Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Comutator panouri fotovoltaice

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.04.2006
Ultima afirmatie este un nonsens, eventual ai putea sa afirmi ca ai luat prea multe panouri sa faci un singur string. Daca cu 5s ai avut tensiune destula pana acum, o sa ai si cu 5s2p.
Ai doua optiuni, simple: 9s sau 5s2p, incearca sa vezi partea buna, o sa ai productie aproape dubla sau dubla fata de ce ai avut inainte sa mai iei 5.

#38
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,339
  • Înscris: 29.05.2004
10 sunt ok. pt iarna mai cumpara niste baterii daca ai consum mare, 20kwh ar trebui sa-ti asigure factura 0 cam 10 luni pe an daca esti la campie.

Edited by pexic, 04 September 2023 - 14:38.


#39
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postpexic, on 04 septembrie 2023 - 14:37, said:

10 sunt ok. pt iarna mai cumpara niste baterii daca ai consum mare, 20kwh ar trebui sa-ti asigure factura 0 cam 10 luni pe an daca esti la campie.
Sunt la munte, vara e nor mai mereu dar iarna, cand la camp e ceata cu saptamanile, la mine e soare toata ziua. Am consum de 250kw lunar si stocare de 10kw.
Daca-mi programez consumatorii mari dupa soare si as putea sa beneficiez de puterea la toate cele 10 panouri, as putea fi total independent.

#40
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Am doua stringuri de 4 panouri din acelea sharp in paralel, cel mai mare voc vazut de mine a fost 220v cu 10 sunt 550v cu  9 sunt 500v, pierzi cu 300w mai putin, se poate ajunge la 4 kw.
daca exista umbriri 2x5 e mai avantajos.

Pe offgrid diverterul aduce avantaje deoarece nu se poate consuma toata energia cu invertorul, iarna caldura, 100% utilizare, vara apa calda.

Personal iau in calcul o vawt de 4 kw, astia la grid sunt nesimtiti, nu nu ma refer la producatori, .am servisat si grupuri hydro din motivul ca n-a avut cine sa o faca

Edited by stdalionutpwr, 04 September 2023 - 19:51.


#41
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 18.10.2006
Si eu as merge pe 5s2p. Iarna si primavara sunt sanse mari de conditii in care VOC sa sparga 500V.  9 ar fi ok-is daca nu vei avea conditii de -15  / -20C cu soare puternic.  10 pe un singur string in nici un caz. Mosfetii din MPPT sunt la 500V dar condensoatoarele la 450V. Cu cat urci mai mult peste zona de 360V vor avea viata grea si vei scurta durata de functionare.  Pe curent sunt dimensionati la aproape dublu, deci vor duce cu brio tranzienti de 22-24A cat pot avea maxim in conditiile cele mai extreme.

#42
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Ma bag si eu.

Verifica daca are invertorul o posibilitate de upgrade la firmware.
La SPF5000 cu upgrade am urcat curentul la 22A (era 18A).
Desigur ca producatorul stie ce piese a pus in MPPT si daca pot duce 22A.

A doua idee este sa mai cumperi 2 panouri identice de preferat si sa faci 2 siruri de cate 6 puse in paralel fiecare cu sigurantele lui ca sa le poti decupla.
Un sir il orientezi SE si celalalt SV.
Abia daca vei atinge 18A si ai soare pe o perioada mai lunga din zi.

Poti folosi ideea si pe siruri cu 5 panouri serie.

#43
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postradurus, on 04 septembrie 2023 - 21:05, said:

Ma bag si eu.

Verifica daca are invertorul o posibilitate de upgrade la firmware.
La SPF5000 cu upgrade am urcat curentul la 22A (era 18A).
Desigur ca producatorul stie ce piese a pus in MPPT si daca pot duce 22A.

A doua idee este sa mai cumperi 2 panouri identice de preferat si sa faci 2 siruri de cate 6 puse in paralel fiecare cu sigurantele lui ca sa le poti decupla.
Un sir il orientezi SE si celalalt SV.
Abia daca vei atinge 18A si ai soare pe o perioada mai lunga din zi.

Poti folosi ideea si pe siruri cu 5 panouri serie.
Upgrade nu exista si ideea cu doua orientari m-a bantuit mult dar daca n-am gasit o automatizare pentru a trece de pe un string pe altul la anumite ore, am renuntat. Acum e prea tarziu, primele 5 erau deja bagate in beton si azi am facut si cadrul pentru celelalte.

#44
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Nu e nevoie de nicio automatizare, se leagă simplu în paralel și gata.

#45
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmihaicozac, on 05 septembrie 2023 - 06:31, said:

Nu e nevoie de nicio automatizare, se leagă simplu în paralel și gata.
Ai spus ceva de decuplat sigurante si ma gandeam ca trebuie sa comut eu string-urile manual. Intai intrebasem pe un grup de facebook daca le pot pune cu orientari diferite si m-au speriat toti ca ia foc invertorul (logica mea spunea ca n-are cum dar, na, zic sa ascult de altii mai destepti). Am intrebat si pe aici si nu prea m-a convins nimeni ca ar sti cum e mai bine asa ca le-am pus pe aceeasi directie si asta e, acum e prea tarziu de modificari. Tot ce mai pot alege e 8-9 in serie sau 2x5 paralel .

#46
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006
Am mai analizat problema si am constata urmatoarele: pe string-ul actual cu 5 nujd445 la momentul actual am 11.5-12A constant in timpul amiezii insa voltajul nu trece de 220v (sa fie oare din cauza distantei de 30m pana la panouri?- daca ar fi asa ar fi bine caci celelalte panouri vin si mai departe de invertor). In conditiile astea o sa incerc sa le bag pe toate in serie si o sa pun o prelungire de mc4 la ultimele panouri pentru a nu uza mufele panourilor si, daca chiar o sa sara peste 450v, o sa scot unul din serie. Intrebarea este, daca nu am consumatori si voltajul este sub 450v insa productia maxima posibila trece de 5000w insa am consumatori de max 4000w, sa zicem, afecteaza cu ceva invertorul? Adica, as putea sa leg toate panourile dar sa limitez consumul sub puterea maxima a invertorului?

#47
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Invertorul limitează singur puterea absorbită, dacă ai producție peste ce poate el prelucra. Desigur asta în anumite limite, în datele de catalog ar trebui să fie trecută puterea maximă a stringului conectat la intrare. Din ce am văzut eu se acceptă cam 20% peste.

#48
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 18.10.2006

View Postjohnnydanut, on 06 septembrie 2023 - 11:56, said:

Am mai analizat problema si am constata urmatoarele: pe string-ul actual cu 5 nujd445 la momentul actual am 11.5-12A constant in timpul amiezii insa voltajul nu trece de 220v (sa fie oare din cauza distantei de 30m pana la panouri?- daca ar fi asa ar fi bine caci celelalte panouri vin si mai departe de invertor). In conditiile astea o sa incerc sa le bag pe toate in serie si o sa pun o prelungire de mc4 la ultimele panouri pentru a nu uza mufele panourilor si, daca chiar o sa sara peste 450v, o sa scot unul din serie. Intrebarea este, daca nu am consumatori si voltajul este sub 450v insa productia maxima posibila trece de 5000w insa am consumatori de max 4000w, sa zicem, afecteaza cu ceva invertorul? Adica, as putea sa leg toate panourile dar sa limitez consumul sub puterea maxima a invertorului?

Ar fi o decizie total gresita. In conditii de VOC curentul va fi 0, deci vei avea tensiunea maxim fara nici o sarcina. Lungimea intra in discutie doar cand mppt-ul e in regim de lucru si atunci pierderile incep sa intre in discutie in functie de curentul care circula prin cabluri.  Riscul tensiunii mari nu este cand ai sarcina ci atunci cand invertorul reseteaza curba mppt ori decupleaza din orice motiv consumul din panouri. La fel VOC, este influentat de temperatura. Daca masori cu panourile incinse la 60C va fi mai mic. In zile racoroase cu nori si iluminarea intermitenta VOC poate creste periculos de mult pe masura ce temperatura ambianta scade. Aka iarna, -10 grade si iese soarele brusc pe la 12. Recordurile de productie le vei vedea de cele mai multe ori toamna si primavara. Vara exista pierderi mai mari din cauza temperaturilor ridicate.

Opinia mea este sa ramai la 5s2p, ori mai ia 2 panouri, treci pe 6s2P si un invertor cu mppt de 27A (seriile de 6.2Kw sau mai mari).

#49
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.04.2006
27A are si Easun iGrid SV4 de 5.6kW.

#50
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
5s2p e cel mai ieftin.

#51
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Poststdalionutpwr, on 06 septembrie 2023 - 17:24, said:

5s2p e cel mai ieftin.
Si cum se impaca invertorul cu 2x12A?

#52
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Nu ai inteles inca cum functioneaza astea...

Contraintrebare.
Cum se impaca un laptop care consuma 25-50W cu un incarcator de 120W?
Cum se impaca prajitorul tau de paine de 800W cu transformatorul de 200kVA de la coltul strazii?

Poti pune 5 siruri de 12A ca nu se intampla nimic.
Invertorul va duce maxim cat poate el, aia 18A, 22A sau 27A.

MPPTul e consumator.
Panourile sunt sursa.
Panourile nu "imping" curent.
Curentul e stabilit de catre consumator.
Iar daca consumatorul vrea mai mult decat poate sursa, aceasta e ingenunchiata sau intra in protectie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate