Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

De ce nu pleaca unii romani in vest, desi se plang de Romania?

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1455 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postleusteanul, on 03 februarie 2023 - 08:28, said:

In maximum 2 ani poti vorbi decent limbi germanice. Limbile de origine latina se invata mult mai usor. Iar multi stiu engleza fluent.
Teoretic. Practica ne arata ca nu-i chiar asa...
In plus o multime de romani sunt neangajabili in vest, profesional nu fac fata (de la Dorei din constructii pana la persoane instruite: profesori, medici, ingineri etc).

#20
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

View PostPiniuli, on 03 februarie 2023 - 08:30, said:


Cred ca idea topicului merge dincolo de retorica asta cu freedom of speech. Nu despre asta e vorba.


Eu cred ca despre asta e vorba.
Sinteza ar fi:

Daca nu-ti convine, de ce nu pleci, daca ramai, taci din gura si nu mai critica ;)

#21
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,544
  • Înscris: 09.09.2017
Eu cred sincer ca este imposibil sa nu te realizezi, mai ales ca roman cu ceva skill-uri, pe unde te duci. Pentru ca suntem o natie de supravietuitori, suntem destepti si foarte harnici. Avem toleranta la greu si o dorinta mult mai mare de a reusi.

#22
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Postleusteanul, on 03 februarie 2023 - 08:56, said:

Eu cred sincer ca este imposibil sa nu te realizezi, mai ales ca roman cu ceva skill-uri, pe unde te duci. Pentru ca suntem o natie de supravietuitori, suntem destepti si foarte harnici. Avem toleranta la greu si o dorinta mult mai mare de a reusi.
Atunci ce te impiedica sa te realizezi in Romania?

#23
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 02:19, said:

Topicul este insiprat din plangerile diversilor useri pe aria asta. Intrebarea este foarte simpla:

Daca stai in Romania si te tot plangi ca nu e buna infrastructura, scoala, sanatatea etc si tot lauzi vestul (in care ai fost doar in vizita sau nu ai fost deloc) de ce nu pleci?

Un topic stupid. Adica sa nu vrem sa indreptam lucrurile din tara noastra, sa facem viata aici mai buna?

#24
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Postcumparator, on 03 februarie 2023 - 09:04, said:


Un topic stupid. Adica sa nu vrem sa indreptam lucrurile din tara noastra, sa facem viata aici mai buna?

Vrem. Dar intamplator eu vad si partea nasoala din tarile vestice, ca am mai umblat p-acolo. Ori cumva pe site-ul asta circula un curent cum ca Romania are numai parti nasoale, iar vestul are numai parti minunate. De unde si curiozitatea mea, de ce nu pleaca toti romanii nemultumiti in afara, la bogatie, democratie, libertate, civilizatie si alte cuvinte d-astea?

Inteleg ca unii sunt batrani, dar cei tineri care stau in Ro si se vaita, eventual pe forum aici, ce scuza au? In afara iti gasesti cu usurinta de lucru si la 50-60 de ani, oricum, daca nu ai pretentii. Stiu perfect in ce situatie vor ajunge nemultumitii dupa ce pleaca si cat timp le va lua sa ajunga la acelasi nivel de trai din tara. D-aia ii si indemn sa plece, nu e topic crestinesc asta.

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,464
  • Înscris: 30.10.2003

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 02:19, said:

Daca esti foarte hotarat pe ce spui si cumva detii vreo proprietate sau vreun vehicul prin tara, pleci cu cateva mii de € sau zeci de mii din vanzarea acelei proprietati sau vehicul si te duci in afara la "civilizatie".
Lucrurile astea poti sa le zici unuia care traieste singur cuc. Cei mai multi care se plang sau critica Romania, nu o fac numai pentru ei, o fac si pentru tata, mama, sotie, copiii, prieteni. Daca pleci dincolo, ce faci cu acestia?

Un prieten s-a intors inapoi in tara ca sa stea langa taica-su. Avea job misto. Are voie sa se planga? Trebuie sa plece neaparat in vest?

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 09:04, said:

Atunci ce te impiedica sa te realizezi in Romania?
Si daca esti realizat, iti bagi picioarele in:

Quote

ca nu e buna infrastructura, scoala, sanatatea etc

Faptul ca ai bani, scoala nu o sa-ti educe copilul. Avem colegi de forum care sunt realizati financiar si deschid topicuri despre educatie la greu. Atunci cand esti preocupat de soarta copilului e greu sa ignori lipsurile din Romania.

#26
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostBursul, on 03 februarie 2023 - 09:11, said:

Lucrurile astea poti sa le zici unuia care traieste singur cuc. Cei mai multi care se plang sau critica Romania, nu o fac numai pentru ei, o fac si pentru tata, mama, sotie, copiii, prieteni. Daca pleci dincolo, ce faci cu acestia?

Un prieten s-a intors inapoi in tara ca sa stea langa taica-su. Avea job misto. Are voie sa se planga? Trebuie sa plece neaparat in vest?

Daca pleci singur, cam singur vei ramane. Bine, pentru care era singur si prin Romania nu e mare diferenta, doar ca vorbeste alta limba.

O solutie pe care multi au si aplicat-o a fost sa isi cheme rand pe rand rudele si prietenii in tarile straine in care au plecat. Si da, proprietatile din tara de orice fel au fost vandute, banii rezultati au servit ca avans pentru case in strainatate. Da, in zone sarace, dar e in strainatate, nu mai e in Romania.

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,464
  • Înscris: 30.10.2003

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 09:16, said:

Daca pleci singur, cam singur vei ramane. Bine, pentru care era singur si prin Romania nu e mare diferenta, doar ca vorbeste alta limba.
Nu exista alb si negru. Am toate exemplele de prieteni, rude, cunoscuti in toate combinatiile posibile:
- a plecat singur, acum are familie, au ramas in continuare in strainatate
- au venit amandoi, au avut copil, s-au intors
- a plecat singur, s-a intors la prietena, a plecat iar in strainatate.
- a plecat singur, a ramas singur
si lista poate continua.

#28
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostBursul, on 03 februarie 2023 - 09:13, said:

Faptul ca ai bani, scoala nu o sa-ti educe copilul. Avem colegi de forum care sunt realizati financiar si deschid topicuri despre educatie la greu. Atunci cand esti preocupat de soarta copilului e greu sa ignori lipsurile din Romania.
Colegii de forum in principiu sunt de prin Bucuresti si Cluj, cam lucreaza in IT sau au legatura cu domeniul si nu sunt saraci. Sau cel putin asa se prezinta. Aceeasi colegi au facut scoli prin Romania, si uite ca nu au iesit needucati, nici inapti, nici saraci. Microsoft si alte companii in care se presupune ca esti foarte bun la invatatura ca sa ajungi sa lucrezi acolo sunt pline cu romani care au facut scoli prin Romania.

Cumva mie imi da cu virgula blamarea scolii romanesti.

#29
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 09:10, said:


Vrem. Dar intamplator eu vad si partea nasoala din tarile vestice, ca am mai umblat p-acolo. Ori cumva pe site-ul asta circula un curent cum ca Romania are numai parti nasoale, iar vestul are numai parti minunate. De unde si curiozitatea mea, de ce nu pleaca toti romanii nemultumiti in afara, la bogatie, democratie, libertate, civilizatie si alte cuvinte d-astea?

Inteleg ca unii sunt batrani, dar cei tineri care stau in Ro si se vaita, eventual pe forum aici, ce scuza au? In afara iti gasesti cu usurinta de lucru si la 50-60 de ani, oricum, daca nu ai pretentii. Stiu perfect in ce situatie vor ajunge nemultumitii dupa ce pleaca si cat timp le va lua sa ajunga la acelasi nivel de trai din tara. D-aia ii si indemn sa plece, nu e topic crestinesc asta.

Vedem si noi lucrurile nasoale din vest. De aia am preferat sa ramanem aici.  
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne inspiram din ce au facut bine altii. De fapt ce vrei, sa zicem ca totul e perfect si nu vrem sa mai imbunatatim nimic? Cred ca ar fi o mare greseala.

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,464
  • Înscris: 30.10.2003

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 09:25, said:

Cumva mie imi da cu virgula blamarea scolii romanesti.
Ce ai scris dovedeste ca nu esti in tema in privinta scolii romanesti. Colegii despre care vorbesti au facut scoala acum 20-30 de ani.

Apoi nu ies 100% toti prosti de pe bancile scolii. Insa se baga la greu bani in meditatii suplimentare, nervi si stres, ca sa iti poti sa iti educi copilul. Exista studii care dovedesc ca sistemul de educatie romanesc e la pamant. Lumea se bucura ca avem 20 de olimpici si 10.000 de analfabeti functionali.

#31
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 02:19, said:

Topicul este insiprat din plangerile diversilor useri pe aria asta. Intrebarea este foarte simpla:

Daca stai in Romania si te tot plangi ca nu e buna infrastructura, scoala, sanatatea etc si tot lauzi vestul (in care ai fost doar in vizita sau nu ai fost deloc) de ce nu pleci?
Majoritatea celor care critica Ro nu stau in tara, iar cei care critica Ro si sunt inca in tara, mai devreme sau mai tarziu vor pleca si ei.
Injura Ro pentru ca le este rau, daca le-ar fi fost bine, evident, n-ar fi injurat si si-ar fi vazut fiecare de treaba lui. Bineinteles, atitudinea asta negativa pleaca de la niste mari frustrari personale. Cei care injura tara au si n-au dreptate. Au pentu ca problemele expuse de ei sunt in mare parte adevarate, si n-au, intrucat prin atitudinea lor nu numai ca nu transmit nimic pozitiv si informativ, ci dezinformeaza, creeaza o realitate relativa, care poate fi interpretata oricum.

Iar asta se intampla pentru ca au mandrie, aroganta, le este rusine sa isi expuna clar problemele personale. De exemplu, eu am anumite probleme personale si ca sa nu-mi creez o imagine proasta sau sa imi pierd prestigiul (care exista doar in mintea mea), incep sa injur Romania, invocand tot felul de motive, cum ar fi saracia, coruptia, educatia, infrastructura, lasand sa se subînteleaga  ca sunt o persoana care provine cumva din niste cercuri sociale inalte. E ca si cum te-ai plange ca vai, la noi in oras nu mai exista teatru, filarmonica, cursurile de fizica cuantica si matematici speciale. Ca vezi doamne, eram foarte pasionat de treburile astea. :lol:

E, cu atitudinea asta ambiguă, mascata, nu ajungem nicaieri, nu facem decat sa ne dezinformam unii pe altii si sa ne pierdem timpul
unii altora. E ca in situatia in care toti am avea chef de o tuica, dar ne este rusine sa ne exprimam  poftele, si injuram tara, "uite domnule, s-a interzis fabricarea tuicii in gospodaria proprie, ca sa cumparam  din alta tara" :lol:

Daca am fi sinceri, schimbul de informatii adevarate ne-ar trezi  cu adevarat, am avea revelatii, ne-am da seama cum este tara asta cu adevarat si am sti ce decizie ar trebui sa luam in cel mai scurt timp.

De exemplu; in loc sa invocam rahaturile alea cu civilizatia si veceurile din fundul curtii, am putea expune adevarurile personale:
1. Uite, ma, eu stau intr-un orasel departe de orice oras in care as putea gasi ceva de munca si decat sa merg 150 de km pana la Cluj si sa castig 600 de euro, mai bine plec in Germania si castig 1600 de euro.

2. Ba, eu locuiam intr-un sat care avea doar curent electric. Casa in care stateam era o darapanatura de acum 60 de ani. Satul e la 100 km de Brasov. Lumea in sat e imbatranita... Mi-am facut calculele bine si mi-a iesit ca as fi mai castigat per total daca as pleca in Anglia pe 1800 de lire decat sa stau cu chirie in Brasov pe un salariu de 800 de euro...

3. Hm, lucrez in Franta pe 2000 de euro. In Ro locuiam in Bucuresti, intr-o zona nasoala, apartamentul in care locuiam era vai steaua lui, castigam 800 de euro,  prieteni nu aveam de niciun fel, asa ca imi convine sa stau in Franta intr-un sat linistit, curat, cu oameni care isi vad de treaba lor.

4. In Ro imi gaseam foarte greu de munca pe meseria mea, iar in alte domenii pur si simplu nu ma primea nimeni. Am stat si un an fara munca! Asa ca mi-am bagat picioarele si am decis sa plec in Norvegia. Intr-o luna mi-am gasit de munca, nu pe domeniul meu, dar sunt multumit si mi-am recapatat demnitatea, pentru ca in tara mi-o cam piedusem.

5. Castigam bine si in tara, 2500 de euro, dar nu aveam  deloc prieteni. Eram singur cuc. Pe unde ma duceam oamenii ma priveau ciudat si imi radeau in spate. M-am mutat in Danemarca. Castig la fel de bine ca in Ro, insa principalul avantaj e ca aici ma simt om normal, nu o ciudatenie a naturii.

6. N-am decat 6 clase. In tara cautam prin gunoaie dupa fier ca sa fac si eu ceva bani. Era greu. Aici, in Spania, am reusit sa imi inchiriez  o garsoniera cu toate utilitatile, mi-am cumparat si o masina, nu fac foamea, o data pe an pot calatori undr vreau eu in Europa. Din cautator prin gunoaie am ajuns si eu om respectabil!

7. In afara de sotia mea nu cunosc pe nimeni in orasul meu. Suntem mai singuratici de felul nostru. Ne place sa ne plimbam mult in natura, dar drumurile sunt varza in Ro. Traficul e plin de cocalari care nu stiu sa conduca. In Germania ne simtim in largul nostru. Avem curatenie pe strada, drumurile sunt foarte bune, soferii sunt civilizati.

Daca s-ar pune problema la modul asta n-ar mai exista cearta intre romani, plus ca ne-am face o imagine mai clara despre situatia din Ro. Asa, daca o dai la modul abstract cu civilizatia, lipsa valorilor europene, oricand poate veni cineva cu argumente sa te contrazica.

#32
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 27.10.2007
Ce ignora inițiatorul este faptul că unii din cei care se plâng, trec și la acțiune.
Adică nu toți ne plângem și mâncăm semințe in fata blocului.

#33
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Postcumparator, on 03 februarie 2023 - 09:31, said:


Vedem si noi lucrurile nasoale din vest. De aia am preferat sa ramanem aici.  
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne inspiram din ce au facut bine altii. De fapt ce vrei, sa zicem ca totul e perfect si nu vrem sa mai imbunatatim nimic? Cred ca ar fi o mare greseala.

In niciun caz nu vreau sa zicem ca totul e perfect pentru ca nu e. Da, vestici au gasit unele solutii care ar fi bine sa se aplice si pe la noi. Si da, vestul are si multe lucruri nasoale.

Dar pentru cine crede cu adevarat ca ii este mai bine in afara, mie imi pare nu numai ilogic, ci de-a dreptul dusmanie de sine sa ramana in Romania, in loc sa mearga acolo unde crede ca ii e mai bine si sa se convinga pe pielea lui cum e treaba.

In caz contrar, cred ca discursul de timp "vestul e minunat, Romania e de rahat" trebuie atenuat, chiar eliminat din discutii. E un discurs in primul rand incorect, in al doilea rand nedrept, in al treilea rand demoralizator, in al patrulea rand self-defeating. Un discurs constructiv ar fi mult mai util.

View Poststrongsss, on 03 februarie 2023 - 09:40, said:

Ce ignora inițiatorul este faptul că unii din cei care se plâng, trec și la acțiune.
Adică nu toți ne plângem și mâncăm semințe in fata blocului.
Initiatorul nu ignora nimic. Daca te vaitai de Romania si ai plecat si ti-e bine sau crezi ca ti-e bine in alta parte, bravo tie. Eu asta si sustin - put your money where your mouth is!

Si eu am avut pareri nasoale despre Ro, si la multe chestii inca mai am, si am plecat. Dupa niste ani am si revenit. Nici vestul nu era ce voiam eu, am pretentii prea mari. Dar unii poate nu sunt asa pretentiosi ca mine si le-ar fi benefic sa mearga sa testeze viata de imigrant in vestul Europei.

N-am mai vazut pe nimeni mancand seminte in fata blocului sau oriunde altundeva de mai bine de 15 ani. Cred ca n-am umblat eu pe unde trebuia...

View PostCristi_E, on 03 februarie 2023 - 09:37, said:

Majoritatea celor care critica Ro nu stau in tara, iar cei care critica Ro si sunt inca in tara, mai devreme sau mai tarziu vor pleca si ei.
Injura Ro pentru ca le este rau, daca le-ar fi fost bine, evident, n-ar fi injurat si si-ar fi vazut fiecare de treaba lui. Bineinteles, atitudinea asta negativa pleaca de la niste mari frustrari personale. Cei care injura tara au si n-au dreptate. Au pentu ca problemele expuse de ei sunt in mare parte adevarate, si n-au, intrucat prin atitudinea lor nu numai ca nu transmit nimic pozitiv si informativ, ci dezinformeaza, creeaza o realitate relativa, care poate fi interpretata oricum.

Iar asta se intampla pentru ca au mandrie, aroganta, le este rusine sa isi expuna clar problemele personale. De exemplu, eu am anumite probleme personale si ca sa nu-mi creez o imagine proasta sau sa imi pierd prestigiul (care exista doar in mintea mea), incep sa injur Romania, invocand tot felul de motive, cum ar fi saracia, coruptia, educatia, infrastructura, lasand sa se subînteleaga  ca sunt o persoana care provine cumva din niste cercuri sociale inalte. E ca si cum te-ai plange ca vai, la noi in oras nu mai exista teatru, filarmonica, cursurile de fizica cuantica si matematici speciale. Ca vezi doamne, eram foarte pasionat de treburile astea. Posted Image

E, cu atitudinea asta ambiguă, mascata, nu ajungem nicaieri, nu facem decat sa ne dezinformam unii pe altii si sa ne pierdem timpul
unii altora. E ca in situatia in care toti am avea chef de o tuica, dar ne este rusine sa ne exprimam  poftele, si injuram tara, "uite domnule, s-a interzis fabricarea tuicii in gospodaria proprie, ca sa cumparam  din alta tara" Posted Image

Daca am fi sinceri, schimbul de informatii adevarate ne-ar trezi  cu adevarat, am avea revelatii, ne-am da seama cum este tara asta cu adevarat si am sti ce decizie ar trebui sa luam in cel mai scurt timp.

...

Daca s-ar pune problema la modul asta n-ar mai exista cearta intre romani, plus ca ne-am face o imagine mai clara despre situatia din Ro. Asa, daca o dai la modul abstract cu civilizatia, lipsa valorilor europene, oricand poate veni cineva cu argumente sa te contrazica.

Bravo, frate!

Da, mi-ar placea ca oamenii sa vorbeasca lucruri punctuale, sa arate cu degetul chestii concrete. Discutiile abstracte nu duc nicaieri si nu ajuta la nimic.

#34
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Ia sa vedem. In tara am gasit chirie si m-am mutat intr-o saptamana. In vest nu se poate asa ceva. Chiriile sunt foarte mari (de genul 1500 de euro pentru un apartament cu 2 camere), loc de parcare lipsa, trebuie sa dovedesti veniturile ceea ce mi se pare foarte bagacios din partea lor si apoi mai si concurezi cu alti zeci de oameni. Plus ca trebuie sa inchiriezi pe minim 3 ani.

Faptul ca tu esti medic sau programator acolo inseamna zero. Te iau toti de parca abia stii sa citesti.

Atitudinea de grandoare a populatiei generale desi ei sunt la fel de prosti ca orice om luat de pe strada. Nu stiu diferenta dintre cutie automata, dublu-ambreiaj sau CVT, lucruri banale. Sau diferenta dintre dulii la becuri. Dar o tin cu realizarile tarilor lor de parca ei au muncit pentru asta. Nu, au fost guvernele lor cu muncitori straini platiti prost si care au stat in conditii proaste (vezi mai sus cu chiriile) care au facut autostrazi.

Ca vorbim de autostrazi, mereu pline chiar daca sunt cu plata. Automate de plata nefunctionale pe autostrazi.

Internet la suprapret si prost. Plata cu cardul cvasi-inexistenta sau, cea mai tare, poti plati cu cardul doar de la 15 - 25 de euro in sus. Olanda e renumita ca in afara Amsterdam-ului nu merg cardurile Visa sau Mastercard (sau American Express). Doar Maestro ca ei nu si-au mai actualizat protocoalele de plata electronica din 1970.

Preturi mari. Normal ca poti plati 1500 - 2000 de euro salariu unui vanzator cand vinzi magneti facuti in China cu 5 euro. Un magnet de ala e 5 lei / 1 euro in Romania si probabil vine la 0.2 euro din tara sus-numita.

#35
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 13.09.2022

View Postwiseguy76, on 03 februarie 2023 - 08:16, said:



Trebuie sa stii limba. Iti trebuie 5-6000 de lei ca sa faci scoala. Iti trebuie experienta. Atestate ADR, card tahograf, etc. Ca tot vb de romani, e simplu sa oferi solutii, e mai greu sa le pui in practica.

Hai las-o... iti cere si atestat de limba la sofer acum?

#36
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Eu cred ca Romania este o tara perfecta. Chiar nu mi-as dori sa fie altfel, are de toate.
Problema majora e cu populatia. De aia, cand mergem in strainatate, ne ferim de ai nostri ca de dracu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate