Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Totul despre Bichon

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023
Salut tutror iubitorilor de animale

Imi doresc ca prin deschiderea acetui topic, ca toti stapanii de catei din rasa Bischon sa gaseasca mai repede orice informatie despre Alimentatie, Intretinere generala, Sanatate si  multe altele, aceasta rasa fiind mai Pretentioasa.






De ceva timp, catelul a inceput sa se scarpine mai des si dupa ce am fost la control, ni s-a spus ca e din cauza Cantitatii prea mare de Proteina, in special de la carnea de pasare care este injectata ( de obicei in dam Bobite de la Royal Canin ) cei drept nu ii plac altele si sunt mai grase dar uneori si foarte putin, ii mai dadeam carne de pui, de vita, nu prea consumam, iar de porc nici atat, dezvoltand o Iritatie in acest sens dar sa descoperit la timp si totul este OK.

Acum, ni s-a spus sa renuntam Definitiv la Proteina ( i-am luat cu somon ) dar altii zic ca, Nu trebuie sa renuntam la proteina deloc, dar sa fie in cantitati mai mici.

Ce as dori sa stiu, de la cei care au Treuct prin asa ceva, cum au administrat aceasta problema?

Multumesc anticipa

#2
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
dieta barf, nu vei avea probleme de sanatate.

#3
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023
pentru @bullterrorist  acea dieta este cu carne cruda, ceea ce la Bishon ( desi e caine ) Nu se recomanda, ne avand aceasi imunitate / anticorpi ca la unul de talie mare.

o sa ma documentez in acest sens, nu zic ca, nu ai dreptate!

View PostUserul_80, on 18 iulie 2023 - 18:15, said:

Nu mai bine iti cumperi un caine?

Bishon nu este tot caine! Sau caine pentru tine inseamna Numai talie mare! Fiecare cumpara ce isi doreste, iar pentru linistea ta, mai am la tara si un Dog Agentinian, dar la bloc, nu poti tine un asa caine ( in primul rand pentru vecini ca le este frica de un caine mare, uneori mai si latra si face deranj, si spatiul mic desi apartamentul are 89 mp, si multe altele ).
De cat sa iau un caine de talie mare si sa-l Chinui mai mult la Bloc, mai bine unul de talie mica.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007

View Postbullterrorist, on 18 iulie 2023 - 16:18, said:

dieta barf, nu vei avea probleme de sanatate.

Cu mentiunea ca barf nu inseamna doar ca ii arunci niste bucati de carne si gata. Trebuie varietate si diferite suplimente. Asta daca vrei barf ca la carte.

View Postraducanu969, on 18 iulie 2023 - 09:20, said:

Acum, ni s-a spus sa renuntam Definitiv la Proteina ( i-am luat cu somon ) dar altii zic ca, Nu trebuie sa renuntam la proteina deloc, dar sa fie in cantitati mai mici.

Cine v-a spus? Veterinarul?
Cautati mancare fara pui (si al meu e alergic la proteina din pui) si fara cereale sau cu cat mai putine cereale.
Cainele nu este vegetarian, ii trebuie proteina.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am un Bichon de 4kg și ii dau Petkult Sensitiv cu miel mini adult cu miel care are o compoziție foarte echilibrata are nici o problema sunt foarte mici și nu se chinuie sa le spargă .
COMPOZITIE: miel (26%, din proteina deshidratata de miel), curcan deshidratat, orez brun 17%, orez 17%, grasime animala (curcan), cicoare uscata 2% (sursa naturala de FOS si inulina), faina de roscove 1%, mere uscate, krill de Antarctica uscat 1% (sursa naturala de EPA si DHA), drojdie de bere, hidroclorura de glucozamina 1000mg/kg, sulfat de condroitina 1000mg/kg, merisor uscat, Yucca schidigera 300mg/kg, amestec de ierburi 300mg/kg (Rosmarinus sp., Curcuma sp., Citrus sp., Eugenia sp.), MSM (metilsulfonilmetan) 40mg/kg.

CONSTITUENTI ANALITICI: proteine 27%, continut de grasimi 15%, acizi grasi Omega-6 3,2%, acizi grasi Omega-3 0,7%, cenusa bruta 7,5%, fibre 3%, umiditate 9%, calcium (Ca) 1,2%, fosfor (P) 1%.*% de proteina derivata din ingrediente de origine animala > 86

Royal Canin mini adult conține izolat proteic vegetal adică proteine de soia iar soia este alergenica pentru majoritatea cainilor.
Compoziție
proteina deshidratata de pasare, porumb, faina de porumb, grasimi animale, gluten de porumb, izolat proteic vegetal*, grau, proteine animale hidrolizate, orez, pulpa de sfecla, minerale, ulei de peste, ulei de soia, drojdii, Fructo-Oligo-Zaharide (FOS).

Edited by Freddy12, 19 July 2023 - 22:10.


#6
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023

View PostFreddy12, on 19 iulie 2023 - 22:07, said:

Eu am un Bichon de 4kg și ii dau Petkult Sensitiv cu miel mini adult cu miel care are o compoziție foarte echilibrata are nici o problema sunt foarte mici și nu se chinuie sa le spargă .
COMPOZITIE: miel (26%, din proteina deshidratata de miel), curcan deshidratat, orez brun 17%, orez 17%, grasime animala (curcan), cicoare uscata 2% (sursa naturala de FOS si inulina), faina de roscove 1%, mere uscate, krill de Antarctica uscat 1% (sursa naturala de EPA si DHA), drojdie de bere, hidroclorura de glucozamina 1000mg/kg, sulfat de condroitina 1000mg/kg, merisor uscat, Yucca schidigera 300mg/kg, amestec de ierburi 300mg/kg (Rosmarinus sp., Curcuma sp., Citrus sp., Eugenia sp.), MSM (metilsulfonilmetan) 40mg/kg.

CONSTITUENTI ANALITICI: proteine 27%, continut de grasimi 15%, acizi grasi Omega-6 3,2%, acizi grasi Omega-3 0,7%, cenusa bruta 7,5%, fibre 3%, umiditate 9%, calcium (Ca) 1,2%, fosfor (P) 1%.*% de proteina derivata din ingrediente de origine animala > 86

Royal Canin mini adult conține izolat proteic vegetal adică proteine de soia iar soia este alergenica pentru majoritatea cainilor.
Compoziție
proteina deshidratata de pasare, porumb, faina de porumb, grasimi animale, gluten de porumb, izolat proteic vegetal*, grau, proteine animale hidrolizate, orez, pulpa de sfecla, minerale, ulei de peste, ulei de soia, drojdii, Fructo-Oligo-Zaharide (FOS).

Salut

Ieri la luat sotia Petkult ( tot ceva d egenu ) si chiar esunt mici ( la ce lene are sa si rontaie ) astea le inghite precum Curcanul bobul de porumb :)
Da, deja am inceput sa-i luam ceva mai scazut in proteina, dar cele de Miel sunt tot la recomandarea medicului sau cum, ati ajuns la aceasta decizie?
Noi, am mers pe Peste acum

#7
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023

View PostAlexEn, on 19 iulie 2023 - 08:18, said:

Cu mentiunea ca barf nu inseamna doar ca ii arunci niste bucati de carne si gata. Trebuie varietate si diferite suplimente. Asta daca vrei barf ca la carte.



Cine v-a spus? Veterinarul?
Cautati mancare fara pui (si al meu e alergic la proteina din pui) si fara cereale sau cu cat mai putine cereale.
Cainele nu este vegetarian, ii trebuie proteina.

Salut

Da, veterinarul dar Nu ne luam dupa ce zice in privinta Eliminarii Proteinei ci, treptat. Deja merge pe Peste iar acum un alt utilizator a spus despre Miel de la Petkult si chiar o sa mergem si pe asa ceva ( vita, miel si peste ). Oricum de cand i-am dat cu Peste este mult mai OK.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postraducanu969, on 20 iulie 2023 - 06:56, said:



Salut

Ieri la luat sotia Petkult ( tot ceva d egenu ) si chiar esunt mici ( la ce lene are sa si rontaie ) astea le inghite precum Curcanul bobul de porumb :)
Da, deja am inceput sa-i luam ceva mai scazut in proteina, dar cele de Miel sunt tot la recomandarea medicului sau cum, ati ajuns la aceasta decizie?
Noi, am mers pe Peste acum
Am avut o corcitura de chihuahua, foarte mofturoasă, am încercat mai multe mărci și asta i-a plăcut. Royalul in provoca greață, cred ca ii afecta ficatul . Am și un Setter cu probleme dermatologice din cauza alergiei și după mai multe încercări rămăsesem la Acana miel și mere. In ultimii ani prețul la Acana a crescut astronomic așa ca de 5-6 ani ii dau Petkult cu miel și ii merge foarte bine. Are deja 14 ani. La miel am ajuns la recomandarea unui medic foarte bun la care am fost cu fosta cățelușa, o foxterita, o rasa cu predispoziție foarte mare la alergii. Deci nu ii da mâncare cu grâu, porumb, proteine vegetale, carne de vita sau de pui . Ai grija cu deparazitarea externa fiindcă, un singur purice dacă il ciupește, se va scărpina cel puțin o săptămâna. Sunt mulți câini care au alergie la purici.
http://allvet.ro/des...liva-de-purice/

#9
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023
pt @Freddy12 - m-am informat putin despre toate aceste lucruri si am observat ca Royal Canin ( desi este preferatul mai tuturor, este daunator, sa zic asa ) si ca multi merg pe Petkult, ceea ce si noi am facut de cand cu acea mica sperietura. Cat despre miel, inca nu am incercat dar o sa incerc, sa vedem ce ii place mai mult, oricum, avea acasa 3 - 4 feluri de bobite, adevarul e ca si, nu mananca mult de 10 lei aproape 1 3 - 4 zile ii ajunge.

Cat de deparazitare externa, ii facem in fiecare luna, incepand cu primavara cand capusele sunt in floare pana aproape toamna tarziu, mergem pe fiole mai mult, ne ferim de pastila aceea de 2 sau 3 luni ( care e si interna ).

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Royal Canin este preferat fiindcă e recomandat de multi veterinari fiindcă primesc sponsorizări nu fiindcă e o hrana de calitate. Chiar am avut o discuție pe un forum de animale (acum închis) cu o veterinara pe tema asta și când am întrebat-o ce calități are hrana asta de o recomanda cu atâta caldura, a rămas fără replica. Dacă citești compoziția produsului, te lămurești ca e o hrana de calitate medie vândută cu preț de hrana superpremium.  Dacă te uiți e lista de ingrediente vei vedea ca nu conține carne uscata ci proteine deshidratate și cereale alergenice( grâu, porumb). Uite, de exemplu, Royal canin medium adult.
Ingrediente:
Proteina deshidratata de pasare, faina de porumb, porumb, faina de grau, grasimi animale, proteina deshidratata de porc, grau, proteine animale hidrolizate, pulpa de sfecla, ulei de peste, ulei de soia, drojdii, minerale, drojdie hidrolizata (sursa de manan-oligo-zaharide).
*L.I.P.: Proteină selecţionată datorită gradului său ridicat de digestibilitate
Și uita-te și la Acana miel și mere și fa comparația:
Ingrediente:
Carne cruda de miel de pășune (18%), carne de miel dezhidratată (18%), mazare verde integrală, ficat crud de miel (4%), grasime de miel (4%), mere red delicious proaspete (4%), fasole garbanzo intrgrală, linte verde, mazăre galbenă integrală, burtă de miel crudă (2%), rinichi cruzi de miel (2%), cartilaje de miel deshidratate (2%), fibre de linte, alge marine (1,2%) (sursă pură și sustenabilă de DHA și EPA), dovleac proaspăt, dovlecel Butternut proaspăt, varec brun deshidratat, ficat de miel uscat prin congelare (0,1%), sare, merișoare proaspete, coacăze proaspete, rădăcină de cicoare, turmeric, ciulinul laptelui, brusture, lavandă, rădăcină de nalbă, măceșe.

#11
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023
Nu am auzit de Acana miel si mere, dar am sa ma documentez, din ceea ce spui este chiar super OK. Da, intradevar, banuiam de ceva timp cu Royal Canin, de aceea incepusem sa renuntam la el de ceva timp. Oricum, nici nu mai sti ce sa le dai, la cat de mult umflate artificial sunt in ziua de azi " bobitele ".

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e buna Acana miel si mere pentru bichoni fiindca boabele sunt mari si destul de dure. E buna pentru caini de talie medie si mare. Exista Acana pentru caini mici dar e cu carne de pui.

Edited by Freddy12, 21 July 2023 - 21:02.


#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Iti supun atentiei inca 2 marci de hrana de calitate foarte buna:
1. Raw Paleo adult cu carne de curcan.Iata si parerea unui client:
"Foarte bine tolerat de westie meu, împreună cu conserva Raw paleo turkey. Am rezolvat și problema alergiilor!"
Compozitie
Curcan (80 g / 100 g) (inclusiv carne de curcan proaspat preparata (50 g / 100 g), Carne de curcan deshidratata (23.5 g / 100 g), Grasime de curcan (4.5 g / 100 g), Bulion de curcan (2 g / 100 g), Cartofi dulci, Cartofi, Morcovi proaspat pregatiti (12.8 g / 100 g), Ulei de somon (3 g / 100 g),  Drojdie de bere, Minerale, Vitamine, Fructooligozaharide (480 mg / kg), Mannanoligozaharide (120 mg / kg), Ulei de borago.
Analiza: Proteina bruta: 23.0%, Grasime bruta: 15.0%, Fibra bruta: 2.5%, Cenusa bruta: 8%, Acizi grasi Omega-6: 2.6%, Acizi grasi Omega-3: 0.7%, Calciu: 1.4%, Fosfor 1.1%.
https://pentruanimal...VQaAoniEALw_wcB
Eu le-am luat bichonilor cand erau pui, au mancat dar nu au fost foarte entuziasmati.

Alta hrana buna si care este mancata cu mare pofta chiar si de cei mai mofturosi este Wolf's Mountain Island Farm
https://www.petvet-s...I8aAr9bEALw_wcB
Are niste boabe plate cu un orificiu in mijloc. Eu am cumpărat de la petmart un sac de 12 kg cu 275 de lei pentru o catea de talie medie, foarte mofturoasa si ii place. Azi dimineata i-am dat unuia din bichoni care de regula refuza masa de dimineata dar acum a mancat si el cu mare pofta.

Edited by Freddy12, 26 July 2023 - 11:17.


#14
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023
i-am luat acana si chiar este OK, desi sunt putin mari pentru gurita lui, le mananca, mai ales ca el are si o probleme cu mestecatul si automat, cu Tartru.
acum, cu aceste bobite, sper sa-i mai dispara din tartrul depus.

apropo, pentru animalutele voastre ( cele de talie mica ) ce le dati pentru Prevenire Tartru?

sau

ce meotoda pentru detartraj ati folosit, in afara de Anesteziere?

#15
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Aveti idee, de ce inca persista acel maroniu din jurul labutelor, desi i-am schimbat Bobitele cu unele mai slabe in Proteina, mai exact cu Peste

#16
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023
Salut, din nou, Dupa ce i-am schimbat bobitele cu unele Hipo Alergice, catelusul nu prea mai mananca atat de des ( mi se rupe inima cand il vad, trist ) dar mai rau ar fi daca l-as vedea ca se chinuie cu o Alergie Nesuferita. As dori sa ii dau pentru cateva zile niste Vitamine care s-ai creasca Apetiul de a Manca si de aceea, va intreb, Ce recomandati?

Adica, in cazul sufletelelor voastre mici si adorabile le-a priit!
Multumesc anticipat,

#17
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Poate ca nu i plac aceste boabe de aceea nu mananca nu inseamna neaparat ca nu are pofta de mancare.Si doar medicul veterinar poate decide daca catelusul are ori nu are nevoie de vitamine.

#18
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

As dori sa ii dau pentru cateva zile niste Vitamine care s-ai creasca Apetiul de a Manca si de aceea, va intreb
In loc sa-i dai pastile ca sa-l faci sa manance ceva ce nu-i place , mai bine-i faci ceva ok de mancare.
Decat sa experimentezi cu tot felul de boabe facute din tot felul de resturi si chimicale si vandute la suprapret , mai bine ii gatesti ceva cu ingrediente ok.
Ii poti face o supa de legume cu carne. Eventual eviti carnea de pui in prima faza si cartofii. Ii poti pune morcovi, pastarnac, ardei etc.
Pentru curatarea dintilor ii poti da ceva de ros crud, de exemplu cozi de oaie, vaca, porc, portionate la dimensiunile necesare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate