Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Plata amenda circulatie prin ghiseul.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am primit o amenda de circulatie, sunt 100% de acord cu decizia, trebuie sa platesc amenda. Mi s-a sugerat ghiseul.ro.
Am cont acolo, asa imi platesc impozitul, stiam ca se pot plati si amenzi dar uitasem.
Nelamurirea mea este ca am completat campurile necesare dar inainte sa finalizez plata, am verificat ce s-a completat automat, aici e neclar pt mine.
Eu locuiesc in Bucurest, sector 6, la cod IBAN (unde platesc) apare ceva, iar pe pv eliberat de politie apare alt IBAN.
Am renuntat sa platesc, mai am pana la 15 zile. As dori sa nu ma duc sa platesc la ghiseu, sa o rezolv online.
De ce apare alt IBAN?
Cel completat automat nu il pot modifica dar este cel corect?
Am facut tentativa de 2 ori, aseara si astazi, aceeasi problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. Am verificat cu atentie, nu am facut greseli cand am introdus datele cerute, am selectat amenzi rutiere.

#2
Gregan

Gregan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.09.2019
Nu recomand sa platesti prin ghiseul. Sunt probleme cu plata amenzilor.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
https://portal-impoz...-02/IBAN-PF.pdf
Amenzi de circulatie RO61TREZ70621A350102XXXX
Politistii nu stiu pe ce lume traiesc. Ei au trecut iban-ul din sectorul sau localitatea respectiva unde ai fost amendat. Amenda se vireaza la institutia de domiciliu.

Edited by Leo2006, 12 September 2023 - 10:06.


#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
O sa ma duc atunci la taxe si impozite locale, macar imi dau " hartie la mana".
In afara de cartea de identitate si pv eliberat de politie, mai e necesar sa prezint ceva? Se mai cer oare copii sau doar se verifica actele?
Mai e necesar sa trimit dovada platii la politie?
Nu mai stiu cum e, nu am mai platit amenzi de multa vreme.

 Leo2006, on 12 septembrie 2023 - 09:58, said:

https://portal-impoz...-02/IBAN-PF.pdf
Amenzi de circulatie RO61TREZ70621A350102XXXX
Mie imi apare altceva pe pv. Apare pt persoane fizice cod IBAN RO76TREZ9995000901XXXXXXX
Chiar asa, cu XXXXXXX.
Pe ghiseul.ro apare cod IBAN RO61TREZ70621A350102XXXX

Edited by altuser09, 12 September 2023 - 10:04.


#5
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 02.06.2021

 Gregan, on 12 septembrie 2023 - 09:51, said:

Nu recomand sa platesti prin ghiseul. Sunt probleme cu plata amenzilor.

Despre ce probleme vorbesti? Am platit o gramada de chestii prin ghiseul.ro, inclusiv vreo 2 amenzi acum ceva ani si nu vad sa existe probleme. Dovada platii vine pe mail instant, plus ca ramane in istoricul contului.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.iban.com/iban-checker
Vezi ca ti la dat gresit. Nu e un iban valid.

#7
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 02.06.2021
Probabil IBAN.ul de pe PV este unul general, in momentul in care platesti prin ghiseul.ro, banii se duc direct catre primaria de care apartii si e normal sa aiba un cont diferit. Plateste cu incredere prin ghiseul.ro, in ipoteticul caz in care ai avea probleme, doar printezi dovada platii si o prezinti la taxe si impozite si o vor anula.
Atunci cand platesti direct la taxe si impozite, vei primi dovada platii, dar daca o pierzi si peste 10 ani iti apare amenda, o vei plati iar. Pe ghiseu va ramane pt totdeauna dovada platii, usor de accesat si de printat la.nevoie.

Edited by Namidee, 12 September 2023 - 10:19.


#8
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007

 altuser09, on 12 septembrie 2023 - 10:01, said:


Mai e necesar sa trimit dovada platii la politie?


Trimite atat dovada platii cat si poza cu procesul verbal. Nu de alta dar eu am trimis doar dovada (pdf), si le-am scris seria si numarul procesului verbal, si mi-au raspuns sa le trimit si poza cu PV-ul.

#9
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

 altuser09, on 12 septembrie 2023 - 10:01, said:

Mai e necesar sa trimit dovada platii la politie?
Fă xerox la chitanță sau păstrează pe email pdf cu dovada plății. Sunt șanse mari să nu se actualizeze pur și simplu și să apari la impozite ca datornic chiar și după ceva timp. Am pățit.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,156
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu e nevoie sa ai cont pe ghiseul.ro ca sa platesti amenda.

https://www.ghiseul....l/public/amenzi

2. Selectezi domiciliul Judetul - > Orasul/Comuna

Automat sistemul stie in ce cont sa il puna, pt ca e contul de taxe locale amenzi al localitatii unde ai domiciliu!

3. pe baza de CNP, banii se uc in contul corect, adica al localitatii unde ai domiciliu.


4. Primesti pe mail dovada platii.

5 Daca la anu ti se spune ca ai amenda de plata, sunt prosti si le dai dovada.
Se uita in incasari si gata.

#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Va multumesc, sa va spun ce am mai facut de cand am intrebat, urmeaza alta intrebare.
Am fost la taxe locale, am intrebat la informatii. Ce mi s-a spus:
1. Primaria sector 6 nu mai are casierii, platile se fac doar prin statiile de plata (acolo) sau online. Mi-a precizat ca la statiile de plata nu apare IBAN.
2.Am repetat intrebarea pusa aici, de ce apar conturi diferite in procesul verbal  vs ghiseul .ro.
Raspuns: fapta a avut loc pe raza sectorului 5, (eu am domiciliul in sectorul 6) deci la selectarea tipului de amenda, sa selectez Alte amenzi, nu Amenzi circulatie cum facusem eu. Ar fi trebuit sa selectez Amenzi circulatie daca fatpa era pe raza sectorului 6.
Am incercat acum si cu recomandarea Alte amenzi, aceeasi problema, nu coincid conturile.
Am eu deficiente de perceptie, intelegere? Nu exclud.
@Adm,
Din raspunsul pe care mi l-ai dat, inteleg ca pot plati in contul completat automat de soft dupa ce am completat campurile cerute, sa ignor contul care apare in pv eliberat de politie. Asta ai vrut sa spui?
Sau am eu deficiente de perceptie, intelegere? Nu exclud sa fie asa.
Ca o ultima varianta, o sa ma duc la trezorerie, acolo inca exista ghisee mobilate cu oameni. Oameni care-ti iau banii si ii pun in contul corect (eu asa sper). Sa nu uit, iti "dau hartie la mana".

Edited by altuser09, 12 September 2023 - 12:02.


#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,156
  • Înscris: 22.05.2003
Da, IGNORA contul de pe PV.

Amenzile se duc la taxele locale de domiciliu, NU la locul petrecerii faptei.

#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
Ai mai multa incredere in pacaliciul de politist decat in sistemul online garantat de toate autoritatile implicate?

#14
Hector-2

Hector-2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.07.2011

 Galacticul, on 12 septembrie 2023 - 10:41, said:

Trimite atat dovada platii cat si poza cu procesul verbal. Nu de alta dar eu am trimis doar dovada (pdf), si le-am scris seria si numarul procesului verbal, si mi-au raspuns sa le trimit si poza cu PV-ul.
Eu nu am trimis dovada plății. Au trecut 3 ani de la plată și nu m-a deranjat încă nimeni.

#15
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

 Hector-2, on 12 septembrie 2023 - 14:40, said:

Eu nu am trimis dovada plății. Au trecut 3 ani de la plată și nu m-a deranjat încă nimeni.
Nu vreau sa cobesc dar stiu din experienta ca darile catre stat se prescriu dupa 5 ani calendaristici. Adica se numara incepand cu 1 ianuarie din anul urmator primirii amenzii. Asa ca ai grija, se pot trezi cand mai e o zi pana la prescriere, nu gasesc dovada platii si-ti fac somatie de plata.
Recunosc, nici nu am de gand sa trimit dovada platii dar o voi pastra, atat in format digital cat si fizic. Desi imi place sa cred ca faimoasa si mult trambitata digitalizare isi face prezenta. Timid, cu pasi mici, se mai impiedica uneori dar avanseaza. O cere viata, chiar daca unora nu le convine.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,156
  • Înscris: 22.05.2003
De obicei primaria vede intai ca a primit banii de amenda si ii trece in contul vostru ca suma avans.
Abia apoi primeste de la Politie instiintarea, vede ca se pupa sumele si aia este.

Daca nu se intampla asa, e bine sa ai dovada platii la dosar (pe email).

#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Din respect pentru cei care mi-au raspuns, pentru cei care urmaresc subiectul, urmarea:
Azi am decis sa-mi incerc norocul la trezorerie, m-am dus sa  platesc acolo.
Ghinion, nu se mai pot plati acolo decat amenzile pt rovinieta. Nici nu am apucat sa intru, mi-a dat detalii jandarmul de paza care iesise la o tigara. Am vorbit cam 5 minute, mi-a sugerat sa ma duc din nou la taxe si impozite locale, in cladirea emag din Crangasi, era cel mai aproape. L-am ascultat, m-am dus, mi-am insirat povestea din nou, d-na de la informatii mi-a spus ca pot plati linistit prin ghiseul.ro, pot selecta amenda circulatie sau alte amenzi, banii tot acolo ajung. Nu crede ca ar fi necesar sa trimit dovada platii la politie dar e bine sa o am si sa o pastrez.
Acelasi sfat il primisem si aici, multumesc.
Am platit online, comod, din fata laptopului, am selectat amenda circulatie. Am primit dovada prin email, o voi printa,o pun la pastrare vreo 5-6 aniPosted Image .
De retinut, primaria sector 6 face incasari numai prin internet sau statiile de plata. Mi s-a spus ieri, azi am primit confirmarea. Am priceput mai greu...Posted Image .

#18
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007

 Hector-2, on 12 septembrie 2023 - 14:40, said:

Eu nu am trimis dovada plății. Au trecut 3 ani de la plată și nu m-a deranjat încă nimeni.

Eu am lucrat in sistem cativa ani si am observat cum se petrec (inca) lucrurile, cu toata digitalizarea (in anumite institutii, nu vreau sa le bag pe toate in aceeasi oala). La platile facute in alta parte, localitate etc., se trimiteau la final de zi borderourile tiparite, si un angajat trebuia sa le introduca manual in sistem, si automat sa le treaca ca si achitate. Daca din neatentie, lipsa de chef, trece colega prin fata lui si ii fura privirea, uita sa treaca achitat un punct de pe borderou, respectivul va primi instiintare ca nu a achitat. Evident ca e achitat, si daca verifica inca o data, manual, va aparea, dar inconvenienta s-a produs deja si al nostru platnic trebuie sa mai faca un drum sa le arate ca e achitat de fapt.

Edited by Galacticul, 13 September 2023 - 12:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate