pozele pe PC. Mi se pare că aici lucrurile sunt prea complicate. Lipsește din pachet și cablul.

#44
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
SImplu. Aparatul dispune atat de bluetooth, cat si de wifi. La ce ti-ar trebui inca un cablu?

#45
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostBbVv, on 20 septembrie 2023 - 12:14, said:

Canon EOS-M50 II mi se pare foarte bună însă aș fi curios să-mi explice cineva cum se transferă pozele pe PC. Mi se pare că aici lucrurile sunt prea complicate. Lipsește din pachet și cablul.

Instructiuni:
https://support.usa....nt&id=ART178514
Software:
https://www.usa.cano...eos-m50-mark-ii
Cablul:
https://www.amazon.d...U/dp/B0167Q1I9M

#46
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Cine vrea cablul:
https://fixpart.ro/r...usb-camera-foto

Problema rămâne totuși aceeași.
Trebuie musai să instalezi softul.
Greoi.

#47
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Canon dezvolta in continuare sistemul M, sau vinde ce mai este pe stoc?

#48
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 17.02.2020

View Postcrokodilu, on 19 septembrie 2023 - 20:21, said:

Sigur?

Ca de exemplu?
1. Cea mai tare funcție - shutter speed 1/32000 aparatul, doar 1/2000 telefonul. În mod normal aici ar trebui sa terminam cu comparatiile. Ai acces la poze la pe înserat sau noaptea la care nici un telefon nu poate nici măcar visa. Plus poze in regim de ""intensitate mare"" cum sunt de exemplu la acțiuni sportive. În regimul respectiv face 32 de poze pe secunda. 32/s mă repet. Nu pierzi nici un detaliu.
ISO - telefonul maxim 3200 aparatul 25600 la pulverizat pe telefon
2. EV - telefonul + sau - 2, aparatul + sau - 3
3. Zoom mai puternic, senzor mai mare, lentile mai mari.
4. Control asupra aperturii - la telefon nu am.
5. Funcția Macro pe care mai toate aparatele o au.
6. Funcția tracking - selectez un personaj - și acele chiar dacă se mișcă in mulțime - v-a fi ""urmarit"" de aparat și pozele o sa iasă todeauna bine.
7. Focus multiple - telefonul are doar focus simplu
8. Blitz mai puternic + opțiunea de a monta blitz mare. Pentru Sony RX-10IV sunt blitz-uri care bat la 100 m și ele la rândul lor au tot felul de efecte.
9. Slow mo la 960 FPS in FHD
10. AEL care dacă e folosit corect e super
11. RAW - nu multe telefoane pot face RAW. Samsung S20 Ultra face - dar e inferior la cel produs de aparat - se vede cu ochiul liber - nici nu trebuie sa intri in Photoshop
Dacă nu ai RAW pe telefon - nu ai dreptul sa zici ca faci poze la nivel profesional.
12. Era sa uit - ceea ce rupe tot - stabilizare încorporată - chiar dacă nu este la fel de eficienta ca un stabilizator extern - ajuta mult și produci mai putine rebuturi
13. Ar mai fi fleacuri - cum sunt diferite setari de fotografie in functie de scena.

Edited by AztecWarrior, 20 September 2023 - 19:22.


#49
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 17.02.2020

View Postcrokodilu, on 19 septembrie 2023 - 20:21, said:

Sigur?
Mai mult decât sigur. Cu mici excepții cum ar fi noul Huawei P60 Pro ce are 1/1.43 inch senzor, Samsung S20 Ultra 1/1.33 inch, Xiaomi Mi 11 1/1.33 inch (mai sunt și altele - dar nu multe) majoritatea telefoanelor ieftine au de 1/6 - 1/7. Ca sa beneficiezi de un senzor premium trebuie sa cumperi un telefon premium.
Sa compar senzorii la S20 Ultra ce îl am este de 9.6 x 7.2 mm iar aparatul 13.2 x 8.8 mm. Diferența mică - dar deja se vede in calitate.
Nu vreau sa îmi închipui cum este un aparat cu senzor de 35 mm 36 x 28 mm

#50
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostAztecWarrior, on 20 septembrie 2023 - 19:38, said:

.. Ca sa beneficiezi de un senzor premium trebuie sa cumperi un telefon premium..
Eu la astfel de telefoane ma refer. Deci exista telefoane cu senzori mai mari de 1/6 inch, tu ziceai ca nu.

Multe din acele functii sau specificatii sunt si la telefoane sub diverse forme sau vin cu alte solutii care sa depaseasca obstacolele, precum night mode, panning mode, portret mode, slow shutter, slowmo, timelapse, stabilizare integrata cu accelerometre/giro, pano, photosphere etc...
Chiar sunt curios ce pozezi la 1/32000 sau la fps 950 sau ce blit iti bate la 100m. Oricum initiatorul vrea poze frumoase in calatorii cu un buget de 4000...lei.

Edited by crokodilu, 20 September 2023 - 22:35.


#51
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Cu telefonul pozele sunt foarte bune daca sunt vizualizate pe ecranul telefonului. Pe un monitor normal, multe incep sa arate ca intr-un desen animat mai mult sau mai putin realist.
Greutate/volum mic, calitate superioara, ergonomie, pret rezonabil, nu prea exista ceva care sa le indeplineasca pe toate la cel mai inalt nivel. In prezent, mi se pare ca cel mai bun compromis pentru calatorii il ofera sistemul OM. Daca bugetul este 2000euro +, atunci Canon ofera si solutie FF R8+24-105 mm la o greutate sub 800g, evident cu anumite dezavantaje pe langa avantajul greutatii reduse.

Edited by edri, 21 September 2023 - 12:02.


#52
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 06.02.2011
Eu pentru vacanta am mers pe asta: https://www.emag.ro/...reviews-section
E mic compact, zoom 30x care e suficient, claritatea fotografiilor e superba in conditii de lumina ok, chiar si la interior scoate bine. Daca esti pasionat si vrei tot felul de optiuni si alte minuni poti sa mergi pe ceva mai scump insa pt vacante cu familia e mai mult decat suficient, nu ai de carat obiective si alte minuni dupa tine.

#53
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
In lumea sony, un aparat/obiectiv este bun numai daca are lentile Vario Tessar (Zeiss). Care costa de minim 2-3x mai mult decat cele sony...
Eu am 2 obiective... sony OSS

Edited by adip1962, 23 September 2023 - 18:07.


#54
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 06.02.2011

View Postadip1962, on 23 septembrie 2023 - 18:06, said:

In lumea sony, un aparat/obiectiv este bun numai daca are lentile Vario Tessar (Zeiss). Care costa de minim 2-3x mai mult decat cele sony...
Eu am 2 obiective... sony OSS
Tu esti pasionat si te inteleg dar crede-ma ca peste 10-20 de ani cand vrei sa te uiti in urma la amintiri nu se uita nimeni la ce lentile a avut aparatul foto atat timp cat fotografiile au o calitate acceptabila :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate