Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Cum imi recuperez castile?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,969
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare,

E vorba de o pereche de casti Galaxy Buds Pro Violet, joi 08.06 am ajuns cu ele la birou, nu stiu ce am facut cu ele, unde le-am lasat, daca le-am pierdut in vreo sala de sedinte, la cafea sau in sala de mese, dar pe la ora 13:00 cand am vrut sa ascult un clip pe Youtube mi-am dat seama ca nu le mai am.
Am inceput sa le caut pe unde stiam ca am umblat, dar din pacate nu au fost de gasit. Am mers si la receptie sa intreb daca nu cumva le-a gasit cineva si le-a dus acolo, dar din pacate nu.

L-am tot cautat cu ajutorul aplicatie Galaxy Wearable si imi arata ca sunt in firma, dar nu puteam vedea locatia exacta... apoi vineri nu le mai vedea in firma, adica nu mai trecuse nici un telefon Samsung Galaxy S / Fold / Flip pe langa ele.

Marti in 13.06 au aparut din nou pe harta la o anumita adresa din Timisoara (cladirea de birouri e langa Timisoara) deci cel ce le-a gasit si le-a insusit. La adresa respectiva e bloc.... daca era casa era mai simplu.

Cum fac sa recuperez acele casti???... daca merg la politie o sa merg degeaba. Daca merg la HR sa intreb cine sta la acea adresa nu o sa imi zica ca e informatie confidentiala.
Sa merg sa intreb prin birouri, nu prea e posibil ca suntem 1200+ de angajati in cladire. Sa ma urc in autobuzul de merge pe acea ruta si sa opresc in cea mai apropiata statie, nu e fezabil, poate omul vine cu masina la servici sau poate in ziua respectiva ramane in mobile office...

Nu e nu stiu ce valoare dar mi se pare de prost gust sa iti insusesti ceva ce nu e al tau....

Idei?

#2
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Baga ceva acatiste, toarna ceva cositor, leaga ceva vraji, poate chiar o papusa woodoo ... iar data viitoare fii mai atent cu lucrurile tale!

#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Incearca sa pui un afis la iesirea din bloc specificand ca acele casti iti apartin si lasand un numar de telefon.

Edited by mannick, 15 June 2023 - 08:02.


#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 24.11.2002
Astepti sa se intoarca la birou/loc public si confrunti noul proprietar sau comanzi altele noi, de care ai mai multa grija.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,587
  • Înscris: 30.08.2017
Ai avut ghinionul sa ti le gaseasca un nesimtit (daca vroia sa le predea, le lasa la receptie). Nu vad cum le vei putea recupera si nici politia nu cred ca va depune prea mult efort, dar daca ai timp liber la dispozitie, merita sa depui o plangere, poate se deplaseaza politia pana acolo, se sperie ala si lasa castile pe undeva.

View Postmirel3003, on 15 iunie 2023 - 07:57, said:

Marti in 13.06 au aparut din nou pe harta la o anumita adresa din Timisoara (cladirea de birouri e langa Timisoara) deci cel ce le-a gasit si le-a insusit. La adresa respectiva e bloc.... daca era casa era mai simplu.

Daca faci plangere, mentioneaza acea adresa, putin probabil sa fie prea multi din acea cladire care sa stea acolo. Eventual transmite asta si la HR (care are adresa tuturor angajatilor), poate il cheama pe respectivul sa-i puna niste intrebari.

Edited by george_alexandru, 15 June 2023 - 08:12.


#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,398
  • Înscris: 28.10.2018
Mail to: Company_Everyone.

#7
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.02.2010
Apelezi la persoane sau firme specializate în recuperări:

Attached Files



#8
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
Plangere la politie, ei pot sa vada cine din birou locuieste la acea adresa, macar ii fac o vizita. Acum, slabe sanse sa se agite politia pentru asta, nu stiu cum este cu valoarea prejudiciului, daca ii afecteaza pe ei, in principiu nu vor sa aiba dosare nesolutionate.

#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020
Mergi la politie, se considera furt.

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,969
  • Înscris: 04.10.2007
Am primit o recomandare interesanta.... sa merg sa fac o poza la interfon si sa caut daca lucreaza careva la mine in firma... asta e mai simplu, ii caut pe Teams...
Asta o sa o fac...

Castile sunt vreo 500 RON acum in magazin, eu am dat vreo 250 RON pe ele ca le-am prins la reducere la YOXO, si le-am mai si folosit un an... deci nu ar fi prejudiciul asa mare... ma deranjaza nesimtirea... si vreau sa fac tot posibilul sa il gasesc.

Edited by mirel3003, 15 June 2023 - 09:02.


#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020
Daca afla ca pui politia pe urmele lui o sa le arunce ...

#12
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007
Ar mai fi o varianta - sa rogi colegii/colegele de la HR sa contacteze ei persoana de la acea adresa, fara sa-ti dea tie nicio informatie, si sa-i explice situatia.
Desi sansele ca acea persoana sa zica ca nu stiu nimic despre subiect sunt undeva aproape de 100%.

Cu politia nu cred ca rezolvi dar in afara de timp, nu ai ce pierde.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,587
  • Înscris: 30.08.2017
Chiar daca HR-ul nu poate emite acuzatii si nici dezvalui datele acelei persoane (decat politiei), poate sa-i transmita individului faptul ca pagubitul a anuntat ca urmeaza o plangere la politie si el ar putea fi suspect. Probabil ca l-ar speria putin.

#14
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

View Postabac, on 15 iunie 2023 - 08:06, said:

Mail to: Company_Everyone.

Asta as sugera si eu.
Trimiti frumos un mail catre toata compania sau scrii pe un grup pe skype/teams/etc ca ai lasat castile pe un birou sau in bucatarie, iar cand ti-ai dat seama ca nu le ai la tine si te-ai intors sa le recuperezi, disparusera. Mentionezi ca ai reusit sa le trackuiesti, stii adresa la care se afla, iar pentru a nu depune o plangere la politie si pentru a nu-l face pe om de ras in fata restului colegilor, il rogi sa iti inapoieze castile. Daca vezi ca nu le primesti inapoi, poti face plangere la politie si sa faci un update si la mail-ul/mesajul trimis colegilor, in care sa le spui ca ai depus si plangere, iar castile se afla pe strada X la numarul Y.

Sau poti ruga o colega de la HR sa intermedieze problema. Ii spui adresa, o rogi sa verifice in baza de date cine locuieste acolo si sa discute cu persoana X, care sa ii predea ei castile, iar ulterior ea sa ti le dea tie. In cazul in care hotulului i-ar fi rusine sa vina direct catre tine. Desi daca nu i-a fost rusine sa fure, n-ar trebui sa-i fie rusine nici sa inapoieze.

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020
O sa spuna ca le-a luat ca sa le protejeze de hoti pana gaseste proprietarul...

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 30.08.2006
Deocamdata exista doar o prezumtie ca ar fi cineva din firma. Acel cineva le va arunca in primul tomberon daca simte ca lucrurile se complica. Chiar si daca il prinzi folosind castile tale, se va apara ca au fost cumparate de el. Fara inregistrari pe camere nu poti face dovada furtului.
Daca au o serie pe ele si ai dovada achizitiei cu serie pe factura, poti face plangere la politie si sa anunti persoana suspecta. Nu trebuie sa faci galagie prin firma si nu trebuie sa stie nimeni ca furtul este anchetat.

Edited by Leo2006, 15 June 2023 - 09:25.


#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,398
  • Înscris: 28.10.2018
Mie mi-ar placea sa vad moaca politistilor care iti preiau plangerea. Cred ca s-ar uita unii la altii si s-ar intreba: asta isi bate joc de noi? Dupa care s-ar uita la tine cu o pofta din aia animalica sa te bage nitel la beci la o sesiune de educatie. Sa te invete scara de valori. Adica pentru ce poti sa ii deranjezi si pentru ce nu.

Edited by abac, 15 June 2023 - 09:43.


#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,969
  • Înscris: 04.10.2007
Pe factura nu am serie.... Dar am factură cu data achiziției și înregistrarea lor pe cont... Si acolo am serie...


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate