Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

iPhone 15 Pro/ iPhone 15 Pro Max

  • Please log in to reply
1709 replies to this topic

#1675
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,177
  • Înscris: 17.06.2010
Da poti, dar pana la 50m 😀 adancime..

#1676
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,439
  • Înscris: 28.10.2018
Si Apple Watch e afectat de apa de mare.

De fapt, daca Apple vede markerul de apa activat, la revedere garantie la Apple watch sau la orice produs de-al lor rezistent la apa.

#1677
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013

View Postdorurad, on 22 aprilie 2024 - 14:37, said:

Super, super.

Alt lucru. La series 9 văd ca e swimproof. Practic pot să merg cu el în mare și să înot?Posted Image)) https://istyle.ro/ap...rt-band-ml.html la asta mă refer. Știu ca multe dispozitive sunt afectate rapid de apă sărată din mare. Am avut un Samsung gear s3 și l-am făcut kkt când l-am băgat în mare Posted Image)). Ce vreau sa stiu e, daca pot sa merg cu el la plaja liniștit și să intru și-n mare. Sau ar fi indicat să îl las pe margine. Nu-s înotător, doar încerc să nu mor când intru în mare. În general mâinile cam stau la suprafață Posted Image))

Da, poți. Practic înotul printre altele, și-mi monitorizez cu ceasul anumite aspecte, mai ales de la ultimele versiuni de watchOS. Dar, trebuie să ai în vedere anumite lucruri. Înafară de modelele Ultra, nu te scufunzi cu ele. Modelele de serie, de la 2 în sus, pînă în 50m, Ultra-urile pînă în 100m, cu posibilitatea să mergi cu el la 130m. Deci pentru cele de serie, înot la nivelul apei, la bazin. Sau la mare, dar asigură-te că nu te scufunzi cu el.

Și ține minte, producătorii spun: water resistant și NU water proof.

Quote

Rezistența la apă nu este o proprietate permanentă și se poate diminua în timp. Dispozitivul Apple Watch nu poate fi reverificat sau reetanșat pentru a oferi rezistență la apă.

Următoarele aspecte pot afecta rezistența la apă a dispozitivului Apple Watch și trebuie evitate:
  • Scăparea dispozitivului Apple Watch sau supunerea acestuia la alte șocuri
  • Expunerea dispozitivului Apple Watch la săpun sau apă cu săpun (de exemplu, când faci duș sau baie)
  • Expunerea dispozitivului Apple Watch la parfumuri, solvenți, detergenți, acizi sau alimente acide, produse pentru protecție împotriva insectelor, loțiuni, cremă de protecție solară, ulei sau vopsea de păr
  • Expunerea modelelor Apple Watch, cu excepția modelului Apple Watch Ultra și a modelelor ulterioare, la deplasarea pe apă la viteză mare (de exemplu, atunci când faci schi nautic)
  • Purtarea dispozitivului Apple Watch în timpul săriturilor de pe stânci sau a săriturilor de la mare înălțime
  • Purtarea dispozitivului Apple Watch într-o baie de aburi
  • Purtarea altor modele de Apple Watch în afară de Apple Watch Ultra sau modelele ulterioare într-o saună
  • Purtarea dispozitivului Apple Watch Ultra sau a unui model ulterior într-o saună la peste 55°C (130°F)
Situațiile de mai sus trebuie evitate, însă, dacă dispozitivul Apple Watch intră din greșeală în contact cu săpunuri, șampoane, balsamuri, loțiuni, parfumuri, solvenți, detergent, acizi sau alimente acide, produse pentru protecție împotriva insectelor, cremă de protecție solară, ulei, vopsea de păr sau orice altă substanță cu excepția apei, acesta trebuie curățat cu apă caldă curată și uscat cu o cârpă care nu lasă scame. Substanțele chimice care se găsesc în aceste produse ar putea afecta negativ garniturile de etanșare și membranele acustice.

De pe articolul de suport dedicat acestui aspect.

Edited by theEvilPhilantropist, 22 April 2024 - 15:23.


#1678
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,828
  • Înscris: 31.10.2010
Da, păi după cum spuneam, eu nu știu să înot, deci maxim mâinile vor fi prin apă la nivelul mic, 50m adâncime deja sunt vise pentru mine :)). Deci dacă vede niște apă pe plajă e OK. Nu insistente, nu scufundări, ci doar cat intri și ieși din mare, fără să înoți, ci mergând. Sau făcând pluta maxim.
Să vedem dacă aștept după următoarele modele de Apple Watch sau voi lua acel series 9.

Acum observ, e sim merge doar dacă ai abonament. Eu nu am. Deci cumva voi fi obligat să îmi fac abonament la Vodafone (ca la ei am cartela și sunt ok pt mine) ca să meargă esim-ul.

#1679
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 13.02.2024
Alte modele concurente recomanda clatirea cu apa curata dupa expunerea la apa sarata ,adica ai iesit din mare, dai cu niste apa de la dus/robinet/sticla pe el !
Ultra chiar are un pret grobian pentru ce ofera , si ma refer in principal la autonomie !

Edited by Mo_su, 22 April 2024 - 20:22.


#1680
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006
Salutare!
Am urmatoarea situatie: Utilizator iPhone de 4 luni, pana acum cateva saptamani cartela preplatita VDF, iar acum am trecut la un abonament tot VDF destul de basic(nu are SMS internationale incluse).
Aseara am trimis un iMessage catre alt numar VDF, aflat in RO si am primit notificare cum ca am fost taxat pentru un SMS international.

Doar ce am incheiat convorbirea in Call center unde mi-au anulat costul, dar mi-au spus sa dezactivez iMessage si Face time. Aceasta este singura solutie, sa nu le mai folosesc?

Multumesc!

L.E. Am mai citit si de pare ca nu e doar VDF. Si cumva sunt acoperiti...
Daca tot am intrebat, este vreo diferenta daca activez iMessage si pe adresa de email a contului de iCloud sau sa las doar pe numarul de mobil(send/receive)?

Edited by bela, 24 April 2024 - 10:17.


#1681
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 26.06.2008
iMessage transmite mesajele peste internet ,trebuie sa fi conectat la internet ca sa poti trimite mesaje iMessage, fie pe date mobile sau wifi .  Nu are legatura cu SMS-ul . Posibil sa fi fost taxat pentru mesajul de activare a serviciului pentru numarul tau de telefon . Probabil ca deja stii ca functioneaza doar intre posesorii de Iphone. Catre posesorii de alte marci de telefoane mesajul se trimite sub forma de sms .

Edited by marchand, 24 April 2024 - 12:56.


#1682
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,439
  • Înscris: 28.10.2018
Primul imessage de activare pe un dispozitiv se trimite international, in UK parca si este taxat.

#1683
thechaser

thechaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 04.08.2004

View Postkvlq, on 22 aprilie 2024 - 12:03, said:

Legat de AW, parerea mea e ca daca tot vrei sa achizitionezi unul, sa mergi pe varianta cu Cellular. Poti pleca de acasa fara telefon si sa ramai in continuare conectat la retea (notificari, apeluri etc). Mie mi-e foarte util in vacante, las telefonul in camera de hotel si merg la plaja/baie doar cu ceasul. Dar e util si in multe alte situatii... asa sa dai banii pe unul GPS, doar pentru notificari cand oricum ai telefonul in buzunar...

ai la orange? pentru ca pe fostul galaxy watch (pe care l-am luat special cu LTE pentru vacante ca sa nu imi iau fold-ul la plaja) am descoperit ca nu ai roaming pe esim-ul de la ceas. asa ca apple watch am luat wifi only..

#1684
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 13.02.2024
Seteaza si trimiterea ca sms, eu am fost taxat pentru un sms pe tarif de MMS !

#1685
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,828
  • Înscris: 31.10.2010

Vizualizare mesajthechaser, pe 24 aprilie 2024 - 12:58, a scris:

ai la orange? pentru ca pe fostul galaxy watch (pe care l-am luat special cu LTE pentru vacante ca sa nu imi iau fold-ul la plaja) am descoperit ca nu ai roaming pe esim-ul de la ceas. asa ca apple watch am luat wifi only..
Ar fi urat in 2024 sa mearga apeluri si sms-uri, dar sa nu mearga 4G-ul pe el ca sa primesti notificari de pe whatsapp si alte cele...

EDIT: am auzit ca la vodafone platesti pentru eSim ceva cost suplimentar de 1-2 euro, pe langa abonament. E adevarat?:))))

Edited by dorurad, 24 April 2024 - 15:35.


#1686
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006
Ce este eSIM şi cum funcţionează
eSIM este noua tehnologie prin care te poți conecta la rețeaua mobilă folosind un dispozitiv GSM compatibil, fără să mai fie nevoie de o cartelă SIM.
Așadar, cu eSIM-ul tău te vei conecta la rețeaua mobilă Vodafone fără un SIM fizic, ci doar instalând profilul aferent eSIM pe telefonul tău compatibil.
Agenda de contacte de pe SIM-ul fizic nu se va transfera, așa că asigură-te că ai făcut o copie a contactelor. Activarea eSIM este disponibilă gratuit și doar pentru abonamente (cu exceptia ofertelor Flex).

#1687
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 20.12.2010
eSIM e gratuit, da. Number share (Orange)/OneNumber(VDF) NU este gratuit.

Quote

OneNumber este un serviciu care îți permite să folosești același abonament mobil pe mai multe dispozitive, cu doar 2 € extra la factură*.

Quote

Serviciul Number Share costă 2 €/lună (TVA inclus) pentru fiecare device secundar asociat și nu are perioadă contractuală obligatorie.

View Postthechaser, on 24 aprilie 2024 - 12:58, said:

ai la orange? pentru ca pe fostul galaxy watch (pe care l-am luat special cu LTE pentru vacante ca sa nu imi iau fold-ul la plaja) am descoperit ca nu ai roaming pe esim-ul de la ceas. asa ca apple watch am luat wifi only..

Nu, din pacate nici Orange, nici VDF, nu ofera roaming.

Edited by kvlq, 24 April 2024 - 19:31.


#1688
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 01.10.2010
Și nici SMS-uri nu se pot primi pe number share (codurile de securitate etc de vin prin SMS-uri nu vor fi primite pe number share).

#1689
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 30.12.2007
De 2 zile am luat si eu un 15 Pro Max Blue 256GB resigilat in stare impecabila ca nou, cablu nedesfacut in cutie la 5199.99 lei, la o zi de la achizitie am vazut ca aparuse un Natural Titanium resigilat la 5099,99 lei care a disparut repede. Exemplarul meu probabil l-a luat cineva care venea de pe android si l-a returnat imediat, avea 0 incarcari totale. E fabricat in noiembrie si activat in februarie, pentru ca arata ca unu nou fara urme de utilizare si l-am prins la pretul ala de achizitie pot spune ca e o achizitie buna, chiar daca am pierdut 2 luni de garantie la Apple. Venind de la un 14 Plus apreciez 120Hz, ecranul se vede mai misto si camera telefoto care stie macro destul de bine. Dupa mai multe incercari nereusite de a reveni la android in final tot aifonu ma multumeste mai mult. Posted Image

Attached Files

  • Attached File  5.jpg   118.82K   52 downloads

Edited by xew, 29 April 2024 - 21:42.


#1690
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,670
  • Înscris: 29.12.2016
Foarte bun pretul...

#1691
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006
Aveti idee de ce nu pot trimite SMS-uri catre telefone Android? Imi apare "Not Delivered".
In schimb nu am nicio problema in a trimite iMessages.

L.E. Se pare ca trebuie sa schimb message center dupa ce am trecut pe abonament, dar nu reusesc sa gasesc setarea.

Edited by bela, 30 April 2024 - 10:31.


#1692
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,828
  • Înscris: 31.10.2010
Ori folosești un telefon cu android și bagi noul număr, ori caută pe Google “coduri schimbare centru mesaje abonament iPhone + nume operator” și găsești rapid

Edited by dorurad, 30 April 2024 - 10:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate