Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Cât de apropiată este limba română de italiană și spaniolă?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postadisz, on 01 mai 2023 - 21:27, said:

Avand in vedere faptul ca romanii (latinii) au ocupat Germania, Britania, iberia, Galia, nordul african,, orientul mijlociu, ar trebui ca toate popoarele din zona sa fie in totalitate latine. De ce nu sunt? Dracu stie.
Sa nu cumva sa indrazneaca cineva sa afirme ca limba italiana se aseamana cu franceza,. de exemplu.
Sunt diverse presupuneri in privința asta. Una ar fi ca limba dacilor era foarte asemănătoare cu latina. Alta supoziție e ca ambele limbi provin dintr-o limba comuna străveche. Deci limba dacă și latina sunt dialecte ale aceleiași limbi. Alții afirma ca latinii ajunsi in peninsula italica erau niște triburi dacice.
https://stb-sindicat...mana-nu-invers/
Ceva-ceva este fiindcă nu se explica de ce pe un teritoriu atât de vast se vorbește o limba atât de asemănătoare cu italiana in condițiile in care Imperiul Roman ocupase doar 14% din teritoriul Daciei.

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,257
  • Înscris: 05.06.2002
dar din cauza ca dacii n-aveau scriere probabil nu vom sti niciodata...

#21
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Vă mulțumesc,

View PostIaSaVedem, on 02 mai 2023 - 10:58, said:

Se gaseste la un click distanta pe wikipedia ceva detalii.
Da, e aceeași sursă pe care am postat-o și eu
https://ro.wikipedia..._limbii_romĂąne

Numai că dacă te iei după ce spun ei acolo franceza e mai apropiată decât italiana, și cum spun și ceilalți forumiști și așa mi se pare și mie, mai degrabă italiana e apropiată de română decât franceza. Sau poate nu știu eu bine să citesc/înțeleg ce spun ei pe wikipedia.

Și din a doua sursă pe care am găsit-o eu de pe adevărul autorii zic că italiana ar fi 50% aproape identică cu româna. Ce înseamnă aproape identic nu știu că nu dau explicații.
Și de aia am întrebat eu aici, poate știe un alt coleg forumist o sursă mai de încredere.

View PostSelby, on 02 mai 2023 - 18:14, said:

Linguistically (and geographically), the closest Romance language to Romanian is Italian. The two languages have a 77% lexical similarity according to Ethnologue. That seems like a lot, but between major languages, it’s actually not that impressive.
https://www.optiling...anian-language/

Super,
Ai cumva referința de pe ethnologue.com? eu am căutat și am găsit doar asta: https://www.ethnolog...m/language/ron/

P.S. pe ethnologue.com au un bug zic la multe limbi inclusiv despre limba română că e vorbită de mai mult de un miliard de oameni

#22
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 13.01.2007

View Postjimmyy, on 03 mai 2023 - 13:19, said:

Super,
Ai cumva referința de pe ethnologue.com? eu am căutat și am găsit doar asta: https://www.ethnolog...m/language/ron/

Nu am, din păcate. :(

#23
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Am invatat in scoala franceza timp de 11 ani. Italiana doar ce am citit pe teletext de pe la 12 ani(1997-2004), ca in vremea aia nu era internet acasa, si ulterior ziare sportive, dar la modul facultativ, fara sa citesc articole cap-coada, etc.

Pana in 2015 cand am mers prima data in Italia nu am auzit niciodata italiana live, doar la tv.... si in concediul ala din 2015 mi-am dat seama ca inteleg 80% din italiana, si chiar pot vorbi, asa incat nu am folosit limba engleza mai deloc.
Mare parte din cuvintele uzuale le poti acoperi cu limba romana + franceza, italiana si franceza se aseamana si ele foarte tare, chiar cunosc italieni care pot inteleg franceza fara sa fi studiat vrodata limba.

Spaniola e altceva, mai ales daca mergi in Spania nu are multa legatura cu telenovelele din America de Sud si Mexic, acolo se vorbeste alta limba.
Iar portugheza nu mi se pare ca ar avea vreo legatura cu romana.

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Francezii au pronuntia nazalizata și de aceea e mai greu de înțeles. Eu care știu franceza(foarte bine) și italiana la nivel mediu, pot spune ca italiana e mai apropiată de romană decât franceza cu galicismele ei care te încurca.

#25
IaSaVedem

IaSaVedem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 05.12.2015

View Postjimmyy, on 03 mai 2023 - 13:19, said:

Vă mulțumesc,


Da, e aceeași sursă pe care am postat-o și eu
https://ro.wikipedia...imbii_române

Numai că dacă te iei după ce spun ei acolo franceza e mai apropiată decât italiana, și cum spun și ceilalți forumiști și așa mi se pare și mie, mai degrabă italiana e apropiată de română decât franceza. Sau poate nu știu eu bine să citesc/înțeleg ce spun ei pe wikipedia.

Daca te gandesti ca si italiana si franceza au la baza latina, atunci diferentele sunt doar de pronuntie a cuvintelor. Probabil acele procente de componenta a limbii romane se refera strict la cuvintele imprumutate de la diferite limbi straine, care limbi straine au la baza latina :)))).

#26
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 22.01.2008
Mai inteligibila e italiana. Spaniola are elemente comune cu noi. Fara a studia absolut nimic, italiana e prima pe care o vei intelege. Pe de alta parte, italiana, nu era o limba in sine, ci un dialect. Mai tarziu a devenit dintr-un dialect, denumit toscan, a devenit ceea ce cunoastem in prezent: limba italiana. Dupa umila mea parere si spre suprindera multora, romana e asociata cu ambele si uneori mai mult cu spaniola. pentru un strain care nu cunoaste limba romana.

Zilele saptamanii:

Spaniola: lunes, martes, miercoles, jueves, viernes, sabado, domingo - in care j se pronunt h in romana!
Italiana: lunedi, martedi, mercoledi, giovedi, venerdi, sabato, domenica

   Exista o diferenta intre limba spaniola din Spania si cea vorbita in America Latina! Cea mai curata spaniola, mai curata decat spaniola din Spania, e cea din Columbia! Limba vorbita in Spania, spre uimirea unora, e ca au elemente de araba, ceea ce in romana nu are nicio relevanta! Influenta zonei si chestiuni istorice a dus la aceasta situatie inedita!


Are undeva un pic peste 10.000 de cuvinte de origine araba cu anumite nuante interesante:

Alcalde - primar (al unei localitati - in romana). Daca remarci cuvantul incepe cu al + calde (exact ca in araba: al) = primar. Spaniola are el sau la: exemplu - el hombre = om + ul = omul!
Almacén - magazin (in romana)

Iti las un text in spaniola:

La afición del Sevilla se echó a la calle al terminar la tanda de penaltis para celebrar la séptima Liga Europa, todas ellas en menos de veinte años. Los hinchas se congregaron en la Puerta de Jerez hasta altas horas de la madrugada.

Intelegi: terminar, penalties, celebrar, todas, anos, puerta, horas (in rest esti nevoit sa studiezi). Limba nu e dificila, din contra, iti dai seama ca pe zi ce trece, daca studiezi, devine inteligibila!

Edited by favoritul, 01 June 2023 - 10:00.


#27
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 06.09.2010
Probabil cea mai apropiată limbă de română este reto-romana, numită și romanșă, cea de-a patra limbă oficială din Elveția.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate