Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie Externa Solara, Power Ban...

Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...
 Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania
 verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua
 Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Pareri despre diverse piese romanesti

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

• Grup: Senior Members
INNA - De Dragul Tău
Mi se pare interesanta piesa. Nu prea gasesc cine a compus-o din pacate. Eram curios daca tot baietii aia de la Play&Win.
Sunt niste aspecte mai nefericite, de exemplu videoclipul e penibil ca Inna e in lenjerie intima si nu schimba deloc decorul/n-are nicio poveste de spus, ..asta e. Din perspectiva versurilor sunt cateva chestii care mi se pare lipsite de sens, chiar la refren, iar pe la strofe sunt cateva cuvinte pe care nu le inteleg cu dictia ei.
In fine, iar din perspectiva muzicala trage in jos piesa acea sectiune de dupa refren in care tot repeta "dansam", dureaza prea mult si nu-i nimic de transmis muzical acolo. Si ar fi putut sa faca un crescendo la toata piesa, ca fiecare refren sa fie mai incarcat cu elemente mai dramatic, deci si bridge-ul putea fi mai bun, mai functional.

Insa ce-i bun, remarcabil in piesa asta e ritmul original sau atipic al liniilor melodice, si la refren si chiar si la strofa. Te surprinde mereu, in mod placut. Si melodia se si muleaza dupa cuvinte si devine foarte organica (ca ritm). Ca armonie e ok, e moderna e in ton cu ce se intampla, nu-i nimic de remarcat decat ca isi face treaba (armonia). Instrumentalul e iarasi extrem de finutz (si "uns cu toate alifiile").. Vad ca n-a prea avut succes, si e pacat. Poate daca n-avea problemele de care ziceam mai sus.. In fine, eu o tot ascult..

Edited by bursucelu_viesel, 08 September 2023 - 12:22.

DanyHiker

DanyHiker

Guru Member

O ghertoiala sinistra. Aia nu e muzica, ci schelait de caine in calduri.

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

DanyHiker, on 08 septembrie 2023 - 13:16, said:

O ghertoiala sinistra. Aia nu e muzica, ci schelait de caine in calduri.
Asta-i un aspect de interpretare vocala. Eu am zis mereu ca artistii se pacalesc singuri cu ideea ca tonul plangaret e ca piesa sa fie mai artistica, mai emotionanta, insa in realitate ei se milogesc sa fie placuti. E o milogeala. Ma rog, mai rau decat milogeala in interpretarea vocala mi se par versurile gen Irina Rimes dramatice. Acolo mai greu trec peste ele, insa sunt aspecte care-mi plac la piese (ca o piesa din cate vezi contine nenumarate aspecte/limbaje).

helen76

helen76

Active Member

• Grup: Members
Am ascultat .Nu e genul meu de ritm melodic.Si ca vad o femeie in lenjerie intima in lift nu ma impresioneaza :D

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

E fredonabilă, se simte că s-a lucrat la ea ca și concept, însă vocea e constantă, nu schimbă registrul și nici nu ține cont de expansiunea decorului melodic, greșeală de mixaj, melodia e acaparată în intregime de solistă, de parcă ar fi având o criză de nervi, nu regăsești vreun moment de detașare, parcă îți vine să te bucuri că s-a terminat și ai scăpat. Dropurile sunt minimaliste dar caricaturale, de parcă se întrerupe vreun cablu pe la instalații, tobe de anii 80. Legat de videoclip, țâțe am văzut, dar cur deloc.

terratec

terratec

Troll hunter

• Grup: Moderators
Brr, am trecut câteva secunde prin videoclip.
Audio: O voce din altă dimensiune, gâjâită, forţată, plânsă. Melodie cu mesaj trist, depresiv, aşa cum se poartă în ultima perioadă.
Imagine: O femeie scundă, în pampers, cu un ochi ascuns (probabil vreun conflict domestic în favela). Filmare în carceră.

Din păcate tinerele fete din prezent sunt nevoite să asculte altfel de chestii şi să se modeleze după ele.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

terratec, on 08 septembrie 2023 - 14:11, said:

Melodie cu mesaj trist, depresiv, aşa cum se poartă în ultima perioadă.

Hehe, cele mai faine melodii au câte ceva melancolic în ele, poate nu explicit, chiar și muzica electronică abundă în ”tristețuri”, trăiască acordurile minore!

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

ManelistDeSuccesMaxim, on 08 septembrie 2023 - 14:00, said:

E interesant, Voi vedeti aspecte care mie-mi scapa (si probabil si vice versa, ca degeaba nu place piesa asta atat cat place).
Eu sunt un pic imun la voci, e ca si cum le inlocuiesc cu o vioara sau trompeta. Doar daca piesele au niste versuri care sa ma captiveze dar asta-i ceva extrem de rar. Atunci pt mine de abia conteaza cum interpreteaza vocea, cum pronunta cuvintele, etc.
Eu ce apreciez cel mai mult poate la piese e sa nu-mi sune a deja vu, ci sa sune "fresh". Asta are ceva la refren unde imi suna chiar "iconica". dar cum ziceam sectiunea de dupa refren trage in jos rau calitattea piesei.

Cred ca te referi la reverbul de pe voce ca nu tine pasul cu aranjamentul (cand zici de expansiunea decorului)(?) Mmm. in general mixajele de un deceniu incoace sunt bune, a, ca nu-s chiar captivante cum ar putea fi.. ok. dar oricum e greu sa mai captivezi cand s-au cam facut/ascultat o gramada de lucruri/trucuri. Inainte captivai daca pe voce veneai la un moment dat cu reverb mare. Apoi cand s-a "fumat" trucul asta, a venit trucul sa lase vocea fara pic de reverb, sa fie o senzatie aproape de penibil dar de intimitate. S-a fumat si trucul asta. Eiu am anticipat acum vreo 2 decenii ca se vor juca cu reverburile (sa le suceasca, sa creeze camere/atmosfere interesante. S-a cam facut si astaDe ex la Justin Bieber cu Skrillex. ..inca nu s-a fumat, dar urmeaza. Deci deja ma lasa rece ca puteau sa se joace un pic mai bine cu reverbul pe voce.

E nasol cand vocea face si desface o piesa. In cazul asta ziceti ca e enervanta si strica toata piesa.. Ce enervant pt un compozitor sa ti se intample asa ceva. Eu am intalnit pe un compozitor care-mi zicea ca o voce bune iti ridica compozitia de nu-ti vine sa crezi. Adica tot ce compui suna foarte bine daca-i vocea buna. Si sunt niste producatori mari care spune ceva similar (spun ca au cate-o artista mare si din cauza ca orice scot pe gura suna bine, e greu sa se forteze sa compuna ceva bun).

Culmea ca nu prea o vad fredonabila piesa asta. Sau.. poate doar daca esti avansat intr-ale muzicii. Mi se pare ne-naturala ca sa fie fredonbila si versurile sunt cam aleatorii, n-au o identitate clara sa zici ca fredonezi ceva anume.. fredonezi niste versuri ..fara sens.
Dropurile.. prin drop eu inteleg partea instrumentala (cand nu mai e vocea cea care duce melodia). Dropul e ceva ambiental si imi suna foarte bine, "de calitate", insa n-are melodie si atunci a fost nevoie probabil de voce sa vina si s-o indinda cu acel "sa dansam am am" care ziceam ca tine prea mult si e slab melodic.  Alea cu intreruperile le-as numii artificii. E cate una mai exagerata, dar per total cred ca mai mult ajuta decat sa incurce. Uneori ma deruteaza in unele piese. De exemplu in celebra N&D Vino la mine e un "drum fill" la inceput care el in sine fiind sincopat s-a cuplat cu o sincopare a unui instrument si m-a derutat (in sensul ca nu mai stiam care-i pulsul - patrimile masurii)

Edited by bursucelu_viesel, 08 September 2023 - 14:43.

adip1962

adip1962

Senior Member

Nu am sa inteleg probabil niciodata cu puteti sa ascultati asa ceva. Vreti melodii romantice, romanesti si adevarate?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VFa7IeQf5SE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5N0nAfivt8g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rhYSHF285gc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si as putea continua cu atat de multe melodii extraordinare...

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

adip1962, on 08 septembrie 2023 - 14:42, said:

Aici strainii pot ajuta sa scoata factorul versurilor din ecuatie sa se vada muzica in sine cat de buna e. Tin minte cand a aparut Dragostea din Tei de Ozone, ca eram intr-un liceu cu pretentii artistice, toti erau "cool" si chiar si eu ignoram "muzica comerciala". Nici sa n-aud de Andre sau HiQ ce mai era atunci prin comert. Insa cand am auzit piesa asta o tot fredonam si s-au uitat colegii la mine ca si cum "m-am stricat". Insa eu am trecut peste partea asta ca versurile-s absurde sau ca in general e muzica comerciala / fara mesaj etc, ci strict valoarea melodica a piesei o recunosteam. Si uite ca a ajuns poate cea mai populara piesa in limba romana la nivel international. Cu versurile absurde cu tot. Muzica-i muzica, versurile-s versuri (si compuse de un textier deobicei, nu de compozitor). De-aia zic ca piesele astea care zici ca-s melodii extraordinare, trebuie sa fie validate de o ureche care nu intelege limba romana si n-are afinitatea asta sa faca parte din grupul celor care asculta "muzica buna" sau muzica rock, sau reagge ca vezi doamne daca-i reagge e muzica buna.. Un stil muzical nu poate tine loc de o piesa/melodie buna.

Eu de exemplu vad mult mai reusita melodia la o "panarama de manea" ca Asa sunt zilele mele. decat lalaiala aia de "Vis pierdut" (aici solo-ul la chitara e superb in schimb). A, daca ziceai Fata Verde de Phoenix, aia da, e super melodie.
Acum nu stiu daca Asa sunt zilele mele e originala, ca nu m-ar mira sa fie plagiata.. Atat de buna mi se pare. Daca poti, imagineaza-ti melodia asta cantat de Phoenix sau Cargo sau care-ti place si cu niste versuri bune tare, si vice-versa, "Vis pierdut" cantata de Andreea Balan.. si cu niste versuri de 2 lei.
O melodie poti s-o imbraci in orice stil/gen muzical vrei.

Edited by bursucelu_viesel, 08 September 2023 - 15:09.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

bursucelu_viesel, on 08 septembrie 2023 - 14:34, said:

Cred ca te referi la reverbul de pe voce ca nu tine pasul cu aranjamentul (cand zici de expansiunea decorului)(?)
Nici vorbă, pur și simplu vocea nu e modulată în pas cu succesiunea acompaniamentului. Planul vocal rămâne agasant în prim planul spațiului acustic și, chiar dacă există consonanță cu fundalul, restul sunetelor nu captează atenția de nicio culoare, degeaba transferi leadul prin toate instrumentele neamului că ție ți se bârlăre, ca ascultător, nu contează, e zgomot de fond.
Transpiră ăia din trupă degeaba și dă-i și luptă, degeaba, Inna are microfonul :D

Eu îți garantez că întotdeauna va exista efecte spațiale pe voce, pentru că așa e natural.

Eu am intalnit pe un compozitor care-mi zicea ca o voce bune iti ridica compozitia de nu-ti vine sa crezi.
Păi da, că un artist adevărat corectează greșelile de compoziție din instinct, dacă ele există. La fel cum diferiți instrumentiști au stilul lor aparte în a interpreta aceeași compoziție în feluri comparabile, tot așa și un vocalist influențează rezultatul prin contribuție proprie.

Culmea ca nu prea o vad fredonabila piesa asta.
O poți lălăi, îngâna, mârâi, nu trebuie neapărat să cunoști versurile, tralalam-hamham :)

Dropurile..
Astea sunt pentru contrast, rup monotonia și sunt mai molcome, însă nu neapărat lipsite de tensiune.

Artileria grea :D

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

N&D Vino la mine e un "drum fill" la inceput care el in sine fiind sincopat s-a cuplat cu o sincopare a unui instrument si m-a derutat (in sensul ca nu mai stiam care-i pulsul - patrimile masurii)
FainPosted Image

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

Ce-i interesant cu versurile e ca atunci cand ele sunt absurde inseamna ca s-a lucrat exclusiv la partea melodica. Deci acea Dragostea din Tei avea un indiciu ca ar putea avea ceva deosebit in ea.
La fel ma uitam ca polonezii sunt innebuniti dupa niste piese de la noi care-s de joasa speta - absurde - chiar facute intentionat asa sa fie virale. Daca stiti de Sandu Ciorba - Dalibomba 45 de milioane de vizualizari. Si nu se mai satura sa comenteze si polonezi si care mai de care.. Sau Sandu Ciorba - Lady, unde iarasi sunt versuri parca in batjocura scrise, fara sens.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

Nu dau clic pe linkurile alea ca să nu mă cotropească Youtube cu harneli din astea în recomandări :lol:

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

bursucelu_viesel, on 08 septembrie 2023 - 15:04, said:

Dragostea din Tei de Ozone
Ce nebunie au creat în toată lumea!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YnopHCL1Jk8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Punter

Punter

Senior Member

melodic nu e nimic....iar vocea....canta ca o manelista stirba minora...e un accent de ceva vreme in Romania...zici ca nimeni nu trece pe la scoala..Eba e profa de romana de multi ani...si adi minune profu de muzica..

Edited by Punter, 08 September 2023 - 16:23.

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

ManelistDeSuccesMaxim, on 08 septembrie 2023 - 16:16, said:

Parca zicea Florin de la Hiq ca la ei la studio au inregistrat Ozone piesa. Daca-mi aduc aminte. Oricum, daca nu devenea internationala nu era decat o aberatie de 2 lei in ochii nostri. Versuri aberante.. Cum poti sa spui chipul tai imi aminteste de ochii tai Posted Image Pai chipul tau contine chiar ochii tai, nu-i nevoie de amintire.

Era un strain care canta "chipul tau si dragoste la tei". Are sens la fel de mult si asa, nu gresise.

M-am uitat si eu acum la versuri ca nu intelegeam la secunda 28  parea ca zice "las p-aștrii cum sa cadă-n cur". Dar nu era prea departe Posted Image , e "las pași trecuți să cad în gol". Numai "gol" nu zice.. eventual "sa cad in gur". Mda, e o intreaga filosofie in fraza asta. Adica las trecutul ca sa ma pot pierde in prezent. E ceva, dar se aude altfel lol, si oricum nu e de-asa natura cantat incat sa se atraga atentia la vorbele astea.

Deobicei cand o piesa are un mesaj puternic si frumos, nu intra intr-o mie de fraze / gaselnite, ci are aproape un singur lucru interesant de spus, si restul doar sustine subiectul principal. Cand incepi sa bagi si fraza aia ca suna intelept, bagi si alta, incropesti ceva dar nu-ti dai seama ca ai pierdut subiectul, sau uiti ca n-ai niciun subiect.

Edited by bursucelu_viesel, 08 September 2023 - 16:46.

Rainwish

Rainwish

Active Member

• Grup: Members

ManelistDeSuccesMaxim, on 08 septembrie 2023 - 16:16, said:

'Dragostea din tei' se difuzeaza inca la greu la nuntile si paradele din vestul si centrul Europei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate