Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 

Cine sunt, mai exact, parvenitii (la care se refera Titi Aur)?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postutopium, on 07 iunie 2023 - 21:23, said:

asta nu pot sa pricep.
Nici nu incerca.
Unii te depasesc cu claxoane si flash-uri, iar dupa un minut opresc pe dreapta sa isi cumpere un suc.

Edited by pasilla, 07 June 2023 - 21:26.


#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,974
  • Înscris: 14.08.2007

View PostDon_Costica, on 07 iunie 2023 - 21:23, said:

Nu are dreptate. Pe B1 mergi legal cu orice viteza (unii forteaza nota si zic minim 50 km/h). Ca nu-i place lu Haur sau lui utopium sau, da, lui Don_Costica e irelevant.
Exista viteze minime legale pe autostrada in functie de banda si semne care indica asta in anumite locuri.

#21
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Domnul Titi Aur , un sofer foarte bun de raliuri si WRC pe timpi , fara conditii de trafic ! In ultima vreme pierde foarte multe ocazii de a tace , confunda pista si masinile de raliu cu strada...chestii total diferite . Si spune multe prostii pentru cine e disponibil sa asculte .
Din pacate intalnesti la viteze foarte mari mai mult cazane decat bolizi de lux !
Pe autostrada eu merg in general cu 150 km/h pe vitezometru , asta insemnand in medie 137/138 km/h pe GPS . As merge mai incet putin dar sunt cu nervii cand vin aia cu 135 pe vitezometru...te depasesc si apoi merg in fata ta cu 100 - 110...iar urca la 135...iar... !

Edited by Alltrack, 07 June 2023 - 21:30.


#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,679
  • Înscris: 15.06.2007

View Postutopium, on 07 iunie 2023 - 21:13, said:


(italienii conduc chiar mai prost decat romanii pe ansamblu, ceea ce nu e putin lucru).
mie la ultima iesire prin Italia mi s-a parut ca sunt civilizati. Defapt cei care se comportau melteneste aveau numere de ro.  Cat despre condusul urban, conduceau chiar preventiv, incet, fara claxoane.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postutopium, on 07 iunie 2023 - 21:27, said:

Exista viteze minime legale pe autostrada in functie de banda si semne care indica asta in anumite locuri.
Pe banda 1 minimul vitezei e 50 Km/h. Asta in RO.

#24
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Bine, zicem ca voi, 50 km/h minim pe autostrada. Dar voi va plangeti ca va tine in loc unul cu 90. Daca ati uitat, 90 e cu 40 mai mare ca 50.
Aitistii pot verifica treaba asta in orice limbaj de programare. Sau sa intrebe AI, ca e la moda.

Edited by Don_Costica, 07 June 2023 - 21:33.


#25
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011

View Postpasilla, on 07 iunie 2023 - 20:52, said:

Sa te autodeclari profesor de conducere preventiva si sa vii cu:
Pentru mine e un stres maxim să circul pe autostradă. Pentru că pe banda unu circulă vehicule mai lent decât ar trebui să circule. Și am fost în weekend când nu erau camioane, doar autoturisme. Multe mașini merg mult mai încet decât ar trebui în mod firesc să circuli pe autostradă. Adică merg cu 90 km/h. Eu vreau să merg pe autostradă cu aproximativ 130 km/h. Dar este imposibil

Nu poti sa fii decat un mare BOU.
Da, asta da. Si mie mi s-a parut ciudat, intr-adevar. Dar sa trecem peste, sa revenim la afirmatia in sine - facuta de Aur sau de altii..

#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,974
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttfmercedez, on 07 iunie 2023 - 21:28, said:

mie la ultima iesire prin Italia mi s-a parut ca sunt civilizati. Defapt cei care se comportau melteneste aveau numere de ro.  Cat despre condusul urban, conduceau chiar preventiv, incet, fara claxoane.
Nu sunt, si meltenii sunt aproape intotdeauna cu numere de Italia. Plus ca nu inteleg rostul trecerilor de pietoni, regula fermoarului cand se intalnesc cu o banda fara prioritate, etc. Initial aveam impresia ca in sudul Italiei se conduce mai haotic si nordul e mai civilizat, dar e haos si in nord. Si asta se intampla in conditiile in care oricum au traficul monitorizat si iti fac viteza medie pe portiuni si te amendeaza daca ai viteza medie prea mare, altfel ar fi dezastru. Aici unde am fost eu erau si multi turisti nemti, diferenta enorma intre ei si italieni.

Edited by utopium, 07 June 2023 - 21:37.


#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFlapJack7, on 07 iunie 2023 - 21:20, said:

Eu sunt bănățean, din Caraș-Severin, foarte aproape de Porțile de Fier ale Transivaniei. (posibil ca asta să fie ceva nou pentru tine).
Recunosc ca da. Nu stiam de asta.

View Postaaaa4567, on 07 iunie 2023 - 21:34, said:

Dar sa trecem peste, sa revenim la afirmatia in sine - facuta de Aur sau de altii..
Daca traiesti in RO, cred ca intrebarile tale sunt retorice. Nu ai cum sa nu cunosti cine sunt parventii.

Edited by pasilla, 07 June 2023 - 21:39.


#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,974
  • Înscris: 14.08.2007

View Postpasilla, on 07 iunie 2023 - 21:29, said:

Pe banda 1 minimul vitezei e 50 Km/h. Asta in RO.
Ma refer la faptul ca exista zone cu indicatoare de viteza minima, de obicei unde sunt 3 (sau mai multe) benzi pe sens si e urcare, pe cei lenti ii obliga sa stea pe benzile lente. La fel cum exista semne care interzic tirurilor sa foloseasca banda de viteza in anumite zone.

Ceva de genul:
[ https://italybeyondtheobvious.com/wp-content/uploads/2013/01/different-speeds-small.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am dat peste mai multe de astea weekendul asta. Si la noi am vazut in cateva locuri daca nu ma insel.

Edited by utopium, 07 June 2023 - 21:51.


#29
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
Imi cer scuze, sincer, dar nu ma pot abtine:

Fie viata cat de grea,
Sint ciumeg, ce pl mea!

#30
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011

View Postpasilla, on 07 iunie 2023 - 21:39, said:

Recunosc ca da. Nu stiam de asta.


Daca traiesti in RO, cred ca intrebarile tale sunt retorice. Nu ai cum sa nu cunosti cine sunt parventii.
Nu traiesc permanent /continuu in Ro. Posted Image Si nu mai cunosc multi localnici. Asa ca nu prea sunt intrebari retorice pentru mine. Sigur ca banuieli am, dar mai bine intreb pe altii, sa vedem.. Posted ImageSi nu am mai circulat de foarte mult timp.

Edited by aaaa4567, 07 June 2023 - 21:59.


#31
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
Cine nu se simte amenintat cand lacul propriei masini este topit de flashurile unui bolid? Iti deplasezi atunci tinicheaua pe banda I, dracului, si tii pliscul inchis!

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,462
  • Înscris: 10.08.2005

View Postaaaa4567, on 07 iunie 2023 - 20:30, said:

Cred ca aveti idee la cam ce fel de oameni se refera Titi Aur - https://adevarul.ro/...9sJlTdIIcPICmY. probabil cei care vor sa faca show off cu masinile. Prin extensie, probabil nu numai pe strada, ci si in orice domeniu etc etc.
Dar oare ai citit tot articolul ?

Titi Aur said:

Când e coloană de mașini pe banda unu, cei agresivi vin în viteză, vor să frânez, să reduc viteza la 90 km/h și să mă dau să treacă ei cu 190 km/h. Și atunci fac un slalom pe autostradă. (...) Când mă uit în oglindă văd doar mașini scumpe, cu xenoane, nu mașini de amărâți. Ci de oameni parveniți. O spun cu toată răspunderea, sunt niște parveniți. Pentru că un om civilizat care a făcut bani și are o mașină bună nu se comportă așa. Ei sunt cei care nu înțeleg că soarta le-a oferit o mașină scumpă, dar nu e șoseaua lor.

Indiferent din ce cercuri vin, atitudinea conteaza.

#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,974
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMasutatsu-Oyama, on 07 iunie 2023 - 21:59, said:

Cine nu se simte amenintat cand lacul propriei masini este topit de flashurile unui bolid? Iti deplasezi atunci tinicheaua pe banda I, dracului, si tii pliscul inchis!
Bolizii aia daca sunt smecheri si este loc suficient, pot trece in fata ta in mai multe moduri. Daca nu este loc de depasit nici pe alte benzi pentru ca e prea aglomerat, teapa, inseamna ca trebuie sa stea sa astepte in spate frumos Posted Image

PS: BMW-urile italienilor nu sunt dotate cu semnalizare nici in Italia, doar BMW-urile nemtilor au asa ceva :D

Edited by utopium, 07 June 2023 - 22:51.


#34
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 29.10.2017
Din drumurile facute pe A2 in ultimii ani cam asa e, pe prima banda merg foarte multe masini cu o viteza de vreo 90-100 km/h ..multe masini care merg incet nu sunt neaparat vechi sau nepuse la punct, sunt si multe masini potente care soferii probabil nu au chef de viteza, nu vor sa riste sau sa consume, unul din motivele astea. Pe banda a doua majoritatea merg cu o viteza intre 130-160 cam pe acolo, sunt si multi care merg cu 180 dar parca mai rar ca acum 10-15 ani.
La ultimul drum spre exemplu am mers cu 130-150 schimband des intre banda 1 si 2, o singura data am urcat in 180 cand treceam pe langa o coloana inceata si venea un bolid din spate, asta ca sa nu se apropie prea mult de mine

#35
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu am o regula desi merg foarte tare ! Vine unul decis si mai tare din spate , il las sa se duca...ma dau la o parte ! Si fiecare raspunde pentru el dar nu ne deranjam .
Asta cu eu sunt cu Trabantu' dar merg cu 120 si de aia nu ma dau la o parte ca e lege e penibila . Ce e legal si pedepsele sunt stabilite si pedepsite de Politie !

#36
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012

View Postaaaa4567, on 07 iunie 2023 - 20:30, said:

Cred ca aveti idee la cam ce fel de oameni se refera Titi Aur - https://adevarul.ro/...9sJlTdIIcPICmY. probabil cei care vor sa faca show off cu masinile. Prin extensie, probabil nu numai pe strada, ci si in orice domeniu etc etc.

Daca oricine ii observa, inseamna ca sunt destul de multi, nu?

Ei, bine, cam cine sunt acestia?

Hai sa zic ca or fi copii de politicieni, mari sefi de prin aparatul de stat, poate sefi de prin spitale etc etc cu destui bani. Totusi, cat pot fi astia? Parca copiii de medici si avocati nu i-as pune atta de usor, ca parintii nu ar trebui sa le dea bani pe mana etc etc.
Hai sa zic ca se mai adauga cei care fac rost de bani in mod dubios de prin Romania si de prin afara (furturi, retele de carne vie etc). Bun, ii punem pe astia.

Totusi, parca nici asa nu da...

Deci., cam cine si ce sunt oamenii astia? I-ati cunoscut pe unii? De unde sunt - meserie, scoala, familii, mentalitati, de unde au banii, ce profil de personalitate au etc etc.

Ca altfel, stiti, incepem sa ne referom la ei ca la teroristii din 89, care... i-ai de unde nu-s...

Cateva exemple:

1. Proxeneti care au fete la produs in Ro sau in strainatate. Preponderent rromanes analfabeti. Nu mai fac referire la răpiri, sechestrări și alte infracțiuni.

2. Vloggeri / influenceri si alte specii din online, inclusiv videochatiste.

3. Copiii unor oameni cu multi bani care isi fac de cap beti/drogati (sau nu). Vezi cazul iorgulescu.

4. Hoți / interlopi

5. Oameni normali in cea mai mare parte a timpului, dar la volan devin un fel de HULK (inclusiv incepatori cu tentative de ”reisari”)

Lista nu este exhaustiva.

Ordinea este aleatorie.

Nu stiu ce varsta ai și cum vezi lucrurile, dar pt mine toti cei de mai sus sunt un fel de pleavă - dacă ne referim la o țară care dorește să se dezvolte.

Însă cum Romania este țara nimănui, orice este posibil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate