Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Kevin Spacey a fost achitat pentru toate acuzațiile de agresiune sexuală și viol.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postgeorge_alexandru, on 27 iulie 2023 - 08:42, said:

Probabil individul era un libidinos care in schimbul unor favoruri sexuale ii promova pe unii si pe altii, cum de altfel se practica pe vremea aceea si, probabil, se mai intampla si azi. A venit curentul meetoo# si multi si-au adus aminte de copromisurile pe care au trebuit sa le faca pentru a ajunge celebri si bogati.
Mie asta mi se pare de porc...astfel de comportamente trebuie semnalate la vremea lor, nu dupa ce ai profitat.
Tu de unde stii ca a fost profitare si nu conditionare?
Cred ca numai "educatia" noastra bigota ne face sa fim atat de orbi si lipsiti de empatie fata de semenii nostri.
Poate ca ptr unele femei cariera a insemnat imens, poate pentru altele a fost tichetul lor de iesire din iadul de acasa si "au facut-o si pe-asta", "au supt-o'.
Treaba lor cand s-au trezit sa o spuna. Daca te uiti in jur nici nu ai de ce sa te miri de ce au spus numai cand au avut puterea sa o faca.
Dar au spus-o. De ce ar fi facut-o daca doar au profitat?
As vrea un argument logic si am sa ascult cu cea mai mare atentie.

View PostAtreides7, on 27 iulie 2023 - 19:56, said:



De acord cu 1 si 2, dar exagerezi cu 25 % din noi sunt violatori in serie


Frank Underwood e mort si ingropat in film
Nu este nicio exagerare. Exista statistici in anumite domenii. De exemplu in armata 90% din femei au fost hartuite sexual si 25% violate.
Voi, barbatii, in general, habar nu aveti cu ce se confrunta unele femei pe parcursul vietii. Le puneti eticheta unora de "frigide" si cu asta basta, de parca ar exista frigiditate innascuta.

Edited by Cr1spy, 27 July 2023 - 20:59.


#38
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009

View PostCr1spy, on 27 iulie 2023 - 20:48, said:

Tu de unde stii ca a fost profitare si nu conditionare?
Cred ca numai "educatia" noastra bigota ne face sa fim atat de orbi si lipsiti de empatie fata de semenii nostri.
Poate ca ptr unele femei cariera a insemnat imens, poate pentru altele a fost tichetul lor de iesire din iadul de acasa si "au facut-o si pe-asta", "au supt-o'.
Treaba lor cand s-au trezit sa o spuna. Daca te uiti in jur nici nu ai de ce sa te miri de ce au spus numai cand au avut puterea sa o faca.


hai sa fim seriosi mai ales ca pentru multe femei conteaza statutul, si is atrasi de chestii gen celebritate si si-o trag ca proastele cu o celebritate, ca sa descopere dupa aia , cand au puterea (lol.. dupa 20 de ani) ca de fapt au fost fortate. Si ca ele nu au vrut ,le-o bagat ala in pat cu forta. Si pe langa asta are si pilula mica..  Pe langa asta sunt si alea care pentru un rol sau pentru cresterea prestigiului in societate (sperand ca il priponesc pe ala , fie numai ca sa le scoata in oras si astfel (in acceptiunea lor) le creste "cota" ) ar vinde-o si pe ma-sa. Si dupa ce au vandut si pe fiica lui ma-sa, descopera ce suflet pur si nevinovat au avut ele la acel moment.

Sa ne amintim de scandalul johny depp?  nu tot ce spune femeia apriori e adevarat...

Edited by vanitty, 27 July 2023 - 20:57.


#39
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
S-a tampit toata lumea de la Johnny Depp desi ignora faptul ca Amber era nevasta-sa. Ala a luat-o de sotie de buna voie si nesilit de nimeni. Nu era vreo colega de platou, care a inceput sa urle de nebuna "Viol".
Plus ca tipul este alcoolic, asa ca lasati-o mai moale cu Johnny, bietul mielusel nevinovat.
Si despre femei la fel, nu sunt toate nevinovate, dar de la a gasi o mincinoasa si la a extrapola la toate cazurile este cale lunga. Un om normal nu face asta, numai unul care tine partea abuzatorilor.

Edited by Cr1spy, 27 July 2023 - 21:04.


#40
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009

View PostCr1spy, on 27 iulie 2023 - 21:02, said:

S-a tampit toata lumea de la Johnny Depp desi ignora faptul ca Amber era nevasta-sa. Ala a luat-o de sotie de buna voie si nesilit de nimeni. Nu era vreo colega de platou, care a inceput sa urle de nebuna "Viol".
Plus ca tipul este alcoolic, asa ca lasati-o mai moale cu Johnny, bietul mielusel nevinovat.

ce ne poti spune despre faptul ca cica depp ar fi agresat-o pe vaca aia?

#41
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Stai si tu cu un alcoolic in casa, sa-mi spui daca te simti agresat sau nu. Fara sa-ti faca nimic, numai sa asisti cum da cu sticlele de pereti, cum vomita, face pipi in fata usii, samd. Sau cum face daca ii iei bautura din mana. Si dupa aceea poti discuta subiectul in mod obiectiv.

Edited by Cr1spy, 27 July 2023 - 21:09.


#42
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009

View PostCr1spy, on 27 iulie 2023 - 21:06, said:

Stai si tu cu un alcoolic in casa, sa-mi spui daca te simti agresat sau nu. Fara sa-ti faca nimic, numai sa asisti cum da cu sticlele de pereti, cum vomita, samd. Sau cum face daca ii iei bautura din mana.

am auzit si eu.. te kci in mijlocul patului matrimonial.. in loc sa dai divort si sa pleci de tot

#43
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Glume de betiv. :)

#44
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009

View PostCr1spy, on 27 iulie 2023 - 21:10, said:

Glume de betiv. Posted Image

adica aia pe langa ca era o vaca proasta, era si betivanca? :P

#45
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 27 iulie 2023 - 01:22, said:

Eu personal cred ca e foarte posibil ca un om sa fie fals acuzat de o persoana, dar cred ca e foarte mica probabilitatea ca sa fie fals acuzat de mai multe persoane.

Esti - cel putin - naiv... daca nu stii cati rechini mici si oportunisti inoata pe langa un rechin [mai] mare.

Edited by BlueKing-69, 27 July 2023 - 21:11.


#46
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postvanitty, on 27 iulie 2023 - 21:10, said:



adica aia pe langa ca era o vaca proasta, era si betivanca? :P
Posibil. Nu mai retin exact, dar se povestea ceva de betii/droguri in 3: Johnny, ea si soru-sa.

#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,757
  • Înscris: 21.06.2016

View PostBlueKing-69, on 27 iulie 2023 - 21:11, said:

Esti - cel putin - naiv... daca nu stii cati rechini mici si oportunisti inoata pe langa un rechin [mai] mare.

Dar tu de unde stii?
Si cum de intre rechinii astia mari numai unii au probelema asta?
Care e sansa sa ai acuzatii multiple corelate si care sa nu ceara bani?

Ideea ca daca e rechin mare nu poate sa fie vinovat e cel putin la fel de stupida.

Edited by vrajitoruldinoz, 28 July 2023 - 01:15.


#48
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017
Vedeți că americanii, în SUA, au un sistem de justiție „partiționat” și fiecare partiționare e denivelată pe alte reguli și/sau strictețe. Adică, nu e „cu de toate” pentru toate categoriile sub același dosar/caz.

De exemplu (și recunosc faptul că nu am urmărit; cineva care știe mai amănunțit poate să mă corecteze dacă greșesc), Spacey a scăpat de pușcărie (penal/criminal) dar hai să vedem dacă pe civil va fi obligat să plătească bani victimelor.

Dacă vi se pare bizar, de ce pe o parte să scape de pușcărie (speță criminală/penală) dar pe de altă parte să tot plătescă bani, totul stă pe faptul că pe cazurile de civil (din câte știu eu, ochiometric, ca un outsider născut în Europa de Est – ca voi restul) sunt mai lacși cu dovezile, cu burden of proof.
Pe o parte scapă de pușcărie (pentru că nu a fost putut fi dovedit, fără niciun dubiu, vinovat) dar se prea poate să fie obligat să plătescă daune victimelor fiindcă burden of proof-ul pe civil nu necesită același all or nothing, where's the evidence.


Dacă cineva crede că inventez sau se îndoiește că spun prostii, am un singur contra-exemplu: OJ Simpson.
Dacă vă aduceți aminte, inițial, OJ a scăpat de condamnare la pușcărie, dar, pe civil tot a fost obligat să plătescă daune familiilor; un fel de a spune: „Noi știm că tu i-ai omorât dar nu putem demonstra irevocabil că tu ai făcut-o, să stai la răcoare, însă asta nu înseamnă că nu ești obligat să plătești pecuniar.”
La fel și cu Spacey (repet, n-am urmărit cazul, poate voi lămuriți dacă totul s-a stins de tot): poate că a scăpat de pușcărie fiindcă nu a putut fi dovedit fără niciun dubiu că e vinovat, dar dacă va fi obligat să plătească daune pe speță civilă (adică acuzațiile care îi sunt aduse pe civil), asta va însemna și comunica publicului larg că, de fapt, nu e 100% nevinovat.


De aceea, fiți perspicace și nu vă grăbiți cu „înseamnă că e nevinovat 100%”, vedeți dacă va avea alte obligații/îndatoriri pecuniare față de persoanele care l-au raportat. Dacă va fi așa, înseamnă că nu a putut fi găsit demonstrat vinovat, nu că e nevinovat.

Edited by Trexman, 28 July 2023 - 08:51.


#49
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Nu te contrazice nimeni, e vorba de acuzații în penal vs civil, nu-i nicio problemă aici.

Oricum cariera lui s-a dus, poate mai primește vreun rol în producții obscure. Dar marii producători or să-l ocolească, sunt destui alți actori la Hollywood, iar talentul nu mai e condiția nr 1 in ziua de azi.

View Postgeorge_alexandru, on 27 iulie 2023 - 20:00, said:


Ce faianță nasoală avea Bobby în baie.
Oricum a fost prea tare faza, cum a visat Pamela un sezon întreg.

#50
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostCr1spy, on 27 iulie 2023 - 21:02, said:

S-a tampit toata lumea de la Johnny Depp desi ignora faptul ca Amber era nevasta-sa. Ala a luat-o de sotie de buna voie si nesilit de nimeni. Nu era vreo colega de platou, care a inceput sa urle de nebuna "Viol".
Plus ca tipul este alcoolic, asa ca lasati-o mai moale cu Johnny, bietul mielusel nevinovat.
Esti feminista convinsa.

S-a tampit toata lumea de la Amber Heard desi ignora faptul ca Johnny Depp era sotul ei. Aia l-a luat de sot de buna voie si nesilita de nimeni.
Plus ca tipa era alcoolica, la fel ca si el, asa ca lasati-o mai moale cu Amber, biata caprita nevinovata.

Din ce s-a prezentat la proces, era clar ca abuzatoarea in cuplu era Amber, ea era samanta de scandal, vesnic frustrata, vesnic pusa pe scandal si inventat intrigi doar pentru ca din cauza problemelor cu mansarda era dependenta de conflict si facea orice ca sa obtina unul.
Stii ce e mai trist, e ca majoritatea cuplurilor sunt de tipul lor, unde femeia e vesnic dependenta de scandal... din lipsa reala de ocupatie asta le e singura refulare prin care simt ca traiesc si au parte de actiune.

#51
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,385
  • Înscris: 28.07.2008

View PostCr1spy, on 27 iulie 2023 - 20:48, said:


Tu de unde stii ca a fost profitare si nu conditionare?
Cred ca numai "educatia" noastra bigota ne face sa fim atat de orbi si lipsiti de empatie fata de semenii nostri.
Poate ca ptr unele femei cariera a insemnat imens, poate pentru altele a fost tichetul lor de iesire din iadul de acasa si "au facut-o si pe-asta", "au supt-o'.
Treaba lor cand s-au trezit sa o spuna. Daca te uiti in jur nici nu ai de ce sa te miri de ce au spus numai cand au avut puterea sa o faca.
Dar au spus-o. De ce ar fi facut-o daca doar au profitat?
As vrea un argument logic si am sa ascult cu cea mai mare atentie.


Nu este nicio exagerare. Exista statistici in anumite domenii. De exemplu in armata 90% din femei au fost hartuite sexual si 25% violate.
Voi, barbatii, in general, habar nu aveti cu ce se confrunta unele femei pe parcursul vietii. Le puneti eticheta unora de "frigide" si cu asta basta, de parca ar exista frigiditate innascuta.
Cred ca ai gresit adrisantul si ma confunzi cu un alt user.

Radu, sa te duci dracului, gunoi nemernic ce esti
-Doamna, ati gresit numarul, eu sunt Nicu
-Sa te duci dracu si tu ca toti sunteti niste porci!

#52
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 04.11.2022

View Postgelublabla, on 27 iulie 2023 - 07:34, said:

Ce cretinatati pot scoate unii.
Ce vrei sa spui? Ca razboiul nu exista, ca nu mor oameni d'ampulea prin Ucraina din "mila" muistului suprem? Mia de copii striviti de bombe sunt fabulatie? De covid nu mai spun nimic, sunt convins ca nu am cu cine.
Si cum sula calului faceti analogiile astea? Un pseudof__ai si razboiul? Mister.
Nebanuite si surprinzatoare sunt conexiunile din abisul cranian al unui aurist.
Prietene, din moment ce mass-media a ajuns o cloaca mizera in care sunt promovati interlopii, curvele de lux si analfabetii, iarta-ma dar doar un analfabet functional ar mai crede ca stirile sunt corecte. Nu am cum sa-ti raspund la intrebarile tale fara sa fim off topic.
Daca ai macar 12 clase,vezi o harta din 1939 si ai sa constati ca Ucraina nici nu exista ca stat pe vremea aia. Ceea ce vezi tu si altii ca razboi in Ucraina este doar o razbunare dementa a lui Putin pe o provincie rebela creata artificial de Stalin.
De pandemie nu am ce sa-ti spun pentu ca esti probabil prea indoctrinat de mass-media ca sa mai vezi adevarul.

#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,757
  • Înscris: 21.06.2016
Și dacă mergi câțiva ani in urma, nici România nu exista. QED!

Sunt tari care nu exista nici acum, vezi Kurdistanul.

View PostCr1spy, on 27 iulie 2023 - 21:06, said:

Stai si tu cu un alcoolic in casa, sa-mi spui daca te simti agresat sau nu. Fara sa-ti faca nimic, numai sa asisti cum da cu sticlele de pereti, cum vomita, face pipi in fata usii, samd. Sau cum face daca ii iei bautura din mana. Si dupa aceea poti discuta subiectul in mod obiectiv.

Dacă l-ai luat pentru bani și cariera, suferi, ce sa faci.
Are JD păcatele lui, o mulțiime, dar ele au fost foarte publice, nu e ca și cum le-a ascuns și a păcălit-o pe biata inocenta.
Tu ai pisici? La terapie te duci, cum ti-a mai fost recomandat?

#54
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 Cr1spy, on 27 iulie 2023 - 20:48, said:

Nu este nicio exagerare. Exista statistici in anumite domenii. De exemplu in armata 90% din femei au fost hartuite sexual si 25% violate.
Voi, barbatii, in general, habar nu aveti cu ce se confrunta unele femei pe parcursul vietii. Le puneti eticheta unora de "frigide" si cu asta basta, de parca ar exista frigiditate innascuta.
Mno, vezi ca esti pe topicul lui Kevin Spacey...
In caz ca nu stiai, a fost acuzat de agresiune sexuala de mai multi... barbati...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate