Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Pareri despre diverse piese romanesti

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am tot incercat sa-mi fac un top propriu romanesc, dar nu am reusit. Asa ca am ales 10 din cele mai bune, fara sa mai incerc o clasificare intre ele. Si-am ajuns la 30 de piese... Da, e si Phoenix acolo, firesc, dar nu asta vreau sa zic acum...
Cred ca in top 30 cele mai bune melodii ar fi asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eKVQTLLUR3U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si asta (desi destest caracterul cantaretii): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HVOJg4Go_XU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], cu mentiunea ca daca ar fi fost orchestrata in gen rock, ar fi fost un best of the best.
Ambele melodii mi se par foarte elaborate, desi poate versurile nu-s la acelasi nivel.
PS. Dragostea din tei e un fel de Babalau baiatul ma-mii.... Il stiu guristii si altceva nu mai conteaza, cand restul sunt beti morti.

Edited by adip1962, 08 September 2023 - 18:50.


#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Inna măcar mai demult cînta, acu văd că a cedat tendinței ăsteia de a te smiorcăi printre dinți, de a cînta cu juma de gură, gen Carlas Dreams. Mai toți artiștii pop au ajuns niște plîngăcioși. (E posibil să mă înșel, io aud numai accidental muzică din asta).

#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,285
  • Înscris: 06.01.2007

View Posthelen76, on 08 septembrie 2023 - 13:49, said:

Am ascultat .Nu e genul meu de ritm melodic.Si ca vad o femeie in lenjerie intima in lift nu ma impresioneaza Posted Image
Pe mine m-ar impresona daca as vedea-o in lift, nu in videoclip.
N-as vrea s-o aud cantand totusi. Mai bine cant eu.

Bursucule, aveai parca niste gusturi mai bune. Ce-i cu tine?

#22
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,263
  • Înscris: 08.01.2021
Fără zahăr mai exista?
Mie ăștia îmi sunt simpatici.

#23
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Am eu două exemple de melodii românești excelente.
La prima instrumentalul este interesant, la fel și vocea... se completează foarte bine cu muzica, dar versurile sunt cam simpluțe. Cântăreața e o piți, s-a lăsat de meserie după ce și-a găsit sponsorul.
Parcă am citit undeva că a fost compusă de 3sud-est. Greu de crezut!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tBy7m-LT4B4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
A doua este și mai bună, e chiar perfectă după standardele mele, dar am înțeles că muzica este cover. Interpreta este fată bună, cu conservator și toate cele, din păcate nu mai activează nici ea. Păcat că vocea este foarte bună, are și un tremolo pare-mi se foarte greu de realizat.
Îmi poate spune cineva care este originalul acestei piese?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T53LTjtm2mM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandel1, 08 September 2023 - 20:19.


#24
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

View PostKiloW, on 08 septembrie 2023 - 20:04, said:

Fără zahăr mai exista?
Mie ăștia îmi sunt simpatici.
Bineînțeles, și au destule concerte în fiecare an, îi poți prinde pe undeva în următoarele săptămîni de exemplu.

#25
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 03.02.2009

View Postadip1962, on 08 septembrie 2023 - 18:50, said:

Cred ca in top 30 cele mai bune melodii ar fi asta [..]Si asta
Da, astea-s bune. Era buna si aia cu daca ploaia s-ar opri Cargo, dar ma enerveaza ca are pretentii de rock cand ea nu-i decat o piesa pop, dar tin minte cand a aparut ca m-a impresionat si-am ascultat-o cu interes mare. Asta si cu una Kevin Lyttle - Turn Me On, care era tot prin perioada aia imi placeau atunci. lol

Am impresia ca asta-i o piesa pe care Nicola aproape a refuzat-o spunand ca-i o porcarie. Posted Image Si Toni Braxton parca refuzase la fel singura ei piesa de success, si Whitney Houston facuse prostii din astea.
Oricum eu il consider pe Mihai Alexandru un compozitor genial. Era cu Nicola si i-a compus multe piese, dar a facut multe piese foarte bune. Si tot in gama asta, dar mai in varsta e si compozitorul fetelor de la ASIA, Adrian Ordean. Am inteles ca-i o ruda foarte indepartata cu mine, dar nu l-am cunoscut si nu stiu exact de unde cine e ruda.
Si mai "de moda veche" mai clasic mi-a placut si Adrian Enescu cum punea problema (l-am auzit pe la radio in interviuri) cel care a compus Buna seara, iubito (Loredana). Superba piesa..
Stiu ca povestea ca i-a zis lu' ma-sa cineva "Compozitori ca Enescu.. asa ceva nu se mai naste", la care ea "Eu sunt chiar mama lui!" Posted Image

Edited by bursucelu_viesel, 08 September 2023 - 21:07.


#26
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 03.02.2009
Si apropo de ploaie, o mai tineti minte pe asta?: Spin - Nimeni pe drum, foarte buna piesa: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DAfPYVlgKFk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si Krypton - Iti mai aduci aminte e o piesa super. Intamplator l-am cunoscut pe compozitor. L-au cam furat trupa, l-au luat cu "lasa ca te trecem ca membru al formatiei" bla bla si l-a fraierit la drepturi de autor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kRcywvM3xH4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bursucelu_viesel, 08 September 2023 - 21:35.


#27
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 03.02.2009

View Postmaccip, on 08 septembrie 2023 - 19:44, said:

Bursucule, aveai parca niste gusturi mai bune. Ce-i cu tine?
Nu prea am preferinte la stilurile muzicale eu. Mi-e tot aia ca-s manele sau muzica clasica, sau pop sau ce-or mai fi. Sunt si fan Gypsy Jazz (Django Reinhardt), dar imi mai calibrez boxele pe piese superbe precum Noisia - Sinkhole.. Cel mai mult am fost fan Royksopp. Asa ca stiluri totusi nu-s atras de reggae (si apropo reggetonul si in general muzica asta mai latina asa ieftina mi se pare cea mai hidoasa), anumite stiluri mai grele de Rock (desi am invatat sa bajbai la chitara pe muzica gen Yngwie Malmsteen, Metallica, dar stilul in sine nu-mi place), si manele. Dar si la astea am exceptii dupa cate se vede. Cand piesa-i buna numai conteaza stilul muzical. Problema e unde stilul in sine e singura frumusete a piesei, acolo n-are ce sa-mi placa. In ultima perioada tot ascult Ennio Morricone. Si am ceva cu geamparalele de un an incoace..lol
Apropo, asta e o alta previziune a mea despre muzica mainstream din viitor. Ca o sa se joace ori cu ritm gen balcanic 7/8, etc, ori/si cu schimbare de viteza intre strofa-refren.

Edited by bursucelu_viesel, 08 September 2023 - 22:07.


#28
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 03.02.2009

View PostPunter, on 08 septembrie 2023 - 16:22, said:

e un accent de ceva vreme in Romania
Am observat acum cativa ani ca fara sa-si dea seama artistii romani inmoaie t-ul, de exemplu la tu zice thu (sau chiar tsu) .  la din zice dhin / dsin. O palatalizare cum a facut si limba romana sau latina balcanica mai bine zis (ca din Balcani a inceput tendinta).
Cantaretii cred ca au facut cat sa sune romana mai placut dpdv fonetic pe plan international (mai ales cine stie engleza, romana in felul asta devine mai ok).  Uite Inna dsin adsâncul inimii

Edited by bursucelu_viesel, 08 September 2023 - 22:30.


#29
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Bursucule, vorbele nu sunt la fel de importante peste tot. Unele stiluri muzicale pun accent pe mesajul verbal, fără precizări concrete beatul e chel și amorf, repetitiv până la îngrețoșare, pe când în altele textul e doar trăncăneală de umplutură, suport adiacent, colateral, ce nu se contrapune ideii muzicale, care e elaborată pe îndelete.

View Postmaccip, on 08 septembrie 2023 - 19:44, said:

Pe mine m-ar impresona daca as vedea-o in lift, nu in videoclip.
N-as vrea s-o aud cantand totusi. Mai bine cant eu.
Ca să-i demonstrezi cum se cântă? Sau să te răzbuni pe succesul ei dovedit?

#30
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 03.02.2009

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 09 septembrie 2023 - 09:38, said:

repetitiv până la îngrețoșare
Am fost o perioada pe "modul teoretic" adica aveam nevoie sa descoper teorii, si printre altele concluzionasem ca omul e totusi un animal care e facut sa bage in seama tot ce misca, sau tot ce se schimba mai bine zis, el percepe un ceva repetitiv in mod monoton ca fiind "static" sau lipsit de schimbare, deci il ignora. Deci cand auzim tobele alea 4/4 "four on the flour" pur si simplu le ignoram, ele devin invizibile si asa lasa atentia libera spre alte lucruri muzicale din piesa.
Si pe o pisica daca incerci sa-i atragi atentia strigand la ea, sau prinzand-o in maini, orice i-ai face, prima data te baga in seama, a doua oara deja stie ca nu se intampla nimic semnificativ dar testeaza  daca se confirma, si la a 3-a repetare ii e suficient cat sa te ignore. La fel si-n muzica, de cateva decenii incoace e o moda (inconstienta) pentru imperecheri tip AAAB. Asta probabil pt ca muzica e compusa de care mai de care fara mari inclinatii melodice, si probabil merge repetitiv dar in final dupa a 3-a repetitie realizeaza ca-i enervant si trebuie s-o schimbe.

Edited by bursucelu_viesel, 09 September 2023 - 11:33.


#31
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,248
  • Înscris: 24.07.2022
aici un furt ok cat de cat..:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9ok75xpMuS8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 10.08.2023
Imi aduce aminte de vocea unei maneliste, parca fii-sa lu Guta sau ceva de genu, tot un fel de coimaneala de-asta scotea si aia. Eu cand ascult asta, parca aud "sir, hungry, sir, children food hungry, sir, please".

Si nu e vorba doar de muzica romaneasca, mizerii de genul se vehiculeaza in toate tarile, muzica buna in mainstream cred ca a ajuns la sub 10% din total. Muzica a inceput sa se stratifice de cand a aparut ultimul val de eurodance de la sfarsitul anilor '90/inceputul anilor 2000 si hip-hop-ul vechi, care erau la limita decentei, apoi pur si simplu s-a plonjat in mizerii. Si nu are legatura cu varsta si cu neintelesul, ca eu de exemplu am copilarit cu muzica aia pe care o consider declin si nu am prins muzica anilor 70-80 pe care o consider superioara. Plus ca sunt persoane multe sub 25 de ani care au aceeasi parere. Ma refer persoane care au ascultat si din urma si au mai mult de 2 neuroni.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 08 septembrie 2023 - 15:50, said:

Nu dau clic pe linkurile alea ca să nu mă cotropească Youtube cu harneli din astea în recomandări Posted Image

Am intrat si eu de vreo 2-3 ori ultimii 2 ani. A durat 1-2 saptamani de click continuu pe "don't recommend" pe toate boraturile pana mi s-a curatat feed-ul.

Edited by RaimondMacelaru, 09 September 2023 - 19:31.


#33
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,248
  • Înscris: 24.07.2022
cand strainii canta mai bine romaneste:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VkoqwE14oD0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 10.08.2023
Na, joac-o p-asta!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PR7dpinGoLI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LOR97sEpBJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pcF24Wfyt5Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca mai sunt vreo 2...

Mai sunt vreo 7, de fapt, e plin Yt...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V3zHdzr8xZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U3qmZowccOY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si asta suna aproape ca-n romana:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rVzSwjroa6A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aia care baga videoclipuri pitoresti si cu copii oare stiu ca versurile sunt despre prostitutie masculina, mangleala si haladeala?

Edited by RaimondMacelaru, 09 September 2023 - 21:19.


#35
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 03.02.2009

View PostRaimondMacelaru, on 09 septembrie 2023 - 21:18, said:

Na, joac-o p-asta! Aia care baga videoclipuri pitoresti si cu copii oare stiu ca versurile sunt despre prostitutie masculina, mangleala si haladeala?
Pentru ce le-ai insirat pe astea? Iti plac? Iti place piesa originala, sau ce? Vrei sa spui ca daca-s cantate de straini suna mai bine? Sau vrei sa spui ca faptul ca strainii canta o piesa romaneasca nu inseamna neaparat ca-i buna?

Referitor la "declinul" muzicii. Ala n-a fost asa.. treptat, organic, ci acolo a fost o ruptura data de tehnologie. Mai exact au aparut PC-urile si tehnologie oarecum acceptabila cat sa poate produce muzica oricine. Asa a aparut muzica tip "dj", baieti ori cu bani ori mai isteti cu un calculator (si bani pt niste scule de studio), si au incropit niste piese, mai mult tobe si melodii simple copilaresti ca atat se poate.
Normal ca-i o ruptura fata de anii de dinainte cand era o selectie riguroasa a compozitor si / sau a cantecelor. Si ca sa fie si mai rau (din perspectiva muzicala), tehnologia moderna a eliberat noi limbaje, de exemplu limbajul timbrelor, deci nu mai era nevoie deja de melodie cand tot farmecul il facea cate un instrument electronic foarte interesant (ce sa mai zis apoi de Dnb, neurofunk, etc). Si prost e ca-i si greu sa le impaci, ca daca incepi sa bagi melodie puternica distragi atentia de la farmecul timbrelor (a instrumentelor).

In schimb de mai bine de un deceniu au intrat muzicieni seriosi - care chiar au terminat scoala de muzica, nu progamare.., nu mai e ca-n anii '90, 2000. Si-n viitor vor fi din ce in ce mai multi muzicieni "disponibili" sa creeze muzica buna. Deocamdata doar o acompaniaza foarte bine, etc, si la compozitie e decenta dar tot trebuie selectia aia care sa filtreze sa apara "diamantele", adica compozitor foarte talentati. Prost pt ei fata de anii de dinainte de '90 e ca ei au competitie zdravana si poate nici nu se mai apuca de compus, caci piata e inundata de muzica.

Eu prevad un viitor mai bizar totusi. Si anume inteligenta artificiala.. Va fi o cu totul alta lume..

Edited by bursucelu_viesel, 09 September 2023 - 23:18.


#36
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 03.02.2009
Daca tot suntem la capitolul muzica buna mai din vechi, trebuie pusa si piesa mea favorita la Eurovision, care din pacate n-a fost trimisa sa ne reprezinte din "nici nu vreau sa stiu" ce motive..
Laurentiu Cazan - Say Something.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YGaiD4o4wdA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate