Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Înțepături insecte?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2022
Bună seara! Are cineva idee ce ar putea fi aceste bubițe? Mi-au apărut de două zile și sunt destul de dureroase și uneori și ustură, și rar simt mâncărimi acolo. Ieri nu erau chiar atât de roșii, azi ce li s-a mai schimbat culoarea. E cazul să merg la medic sau e o simplă înțepătură de insectă (oare ce insectă)?
Mulțumesc! O seară frumoasă! ♥

View Post_taeko10, on 13 iunie 2023 - 19:56, said:

Bună seara! Are cineva idee ce ar putea fi aceste bubițe? Mi-au apărut de două zile și sunt destul de dureroase și uneori și ustură, și rar simt mâncărimi acolo. Ieri nu erau chiar atât de roșii, azi ce li s-a mai schimbat culoarea. E cazul să merg la medic sau e o simplă înțepătură de insectă (oare ce insectă)?
Mulțumesc! O seară frumoasă! ♥
Nu știu de ce nu s-a postat poza... Poate așa merge: https://sta.sh/0137byuhtc5u

Edited by December, 13 June 2023 - 20:10.
e ok, apare acum


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007
Posibil zona zoster. Unde e localizată? Mai sunt și in alte zone?

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
EU am crezut ca sunt de la țânțari (daca am văzut bine in poza ta). Ideea este ca au început sa ma gâdile râu de tot. Am scapăt cu Aerius. Deci alergie. SI nu cred ca a fost ciupitura de țânțar, ci alta gânganie, ceva mai mic.

#4
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2022

View PostKarhu, on 13 iunie 2023 - 20:16, said:

Posibil zona zoster. Unde e localizată? Mai sunt și in alte zone?
Este localizată la gât, spre umăr, și doar acolo este așa. Ce-i drept, mi-au mai apărut bubițe ca de înțepătură de țânțar/insectă, dar aici e sever, sunt unele mari și unele mai mici, una lângă cealaltă, și arată rău.
Mulțumesc pentru răspuns!

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Posibil sa fie zona zoster, cum a spus și Karhu. Dacă am observat bine, cel puțin 2 bubițe au bășicuța cu lichid (pustula) . În general înțepăturile de insecte (purici, țânțari) nu dor, ci mai degrabă te mănâncă, te înțeapă. La zona zoster apare și durerea. Știu, pentru ca am avut.
Mergi la medic, pentru diagnostic și tratament. Presupunând ca ar fi zz, pana afli diagnosticul, încearcă sa nu intri în contact cu copii mici, femei însărcinate sau alte persoane despre care știi ca NU au făcut varicela (vărsat de vânt).
Pentru calmarea simptomelor, folosește mixtura mentolata, poți aplica și compresa rece/cu gheata. Medicul îți va prescrie tratamentul adecvat.

#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,252
  • Înscris: 24.07.2022
in poza nu arata a intepaturi. du-te la dermato.

#7
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2022

View PostKarhu, on 13 iunie 2023 - 20:16, said:

Posibil zona zoster. Unde e localizată? Mai sunt și in alte zone?
Tocmai am realizat că mai am o bubă de mărime mai mare (mai cât o unghie), de aceeași culoare, și la baza firului de par, la ceafă, relativ aproape de zona bubelor din poză (deasupra lor, mai exact), doar că aceea nu mă doare, nu mă ustură, nimic.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Pune-ti propolis spray.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Post_taeko10, on 14 iunie 2023 - 02:31, said:

...
Mergi la medicul de familie, altfel se vede pe viu decat pe o poza de calitate nu foarte buna.

#10
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2022

View PostKarhu, on 14 iunie 2023 - 13:49, said:


Mergi la medicul de familie, altfel se vede pe viu decat pe o poza de calitate nu foarte buna.
Am fost la urgențe și mi-au zis că este Zona Zoster, dar nu mi-au putut da pastile din cauza altor probleme de sănătate. În schimb, mi-au dat betadină și Aciclovir-Richter. Totuși, am o gâlmă foarte mare (din spusele lor, ganglion) și doare rău. Este normal? Zona Zoster este periculoasă? Pune viața în pericol? Mulțumesc!

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Post_taeko10, on 15 iunie 2023 - 19:42, said:

Zona Zoster este periculoasă? Pune viața în pericol?
Nu, stai linistita.
Aciclovirul recomandat e sub forma de tablete sau de unguent?

Pt durere ce iei? Panacod?

#12
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2022

View PostKarhu, on 16 iunie 2023 - 13:14, said:


Nu, stai linistita.
Aciclovirul recomandat e sub forma de tablete sau de unguent?

Pt durere ce iei? Panacod?
Este unguent. Mi s-a zis că nu îmi pot da pastile pentru că ar fi o doză foarte mare și nu e recomandat din cauza altor probleme de sănătate ale mele. De durere nu am primit nimic, doar betadină și acel unguent :(. O întrebare, dacă ați putea ști. Este normal să îmi fie foarte cald de la această problemă, de parcă aș avea febră?
Mulțumesc mult pentru răspuns!

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Post_taeko10, on 16 iunie 2023 - 13:51, said:

Este normal să îmi fie foarte cald de la această problemă, de parcă aș avea febră?
Pai e posibil chiar sa ai febra.
Din ce cauza nu au vrut sa scrie reteta de aciclovir tablete? Vreo interactiune cu alte medicamente?

#14
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2022

View PostKarhu, on 16 iunie 2023 - 13:57, said:


Pai e posibil chiar sa ai febra.
Din ce cauza nu au vrut sa scrie reteta de aciclovir tablete? Vreo interactiune cu alte medicamente?
Nu mi-au zis dacă interacționează cu alte medicamente, mi-au zis doar că nu îmi dau din cauza problemelor de sănătate. Am tiroidită Hashimoto cu hipotiroidism și o problemă încă necunoscută (puls și tensiune mari periodic). Nu știu dacă Euthyrox-ul interacționează cu această pastilă...

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Post_taeko10, on 16 iunie 2023 - 14:55, said:

Nu știu dacă Euthyrox-ul interacționează cu această pastilă...
Conform INXbase, intre Euthyrox si Aciclovir nu existä interactiuni medicamentoase,

#16
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,252
  • Înscris: 24.07.2022
credeti ca ne putem baza pe o asfel de aplicatie? https://www.go4it.ro...piele-19220526/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate