Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

Agoda - nu te poti baza pe ei

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022
Nu am prea multe rezervari facute cu aceasta platforma, dar, e total neprofesionista.
Le permite unitatilor de cazare sa anuleze cand vor, pe motive inventate. Unele se hotarasc ca nu le mai convine pretul pe care ti l-a pus la momentul rezervarii, iti baga cancel si poti rezerva din nou, bineinteles  cu pret mai mare.
Deci nu poti avea baza pe ei, te trezesti oricand cu rezervarea anulata.
Ceea ce pe booking din experienta de pana acum (acolo am sute de rezervari de 10 ani de zile) nu mi s-a intamplat niciodata, cel mult sa solicite unitatea sa anulezi dar daca vrei nu anulezi si ei  nu prea au ce face.

Am avut o rezervare cu plata la proprietate. Am primit mesaj ca nu e bun cardul...desi cardul fusese validat cu succes la rezervare(am primit sms). Dar nu au incercat sa debiteze ceva (oricum si-ar fi incalcat propriile conditii).
Dupa ce au anulat-o m-am dus si am rezervat din nou...surpriza, pret semnificativ mai mare (zic ok, o fi crescut, na, de acum cateva zile cand am facut rezeravrea). Fac din nou rezervarea, ma astept daca ptr ei "nu e bun cardul", sa mi-o anuleze din nou. Ce sa vezi, asta e buna (Ca  na, era mai scumpa si asta voiau baietii probabil).

LA alta rezervare, am primit mesaj de la unitatea de cazare ca vezi domle, s-a facut o eroare si pretul nu e corect, ca e zi de weekend si era pret de zi a saptamanii. Si ca sa remedieze, eu trebuie sa platesc la proprietate...atentie, de 5 ori pretul initial!!! Asta cred ca era sigur scam, nu mi-am batut capul oricum, duca-se... Dar de 5 ori, totusi...

Si asta nu e tot. Chiar platforma umbla cu magarii la cursul de schimb.
Daca faci o rezervare si nu esti pe faza cand introduci detaliile cardului sa setezi sa te debiteze in moneda tarii proprietatii, iti baga ei din oficiu de la ei sa te debiteze in EUR(fiind din Romania clientul) . Iar in ziua platii, te debiteaza in EURO dar la cursul lor, unde iti converteste din moneda propretatii in EUR si adauga minim 5% din burta...unii zic ca le-a bagat in plus si 17%... Desigur astia 5% nu sunt afisati la vedere,in pagina unde rezervi, te trimite la "termeni si conditii", un document stufos de zeci de pagini unde scrie undeva mic de astia 5%.
Adica practici incorecte la greu.

Edited by danigoleman, 13 February 2023 - 16:20.


#2
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007
Sa ai atatea probleme cu respectiva platforma, dar sa insisti sa iei prin ei, nu inseamna decat ca esti masochist.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Cine sunt astia ?

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011
Sunt de prin Singapore

#5
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
Ce povestesti tu acolo am patit cu Airbnb, si asa raman la Booking ca pana acum nu am avut probleme, la mult mai multe rezervari facute.

#6
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

 cristiany, on 13 februarie 2023 - 16:34, said:

Sa ai atatea probleme cu respectiva platforma, dar sa insisti sa iei prin ei,

Cine a zis ca insist? Am si zis ca nu prea am folosit si chiar si in titlu am scris ca nu te poti baza, deci sunt curios cum ai dedus ce afirmi aici. Am zis doar ca am refacut o rezervare doar sa vad care era treaba si s-a confirmat ca o anulasera doar ca sa mareasca pretul.

De multe ori pe forumul asta, expui un subiect si sare unul  si se leaga de tine,cu o remarca totala irelevanta,  in loc sa comenteze subiectul respectiv .

Edited by danigoleman, 13 February 2023 - 21:39.


#7
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007
In cazul in care ai (re)facut doar o rezervare si ai intampinat problemele pe care le expui, posibil sa fie un caz izolat.
Concluzia ta, cum ca nu te poti baza pe respectiva platforma, este pur subiectiva si se bazeaza doar pe o singura experienta negativa.

Pentru edificare: nu sunt avocatul / angajatul respectivei platforme si nici am folosit vreodata serviciile ei.

#8
RV1923

RV1923

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 25.10.2007
Agoda aparține tot de Booking.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate