Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18
 geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...

Baterie 12V motorizare hybrid

Caut site-uri vechi unde postam p...
 Actualizare date de contact Engie

Mancarimi anale

Ce predicții aveți in r...

Identificare/transfer Android<...
 Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!
 

iPhone 15 Pro/ iPhone 15 Pro Max

  • Please log in to reply
1800 replies to this topic

#1693
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 20.12.2010

View Postbela, on 30 aprilie 2024 - 10:31, said:

Aveti idee de ce nu pot trimite SMS-uri catre telefone Android? Imi apare "Not Delivered".
In schimb nu am nicio problema in a trimite iMessages.

L.E. Se pare ca trebuie sa schimb message center dupa ce am trecut pe abonament, dar nu reusesc sa gasesc setarea.

**5005*7672*+40744946000# ? Pentru Orange.

Edited by kvlq, 30 April 2024 - 12:32.


#1694
Razvan099

Razvan099

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.08.2021
Salut,ce parere aveti de baterie?Vreau sa cumpar si am vazut ca bateria nu e asa mare si nu tine atat de mult de ex ca pe telefoanele samsung(au baterii si de 4000 mAh si de 5000).Din cate am mai citit pe 16 vor avea un upgrade bateriile de pe iphone-uri

#1695
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,867
  • Înscris: 31.10.2010
Bateria la 15Pro Max tine o zi lejer. De la 6 dimineața la 10-11 noaptea

#1696
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 31.12.2013
Este o baterie ok. Eu îl încarc ocazional noaptea, dar mai des dimineața și îl am limitat la 80% și tot nu rămân fără baterie după o zi de utilizate moderată spre intensă.

#1697
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,767
  • Înscris: 29.05.2011
E cea mai stabila baterie pe un telefon, din punctul meu de vedere. Iar cu 17.5 care o sa vina final saptamana viitoare cred, o sa fie si mai ok. Observ ca are noaptea un consum mai bun vs 17.4.

Edited by adair, 07 May 2024 - 14:14.


#1698
eusautu

eusautu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.01.2009
Salutare! De 3 zile utilizez un iPhone 15 Pro și  am observat că sacadează ușor/agață la scroll-ul în diverse aplicații precum Facebook, YouTube, Emag etc. Când folosesc direct Safari ca să accesez aplicațiile, nu agață absolut deloc. La fel, nu agață deloc nici în meniul propriu-zis, scroll-ul este cursiv, dar este oarecum deranjant în aplicațiile respective... Ați întâmpinat și voi această problemă?

#1699
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,676
  • Înscris: 10.01.2007
A aparut varianta finala 17.5

Attached Files



#1700
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,867
  • Înscris: 31.10.2010

 nelutu79, pe 07 mai 2024 - 20:56, a scris:

A aparut varianta finala 17.5

Cea oficială? La mine încă nu a venit nimic.
15PM deși nu cred ca contează

 adair, pe 07 mai 2024 - 14:13, a scris:

E cea mai stabila baterie pe un telefon, din punctul meu de vedere. Iar cu 17.5 care o sa vina final saptamana viitoare cred, o sa fie si mai ok. Observ ca are noaptea un consum mai bun vs 17.4.

Abia aștept update-ul daca e asa :))

 eusautu, pe 07 mai 2024 - 20:29, a scris:

Salutare! De 3 zile utilizez un iPhone 15 Pro și  am observat că sacadează ușor/agață la scroll-ul în diverse aplicații precum Facebook, YouTube, Emag etc. Când folosesc direct Safari ca să accesez aplicațiile, nu agață absolut deloc. La fel, nu agață deloc nici în meniul propriu-zis, scroll-ul este cursiv, dar este oarecum deranjant în aplicațiile respective... Ați întâmpinat și voi această problemă?

Eu am pățit pe aplicația eMag pe 15PM dar o singură dată. Vezi cu următorul update poate își revine.

#1701
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 20.12.2010
Nu, nu e versiunea oficială și de aceea nu îți apare. 17.5 vine săptămâna viitoare. Acum e RC-ul.

#1702
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,676
  • Înscris: 10.01.2007

 dorurad, pe 07 mai 2024 - 21:44, a scris:



Cea oficială? La mine încă nu a venit nimic.
15PM deși nu cred ca contează


15 ProMax am si eu , dar nu conteaza asta.
Eu am avut Beta 17.5 , iar azi a venit versiunea finala.  Pentru cei care folosesc beta apare mai repede versiunea finala ( oficiala )

#1703
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 20.12.2010
Release Candidate =RC,  NU E versiunea oficiala/finala!
Versiunea oficiala va aparea saptamana viitoare! E posibil sa fie identic cu RC sau nu (de multe ori NU).
Am explicat literalmente o postare mai sus. Daca inca nu e clar:

Quote

Release Candidate: A pre-release version of software. Sometimes software vendors make one or two release candidates (RC1, RC2, etc.) available to select customers in advance of the official release

LE: Ca sa fie si mai usor, cand mai faci update-uri, uita-te pe ce canal iti vin. Din screenshot-ul tau se vede clar "iOS17 public beta" .  Daca l-ai pune pe "Off" ai vedea ca nu iti apare nimic!

Edited by kvlq, 07 May 2024 - 23:00.


#1704
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 31.12.2013
De obicei RC-ul coincide cu cel final. Și vine mai devreme bineînțeles pentru cei înscriși în beta. Anteriorul RC nu a mai coincis cu Final. Cred că s-au mai făcut niște modificări și am primit și pe cel final, cu alt număr de build față de RC. Cu actualul RC vom vedea. Dar cred că va fi cel final.

#1705
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,767
  • Înscris: 29.05.2011

View Posteusautu, on 07 mai 2024 - 20:29, said:

Salutare! De 3 zile utilizez un iPhone 15 Pro și  am observat că sacadează ușor/agață la scroll-ul în diverse aplicații precum Facebook, YouTube, Emag etc. Când folosesc direct Safari ca să accesez aplicațiile, nu agață absolut deloc. La fel, nu agață deloc nici în meniul propriu-zis, scroll-ul este cursiv, dar este oarecum deranjant în aplicațiile respective... Ați întâmpinat și voi această problemă?
In Linkedin se vede cum agata dar e clar aplicatia de vina. In cele pe care le enumeri nu am probleme dar sunt pe 17.5 RC beta.

#1706
eusautu

eusautu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.01.2009

View Postadair, on 08 mai 2024 - 08:07, said:

In Linkedin se vede cum agata dar e clar aplicatia de vina. In cele pe care le enumeri nu am probleme dar sunt pe 17.5 RC beta.
Aștept 17.5... Dacă problema cu scroll-ul persistă, îi fac retur. Totuși, mi-ar părea rău, căci îmi place modelul acesta compact cu o funcționare perfectă a Face ID-ului.
Am văzut că de problema scrolling-ului „agățat” în diverse aplicații se plânge mai multă lume pe forumuri...

#1707
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,767
  • Înscris: 29.05.2011
Ii dai degeaba retur. O sa iei alt telefon care agata in alte aplicatii. Daca unii nu stiu sa faca o aplicatie cum trebuie, nu renunti la telefon. Eu sunt obsedat de fluiditatea telefonului si animatiile trebuie sa fie super rapide sa fiu fericit cu acel telefon. Dar nu am ce sa fac, cand unii pur si simplu nu stiu sa optimizeze niste aplicatii. Plus vezi ca agatarea poate sa fie de la net. Daca tu dai scroll si nu poate incarca...rezulta agatare.

Edited by adair, 08 May 2024 - 12:30.


#1708
adypac86

adypac86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 18.12.2012

 eusautu, pe 07 mai 2024 - 20:29, a scris:

Salutare! De 3 zile utilizez un iPhone 15 Pro și  am observat că sacadează ușor/agață la scroll-ul în diverse aplicații precum Facebook, YouTube, Emag etc. Când folosesc direct Safari ca să accesez aplicațiile, nu agață absolut deloc. La fel, nu agață deloc nici în meniul propriu-zis, scroll-ul este cursiv, dar este oarecum deranjant în aplicațiile respective... Ați întâmpinat și voi această problemă?

Eu care am 11 pro max si de cand a aparut pana in prezent nu am avut nici o sec de lag . Utilizez doar cu vers oficiala iOs ( nu beta )
Inainte de a da retur ca si majoritatea iti vor recomanda sa faci un reset ( da este enervant sa reiei anunite aplicati si parole daca necesita restul daca ai salvat in cloud va fi ok )
Probabil sapt viitoare sa avem noul update 17.5 daca nu remediaza ceva , merge un reset acesta este ideea care si eu as face daca aveam prob tale .

Edited by adypac86, 08 May 2024 - 12:33.


#1709
thechaser

thechaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 04.08.2004
un reset al telefonului nu are ce sa faca (sau ce sa repare) aplicatiilor care sunt codate/optimizate cu curul...nu este vina telefonului, este vina dev-ilor lenesi si/sau a prioritatii scazute in procesul de dezvoltare pentru optimizarea "excesiva" a codului/aplicatiei.
atata timp cat apps oficiale si multe, multe altele nu au probleme de genul, dar cateva sunt problematice in privinta fluiditatii mi se pare absurd sa dai vina pe telefon.

View PostRazvan099, on 07 mai 2024 - 11:49, said:

Salut,ce parere aveti de baterie?Vreau sa cumpar si am vazut ca bateria nu e asa mare si nu tine atat de mult de ex ca pe telefoanele samsung(au baterii si de 4000 mAh si de 5000).Din cate am mai citit pe 16 vor avea un upgrade bateriile de pe iphone-uri

pe mine ma tine cel putin la fel ca S23U si tind sa cred ca il folosesc mai mult (mai testez un shortcut nou, mai schimb/customizez o fata de ceas - ca si extra fata de ce foloseam si S23U). nu sunt maniac sa verific constant battery usage/screen on dar sunt cateva lucruri pe care le fac in plus pe iphone (15 pro max, nu compar cu 15 pro, n-am idee cum este cu bateria).

#1710
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 31.12.2013
Problema cu scroll-ul pe Facebook am avut-o și eu pe 15 pro max  la început (ianuarie). Am trecut de la S23 ultra și mi se părea că scroll-area era mai fluidă pe Samsung. Cred că e mai bine optimizată aplicația pe android. După un timp nu am mai avut probleme. Poate obișnuința. Oricum și samsung ul a ajuns la un nivel comparabil sau mai sus față de iphone. Seriile S21, poate 22 de la Samsung poate nu puteau face față iphonul-ului, dar acum nu mai intră în discuție optimizarea slabă a android-ului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

2 members, 2 guests, 0 anonymous users

dydy-L, blacksun77

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate