Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

De ce sīnt (mai) proaste filmele si serialele de ceva vreme incoace

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#37
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010

View Postbadmania98, on 09 iunie 2023 - 13:37, said:

Și familii mixte alb-negru
Ceva îmi spune ca nu te-a deranjat perechea (ma rog, nu familia) Schwarzenegger - Grace Jones in Conan. La fel si azi, nu cred ca te-ar deranja perechi mixte dacă ar fi cu actori care-ți plac tie.

#38
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 10.08.2005

View Posteiffel, on 09 iunie 2023 - 13:38, said:

Nu chiar - nu mai au idei si si se folosesc de ceva ce a avut succes in speranta ca vor ave succes in continuare.
Pai de aia spun ca incearca. Plus ca este oarecum usor cu I.P.-urile.

View Posthellmarvel, on 09 iunie 2023 - 13:44, said:


Ceva îmi spune ca nu te-a deranjat perechea (ma rog, nu familia) Schwarzenegger - Grace Jones in Conan. La fel si azi, nu cred ca te-ar deranja perechi mixte dacă ar fi cu actori care-ți plac tie.
Nu deranjeaza cat timp nu se face un mare caz din asta.

Edited by MarianG, 09 June 2023 - 13:46.


#39
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Mă uit la seriale / mini serii nordice.
Am o listă destul de măricică și serialele sunt super faine.

Edited by mrfe, 09 June 2023 - 13:49.


#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Postlucianburjuiul, on 09 iunie 2023 - 13:39, said:

Facute pe repede inainte...
Repede inainte, buget limitat, greseli de productie... gama completa.

Un exemplu - https://www.imdb.com/title/tt7599942/

Ptr un film de genul asta cred ca a avut cel mai bun episod pilot pe care l-am vazut in ultimii 10-15 ani.
Dupa care au rasolit-o rau de tot. Au filmat in Praga ptr preturi mici. Actiunea se petrecea in Europa - Vatican, Paris... dar filmarile practic erau in locatiile turistice din Praga - iti dadeai seama imediat.
La un moment dat aparea si un "roman' intr-un episod - vorbea o ceha perfecta :D
I-am explicat creatorului serialului ce greseli face - la un moment dat au mai aparut niste romani pe-acolo - actiuena era in Constanta ( filmat pe Dunare in portul de unde se fac croazierele din Praga :D ) si au vorbit romaneste de data asta. Dar unele nu le-a mai putut corecta sau le-a ignort. Si s-a anulat serialul.

#41
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View Postlucianburjuiul, on 09 iunie 2023 - 13:39, said:

Facute pe repede inainte. Publicul asimileaza/accepta calitate scazuta si asta i se livreaza. Implicit costuri mai mici, profituri potential mai mari. Manelizare intr-un cuvant.

Mai degraba risc minim. Banalitati care plac multora. Cu aceleasi costuri mici poti scoate niste profituri imense daca i se duce buhul. Deci si batista pe tambal la treburi controversate.

#42
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008
Pentru a pretui, a intelege un film de calitate, o muzica de calitate, cu versuri de calitate, o carte buna, o piesa de teatru, un podcast bine facut, in general chestii mai elevate, trebuie ca persoana respectiva sa aiba un nivel intelectual, cultural mai ridicat, ceea ce este tot mai rar in zilele noastre.

#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,016
  • Înscris: 18.12.2007
+ arta e subiectiva. Ce film ti se pare tie extraordinar e posibil ca mie sa mi se para o prostie si invers.

Edited by AlexEn, 09 June 2023 - 13:54.


#44
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010

View Postvacantamijlocie, on 09 iunie 2023 - 13:53, said:

o muzica de calitate,
Pff, aproape c-am crezut ca pui si muzica īn balanta la un film... Yep, as spune ca si muzica joacć un rol extrem de important.

In rest, e cam truism ce-ai spus, si se bate cap in cap cu cei care susțin ca vin agende si checklist-uri de sus.

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Posthellmarvel, on 09 iunie 2023 - 14:01, said:

Pff, aproape c-am crezut ca pui si muzica în balanta la un film... Yep, as spune ca si muzica joacć un rol extrem de important.
Chiar joaca un rol in anumite scene, iar la filmele si serialele noi nu prea mai joaca - probabil tot din motive financiare - sa nu mai plateasca niste copyright-uri...
Asa ca multe scene nu au muzica pe fundal desi cu muzica ar da mai bine.

Si o chestie - ca nu s-a pomenit inca pe topicul asta - voi ati sesizat cad e multe remake-uri si rebuturi au inceput sa se faca ?
Aproape ca nu mai e nimic original - doar idei vechi din alte seriale, sau seriale vechi reincalzite.
Attached File  posters reboots.jpg   651.17K   35 downloads

Edited by eiffel, 09 June 2023 - 14:19.


#46
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010
Alta chestie deranjanta: anularea de seriale (dacć nu bune, macar ieftine) in favoarea unor flagship-uri SCUMPE, și care in general SINT PROASTE.

De exemplu (nu-s eu fan super eroi) dar mie mi-a plćcut Jessica Jones (recunosc, in mare parte datorita genericului, restul atmosferei create). CIT DRACU' A COSTAT SERIALUL ALA DE N-A PUTUT FI CONTINUAT?

#47
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 07.05.2018
filmele sunt proaste si pentru ca oamenii sunt prosti

nu se mai cer filme unde trebuie sa-ti folosesti neuronii

acum se cauta, actiune, chilotareala, explozii, CGI, orice doar sa nu-ti folosesti neuronii

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Posthellmarvel, on 09 iunie 2023 - 14:14, said:

De exemplu (nu-s eu fan super eroi) dar mie mi-a plăcut Jessica Jones (recunosc, in mare parte datorita genericului, restul atmosferei create). CIT DRACU' A COSTAT SERIALUL ALA DE N-A PUTUT FI CONTINUAT?
Scuze, dar m-a luat somnul la el... ca la majoritatea serialelor Netflix.
Plus ca am zis ceva mai sus de stilul Netflix...

#49
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010

View Postcarturarulobosit, on 09 iunie 2023 - 14:16, said:

nu se mai cer filme unde trebuie sa-ti folosesti neuronii
Tu ce-ai vrea, sa rezolvi probleme existențiale cu un film? Pina la urma E ENTERTAINMENT, pretenții nu poți sa ai decit sa nu ieși de la film la fel de bou si fara īntrebćri cum ai intrat.

E ca atunci cīnd maninci, vrei in principal sa te saturi, si pe urma sa "guști" gourmet-uri.

#50
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 23.09.2010
Din cauza de public.
- Cei care au evoluat de la Jacky Chan, Van Damme, au mers catre Stalone, Arnold, Jet Lee, Mel Gibson, apoi spre Bruce Willis, Liam Neeson, au mai inghitit si cate un artist mai mare (Pacino, Dustin Hoffman, De Niro, Edward Norton) si acum sunt foarte rar satisfacuti de cate un film bun, thriller cu intorsaturi de situatie. Dar nu conteaza ca public platitor...
- Iar cei care nu au evoluat, inghit orice. Mai ales efectele alea speciale kitchoase. Astia conteaza in fata producatorilor....

#51
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Nu e deloc distractiv sa te tot trozneasca somnul.

#52
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010

View Posteiffel, on 09 iunie 2023 - 14:21, said:

Scuze, dar m-a luat somnul la el...
Īnseamnć ca nu era pentru tine. Nici eu nu ma mai uit de mult la filme si seriale cu "suoercompetenti" și descurcćreți, gen, doctori, polițai, trupe (agentii) speciale, avocați, oameni de științć.

Pentru ca pe urma te intilnesti cu ei in viațć reala.

#53
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 28.10.2010
Oferta de filme si seriale a crescut foarte mult si bineinteles ca am devenit mai pretentiosi.

#54
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010

View Postelvaligreco, on 09 iunie 2023 - 14:54, said:

Oferta de filme si seriale a crescut foarte mult si bineinteles ca am devenit mai pretentiosi.
Oamenii n-au fost niciodatć "mai puțin pretențioși", ci doar conștienți ca atīta se putea la momentul respectiv, si ca (ce tot zic eu aici) CA POVESTEA (scenariul) E MAI IMPORTANTA decit briz-briz-urile. Mai puneai su jocul actorilor,vsi muzica, si aveai o dupć-amiazć sau o seara plćcute.

Pina cīnd sosit-a Game of Thrones, si lumea a īnceput sa mćsoare cu etalonul asta TOATE producțiile de televiziune sau streaming.

Si nu ca nu s-ar putea face (si la costuri acceptabile), dar au ajuns efectele (cum zicea eiffel) mai importante ca story-ul. Daca s-ar inversa la loc balanta, am avea poate din nou filme si seriale de calitate, ca imaginație exista.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate