Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

PayPal Plata Impozite Anaf?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Salut, am un amic care primeste dolari pe payal cam 1000-2000$ pe luna,nu are firma nu are nimic,primeste banii de pe un site din strainatate,firma care face platile pe payapl este din Singapore.( el plateste o taxa acolo pe site de 8% la tranzactii si 2% cand scoate banii de pe site pe paypal. cam 10% sa zicem daca face 1000$ pe site ii da de pe  site 900$ pe PayPal.

El vinde produse Digitale,nu fizice, mai exact ce face. vinde aur la jocul Diablo IV,Joaca toata ziua jocul ala si face aur,il vinde la americani.

El primeste dolari pe Paypal,si cand retrage are cardul in lei ii face conversia banca si primeste lei pe card.

Trebuie sa platesca impozit ?

Ce se intampla daca nu plateste impozit?

Il poate gasi Anaful? se poate face puscarie? cum te poate gasi anaful? ca el nu vinde nimic fizic practic doar ceva digital.

El nu poate posta inca aici si am postat eu pentru el.

Multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa plateasca impozit pe venit si eventual CAS.
ANAF are informatii directe de la banci. E usor sa afle rulajul din conturi.
Taxa aia de care vorbesti este probabil comision si nu are treaba impozitul pe venit.

Citeste asta.

Edited by pasilla, 09 August 2023 - 12:45.


#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Da, trebuie sa plateasca.
De il prinde, va trebui sa plateasca retroactiv plus penalitati.

S-ar putea ca banca sa se sesizeze prima, sa ceara provenienta banilor. Daca nu banca, poate candva ANAF-ul. Depinde de noroc.

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,673
  • Înscris: 05.02.2012
Puscarie nu va face , mai ales daca e la prima abatere (gen ca a fost prins prima data) insa va fi obligat sa plateasca din urma + ceva amenda.
Ca idee, eu in urma cu 7 ani am scos vreo 8500$ de pe paypal si nu a intrebat nimeni nimic. Eu insa puteam dovedi provenienta lor si faptul ca erau platite taxele pentru acei bani dar din nou , nu a intrebat nimeni nimic
Practic e la noroc

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
Trebuie verificat dacă există acord guvernamental privind dubla impozitare cu Singapore, dacă există așa ceva odată plătit impozitul acolo ar trebui ca aici să nu mai plătească nimic.

Edited by mihaicozac, 09 August 2023 - 12:53.


#6
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
da nu cred ca e impozit ala de 10% e taxa la site , ,practic e comisionul lor de a face legatura intre vanzator cumparator,mai are varianta sa fie platit cu crypto,dar ce face cu crypto? cand te duci sa cumperi de mancare nu prea poti cu crypto :D

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,599
  • Înscris: 30.08.2017

View PostRavenscar17, on 09 august 2023 - 12:27, said:


El primeste dolari pe Paypal,si cand retrage are cardul in lei ii face conversia banca si primeste lei pe card.

Trebuie sa platesca impozit ?

Ce se intampla daca nu plateste impozit?

Il poate gasi Anaful? se poate face puscarie? cum te poate gasi anaful? ca el nu vinde nimic fizic practic doar ceva digital.


Da, trebuie să plătească impozit. De prins îl poate prinde pentru că băncile fac raportări către ANAF iar acele transferuri dinspre PayPal se văd pe cont.
Riscă să plătească penalități mai târziu când îl vor prinde.

#8
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
lui ii era frica sa nu se duca la mititica,daca vine sa platesca din urma asta e,lui de puscarie ii era frica:)) daca nu ii face parnaie e bine.

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostRavenscar17, on 09 august 2023 - 12:27, said:

Salut, am un amic care primeste dolari pe payal cam 1000-2000$ pe luna,nu are firma nu are nimic,primeste banii de pe un site din strainatate,firma care face platile pe payapl este din Singapore.( el plateste o taxa acolo pe site de 8% la tranzactii si 2% cand scoate banii de pe site pe paypal. cam 10% sa zicem daca face 1000$ pe site ii da de pe  site 900$ pe PayPal.

El vinde produse Digitale,nu fizice, mai exact ce face. vinde aur la jocul Diablo IV,Joaca toata ziua jocul ala si face aur,il vinde la americani.

El primeste dolari pe Paypal,si cand retrage are cardul in lei ii face conversia banca si primeste lei pe card.

Trebuie sa platesca impozit ?

Ce se intampla daca nu plateste impozit?

Il poate gasi Anaful? se poate face puscarie? cum te poate gasi anaful? ca el nu vinde nimic fizic practic doar ceva digital.

El nu poate posta inca aici si am postat eu pentru el.

Multumesc.

Spalare de ban iin forma continuata, de la 3 la 7 ani minus 30% daca isi recunoaste vina.

Insa serios vorbind, teoretic da, are datoria de a ii declara.
Daca nu o face, POATE ca anaful sa il ia la mana din tranzactiile bancare.
Cat de sigur poate sa fie ca se va intampla asta? Nimeni nu stie.

Poate sa stea asa 10 ani sau poate sa ii sune anaful maine la usa.
Macar sa-i scoata in bitcoin sa nu ii mai plimbe prin banci.

Dar ori ca pierde 10% la conversie paypal-BTC, ori ca da CEVA la stat, tot acolo ajunge.
Cand zic CEVA, ma refer ca nu trebuie neaparat sa declare la virgula ce primeste.

Insa problema e alta.

Legea spune ca daca primesti bani in forma continuata din X activitati, atunci teoretic esti obligat sa iti deschizi o enitate juridica, fie SRL fie PF.

#10
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
o marsavie totala sa ceara statul bani ca tu te joci in alta tara

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu pantru asta iti cere statul bani, ci pentru ce castigi.

View PostRavenscar17, on 09 august 2023 - 13:31, said:

lui ii era frica sa nu se duca la mititica,daca vine sa platesca din urma asta e
S-ar putea sa isi reconsidere pozitia, dupa ce il jupoaie aia de la ANAF.

#12
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
pai si au jucat ei cu baiatul asta pe net? Omul plateste internetul, lumina etc la care deja plateste tva, ce mai vrea statul ? Nu e ca si cum e munca la care platesti atatea taxe care si acolo nu ar trebui dar deh.

Acum cere statul bani si ca te joci

aia care castiga o gramada de bani de pe youtube, rahatii numiti influenceri romani si aia platesc taxe? sau statul ii iarta?

Edited by bibolu, 09 August 2023 - 13:47.


#13
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

View Postvictor29cr, on 09 august 2023 - 13:39, said:

Spalare de ban iin forma continuata, de la 3 la 7 ani minus 30% daca isi recunoaste vina.


pai daca nu a fost avertizat inca? daca nu are nici o abatere? intra direct? sau intai trebuie sa il avertizeze si dupa daca mai continua risca puscarie? el are 21 de ani

pana acum invartea sume mici dar acum s-a perfectionat si scoate peste 1000 $ /luna

Edited by Ravenscar17, 09 August 2023 - 14:02.


#14
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostRavenscar17, on 09 august 2023 - 14:00, said:

pai daca nu a fost avertizat inca? daca nu are nici o abatere? intra direct? sau intai trebuie sa il avertizeze si dupa daca mai continua risca puscarie? el are 21 de ani

Decide judecatorul, poate ii da cu suspendare...
Spune-i sa stea linistit, daca ii da 4 ani face doar 2 daca e cuminte :lol:

Pe bune, atat ai citit din ce ti-am scris?

#15
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

View Postvictor29cr, on 09 august 2023 - 14:02, said:

Decide judecatorul, poate ii da cu suspendare...
Spune-i sa stea linistit, daca ii da 4 ani face doar 2 daca e cuminte Posted Image

Pe bune, atat ai citit din ce ti-am scris?


am citit tot ce ai scris,dar  nu am inteles partea asta '' Macar sa-i scoata in bitcoin sa nu ii mai plimbe prin banci. ''

bun ii scoti in bitcoin? dar ai bitcoin si cum ii scoti in lei/euro/dolari? nu tot apare tranzactia la banca? asta nu inteleg? cand merge la magazin si cumpara o paine aia ii zice 5 lei? si el are bitcoin? intelegi ce zic?

el vrea sa ii scoata nu sa joace la pacanea la cryptomonede azi scoate sa zicem 1k$ in bitcoin si nu ii baga pe card? ce face maine se trezeste ca acel 1k$ bitcoin valoteaza 700$. nu este o idee buna sa ii tina in bitcoin perioada mare.

Omul mi'a zis clar el nu vrea sa stea cu buzunarul gold si sa zica pai am 10 bitcoin dar nu are bani de un suc Posted Image

Cu crypto nu prea le am trebuie sa vorbesc cu el,eu nu am scos niciodata crypto,nici el,doar am cumparat cu crypto atat si tot produse virtuale nimic fizic.

Edited by Ravenscar17, 09 August 2023 - 14:29.


#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
Principiul e f simplu, platesti taxe si alte acareturi (CAS, etc) in tara in care ai rezidenta fiscala. Nu conteaza unde faci banii sau cum.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai exista si conventiile pentru evitarea dublei impuneri.

#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
De acord @pasilla dar nu poti sa traiesti in Ro si sa spui ca te-au taxat aia la sursa in Singapore sa zicem. Are prioritate la taxare tara in care ai rezidenta fiscala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate