Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Sfat achizitie aparat foto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 09.11.2010
OK, după cum spune și titlul, doresc să achizitionez un aparat foto profesional până în 4000 lei.

O să-l folosesc în scop mai mult personal. Nu vreau să devin fotograf de nunți/botezuri deci nu îmi va trebui ceva extrem de performant. O să folosesc aparatul pentru fotografii de călătorie și de stradă.


Aștept și părerile voastre. Mulțumesc anticipat!

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Depinde ce doresti.
Poate ar fi indicat unul tip bridge.
Uite unul de ex. in banii tai: https://www.f64.ro/p...dge-fz1000-ii/p
Poti alege si cu zoom mai mare de 16, dar vei avea probleme cu stabilizarea. Iar wifi-ul te ajuta.

Edited by adip1962, 19 September 2023 - 05:46.


#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Din proprie experienta - o sa-ti doresti un aparat compact, usor de purtat in calatorii, nu doresti sa cari dupa tine echipament de 1 kg daca nu esti profesionist si nu asta este scopul calatoriei. Iti recomand Sony DSC-RX100 Mark VI, un compact excelent, cu un pret apropiat de bugetul tau.
https://www.vexio.ro...vxoCCC0QAvD_BwE

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
https://www.f64.ro/s...deal-vlogging/p

https://www.f64.ro/n...t-w--16-50-dx/p

https://www.f64.ro/s...0mm-125044440/p

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,886
  • Înscris: 30.08.2006
Sa nu ai asteptari mari pentru ca nu ies fotografiile gata procesate ca la un telefon de 4000 lei.
Pentru comparatii intre camere https://www.photographyblog.com/
Un crop la rezolutie maxima cu Lumix FZ 1000 II
Attached File  Screenshot_1.png   2.59MB   59 downloads Attached File  Screenshot_2.png   1.36MB   61 downloads

#6
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Chiar voiam sa intreb, oare pentru calatorii nu e mai bun un telefon performant? Oricum caram tot timpul telefonul cu noi. In jur de 4000-4500 de lei cred ca se va incadra iPhone 15 care va apare in 22 septembrie.
Cam ce diferenta ar fi intre un aparat de genul celor de mai sus si un iPhone? Merita sa mai cari si un aparat in plus, in dauna confortului? Cum rezista un aparat de genul acesta la intemperii (praf in desert, apa pe barca sau caiac, altitudine, socuri, etc...).
Eu pana acum am folosit un iPhone 11 Pro Max, si am facut cateva poze noaptea unde am primit aprecieri de la cativa amici care se pricep la fotografie...
Cel putin, pentru mine care fac poze doar la nivel de amator, e suficient...

Edited by 2Unlimited, 19 September 2023 - 07:25.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 12.01.2018

 Autumn_Dream, on 19 septembrie 2023 - 05:18, said:

foto profesional
Profesional pentru tine că la banii ăia nu iei așa ceva

telefonul face mai mult decât multe aparate foto scumpe

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Am atasat niste poze facute de mine despre care am amintit mai sus.
Rezolutia este mai mica deoarece le-am descarcat de pe FB, si FB le-a redus calitatea.
Sunt facute cu iPhone 11 Pro max. Cel mai probabil imi voi face un upgrade la 15 Pro Max saptamana viitoare.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 19 September 2023 - 07:44.


#9
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 10.08.2023
Limitarea la telefoane este plaja de zoom. Cel mai performant telefon va avea o camera wide decenta si una tele care se apropie de decenta. La un aparat vei avea un 3-4X zoom la calitate constanta, dar nu cu mult mai buna decat a camerei wide de telefon.

Apoi conteaza rezolutia dorita. Unii le folosesc pe fullhd, altii vor sa fie clare 8k privite de aproape.

Iar la un dslr trebuie obiectiv sa profiti de senzorul lui. Dintr-un senzor 24mpx tipic, scoti vreo 8mpx cu obiectivul kit, adica tot cam ca o camera principala de telefon, dar cu avantajul zoomului. Eu am luat cel mai ieftin dslr 24mpx apsc, dar am pus un tun de obiectiv de vreo 5-6 ori mai scump decat camera, care scoate vreo 18mpx reali pe toata plaja zoom 3X. Il car dupa mine, dar macar stiu de ce, ca pe un ecran 8K te poti duce cu capul langa poza fara sa se vada in ceata. Nu mai zic daca fac si stitching... Dar sa cari dslr cu obiectiv de kit, mai bine ori aparat-sapuniera, ori telefon.

Iar la aparatele mirrorless, dslr si compacte, de multe ori obiectivul este usor descentrat si te poti trezi ca rezolutia reala e 5-6mpx sau se reduce grav pe unele margini/colturi ale imaginii. Lentilele fixe de pe telefoane sufera mai putin de problema asta.

Deci, dupa mine, ori telefon, ori un dslr la care cumperi un obiectiv serios pe care il testezi sa nu aiba deloc defecte.

Edited by RaimondMacelaru, 19 September 2023 - 07:56.


#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 2Unlimited, on 19 septembrie 2023 - 07:23, said:

Chiar voiam sa intreb, oare pentru calatorii nu e mai bun un telefon performant? Oricum caram tot timpul telefonul cu noi. In jur de 4000-4500 de lei cred ca se va incadra iPhone 15 care va apare in 22 septembrie.
Telefonul nu are finder...
La telefon, una dintre probleme este lumina soarelui care-ti poate bate in display. Asta te impiedica sa faci o poza clara cu o claritate perfecta pe ce doresti tu, eventual in detrimentul restului pozei.  De asemenea, lumina soarelui te poate impiedica cand vrei sa faci un zoom precis.
Sunt multe lucruri ca-ti strica buna dispozitie de fotograf amator la un telefon.
Dar da, sunt mult mai comode.

#11
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Intr-adevar, ma deranjeaza chestia cu soarele, dar am inteles ca sunt putine aparate care evita efectul de "lens flare". Si costa ceva...

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,886
  • Înscris: 30.08.2006
Aici e o situatie des intalnita la fotografii amatori. Fotografii cu soarele in fata iar eventual subiectul e in umbra unei case sau sub o umbrela de soare.
E un crop. Flare apare cand diafragma e mica. La mine e 1.4, adica are o deschidere mare.
Attached File  foto.jpg   120.19K   42 downloads

Edited by Leo2006, 19 September 2023 - 08:24.


#13
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
depinde ce vrei
daca vrei poze in lumina slaba dar zoom mic
un dastasi cu restul banilor te duci in vacante
daca vrei sa pozezi pasarele si gagici de la distanta astadar nu e stralucit noaptea
si o combinatie intre cele 2 asta
deocamdata nici un telefon nu are zoom optic de 65 x si cam greu de atins deocamdata.

#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Si parca ar mai fi ceva...
Personal imi fac setarile pe care le vreau, mult mai repede pe un aparat foto, decat pe un telefon. Vorbesc de zoom, focus si diafragma (de regula, timpul de expunere si sensibilitatea sunt pe auto). Am setate shortcut-uri si ma folosesc de ele. Cand nu am timp insa... direct auto ca la telefon.
Nu stiu cum sa explic, dar parca fotografiile cu un aparat foto sunt mai... pline, mai detaliate.
Nu sunt profesionist, am o vechitura de Sony Alpha 3000, 2 obiective din care pe cel tele uit mai mereu sa-l car dupa mine... Are... 500 grame.
Nu confundati zoomul optic cu "x" ori-ul de la obiectivele pentru mirrorless si dslr.

Edited by adip1962, 19 September 2023 - 08:28.


#15
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 06.02.2011
Am fost și eu în dilema aparat foto sau telefon performant. Avantajul aparatului e că poți face fotografii clare și la 10-15-20x zoom iar în vacanțe și nevoie.
Mi-am luat un compact Sony nu foarte scump dar care îmi oferă exact ce am nevoie. Cu telefonul merge prin casa, la o plimbare dar în vacanță cu siguranță prefer aparatul foto.

#16
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020

 2Unlimited, on 19 septembrie 2023 - 07:40, said:

Am atasat niste poze facute de mine despre care am amintit mai sus.  Sunt facute cu iPhone 11 Pro max.
Arata ca imaginile de tv supra-saturat, artificiale.

#17
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016

 Leo2006, on 19 septembrie 2023 - 08:19, said:

Aici e o situatie des intalnita la fotografii amatori. Fotografii cu soarele in fata iar eventual subiectul e in umbra unei case sau sub o umbrela de soare.
E un crop. Flare apare cand diafragma e mica. La mine e 1.4, adica are o deschidere mare.
foto.jpg

Cam asa imi ies mie pozele cu soare:

 Alex432, on 19 septembrie 2023 - 09:01, said:

Arata ca imaginile de tv supra-saturat, artificiale.

Nu vreau sa fiu carcotas, insa exact asa arata atmosfera live dintr-un club, uite unul din strainatate:

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 19 September 2023 - 09:21.


#18
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Nu vreau sa fiu carcotas, insa exact asa arata atmosfera intr-un club, uite unul din strainatate:
pozele alea in club sunt destul de spalacite si cu mult noise reduction care le face sa arata ca o pictura = pe romaneste lipseste claritatea
La lumina buna, in soare si cu un allview faci poze ok-ish.
chiar nu se compara fotografiile facute cu un aparat cu senzor de 1 inch si optica buna cu stacking-ul unui telefon vechi.
pt initiator, trebuie sa se gandeasca ce vrea, zoom mult sau poze pe lumina slaba. Ca nu merg ambele. Doar daca iei dslr full frame si obiective mari si grele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate