Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Temperatura CPU

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 12.11.2012
@LoneWolfOnTheHill, pe langa ce au scris colegii mai sus vreau sa adaug si eu o informatie la prima mana:
Am intampinat o problema identica cu a ta la un calculator oem model mai vechi la cineva

Problema era cauzata ca desktopu era sff si avea procesor puternic si carcasa fiind mica nu avea racire adecvata la procesor ca era un procesor puternic
Probabil cineva a schimbat procesoru slab si a pus unu mai puternic sa fie mai bun in jocuri PCu ca sa il vanda mai scump da facea CPU throttling
Eu am concluzionat ca a fost o semi teapa ca sa zic asa da era bun PCu decat procesoru prea puternic si cooleru stock subdimensionat pentru procesor

I am zis la om ca are doua solutii:
1. schimba procesoru puternic cu altu mai slab si o sa dispara problema
2. schimba cooleru in carcasa sff si dipare problema

Omu a ales solutia 2

Asa ca am luat o ruleta d aia mica stil breloc si am masurat carcasa si a avut noroc ca desi era carcasa sff incapea in ea cooler cu ventilator de 120mm din ala culcat si ca capacu la carcasa avea aerisire pentru cooler sa traga aer rece!
Si l am pus sa cumpere Scythe CHOTEN ca sa incapa si memoria ram sub radiator
Bineainteles ca a trebuit sa ii scot prinderile de plastic la cooler sa ii fac eu alte prinderi din suruburi cu piulite si saibe cu cauciuc sa nu faca scurt radiatoru cu placa de baza
Da la sfarsit cooleru era prins bine de placa de baza, racea bine procesoru si memoria si ce mai era sub radiator si omu a fost multumit de lucare

De aia eu ti am zis ca singura solutie la tine e sa vezi ce cooler incape in carcasa ca sa pui altu mai bun sa raceasca bine procesoru

#20
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,447
  • Înscris: 28.09.2008
@pateu_98 am gasit un comentariu pe forum lenovo exact pt modelul asta de unitate in care s-a facut improvizatie ca sa schimbe coolerul.
Aceleasi probleme cu sistemul de prindere cooler.

#21
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 12.11.2012
@mariusixy, stiu! De aia i am si zis la @initiator ca solutia e sa schimbe cooleru subdimensionat la calculatoru lui Legion T5 26IOB6 ca mi am dat seama imediat de promblema din ce a scris el ca am intampinat si eu la un alt calculator tot oem da cu carcasa sff

Solutia mea aplicata a fost identica cu ce ai citit tu pe Forumu Lenovo la fix calculatoru la @initiator

Da vad ca nu a mai dat nici un semna de viata
In caz ca mai intra aicea si vede comentariu asta ii zic iar:
- sa masoare carcasa sa vada ce cooler intra
- sa cumpere un cooler compatibil cu placa de baza si carcasa
- cooleru sa aiba ventilator minim 120mm
- si sa fie cooler bun care raceste, nu d ala oeftin cu luminite da raceste mai prost decat coolerele stock

#22
LoneWolfOnTheHill

LoneWolfOnTheHill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.02.2023

 mariusixy, on 26 februarie 2023 - 23:00, said:

Nu scrie nici un model pe placa de baza?
Sa nu aiba dreptate userul cu acel comentariu !!!!
Sa nu te omoare acel custom si sa fie si biosul tot custom.

Nu pot crede ca tipul ala a returnat unitatea doar din cauza acelui cooler.
Cumpara naiba alt cooler si rezolva problema.
De asta spun sa nu mai fie si alte motive care sa il fi determinat sa returneze unitatea.

Am intrat pe forum Lenovo si sunt intrebari neobisnuite.
Ce surubelnita sa foloseasca pt a desface suruburile, indoieli ca acel cooler poate fi inlocuit,... !!!!
Da, are si bios-ul tot custom.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SayKfrDLPNc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Se pare ca e alt model dar acelasi cooler si se pare ca are o bucata de plastic lipita de placa de baza si daca tragi de ea iese cu tot cu bucati din ea :)) acum nu stiu daca asa e si la al meu. Pare aiurea.

#23
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,447
  • Înscris: 28.09.2008
Ai grija sa nu pierzi garantia la placa de baza.
Incearca sa gasesti pe youtube video cu tutorial inlocuire cooler pt modelul tau de placa de baza.
Vezi si ce model de cooler se potriveste cu placa de baza.

#24
LoneWolfOnTheHill

LoneWolfOnTheHill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.02.2023

 nei-k, on 26 februarie 2023 - 21:27, said:

Inainte sa schimbi coolerul verifica daca functioneaza ventilatorul montat in interiorul coolerului de procesor, poate nu se invarte - din cauza prafului sau din cauza unui defect
Instalezi HWMonitor sau orice alt program de monitorizare care poate citi si ventilatoarele, rulezi cu drepturi de admin si verifici turatia ventilatoarelor, dar cand procesorul e incarcat. Daca nu apare ninic la CPU_FAN, atunci desfaci capacul lateral al carcasei si verifici la mana, daca exista flux de aer. Atentie la degete !
cooler-ul functioneaza, are o maxima de 1000 RPM, cel putin asa pare dar temperaturile urca pana la 78 am vazut.

#25
LoneWolfOnTheHill

LoneWolfOnTheHill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.02.2023

 mariusixy, on 27 februarie 2023 - 12:30, said:

Ai grija sa nu pierzi garantia la placa de baza.
Incearca sa gasesti pe youtube video cu tutorial inlocuire cooler pt modelul tau de placa de baza.
Vezi si ce model de cooler se potriveste cu placa de baza.
Multumesc pentru raspuns, da, e complicat ca nu e niciun model :)) e un intel b 560 customatizat de cei de la lenovo, e personalizata na, daca vrei sa vorbim in termeni din astia.
O idee ar fi atunci cand gasesc un cooler bun sa se potriveasca sa apelez la un service, sa ma ajute sa il pun, sa nu stric placa de baza cum a facut ala din video, contra cost bineinteles.

#26
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 12.11.2012

 LoneWolfOnTheHill, on 27 februarie 2023 - 08:30, said:

Se pare ca e alt model dar acelasi cooler si se pare ca are o bucata de plastic lipita de placa de baza si daca tragi de ea iese cu tot cu bucati din ea :)) acum nu stiu daca asa e si la al meu.
Pare aiurea.

Nu e aiurea, e cu intentie din partea producatorului

Daca clientu vrea sa schimbe cooleru subdimensionat asa poate strica placa de baza si producatoru anula garantia si castiga alti bani pentru inlocuirea placii de baza stricata de client pentru ca producatoru a lipit backplateul de placa de baza sa ingreuneze demontarea

Ce pot sa spun?
Ai mare grija la demontare sa nu faci ce a facut omu ala in video de mai sus

Sau poate ai noroc si la tine nu e lipit backplate

#27
LoneWolfOnTheHill

LoneWolfOnTheHill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.02.2023

 pateu_98, on 27 februarie 2023 - 15:13, said:

Nu e aiurea, e cu intentie din partea producatorului

Daca clientu vrea sa schimbe cooleru subdimensionat asa poate strica placa de baza si producatoru anula garantia si castiga alti bani pentru inlocuirea placii de baza stricata de client pentru ca producatoru a lipit backplateul de placa de baza sa ingreuneze demontarea

Ce pot sa spun?
Ai mare grija la demontare sa nu faci ce a facut omu ala in video de mai sus

Sau poate ai noroc si la tine nu e lipit backplate
Mi-am dat seama instant cand am vazut faza din videoclip de motivul lipirii placutei din spate a cooler-ului, consumerismul asta...am observat ca omului respectiv ii functiona in continuare pc-ul fara probleme :). Ma gandeam daca as lasa placuta acolo nu ar fi nicio posibilitate sa montezi noul cooler?
Ce parere ai de acest cooler? Cooler procesor Cooler Master Hyper 212 Black Edition LGA1700, AMD/INTEL l-am gasit pe emag dar nu imi da voie sa pun link aici(merge si pe socket 1200)

#28
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,447
  • Înscris: 28.09.2008
Pai si daca vrei sa schimbi pasta la procesor ori coolerul e misiune imposibila?
Asta e customizare ori nesimtire din partea celor de la lenovo?


#29
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Daca inaltimea-ti permite uită-te si la Arctic Freezer 34 Esports Duo , tomshardware zice ca-i mai bun decat Cooler Master Hyper 212 Black Edition.

#30
LoneWolfOnTheHill

LoneWolfOnTheHill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.02.2023

 mariusixy, on 27 februarie 2023 - 19:38, said:

Pai si daca vrei sa schimbi pasta la procesor ori coolerul e misiune imposibila?
Asta e customizare ori nesimtire din partea celor de la lenovo?
nesimțire pe fața.

#31
LoneWolfOnTheHill

LoneWolfOnTheHill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.02.2023

 Tatomir, on 27 februarie 2023 - 20:38, said:

Daca inaltimea-ti permite uită-te si la Arctic Freezer 34 Esports Duo , tomshardware zice ca-i mai bun decat Cooler Master Hyper 212 Black Edition.
la ala ma gandeam prima data dar pare prea mare, e butucanos, nu stiu daca incape.

#32
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 12.11.2012
Eu as recomanda @initiatorului coolere astea daca permite inaltimea inauntru carcasei
Scythe Mugen 5 Rev.C
https://www.scythe-e...ml#productspecs

Sau Scythe Ninja 5
https://www.scythe-e...ml#productspecs

#33
LoneWolfOnTheHill

LoneWolfOnTheHill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.02.2023
Mai oameni, stiti ce ma gandeam, daca as gasi vreun cooler bun fara sa aiba prindere in spate, macar mai bun decat ce an eu, unul la 150w macar.

#34
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 12.11.2012
Adica cu prindere de plastic ca la coolerele stock Intel ?

Da, gasesti coolere din astea da mai greu pentru socktu Intel 1200
Mai repede gasesti cu prindere de socket AMD compatibil si la Intel!

E un colier de plastic care se pune peste gaurile la placa de baza si se baga 4 dopuri plastice in gauri sa tina ferm colieru de plastic de care se prinde cooleru
https://s.cdnmpro.co...02-sd~50480.jpg
Attached File  cooler-cpu-id-cooling-se-802-sd~50480.jpg   44.87K   3 downloads


Am avut eu si e OK prinderea aia
Da sa nu tragi tare de colieru ala negru sa il rupi

Insa nu cre ca gasesti cooler performant cu prinderi de plastic


Daca ai intrebat daca poti pune cooler fara sa aiba prindere in spate, inseamna ca carcasa are sigiliu si nu sa umbli fara sa pierzi garantia ?
Sau ai verificat backplate-ul si e lipit de placa de baza si nu vrei sa risti ca ala din video de mai sus ?

Edited by pateu_98, 01 March 2023 - 20:04.


#35
LoneWolfOnTheHill

LoneWolfOnTheHill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.02.2023
Nu stiu frate, e complicata situatia, ma gandeam la ce zice nenea asta, pare tare ideea cu feonul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dtNX5uY-oU8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 12.11.2012
Pana nu pui mana sa vezi daca ai sigiliu pe carcasa ca sa afli daca poti sa desfaci calculatoru sa vezi daca e lipit sau nu backplate-ul de placa de baza, nu rezolvi nimic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate