Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Semnatura electronica PDF --- dar pe bune!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

Stiti vreo aplicatie Androoid ce permite semnatura electronica - fara certificat digital, doar simplu, adaugi loc de semnat cu degetul si semnezi fie cu degetul, fie cu stylus - dar fara sa imi ceara sa fac cont la ei ?!

Ultimele 5 imi cereau sacaitor sa imi fac cont cu ei!

Ar fi util daca ar permite si free chestia asta, chiar cu reclame

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,976
  • Înscris: 24.04.2013
Adobe Reader (com.adobe.reader) ai incercat? Versiunea desktop are ‘Draw free form’ la ‘Comment’/ ‘Drawing markaps’. Desenezi ce vrei tu acolo, cum ar fi ceva ce seamana cu semnatura ta. Atentie insa ca (i) nu e semnatura digitala in sensul prorpiu si (ii) cum o adaugi asa poate fi si stearsa de oricine (probabil, dar nu am incercat, cu o exceptie daca pui ‘owner pasword’ pe PDF sa o stii doar tu si dezactivezi modificarea lui).

#3
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,361
  • Înscris: 11.08.2019
Și acel pdf reader de la google mă lasă de câteva luni să mâzgălesc documentele și să le salvez. E un buton albastru in dreapta jos.

Edited by -TINO-, 18 May 2023 - 22:23.


#4
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 03.05.2019
@OP: tu realizezi ca semnatura electronica "pe bune" este exact ceea ce nu vrei tu?

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Semnatura electronica trebuie validata cu certificat, nu cu o mazgalitura.

Nu exista pe siteul guv portal pentru semnatura electronica pentru toata lumea (cu ID electronic de ex)?

#6
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 02.08.2020
E semnătura olografă electronică, mai bună decât semnătura electronică.
Eu folosesc "Notes" în Android. Scriu ce vreau în document, apoi selectez din butonul de jos pixul și semnez. La final save as pdf. Poți introduce și pdf în Notes, dacă îl ai deja scris și la fel, selectezi pixul și îl poți semna.
Attached File  20230519_002644.jpg   77.31K   65 downloads

https://startco.ro/b...ca-si-digitala/

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

Lex404 said:

1684444884[/url]' post='29979258']
Nu exista pe siteul guv portal pentru semnatura electronica pentru toata lumea (cu ID electronic de ex)?
nu, nu exista asa ceva. am mai vazut ca ai mai intrebat parca si pe alt thread, si chiar nu inteleg de unde ti-a venit ideea. sau e doar modul tau discret de a ne anunta ca tu traiesti prin alte tari, evident mai avansate digital? Posted Image

Edited by born2lose, 18 May 2023 - 23:41.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 30.08.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K9qS5AqrGKs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si fara certificare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/txhq8VfpW7c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Write on pdf.
Nu reclame, orice pdf e ca o foaie de hârtie unde poți scrie. Înțeleg ca ai Pen.

Attached Files


Edited by slai, 19 May 2023 - 00:33.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
Semnătura digitală nu inseamna că o faci cu degetul. :)

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
Adobe Fill&Sign, ar trebui sa mearga.

#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,969
  • Înscris: 04.10.2007

View PostLeo2006, on 19 mai 2023 - 00:08, said:

Si fara certificare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/txhq8VfpW7c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Exista mai multe tipuri de semnaturi digitale:

Semnatura electronica simpla - aia unde bazgalesti cu mouse-ul sau cu degetu sau cu stilus-ul - asta nu are nici o valoare juridica, daca te duci undeva cu acest tip de semnatura nu te baga nimeni in seama

Semnatura electronica avansata (modelul din clip) - genul de semnatura care e gratis, se foloseste in firme, o poti folosi si tu ca persoana fizica, dar la fel nu are nici o valoare juridica. Adica nu poti semna un document bancar, sau un document ce il trimiti institutiilor statui ca nu e valabila acesta semnatura.

Semnatura electronica calificata - necesita un certificat digital calificat, si asta e pe bani, si se plateste anual/la 2 ani/la 3 ani/ la 5 ani, in functie de oferta aleasa. Aceasta semantura e emisa de catre o firma. Asta e singura semnatura oficiala cu putere juridica, semantura care e luata in seama in caz de un proces, sau semantura care o poti folosi sa semnezi documente bancare, documente medicale, documente in relatia cu persoane juridice, fizice si autoritati.

Deci atentie ce semnatura folositi.

Preturile semnaturii calificate:
1 an - 30 Euro
2 ani - 55 Euro
3 ani - 75 Euro

#13
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
In clipul ala NU e prezentata o semnatura digitala avansata, ci una simpla.
Diferenta majora intre semnatura avansata si cea calificata e ca a doua e non-repudiabila (nu poate fi contestata de semnatar). Cea avansata garanteaza integritatea documentului si identifica semnatarul, dar acesta poate sustine ca altcineva a aplicat-o pe document.

#14
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Care e cel mai ieftin furnizor de semnatura electronica endorsata, Digisign ? Sunt altii mai ieftini ?

 mirel3003, on 19 mai 2023 - 06:44, said:

Exista mai multe tipuri de semnaturi digitale:

Semnatura electronica simpla - aia unde bazgalesti cu mouse-ul sau cu degetu sau cu stilus-ul - asta nu are nici o valoare juridica, daca te duci undeva cu acest tip de semnatura nu te baga nimeni in seama

Semnatura electronica avansata (modelul din clip) - genul de semnatura care e gratis, se foloseste in firme, o poti folosi si tu ca persoana fizica, dar la fel nu are nici o valoare juridica. Adica nu poti semna un document bancar, sau un document ce il trimiti institutiilor statui ca nu e valabila acesta semnatura.

Semnatura electronica calificata - necesita un certificat digital calificat, si asta e pe bani, si se plateste anual/la 2 ani/la 3 ani/ la 5 ani, in functie de oferta aleasa. Aceasta semantura e emisa de catre o firma. Asta e singura semnatura oficiala cu putere juridica, semantura care e luata in seama in caz de un proces, sau semantura care o poti folosi sa semnezi documente bancare, documente medicale, documente in relatia cu persoane juridice, fizice si autoritati.

Deci atentie ce semnatura folositi.

Preturile semnaturii calificate:
1 an - 30 Euro
2 ani - 55 Euro
3 ani - 75 Euro

1 an - 30 Euro fara TVA + token 20 EUR

Edited by Razvan319, 07 June 2023 - 19:41.


#15
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008

View PostRazvan319, on 07 iunie 2023 - 19:41, said:

Care e cel mai ieftin furnizor de semnatura electronica endorsata, Digisign ? Sunt altii mai ieftini ?



1 an - 30 Euro fara TVA + token 20 EUR
Dar semnatura create cu Adobe Acrobat Reader ce are? Poți crea una gratuit cu encryptie 2048 bazata pe un ID unde vei trece datele certificatului firmei. De ce trebuie sa platesti pentru ceva ce poti face singur?

#16
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 02.08.2020

View PostxTzFlA, on 27 iunie 2023 - 13:59, said:

Dar semnatura create cu Adobe Acrobat Reader ce are? Poți crea una gratuit cu encryptie 2048 bazata pe un ID unde vei trece datele certificatului firmei. De ce trebuie sa platesti pentru ceva ce poti face singur?
Datele cărei firme le treci? Poți face şi pe persoană fizică?

#17
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002

View PostxTzFlA, on 27 iunie 2023 - 13:59, said:

Dar semnatura create cu Adobe Acrobat Reader ce are? Poți crea una gratuit cu encryptie 2048 bazata pe un ID unde vei trece datele certificatului firmei. De ce trebuie sa platesti pentru ceva ce poti face singur?
Pentru ca asa cum o poti face tu, o pot face si eu. Are valoare juridica zero.

Semnatura calificata presupune ca o autoritate de certificare "trusted" verifica ca intr-adevar esti tu persoana respectiva si-ti ofera un certificat digital care poate fi verificat.
In cazul asta nu mai poti spune "nu am semnat eu". Daca este compromis certificatul, il poti revoca.
Eu mi-am facut la transsped "cloud". Pot semna documentele pe portalul lor sau le pot semna din adobe reader pe desktop, cu parola si cod OTP.

Edited by Alice, 27 June 2023 - 14:07.


#18
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008

View PostAlice, on 27 iunie 2023 - 14:07, said:

Pentru ca asa cum o poti face tu, o pot face si eu. Are valoare juridica zero.

Semnatura calificata presupune ca o autoritate de certificare "trusted" verifica ca intr-adevar esti tu persoana respectiva si-ti ofera un certificat digital care poate fi verificat.
In cazul asta nu mai poti spune "nu am semnat eu". Daca este compromis certificatul, il poti revoca.
Eu mi-am facut la transsped "cloud". Pot semna documentele pe portalul lor sau le pot semna din adobe reader pe desktop, cu parola si cod OTP.
Cred că nu înțelegi principiul criptografiei si cum se realizează. Pe adobe Reader poți adăuga detaliile tale personale sau a firmei, iar la sfârșit poți adăuga și o parolă cu care autentifici întreaga encriptie. Dacă ești persoană fizică nu mai completezi câmpul de business. Cănd vrei să folosești certificatul pe un document pdf sau doc, adaugi certificatu și va cere și parola.
Nu are nici o legătură cine eliberează certificatul, ce autoritate. Nu știu să fie vreo prevedere legală să te oblige cineva să faci certificatul numai cu o anumita firmă/companie/entitate.
Certificatul în sine este unic de la fiecare în parte din moment ce este criptat și ai si o parola unica cu care poti confirma ca este semnatura ta digitala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate