Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Intrebări legate de examenul de radioamatori

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019
Salutare tuturor,

Acum o lună am decis că vreau să dau examenul de radioamator.  
Vreau să dau examen pentru clasa IV (pentru mine este suficientă clasa a IV-a deoarece nu am de gând să folosesc radio-uri cu putere mai mare de 10w).
Dar am câteva întrebări pentru cei care au dat examenul.

1. Cum sunt întrebările la proba orală? Adică mă întreabă literele din alfabetul fonetic sau trebuie să le demonstrez că știu să fac o radiolegatură?
2. Pot să le trimit prin poștă și prin email formularul de înscriere?

Nu vreau să ratez examenul sau să nu mă primească în examen doar că am uitat să scriu ceva sau că am greșit altceva.

Vă multumesc anticipat,
Andrei

Edited by althea, 02 September 2023 - 03:34.


#2
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 03.06.2006
Pentru anul asta nu vad sesiuni, Ai tot timpul, eventual suni dupa ce ai trimis formularul pe email. Toate DR (centrele de examinare) au nr. de telefon afisat...SI eu sunt interesat de examen.
https://www.ancom.ro...-examinare_3538

Edited by gvincentiu, 02 September 2023 - 07:01.


#3
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019

 gvincentiu, on 02 septembrie 2023 - 07:00, said:

Pentru anul asta nu vad sesiuni,

Dacă te uiți la rezultatele de la examene (aici) arată că au și sesiuni în Octombrie. Eu mă gândesc că dacă făceau sesiuni și în Octobrie anul trecut, trebuie să facă și anul acesta.
Poate o să sun luni la ei să văd ce spun în legătură cu întrebările mele de mai sus și dacă se face o sesiune în Octombrie.

#4
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 18.08.2021
In 1995 nu exista clasa a 4-a, iar la a 3-a limitarea de putere era la 25W pe emisie. Am picat la proba radiotehnica - skill-uri tehnice de constructii in radiofrecventa, pe care sincer nu le aveam - dupa ce am luat testele la reguli trafic, fonie si telegrafie auditiva, asta insemnand ca nu aveam voie sa imi construiesc propriul transceiver singur, ci doar asistat de un radioamator cu experienta. Nu am mers mai departe, personal am considerat ca nu sunt competent si am ramas cu licenta de radioamator de receptie.
Acum nu stiu daca isi mai bate capul cineva sa construiasca tranceiver de la zero, iar pasiunea asta - ham radio - e pe moarte in Romania. In 1995 se organizau in primavara examene de clasa la radioamatori, acum nu mai stiu. Succes cu probele de sustinut, ma bucur ca mai e cineva interesat de radioamatorism, ca ham spirit nu e mort

#5
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006

 AndreiX1308L, on 01 septembrie 2023 - 12:08, said:

Salutare tuturor,

Acum o lună am decis că vreau să dau examenul de radioamator.  
Vreau să dau examen pentru clasa IV (pentru mine este suficientă clasa a IV-a deoarece nu am de gând să folosesc radio-uri cu putere mai mare de 10w).
Dar am câteva întrebări pentru cei care au dat examenul.

1. Cum sunt întrebările la proba orală? Adică mă întreabă literele din alfabetul fonetic sau trebuie să le demonstrez că știu să fac o radiolegatură?
            Se dau numai probe scrise, s-a renuntat la oral.
2. Pot să le trimit prin poștă și prin email formularul de înscriere?
            Email.
Nu vreau să ratez examenul sau să nu mă primească în examen doar că am uitat să scriu ceva sau că am greșit altceva.

Vă multumesc anticipat,
Andrei


#6
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019

 Conservatorul, on 03 septembrie 2023 - 19:46, said:

1. Cum sunt întrebările la proba orală? Adică mă întreabă literele din alfabetul fonetic sau trebuie să le demonstrez că știu să fac o radiolegatură?
   Se dau numai probe scrise, s-a renuntat la oral.
2. Pot să le trimit prin poștă și prin email formularul de înscriere?
   Email.

Îți mulțumesc pentru răspuns.
Am sunat și eu la ANCOM să văd dacă pot să îmi răspundă la întrebări. Am dat de o doamnă foarte drăguță care m-a ajutat.

1. Cum sunt întrebările la proba orală? Adică mă întreabă literele din alfabetul fonetic sau trebuie să le demonstrez că știu să fac o radiolegatură?
Tot din legislație se întreabă, întrebări scurte, e un fel de grilă.

2. Pot să le trimit prin poștă și prin email formularul de înscriere?
E în regulă, se poate trimite și pe email și prin poștă. Și trebuie adus când mergeți la examen.

Doamna mi-a mai spus că se publică cu o lună înainte dățile de la examene. Mi-a mai spus că probabil ori săptămâna asta pe la final sau săptămână viitoare vor afișa dățile (cel puțin pentru direcția regională Timiș).

#7
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 03.06.2006
Confirm, ANCOM organizeaza examene pe regiuni si in octombrie doar DACA sunt suficienti doritori inscrisi pana la acea data. Se poate organiza si pe judete, daca se strang de o clasa. Posted Image

#8
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 03.06.2006
Se pare ca la TIMIS sunteti de o clasa:
Direcția Regională Timiș anunță susținerea sesiunii ordinare de examinare pentru obținerea certificatelor de radioamator. Examenul va avea loc în perioada 11.10.2023 începând cu ora 11.00, la ANCOM, Direcția Regională Timiș, Timișoara, Str. Horia nr.24, județul Timiș. Dosarul de înscriere la examen va cuprinde: cerere-tip și copie după actul de identitate. Data limită de depunere a dosarelor este 04.10.2023 (data înregistrării la ANCOM). Informații suplimentare la sediul ANCOM – D.R. Timiș, persoane de contact: Diana MOROCZA, tel: 0372 845 875 ; tel. mobil : 0729 890 815; e-mail [email protected];  Ana-Maria PEȚENCHEA, tel: 0372 845 879; tel. mobil: 0732 005 905;  e-mail [email protected].

#9
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019

 gvincentiu, on 06 septembrie 2023 - 10:05, said:

Se pare ca la TIMIS sunteti de o clasa:
Direcția Regională Timiș anunță susținerea sesiunii ordinare de examinare pentru obținerea certificatelor de radioamator. Examenul va avea loc în perioada 11.10.2023 începând cu ora 11.00, la ANCOM, Direcția Regională Timiș, Timișoara, Str. Horia nr.24, județul Timiș. Dosarul de înscriere la examen va cuprinde: cerere-tip și copie după actul de identitate. Data limită de depunere a dosarelor este 04.10.2023 (data înregistrării la ANCOM). Informații suplimentare la sediul ANCOM – D.R. Timiș, persoane de contact: Diana MOROCZA, tel: 0372 845 875 ; tel. mobil : 0729 890 815; e-mail [email protected];  Ana-Maria PEȚENCHEA, tel: 0372 845 879; tel. mobil: 0732 005 905;  e-mail [email protected].

Da, am vrut să spun că s-a pus data pentru Timiș dar am uitat.

#10
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 03.06.2006
Sunat la DR Iasi: cel mai probabil pe 19.10.2023 vor sustine examinare. Succes la inscrieri...

#11
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 03.06.2006
Direcţia Regională Cluj anunță susținerea unei sesiuni ordinare de examinare în vederea obținerii de certificate de radioamator. Examenul va avea loc în 24.10.2023  începând cu ora 11.00, la sediul Direcției Regionale Cluj a ANCOM, situat în Mun. Cluj-Napoca, la adresa str. Câmpeni nr. 28. Dosarul de înscriere la examen va cuprinde: cerere-tip și o copie după actul de identitate al solicitantului. Data limită de depunere a dosarelor este  17.10.2023  (data înregistrării la ANCOM). Informații suplimentare la sediul ANCOM - DR Cluj, persoană contact: Florin CHIŞ, tel. 0729 890 836, email [email protected]

Direcţia Regională Iași anunţă organizarea sesiunii ordinare de examinare pentru obținerea certificatului de radioamator, în data de 19.10.2023,  ora 10.00, la Direcția Regională Iași, stradela Moara de Vânt nr. 37A, Iași. Dosarul de înscriere la examen va cuprinde: cererea-tip aflată pe pagina ANCOM dedicată radioamatorilor https://www.ancom.ro/radioamatori_2899 și o copie după actul de identitate. Data limită de depunere a dosarelor este 12.10.2023 (data înregistrării la secretariatul ANCOM). Informații suplimentare la sediul ANCOM – DR Iași, persoane de contact Constantin Dan Neagu, tel: 0769080910, email: [email protected], Cristina Tanasă, tel: 0732005710, email: [email protected].
Sursa: https://www.ancom.ro...-examinare_3538

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
In pandemie examenul oral a fost pe  ... foaie, cateva intrebari acolo din normele de operare, inclusiv alfabetul, codurile mai uzuale.
Inscrieti-va si mergeti la examen, sunt site-uri unde va puteti pregati cu intrebari asemanatoare, iar proba pentru radiotehnica clasa a-3-a nu e deloc imposibila, daca ai fost atent la orele de fizica din clasa a 10-a si ai trecut prin materie si testele puse la dispozitie.
Inscriere se putea face si trimitand formulare completate prin email.

Daca sunt lucruri neclare, scrieti aici, inainte se rezolva la radiocluburi, acum putem sa le rezolvam si pe forum.

Edited by vestale, 26 September 2023 - 16:03.


#13
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019

View Postvestale, on 26 septembrie 2023 - 16:01, said:

iar proba pentru radiotehnica clasa a-3-a nu e deloc imposibila, daca ai fost atent la orele de fizica din clasa a 10-a si ai trecut prin materie si testele puse la dispozitie.

Multumesc pentru răspuns. Nu am neclarități, am dat și câteva simulări pe internet și m-am descurcat foarte bine. Sunt clasa a 9-a deci încă nu știu cum este materia la fizică de la clasa a 10-a, și oricum nu am de gănd să dau examenul de clasa a 3-a (nu pentru că nu știu electronică, doar că nu am de gănd să folosesc puteri mai mari de 10W pentru că intenționez să folosesc o stație portabilă).
M-am înscris la examen și mâine este examenul în județul Timiș. Am venit să vă zic baftă tuturor care s-au înscris la examen.

#14
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
Succes la examen! Cu 10W putere într-o stație portabila cu antena potrivita poti vorbi in Europa, comunica (telegrafie, moduri dogitale, trimis email sau chiar voce) peste Atlantic sau in Japonia sau Australia.
E bine sa ai drepturi mai multe si sa folosești mai puțin. In România, spre deosebire de alte țări avem acces la toate benzile chiar de la clasa a 4-a, suntem mai norocoși!

#15
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019
Am fost la examen azi. A fost ușor. M-am descurcat foarte bine la legislație și la regulile de trafic. Dar când a venit domnul de la protecția muncii (era un domn pentru legislație și regulile de trafic și alt domn pentru radiotechnică și protecția muncii), pe lângă faptul că eram stresat cu examenul, m-am speriat și mai rău când a zis „Există posibilitatea ca la protecția muncii să fie mai multe răspunsuri corecte. Citiți cu atenție” și la unele întrebări am încercuit mai multe răspunsuri. Eu știam că există un singur răspuns corect dar atunci nu mi-am mai adus aminte acel lucru.
Acum aștept să vad dacă această greșeală va face ca eu să fiu respins. Poate am făcut bine și o să fiu declarat admis Posted Image.

#16
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,457
  • Înscris: 13.04.2006
Vorba frizerului : Fruntea sus!

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
In general dureaza cateva zile pana afiseaza rezultate, si daca o fi sa fie cu respins, poti da doar proba picata.
Se mai organizeaza si sesiuni extraordinare, daca se aduna cereri pentru o grupa, parca la Arad se dorea, dar poate nu va fi cazul.

#18
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019

View PostBingo, on 11 octombrie 2023 - 15:05, said:

Vorba frizerului : Fruntea sus!

:)

View Postvestale, on 11 octombrie 2023 - 15:24, said:

In general dureaza cateva zile pana afiseaza rezultate, si daca o fi sa fie cu respins, poti da doar proba picata.
Se mai organizeaza si sesiuni extraordinare, daca se aduna cereri pentru o grupa, parca la Arad se dorea, dar poate nu va fi cazul.

Știu că se poate da doar proba picată. Am încredere în cei de la ANCOM că vor întelege ceva de pe fișa care am predat-o și că mă vor declara admis.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate