Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Ce nu prea (mai) vezi azi la/în clădiri. Ce chestii dispar de la clădiri

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#163
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

 djl, on 11 septembrie 2023 - 11:53, said:

...
Menţionaţi cel puţin unul dintre avantajele bazinului (rezervorului) montat sus (la înălţime) la W.C.   Posted Image

ρgh ?

#164
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
O diferență pe înălțime de 10 metri produce creșterea presiunii cu o atmosferă, deci e neglijabilă contribuția energiei potențiale oferită de bazinul montat sus la fluxul apei în veceu.

#165
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Si daca ceva goes wrong, mai bine sa ai bazinul jos la indemana decat sa te urci pe buda sa ajungi sus.

 djl, on 13 septembrie 2023 - 12:50, said:

Lămpi cu gaz (petrol) lampant. Se mai foloseau şi în comunism la noi, că nu ţineau bateriile (erau uneori mai proaste decât celebrele "777") sau nu se găseau. E bine că găseşti azi baterii accceptabile şi acumulatori.   Posted Image
Măsuţa pentru telefonul fix.   Posted Image
Nu se mai pun casete luminoase deocrative (au fost rare) care să inidice numărul străzii. Nici reclamele luminoase cu neon (la modul generalist: cu descărcare în gaze) nu prea mai sunt la modă. În schimb, sunt mişto ca idee blaturile iluminate la bucătărie.
Străzile cu dublu sens devin din ce în ce mai puţine în Bucureşti.   Posted Image
Vas de expansiune pus în pod se mai practică? Mă fascinau podurile când eram mic. Unele mai mare aveau şi spălătorie.
În Românua nu prea mai vezi locuinţe (chiar şi cu închiriere) construite pentru angajaţi.
Cine mai iubeşte cărţile?
Pai nici nu se mai fabrica lampantul pentru ele, ci doar kerosen pentru avioane. Tortele merg si cu untdelemn. Posted Image

#166
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004

 terratec, on 13 septembrie 2023 - 13:45, said:

ρgh ?

Ce-i aia?   :huh:

 ManelistDeSuccesMaxim, on 13 septembrie 2023 - 13:58, said:

O diferență pe înălțime de 10 metri produce creșterea presiunii cu o atmosferă, deci e neglijabilă contribuția energiei potențiale oferită de bazinul montat sus la fluxul apei în veceu.

Dar totuşi alea foloseau mai puţină apă.   :)
În fine, ar fi:
1) Pot fi "telecomandate". Adică mai tragi un lanţ, o sfoară, şi dacă atunci când eşti în cadă vrei să arunci ceva în budă, poţi să tragi apa când eşti în cadă;
2) Cel puţin la cele care nu aveau capac, se putea cu un băţ sau eventual face un sistem care să ridice flotorul peste nivelul de prea plin şi să producă autoamorsarea. Când termineai ce aveai de făcut, în puneai în modul normal de funcţionare.

#167
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
djl, asa cum pe tine te supara masinile de spalat ce folosesc putina apa, eu nu suport WC-urile cu putina apa. Deci bazin jos si cat mai mare. Oricum pun si cu galeata simultan.

Ce naiba sa arunci in buda cand esti in cada? Mai degraba la cosul de gunoi, il tragi aproape.

#168
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Repet: un obiect sau aparat ce folosește apă trebuie să folosească cantitatea de apă ce este necesară: nici risipă, dar nici prea puțină.
No, dacă rezervorul e din fontă, sunt 5 chestii pe care nu le mai vezi azi.

Attached File  apartament-de-vanzare-5-camere-bucuresti-universitate-184764985.jpg   42.24K   35 downloads

#169
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,674
  • Înscris: 23.10.2006
Eu vreau sa vad un clip, cum face  el ,,autoamorsarea".  Nu de altceva dar nu am vazut inca, o cascada in baiePosted Image

#170
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005

 djl, on 14 septembrie 2023 - 09:08, said:

Ce-i aia?   Posted Image

Formula energiei potentiale gravitationale, dar gresita. Litera greceasca ro (mi-e lene sa caut simbolul) codifica, in fizica, densitatea. Dar formula corecta include masa, nu densitatea, deci mgh.

Edited by sebulbus, 14 September 2023 - 09:28.


#171
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Chiar si lustrele dispar. Sunt inlocuite de panouri led, plafoniere led, modele schelet kitschoase cu leduri. Insa becoledul (ledul cu filet) cum zicem noi in grupul nostru e cea mai buna varianta pentru casnic, ca se inlocuieste usor, fata de ledurile integrate ce se inlocuiesc cu totul sau in cel mai bun caz, driverul cum e la panouri led.

#172
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View Postsebulbus, on 14 septembrie 2023 - 09:23, said:

Formula energiei potentiale gravitationale, dar gresita. Litera greceasca ro (mi-e lene sa caut simbolul) codifica, in fizica, densitatea. Dar formula corecta include masa, nu densitatea, deci mgh.

Ar fi interesant să susţii un curs de mecanică a fluidelor şi să-i iei asistenţi pe Dj şi Ceaşcă. Ar merge şi nişte momente de muzică şi umor.

Posted Image

#173
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004

View Postbaribalu, on 14 septembrie 2023 - 09:22, said:

Eu vreau sa vad un clip, cum face  el ,,autoamorsarea".  Nu de altceva dar nu am vazut inca, o cascada in baie Posted Image

Se folosea de exemplu la pisoare. Dacă nivelul de apă depăşea o anumită înălţime, atunci intra în funcţiune autoamorsarea, fie că ajunge apa la orificile clopotului, fie că intra în sifonul de formă U prin ridicarea presiunii. Chestia asta se repeta ciclic. Mai existau şi alte sisteme, dar nu se puteau aplica decât la pisoare, nu şi ocazional la toaletă. La toaletă, dacă doreai, ridicai flotorul şi ca să nu dea pe afară bazinul, intra în funcţiune prea plinul, care făcea amorsarea.

#174
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdjl, on 14 septembrie 2023 - 09:22, said:

Repet: un obiect sau aparat ce folosește apă trebuie să folosească cantitatea de apă ce este necesară: nici risipă, dar nici prea puțină.
No, dacă rezervorul e din fontă, sunt 5 chestii pe care nu le mai vezi azi.

Attachment apartament-de-vanzare-5-camere-bucuresti-universitate-184764985.jpg

E chiar bine ca o baie ca asta nu prea o mai vezi azi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate