Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Sfaturi închiriere auto(Cluj Napoca)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 09.09.2010
Primăvara aceasta o să vin în concediu și probabil o să trebuiască să vin cu avionul și să închiriez o mașină pe această durată. 35-40 zile. Cum nu am închiriat niciodată mi-ar prinde bine niște sfaturi. Mă gândesc să caut ceva cu full casco (dacă există)să nu îmi bage de vina la returnare. Nu am idee cum e mai bine. Cei care aveți experiență cum recomandați. Ce probleme pot apărea. Toți au scris, că dacă nu au mașina pe care ai ales îți dau una similară. Dacă nu îți convine care ți-o dau, poți refuza fără penalități?
Orice sfaturi sunt binevenite.
Nici nu prea știu ce să întreb.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incearca cu SIXT. Vezi ce oferte si conditii au.

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

 nico99900, on 10 martie 2023 - 23:08, said:

Cum nu am închiriat niciodată mi-ar prinde bine niște sfaturi.
am experimentat luna trecuta, la Timisoara, dar cred ca n-are importanta aeroportul, am rezervat masina online, am ales cea mai ieftina oferta, apar ofertele ca la cumparat bilete de avion

de asemenea cand cumperi biletul, apar si oferte de inchirieri, compania cu care calatoresti are oferte de inchirieri masini de asemenea

masina inchiriata de la aeroport, predata la aeroport online, la fata locului usor diferit, sediul firmei de inchirieri fiind la 10 minute de aeroport, dar a fost ok, ei asigura transportul la si de la sediul lor 24 din 7, punctuali, totul ok

daca alegi casco nu-ti mai retine garantie, cu casco, 5 zile, am platit 219 lire, masina rezervata fiind un VW polo, dar n-au avut-o si mi-au dat un vw t-roc

plata am facut-o la sediul lor, cand am preluat masina

am primit-o curata si cu rezervorul plin, am predat-o la fel, nu m-am uitat la ea la primire, nici ei nu s-au uitat la ea la predare, doar au notat km

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015
nu spui ce permis ai... daca ai american/canadian iti trebuie permis international, altfel risti sa fii considerat ca conducand fara permis si/sau vreo companie mare sa nu-ti inchirieze masina (i s-a intamplat sotiei in 2019, in anii anteriori putand sa inchirieze cu acelasi permis). Daca cumperi cu asigurare risti sa te coste mult mai mult si s-ar putea sa nu merite. Daca ai card de credit cu asigurare de masina poti economisii bani. Astea fiind spuse cauta sa inchiriezi cu vreun site specializat, rezerva fara sa platesti si continua la cateva zile sa cauti din nou. Daca gasesti ceva mai bun anulezi rezervare initiala si reiei din nou procesul. Cand cauti ignora companiile mici (sunt tepari) si uita-te doar la companiile mari consacrate. Cand preiei masina uita-te si semnaleaza si cele mai mici probleme/zgarieturi. Cea mai mica problema te poate salva ulterior daca o zgarii/lovesti si tu in zona aia. Cel mai ieftin am gasit mereu la Alamo (in Bucuresti la aeroport)

Edited by vladut01, 11 March 2023 - 03:58.


#5
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 09.09.2010
Permisul e Spaniol. Schimbat acum multi, multi ani din romanesc.

Edited by nico99900, 11 March 2023 - 10:25.


#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 28.10.2018
Fa-ti un card de credit in Spania care sa ofere asigurare pentru masinile de inchiriat.

Daca nu, pregateste-te sa dublezi (cel putin) pretul inchirierii masinii incluzand asigurarea full direct la firma de inchiriere.

Ah, da, neaparat sa ai card de credit pentru inchiriat masini, nu card de debit.

Edited by abac, 11 March 2023 - 10:33.


#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006
eu am platit cu un debit card, culmea, cardul de credit n-a trecut, pin gresit, cu toate ca am acelasi pin la toate cardurile Posted Image

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 28.10.2018
Bine, bazeaza-te tu pe treaba asta si o sa ai niste experiente de neuitat.

#9
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 09.09.2010
Card(uri) credit am. Mai trebuie să mă interesez dacă unul din cele trei are opțiunea de asigurare pe închiriere. Știu doar că am oferte la închiriat la anumite companii. Cum nu ma interesat până acum, nu știu dacă sunt aceleași oferte sau se schimbă.

#10
bogdaaa

bogdaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.09.2010
Recomandarea mea este sa eviti firmele mari multinationale. Au preturile mai mari ca firmele locale mai mici. Inchiriaza o masina cu full casco fara garantie de la o firma locala (nu multinationala) nu iti trebuie nici card de credit la firmele locale. Eu inchiriez tot timpul din Cluj cu full casco de la Pont Rent a Car Cluj. Poti intra pe site-ul lor de inchirieri auto Cluj si rezervi o masina cu plata la preluare. Nu trebuie sa platesti in avans, nu ai nevoie nici de card de credit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate