Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 

Comutator panouri fotovoltaice

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 26.11.2006
Salutare! Am un sistem cu invertor offgrid de 5kw si 10 panouri de 450w. Problema este ca in anumite perioade ale anului (toamna si primavara) panourile produc mai mult de 5000w si se poate arde invertorul. M-am gandit sa pun un comutator sau ceva de genul (ideal ar fi wifi) ca atunci cand este soare sa pot sa opresc 2 din cele 10 panouri si cand este nor sa pot beneficia de puterea tuturor. Dupa mintea mea m-am gandit la un comutator de surse si la o intrare sa bag 8 panouri si la cealalta sa le pun pe toate. Merge un comutator de AC? Aveti si alte idei? Multumesc!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,266
  • Înscris: 22.05.2003
Pui problema gresit
Invertorul NU se arde de la cat produc panourile.

Fiecare invertor are un amperaj/voltaj maxim per string.

Asta inseamna de obicei ca e safe sa ai cu 20% peste valoare invertorului, ex invertor de 5kW si 6 kw panouri.

#3
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Invertorul scoate tensiune alternativa (220-230V) cu frecventa potrivita (50Hz) din tensiune continua (panouri). 5kW e puterea maxima pe care o poate duce, adica ai un curent maxim pe care-l poate furniza... Prin urmare limitezi consumul (consumatorii), nu sursa.

#4
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttclau, on 01 septembrie 2023 - 19:28, said:

Invertorul scoate tensiune alternativa (220-230V) cu frecventa potrivita (50Hz) din tensiune continua (panouri). 5kW e puterea maxima pe care o poate duce, adica ai un curent maxim pe care-l poate furniza... Prin urmare limitezi consumul (consumatorii), nu sursa.
Sa inteleg ca daca nu am consum mai mare de 5kw nu e problema, chiar daca e perioada cand panourile pot produce peste 5kw?
Daca e asa, chiar e o problema ca si rezolvata.

View PostAdm, on 01 septembrie 2023 - 19:10, said:

Pui problema gresit
Invertorul NU se arde de la cat produc panourile.

Fiecare invertor are un amperaj/voltaj maxim per string.

Asta inseamna de obicei ca e safe sa ai cu 20% peste valoare invertorului, ex invertor de 5kW si 6 kw panouri.
Mppt-ul merge intre 120-450v, asta inseamna ca daca am peste 450v, se opreste mppt-ul si nu mai furnizeaza curent sau se arde? Panourile au VOC 49.35Ś10=493v total. Asta poate insemna ca depasesc acel 450v maxim al invertorului?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,266
  • Înscris: 22.05.2003
Ai un singur string?

daca depasesti voltajul maxim/string, se arde.
Daca ai ger cu soare, sari mult din parametri.

De obicei sunt doua mppt.

Daca ai unul singur, NU depasi Voc.

Ideeea cu intrerupator e foarte proasta, pentru ca DC difera de AC si apare arc electric.

#6
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Asa cum zice @Adm, daca tensiunea de la intrare e peste limita, se prajeste intrarea. Chiar daca sunt protectii (de supratensiune, supracurent, etc), limitele sunt precizate cu un rost (si pentru intrare - tensiune, si pentru iesire - putere consumator). Un aparat abuzat nu o sa functioneze corect mult timp.

#7
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAdm, on 01 septembrie 2023 - 20:44, said:

Ai un singur string?

daca depasesti voltajul maxim/string, se arde.
Daca ai ger cu soare, sari mult din parametri.

De obicei sunt doua mppt.

Daca ai unul singur, NU depasi Voc.

Ideeea cu intrerupator e foarte proasta, pentru ca DC difera de AC si apare arc electric.
Am un Mppsolar 5048gk cu un singur mppt si cu VOC 500vdc si un string cu 10 panouri cu VOC total 495. Poate functiona in configuratia asta?

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,621
  • Înscris: 05.12.2005
Iarna pe frig tensiunea Voc a panourilor crește peste 500V, spre 550V dacă nu se consumă nimic din ele. Cel mai simplu ar fi să renunți la un panou și să lași doar 9 înseriate, cel puțin pe perioada iernii. Când vine primăvara îl înseriezi la loc în string.
Dacă vrei comutare cu releu varianta convenabilă ar fi să scurtcircuitezi al zecelea panou direct în circuit, așa nu se ating tensiuni mari la deschiderea reului și poți folosi unul simplu DC construit pt. 48V.

Edited by mihaicozac, 01 September 2023 - 23:07.


#9
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 19.03.2022
Iarna are solutia sa consume direct de la panouri cu radiatoare termice cu rezistenta electrica, nu au nevoie sa treaca prin invertor, doar ca trebuie redimensionate sa lucreze la tensiunea maxima .

#10
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,286
  • Înscris: 25.01.2007
Pai daca suporta amperaj dublu fata de ce ai acum se pot lega in paralel 2x5 panouri.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,266
  • Înscris: 22.05.2003
Il bagi in ceata cu serie vs paralel :)

#12
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 08.04.2020

View PostPaco_ste1, on 02 septembrie 2023 - 09:05, said:

Iarna are solutia sa consume direct de la panouri cu radiatoare termice cu rezistenta electrica, nu au nevoie sa treaca prin invertor, doar ca trebuie redimensionate sa lucreze la tensiunea maxima .

Din pacate e doar pentru electronisti diverterul de string, cu acesta tensiunea va fi tot timpul in jurul Vmp, exista  un risc mic sa cedeze rezistenta de sarcina, din acest motiv e bine sa fie 2,3 rezistente mai mici in paralel, daca cedeaza una oricum tensiunea nu ajunge la Voc sa arda invertorul, cu jumate din putere va creste undeva pe la 430v.

schema cu tl494 am mai pus-o, acum lucrez la o varianta cu uc 3842, am facut ceva teste functioneaza, dar trebuie bibilit pe la polii din buclele de reactie si mai trebuie editat la schema, nu e gata.

Edited by stdalionutpwr, 02 September 2023 - 20:57.


#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,621
  • Înscris: 05.12.2005

View Poststdalionutpwr, on 02 septembrie 2023 - 20:48, said:

schema cu tl494 am mai pus-o, acum lucrez la o varianta cu uc 3842
În loc să evoluezi folosești integrate tot mai vechi...  poate iei în considerare utilizarea unui ESP32 pe post de controller PWM, are un modul foarte util în el pe nume MCPWM, cu 3 perechi de ieșiri complementare, deci poți comanda direct un convertor cu 3 faze separate, care este mai potrivit la curenți de ieșire foarte mari că scade mult riplul curentului prin inductanțe și sarcină și nu mai e stres așa mare pe condensatorii de filtraj.

#14
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 08.04.2020

View Postmihaicozac, on 02 septembrie 2023 - 21:28, said:

În loc să evoluezi folosești integrate tot mai vechi...

asa este, dar si eu sunt batrin

#15
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 08.04.2020
Nu am cu ce programa ESP32 probabil soft se gaseste pe net, dar e improbabil sa faca exact ce am nevoiem posbil sa existe kit de de dezvoltare.

#16
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 26.11.2006

View Poststdalionutpwr, on 02 septembrie 2023 - 20:48, said:



Din pacate e doar pentru electronisti diverterul de string, cu acesta tensiunea va fi tot timpul in jurul Vmp, exista  un risc mic sa cedeze rezistenta de sarcina, din acest motiv e bine sa fie 2,3 rezistente mai mici in paralel, daca cedeaza una oricum tensiunea nu ajunge la Voc sa arda invertorul, cu jumate din putere va creste undeva pe la 430v.
Am citit de trei ori insa n-am reusit sa inteleg. Daca vrei, te rog, sa detaliezi pe intelesul unui incepator.

#17
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 08.04.2020
In paralel cu invertorul pe sirul de panouri se poate instala un aparat  numit diverter de string, acesta preia curentul in situatia in care tensiunea creste peste o anumita valoare setata in acel diverter.
in varianta analgica diverterul este controlalt de un controller pwm analogic de genul tl494m uc3842, se implemeteaza bucle de citire a tensiunii la intrare, obligatoriu si la iesire facultativ.

Bucla de citire a tensiunii de intrare creste factorul de umplere odata cu tensiunea de intrare si intra in fuctiune odata ce tensiunea la intrare depasete valorea unei referinte, in situatia in care circuitul de forta poate prelua toata puterea generata de stingul de panouri la tensiunea respectiva bucla va mentine tensiunea la acea valoare, in cazul in care diverterul nu are sarcina suficienta tensunea va creste peste valoarea setata, dar mai putin de valorea Voc.

Exemplu Vmp =400v Imp=10a, diverterul are ca sarcina o rezistenta de 4kw la 400v si este setat cu 2-3 v peste 400v el va mentine tensiunea la 402-403 cat este setat in orice conditiim daca are ca sarcina o rezistenta de 2 kw la 400v cand iluminarea panourilor depseste caa 500w/mp tensiunea creste peste 403v dar nu va ajunge la valoarea Voc de peste 500v ci se va opri undeva la 430v.

Pentru topologia buck a diverterului tensiunea la care functineaza rezistenta de sarcina poate diferi putin de tensiunea de intrare la care este setat diverterul, dar nu mult deoarece randamentul se degradeazam si necesita piese de forta mai puternice, se pot folosi rezistente de 230v pentru tensiuni de string de 400v, din motive de convenienta.

Bucla de citire a tensiunii la iesire limiteaza tensiunea la iesire la o anumita valoare de exemplu 230v pentru rezistente de 230v in scopul protejarii acestora in caz ca este disponibila o putere mai mare decat puterea nominala a rezistentelor respective.

Diverterul mai poate contine o limitare de curent si o protectie la curent, facultativ.

Edited by stdalionutpwr, 03 September 2023 - 14:24.


#18
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 26.11.2006
@stdalionutpwr
Multumesc pentru timpul acordat!
Nu stiu de ce am mai intrebat, doar ai spus ca e treaba de electronisti. Sunt frustrat ca nu m-a dus capul cu fizica si matematica caci ar fi fost o imbinare perfecta a pasiunii cu profesia...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate