Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Mai merita invatata limba franceza?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
Bine ca nu vreo 5...

#38
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,257
  • Înscris: 08.01.2021
Franceza de vorbește în jumătate din Africa, care se zice ca va fi noua Asia :D

#39
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
In mod sigur merita invatata, ca a doua limba pe langa engleza. Da cel mai bun acces la toate limbile latine, cum au mai spus si altii duce italiana inspre intelegere de ~75-80% fara studiu deloc.
Probabil spaniola ar fi un close second.

Am facut franceza la scoala din clasa a doua pana inclusiv facultatea si masterul in franceza (politehnica, deci nu limbi straine sau altceva).

In ultimii ani am folosit-o din ce in ce mai des, atat in calatorii cat si la serviciu. Francezii au probleme serioase  cu cunoasterea englezei asa ca a putea sa te intelegi cu un partener pe limba  lui e un avantaj. N-am mai intalnit reticenta asta de a invata alta limba decat la ei, in rest merge cu engleza cam peste tot (mai putin in majoritatea tarilor sudamericane). De aici si argumentul de a invata franceza.
Cat despre cultura, filmele, muzica, modul lor de a fi e cumva...in alt registru, as zice cumva retro, cam in ideea in care erau la noi in anii 80-90 as zice. Filmele frantuzesti sunt cu totul altceva decat chestiile hollywoodiene. Bineinteles, tine de gusturi.

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,962
  • Înscris: 14.08.2007

 alexxxxx, on 08 martie 2023 - 10:22, said:

Cat despre cultura, filmele, muzica, modul lor de a fi e cumva...in alt registru, as zice cumva retro, cam in ideea in care erau la noi in anii 80-90 as zice. Filmele frantuzesti sunt cu totul altceva decat chestiile hollywoodiene. Bineinteles, tine de gusturi.
Sunt filme frantuzesti chiar faine, Amelie, Leon, Intouchables, etc ... nu mai zic de cat de influente sunt considerate unele filme frantuzesti clasice pentru cinematografia mondiala (de-ale lui Truffaut, Godard, etc)

#41
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Inainte de a te lua dupa unu' si altu' de ce nu intrebi tu la joburile unde este ceruta lb. Franceza cat te plateste in plus pentru acest lucru ca sa poti sa cuantifici aceasta abilitate in bani ?

In Romanistan exista o multime de joburi de lucrat pentru afara in lb. Engleza insa cu plata la tarifele din Romania.
Cand am intrebat cat sunt dispusi sa plateasca in plus pentru lb. Engleza majoritatea pareau ofensati... era ca si cum Engleza a devinit lb. oficiala in Romania.
Pe scurt cel putin pentru lb. Engleza nu am gasit nici un angajator care sa fie dispus sa plateasca in plus pentru aceasta abilitate... judeca si singur(a) care este utilitatea pentru tine... caci sigur este numai pentru angajator.

#42
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 15.03.2013
Francezii stiu limba engleza?Deci, daca da, atunci nu. :)

#43
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,962
  • Înscris: 14.08.2007
E normal sa nu te plateasca nimeni extra pentru ca stii limba engleza pentru ca sunt foarte raspanditi vorbitorii de engleza in Romania ... dar pentru franceza, germana, italiana, spaniola, chineza, etc vei putea fi platit de obicei extra.

#44
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,861
  • Înscris: 13.07.2011

 calincosma, on 08 martie 2023 - 12:00, said:

Francezii stiu limba engleza?Deci, daca da, atunci nu. Posted Image

Francezii stiu limba engleza, doar ca nu o vorbesc. Dar stai sa ii vezi cand ies din Franta, cum sunt obligati sa rupa 2-3 boabe.

O experienta haioasa am intalnit-o la fostul meu angajator Unibail-Rodamco-Westfield. La fiecare trimestru aveam chemare la sediu din Paris pentru meetinguri si rapoarte. In meeting se vorbea engleza pentru ca erau colegii din Franta, si noi din CEE (Austria, Polonia, Cehia, Slovacia), dar dupa meetinguri si cand ieseam la masa sau seara la baruri, colegii francezi uitau engleza si vorbeau majoritatea timpului intre ei, sau daca stiai franceza intrai in vorba. In schimb cand aveam delegatia anuala din Franta la Viena, dupa meetinguri, nu ii mai bagam noi in seama si vorbeam intre noi pe germana. Eram la un restaurant unde nu aveau meniu pe engleza si ei nu intelegeau felurile de mancare si ma intrebau pe mine dupaia pe engleza sa le traduc, si ulterior ma faceam ca nu stiu engleza si le raspundeam pe germana. Ce fete faceau nu va puteti imagina.

#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
Adica toti erati la fel de (i)maturi.

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,962
  • Înscris: 14.08.2007

 AlexEn, on 09 martie 2023 - 10:08, said:

Adica toti erati la fel de (i)maturi.
Las' sa vada si ei cum e cand te faci ca nu intelegi engleza :D

#47
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
Cum ziceam :lol:

#48
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,861
  • Înscris: 13.07.2011

 AlexEn, on 09 martie 2023 - 10:08, said:

Adica toti erati la fel de (i)maturi.

Mie mi-a placut sa fac "caterinca" de ei, pentru ca si ei se comportau mai mereu la fel si se credeau superiori. Mi-a placut sa le vad fata cand nu intelegeau nimic.

#49
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 wargod, on 07 martie 2023 - 12:40, said:

...cam gay si plictisitoare.

😂

#50
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010

 RMC Info, on 13 martie 2023 - 18:21, said:

😂
Truth be told, accentul franțuzesc in ORICE limba E GAY. Cînd auzi diverși pronunțind "à la française" diverse feluri de mincare si băuturi, ti se face pielea zgîrci. La fel ca atunci cînd scriu unii (multi) "merci" cînd mersi e înrădăcinat in română de pe vremea lui Caragiale.

La fel de adevărat e ca si cînd anglofonii folosesc cuvinte franțuzești îți vine s-o iei la goană. Ar trebui sa fie o lege, sa nu te schimonosești cu ü, ö, œ decit daca esti francez sau macar bilingv.

#51
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
Nu iti mai generaliza parerile ca nu are sens.

#52
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010
Nu generalizez, doar zic. Hai sa nu generalizam nici ce-a zis Christine Bravo (un comic de radio si televiziune) cind au fost intrebati (mai multi) la „Les grosses têtes” (o emisiune umoristica si de cultura generala de succes in Franta) in care alta tara europeana 80% din populatie invata limba franceza, si cind a aflat ca e vorba de Romania, a zis „J'ai ras le cul de tous ces roumains” (si retineti, era o emisiune umoristica, si asta are ca meserie sa ia in gluma si in usor lucrurile).

Threadul asta intreaba daca merita sa mai inveti franceza. Cred ca ar trebui sa intrebe daca merita FRANCEZA sa aibe anumiti vorbitori.

#53
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 hellmarvel, on 13 martie 2023 - 18:58, said:

Truth be told, accentul franțuzesc in ORICE limba E GAY. Cînd auzi diverși pronunțind "à la française" diverse feluri de mincare si băuturi, ti se face pielea zgîrci. La fel ca atunci cînd scriu unii (multi) "merci" cînd mersi e înrădăcinat in română de pe vremea lui Caragiale.

La fel de adevărat e ca si cînd anglofonii folosesc cuvinte franțuzești îți vine s-o iei la goană. Ar trebui sa fie o lege, sa nu te schimonosești cu ü, ö, œ decit daca esti francez sau macar bilingv.

Mie nu mi se pare deloc asa, consider spaniola vorbita in Spania si engleza americana de departe cele mai urate limbi. Daca americana aia mai merge cat de cat, cand aud de Barfelona si grafiaf chiar mi se ridica parul pe mana.

#54
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Este ceva adevarat in Franta franceza este un criteriu de departajare la job, cu cat vorbesti mai elevat cu atat esti mai bine vazut si este de obicei
ultimul criteriu de departajare.

In general au dificultati cu limba engleza pentru ca franceza implica si un anumit efort al corzilor vocale, de mici si le formeaza, apoi greu sau deloc
se adapteaza astfel ca foarte greu vorbesc limbi straine, apoi si faptul ca au fost educati ca limba franceza este cea mai tare ca ea nu mai exista.
Au pretentia sa vorbesti franceza oriunde, m-as bucura ca in Romania sa fie obligati sa se vorbeasca romana in multinationalele lor...

Sa o inveti sa muncesti in constructii este una, sa vii ca doctor, profesor, kine, maseur cu post deja aranjat este relativ usor, sa concurezi pe posturile lor unde vor toti nu este usor.

Edited by iulian_1976, 15 March 2023 - 00:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate