Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

De ce nu pleaca unii romani in vest, desi se plang de Romania?

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1465 replies to this topic

#55
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,074
  • Înscris: 31.03.2015

View Postmarius.bunu, on 03 februarie 2023 - 11:10, said:


Numai ca in realitate, 100.000 pleaca anual din tara, echivalentul unui oras maricel.
Pleaca pentru ca nu au unde munci s-au castiga prea putin. Cei mai multi sigur nu pleaca de dragul civilizatiei din vest.

#56
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

View Postutopium, on 03 februarie 2023 - 11:00, said:

Pentru ca multora le place sa se planga de orice ... si cand era Halep pe locul 1 mondial, se plangeau ca mai lua bataie prin vreun tur preliminar la ceva turneu.

Problema e la ei, au alergie la dopati si impostori :)

#57
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View PostCristi_E, on 03 februarie 2023 - 09:37, said:

Cei care injura tara au si n-au dreptate. Au pentu ca problemele expuse de ei sunt in mare parte adevarate, si n-au, intrucat prin atitudinea lor nu numai ca nu transmit nimic pozitiv si informativ, ci dezinformeaza, creeaza o realitate relativa, care poate fi interpretata oricum.
ca tot vorbim de educatie si analfabetism Posted Image

au dreptate da dezinformeaza, tare asta!

#58
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

View PostCristi_E, on 03 februarie 2023 - 11:13, said:

Pleaca pentru ca nu au unde munci s-au castiga prea putin. Cei mai multi sigur nu pleaca de dragul civilizatiei din vest.

Corect.
Ar prefera sa bea la birt acasa, la tara, bere la pet cu agramatii care-o ard pe ajutor social.

Edited by marius.bunu, 03 February 2023 - 11:17.


#59
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,277
  • Înscris: 08.01.2021
Asta e un nou topic unde se arunca cu generalizări discutabile.

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 02:19, said:



Daca stai in Romania si te tot plangi ca nu e buna infrastructura, scoala, sanatatea etc si tot lauzi vestul (in care ai fost doar in vizita sau nu ai fost deloc) de ce nu pleci?


Hai să-mi dau și eu cu părerea, cu riscul să-mi iau carne. Pe puncte, unele fiind legate între ele, altele fără nicio legătură.

1. Pentru ca romanii sunt o populație îmbătrânita. Iar bătrânii asta fac, se plâng, și nimic altceva. Bine unii îmbătrânesc înainte de termen, la 40 ani arata, se comporta și gândesc ca la 70.

2. Pentru ca "miorița laie, laie bucalaie". In loc sa pună mana pe ciomag pun mana pe fluier și canta o doina (pe rețele și forumuri, pentru cine a chiulit la lecția cu metaforele).

3. De frica.
3.1 ca nu or sa se adapteze
3.2 Ca n-or să găsească piz..., bere la pet si semințe prăjite.
3.3 ca vor trebui sa muncească nu să se sprijine de lopata.
3.4 Pentru ca au văzut ei la antene ca în străinătate umbla cete de sirieni cu iatagane in căutare de sânge de creștin. Sau elgetebei, depinde de fobiile fiecăruia.

4. Ca n-au co...e și nici spirit de aventura. Au fost crescuți de mici în școlile lor de premianți doar ca să meargă pe căile bătătorite și sa evite orice ieșire din zona de confort. Stam cuminți la noi în țarc.
Treaba asta ar merita un topic separat.

5. Ca și-au dat seama ca România deși nu-i perfecta, nu-i nici o țară de căcat. Dacă ieși un pic, și nu mergi doar în vest, ci și în Est, sau in Sud, și nu stai doar în resort ci iei contact cu lumea reala îți dai seama de fapt ca România e o țară chiar curatica, unde îți poți construi o bula decenta și în care să n-o duci rău. Te mai plângi asa însă doar de forma că în realitate ești destul de mulțumit de viata ta. Smiorcaiala și criticile sterile au rol mai degrabă ca să te auto-convingi ca faci parte din clasa superioara.

Edited by KiloW, 03 February 2023 - 11:21.


#60
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Postdan210, on 03 februarie 2023 - 10:59, said:

multi pleaca din Romania pentru "realizarile" altora, vezi clasa politica si derivatele, n-are nimic de-a face cu realizarea personala, vezi doctorul de la polul nord, constructorul din UK, timisoreanul, exemple sunt destule chiar aici, doar ca tu nu vrei sa le vezi

altii chiar se  realizeaza emigrand, chiar daca in Romania n-au dus-o rau

tu vezi problema prin ochii tai, ai fost pă Anglea, n-ai reusit mai mult decat ai acasa si asta e, acuma probabil nu tii cont ca tot ce ai vine si de la butuc, ca ma-ndoiesc ca esti tu asa mare erou ca aici, pe sticla

Si ce are asta cu tema topicului? Eu intreb de ce nu pleaca si aia care stau p-aici, lauda vestul si injura Romania, nu de ce a plecat medicul din padurea inghetata si fierar-betonistul oltean.

Pe partea cealalta... Nu pricepi ca eu nu am nevoie sa stau in Anglia, dar tu ai? E atat de simplu ;)

View Postdan210, on 03 februarie 2023 - 11:06, said:

de unde stii tu ca au chemat rudele pentru ca singuratate, exista o mare probabilitate sa-si fi chemat rudele pentru ca mai binee!

eu cred ca mai multi cumpara in Romania decat vand, ma refer la cei care traiesc in strainatate, in majoritatea cazurilor ca sa-ti cumperi casa in strainatate te descurci cu ce castigi acolo
Nu la asta m-am referit, domnule... Ci la faptul ca daca ii trebuia sa aiba grija de ma-sa si tac-su putea sa-i ia cu el in strainatate.

Multi s-au intors si incearca sa cumpere acum in Romania, dar nu mai merge ca s-au umflat preturile. Tot gasesti cereri de cumparare ca daca se poate cu rate la notar ca ofera xxx£/luna.

#61
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,074
  • Înscris: 31.03.2015

View Postdan210, on 03 februarie 2023 - 11:16, said:

ca tot vorbim de educatie si analfabetism Posted Image

au dreptate da dezinformeaza, tare asta!
Au  dreptate dar felul in care isi expun afirmatiile e gresit. Pentru ca nu stiu sa comunice.
Deci cine e analfabetul functional? :)

Edited by Cristi_E, 03 February 2023 - 11:28.


#62
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostKiloW, on 03 februarie 2023 - 11:18, said:

Asta e un nou topic unde se arunca cu generalizări discutabile.



Hai să-mi dau și eu cu părerea, cu riscul să-mi iau carne. Pe puncte, unele fiind legate între ele, altele fără nicio legătură.
....

Ti-as da mai multe upvote-uri pentru postarea asta, dar nu merge decat unul.

Niste treburi concrete. Bun asa Posted Image

#63
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 11:24, said:

Nu la asta m-am referit, domnule... Ci la faptul ca daca ii trebuia sa aiba grija de ma-sa si tac-su putea sa-i ia cu el in strainatate.
ca si cum ar fi un animal de companie! Posted Image

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 11:24, said:

Nu pricepi ca eu nu am nevoie sa stau in Anglia
tu nu pricepi ca Anglia n-are nevoie de emigranti cum ai fost matale

#64
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,074
  • Înscris: 31.03.2015
Dane, in loc sa o tot dai cotita pe aici, de ce nu iti recunosti problema personala? Injuri Ro si ai plecat fie de foame, fie pentru ca erai neadaptat social, si daca tot erai neintegrat ai zis sa pleci in alta tara ca macar sa castigi mai multi bani. E greu, man?

#65
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View PostCristi_E, on 03 februarie 2023 - 11:27, said:

Au  dreptate dar felul in care isi expun afirmatiile e gresit.
adica nu le expun cum vrei tu si scorpionul

pe de alta parte cum le expuneti voi despre strainatate este perfect ok si echidistant

View PostCristi_E, on 03 februarie 2023 - 11:33, said:

Injuri Ro
poti sa-mi arati unde fac asta, ca am uitat

#66
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,074
  • Înscris: 31.03.2015
Da, man, pentru ca tu imi spui ca ai plecat pentru ca in Ro nu ai cu cine vorbi despre cum se aplica in practica teorema acelui grec. Si nu te cred. Daca erai multumit de viata ta nu mai stateai sa injuri demonii din capul tau.

#67
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Postdan210, on 03 februarie 2023 - 11:31, said:

ca si cum ar fi un animal de companie! Posted Image
Posted Image

Iti gasesti de lucru in iukei si la 50-60 de ani. Cleaner, carer, picker-packer... Munci necalificate si relativ usoare.

Daca ma-sa/tac-su au probleme de sanatate, pai nu e mirobolantul NHS sa ii rezolve?

Daca ma-sa/tac-su nu pot merge la munca din cauza problemelor de sanatate, pai nu face baiatu' banu' gros pa Anglea si ii tine in puf acolo?

Dar iar suntem off-topic...

Zi-mi dumneata cu cuvintele dumitale de ce nu pleaca cei ce lauda vestul si se plang de Romania?

#68
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View PostCristi_E, on 03 februarie 2023 - 11:40, said:

Daca erai multumit de viata ta nu mai stateai sa injuri demonii din capul tau.
deci, ai gasit unde injur Ro sau nu?

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 11:40, said:

pai nu face baiatu' banu' gros pa Anglea
aici nu-i vorba de baiatu', e vorba de ma-sa/tac-su, da tu vad ca nu intelegi treaba asta

#69
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,074
  • Înscris: 31.03.2015

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 11:40, said:

Posted Image
Zi-mi dumneata cu cuvintele dumitale de ce nu pleaca cei ce lauda vestul si se plang de Romania?
In afara de Leustean, cred ca toti care se plang de Romania sunt deja plecati. Ceea ce-i si mai bizar.

#70
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Postdan210, on 03 februarie 2023 - 11:37, said:

adica nu le expun cum vrei tu si scorpionul

pe de alta parte cum le expuneti voi despre strainatate este perfect ok si echidistant

Nu, nu este echidistant nimic din ce zic eu, dar am pus si eu o intrebare. N-am intrebat de ce ai plecat tu in afara, sau altii. Ci de ce nu pleaca astia de stau aici si se vaita si viseaza ca in vest umbla cainii cu covrigi in coada. De ce crezi tu ca nu pleaca, mai exact.

Intre noi fie vorba, tu stii ca nu umbla niciun caine cu niciun covrig in coada in iukei. D-aia nici nu te omori laudand tara aia, dar trebui sa te agati de mine devreme ce eu am avut la un moment dat o preocupare sa prezint niste nasoale despre ea, ca m-a dezamagit pe mine ca nu mi-a oferit mai mult decat Romania in materie de ce voiam eu,.

Anyway, hai sa revenim on-topic. Zi si mie de ce nu pleaca vaitaciosii visatori la vest de aici de pe plaiurile noastre sarace si primitive?

#71
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View PostCristi_E, on 03 februarie 2023 - 11:49, said:

In afara de Leustean, cred ca toti care se plang de Romania sunt deja plecati. Ceea ce-i si mai bizar.
deci inca nimic despre injuraturile mele?

#72
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Exista deja in anumite zone ale tarii posibilitatea sa lucrezi la o firma straina, exact cum ai face daca ai pleca, si sa castigi rezonabil de bine pentru partea asta a Europei. Daca tragi linie, e posibil ca financiar sa nu mai avantaje daca lasi totul si reincepi de la zero in alta tara sa iti faci o casa etc etc.

Dar, pe de alta parte, chiar daca problema financiara e rezolvata, te lovesti zilnic de anumite mentalitati, de lipsa de civilizatie, de birocratia stupida similara cu cea a tarilor comuniste. Si atunci e normal sa te plangi de aceste aspecte ale societatii romanesti. Pentru ca ai vazut cum e la altii si stii ca trebuie schimbate unele lucruri in Romania.

Edited by Wotan, 03 February 2023 - 12:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate