Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce nu pleaca unii romani in vest, desi se plang de Romania?

* * - - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
880 replies to this topic

#37
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 17.09.2010

View PostRedDev, on 03 februarie 2023 - 09:54, said:

Ia sa vedem. In tara am gasit chirie si m-am mutat intr-o saptamana. In vest nu se poate asa ceva. Chiriile sunt foarte mari (de genul 1500 de euro pentru un apartament cu 2 camere), loc de parcare lipsa, trebuie sa dovedesti veniturile ceea ce mi se pare foarte bagacios din partea lor si apoi mai si concurezi cu alti zeci de oameni. Plus ca trebuie sa inchiriezi pe minim 3 ani.

Faptul ca tu esti medic sau programator acolo inseamna zero. Te iau toti de parca abia stii sa citesti.

Atitudinea de grandoare a populatiei generale desi ei sunt la fel de prosti ca orice om luat de pe strada. Nu stiu diferenta dintre cutie automata, dublu-ambreiaj sau CVT, lucruri banale. Sau diferenta dintre dulii la becuri. Dar o tin cu realizarile tarilor lor de parca ei au muncit pentru asta. Nu, au fost guvernele lor cu muncitori straini platiti prost si care au stat in conditii proaste (vezi mai sus cu chiriile) care au facut autostrazi.

Ca vorbim de autostrazi, mereu pline chiar daca sunt cu plata. Automate de plata nefunctionale pe autostrazi.

Internet la suprapret si prost. Plata cu cardul cvasi-inexistenta sau, cea mai tare, poti plati cu cardul doar de la 15 - 25 de euro in sus. Olanda e renumita ca in afara Amsterdam-ului nu merg cardurile Visa sau Mastercard (sau American Express). Doar Maestro ca ei nu si-au mai actualizat protocoalele de plata electronica din 1970.

Preturi mari. Normal ca poti plati 1500 - 2000 de euro salariu unui vanzator cand vinzi magneti facuti in China cu 5 euro. Un magnet de ala e 5 lei / 1 euro in Romania si probabil vine la 0.2 euro din tara sus-numita.
Seamana cu Anglia ce-mi povestesti tu p-acolo. Tot asa plina cu tarani ignoranti si aroganti, tot preturi mari, tot talpa tarii formata din imigranti prost platiti, mai ales in constructii.

#38
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

...discursul de timp "vestul e minunat, Romania e de rahat" trebuie atenuat, chiar eliminat din discutii

Ce-i mai impune tu cenzura si ce i-ai mai deporta la Canal pe cei care nu ridica osanale Partidului si Tarii!

Quote

Si eu am avut pareri nasoale despre Ro...

Aaa, tu ai voie, altii nu!


Quote

...si la multe chestii inca mai am, si am plecat. Dupa niste ani am si revenit.

Strgurii ie acri, ai? N-ai reusit sa faci nicio branza acolo, acum tuni fi fulgeri...

#39
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 17.09.2010

View PostImperathor, on 03 februarie 2023 - 10:12, said:

Ce-i mai impune tu cenzura si ce i-ai mai deporta la Canal pe cei care nu ridica osanale Partidului si Tarii!
Aaa, tu ai voie, altii nu!
Strgurii ie acri, ai? N-ai reusit sa faci nicio branza acolo, acum tuni fi fulgeri...

Dumneata cu cine te certi, domnule?
Imi pare rau pt problemele dumitale, esti si dumneata un sufletel aflat in suferinta.
Sper sa te vindeci candva.
Pace iti doresc Posted Image

#40
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

View Postcumparator, on 03 februarie 2023 - 09:58, said:

Eu cred ca Romania este o tara perfecta. Chiar nu mi-as dori sa fie altfel, are de toate.

Dar clima este infecta. Doar ptr asta m-as muta, chiar daca nu as avea alt avantaj.

Edited by danigoleman, 03 February 2023 - 10:29.


#41
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcumparator, on 03 februarie 2023 - 09:58, said:

Eu cred ca Romania este o tara perfecta. Chiar nu mi-as dori sa fie altfel, are de toate.
Problema majora e cu populatia. De aia, cand mergem in strainatate, ne ferim de ai nostri ca de dracu.

Da, prima reactia la orice roman aflat afara- in vacanta sau definitiv- e sa ia distanta rapid cand aude vorba romaneasca in jurul lui.

Edited by marius.bunu, 03 February 2023 - 10:24.


#42
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Asta e chestia, n-am fost niciodata in Anglia. Dar asa e tot vestul. Am mai intalnit oameni de treaba, dar in general mi-era sila sa ies din casa. Plus ca acolo se aduna cele mai ciudate specimene. Eram la Nisa cand a intrat ala cu camionul in multime. Faceam dus si nu intelegeam ce e cu toate sirenele de afara. In Romania dormeam cu usa de la casa deschisa. Prin vest fiecare coleg de serviciu se "lauda" cu momentele cand i-a fost sparta casa.

Plus atitudinea aia a lor de a pastra distanta. Nu poti vorbi de X sau Y ca e prost, nu, trebuie sa fii pozitiv. Si mie mi s-a atras atentia ca nu zambesc prea des. Ce naiba? Eu vin la serviciu si imi fac treaba, ala vine cu o ora mai tarziu si se furiseaza pe la 15:00 - 16:00 dar eu trebuie sa vorbesc doar lucruri pozitive despre el?

Experti de doi lei. Am avut o gramada de sedinte cu experti in programare si experti de baze de date, tot ce au zis a fost: E bine sa fie bine, e rau sa fie rau. Experienta cu probleme mai complexe decat tutorialele de pe Youtube zero absolut. Nici nu ma mira ca Germania are digitalizare proasta, cu cine? Cu nemti care au invatat sa programeze pe Google?

#43
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 09:54, said:

Discutiile abstracte nu duc nicaieri si nu ajuta la nimic.


Majoritatea imigrantilor, iar imigrantii romani nu sint diferiti, fac parte din categoria “deaf and mum”.

Incercati urmatorul experiment pe Softpedia, orice thread legat de imigratie, aduceti in discutie exemple aleatoare:

1. In US judecatorul coboara din masina si il ameninta verbal, direct, pe politistul highway patrol: “Tu stii cine sint eu?”
2. In Canada medicii nu refuza anvelopa.
3. Evaziune VAT Olanda ~13 mld Euros/an
4. Frauda asigurari sanatate Franta ~ 12 mld Euros/an
5. Germania are nevoie, astazi, de ~110000 infirmiere/asistente/brancardieri.


Urmariti efectele, numarul celor atinsi de icter mecanic.



#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRedDev, on 03 februarie 2023 - 09:54, said:

Ia sa vedem. In tara am gasit chirie si m-am mutat intr-o saptamana. In vest nu se poate asa ceva. Chiriile sunt foarte mari (de genul 1500 de euro pentru un apartament cu 2 camere), loc de parcare lipsa, trebuie sa dovedesti veniturile ceea ce mi se pare foarte bagacios din partea lor si apoi mai si concurezi cu alti zeci de oameni. Plus ca trebuie sa inchiriezi pe minim 3 ani.
...
Ca vorbim de autostrazi, mereu pline chiar daca sunt cu plata. Automate de plata nefunctionale pe autostrazi.
...
Internet la suprapret si prost. Plata cu cardul cvasi-inexistenta sau, cea mai tare, poti plati cu cardul doar de la 15 - 25 de euro in sus.
Preturi mari.
Mai trebuie sa zici si unde in vest, ca nu-i peste tot asa.
Uite, aici la mine autostrazile nu-s cu taxa, pot plati cu cardul si sub 1 euro, internetul e bun si ieftin etc etc
Deci pot zice ca tu imprastii informatii gresite cand spui ca ''in vest e asa si pe dincolo''

#45
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTort, on 03 februarie 2023 - 02:56, said:

Si mi-as dori totusi sa am parte de anumite conditii. As vrea sa nu avem atatea gropi in care imi faram masina pentru care personal platesc 8100 lei impozit pe an degeaba, as vrea sa avem si noi o amarata de nationala pe care sa poti merge fara griji, nu cum este E85, as vrea si eu ca fiecare sa fie mai implicat in ceea ce face ca meserie, job, datorie, etc. Si nu fac comparatii cu vestul, spun doar ce vad ca se poate face si la noi si totusi suntem atat de salbatici incat ne gandim ca e fiecare pentru el si basta. Si chiar daca stiu ca nu o sa ne revenim nbiciodata, inca mai sper. Vise...
Eu platesc impozit la masina 40 de lei (36 cu reducere de plata pana la 31 martie), am 3 autostrazi pe o raza de 100 de km in jur (fie ele si partiale) si nu am nici gropi pe drumurile pe care merg :D Deci se poate si in Romania.

#46
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
Câți vreți să mai plece, n-au plecat destui?

#47
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Unii nu pleacă că visează să se schimbe ceva. În bine.
Şi pe mine mă enervează multe lucruri din România, dar afară nu aş rezista prea mult. Din cauza unor reguli cu care nu pot fi de acord sau a unor idei socio-culturale cu care nu pot fi de acord. Deşi locuitul temporar în Spania iarna nu ar fi rău, numai să scap de frigul ăsta nenorocit.

Edited by djl, 03 February 2023 - 11:01.


#48
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 09:04, said:

Atunci ce te impiedica sa te realizezi in Romania?
multi pleaca din Romania pentru "realizarile" altora, vezi clasa politica si derivatele, n-are nimic de-a face cu realizarea personala, vezi doctorul de la polul nord, constructorul din UK, timisoreanul, exemple sunt destule chiar aici, doar ca tu nu vrei sa le vezi

altii chiar se  realizeaza emigrand, chiar daca in Romania n-au dus-o rau

tu vezi problema prin ochii tai, ai fost pă Anglea, n-ai reusit mai mult decat ai acasa si asta e, acuma probabil nu tii cont ca tot ce ai vine si de la butuc, ca ma-ndoiesc ca esti tu asa mare erou ca aici, pe sticla

#49
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 02:19, said:

Daca stai in Romania si te tot plangi ca nu e buna infrastructura, scoala, sanatatea etc si tot lauzi vestul (in care ai fost doar in vizita sau nu ai fost deloc) de ce nu pleci?
Pentru ca multora le place sa se planga de orice ... si cand era Halep pe locul 1 mondial, se plangeau ca mai lua bataie prin vreun tur preliminar la ceva turneu. Romanilor le place sa se planga, e un fel de mecanism de aparare, daca se plang de ceva se simt apoi mai bine ... si de multe ori ajung sa se planga complet fara rost.

PS: Zilele trecute nevasta-mea se plangea ca e prea frig afara, in conditiile in care iarna asta a fost chiar blanda si afara erau doar 0 grade si senin, nu era vreun ger cu vanturi mari si ninsoare. Daca ar locui in sudul Europei sunt convins ca vara s-ar plange ca e mult prea cald ...

Edited by utopium, 03 February 2023 - 11:00.


#50
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdanigoleman, on 03 februarie 2023 - 10:23, said:

Dar clima este infecta. Doar ptr asta m-as muta, chiar daca nu as avea alt avantaj.

Nu mi se pare asa. Avem cateva zile de caldura insuportabila pe an si cateva zile de ger.
La Bucuresti toata lumea astepta zapada iarna asta, de zici ca viata noastra depindea de asta. Chiar mi se pare mai interesant sa avem clima variata.

#51
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 17.09.2010

View PostKarhu, on 03 februarie 2023 - 10:50, said:

Mai trebuie sa zici si unde in vest, ca nu-i peste tot asa.
Uite, aici la mine autostrazile nu-s cu taxa, pot plati cu cardul si sub 1 euro, internetul e bun si ieftin etc etc
Deci pot zice ca tu imprastii informatii gresite cand spui ca ''in vest e asa si pe dincolo''
Pai daca asa a fost pe unde a umblat omul, pt el asa e. Cum si pentru mine Anglia e cum am mai exprimat pe alte topicuri.
Ce as putea sa spun despre Finlanda... am avut o colega de apartament finlandeza la un moment dat. Statea cu o cehoaica in camera. Cica studia sa devina asistenta medicala, dar a venit in vizita la amica ei in Anglia.
In realitate fetele s-au bagat pe videochat iar mai tarziu au absolvit prin a deveni prostituate. Din asta se intretineau p-acolo. Mai tarziu finlandeza s-a mutat mai la nord si s-a cuplat cu unul p-acolo care nu a aflat niciodata cu ce se ocupa ea, ca i-a servit povestea cu studenta la medicina venita in vizita in Anglia.
Sanna Marin, globalism, campioni la vodka.. nu stiu ce sa mai zic de Finlanda... Eat ze bugs? Posted Image

#52
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View PostScorpionul_Negru, on 03 februarie 2023 - 09:16, said:

O solutie pe care multi au si aplicat-o a fost sa isi cheme rand pe rand rudele si prietenii in tarile straine in care au plecat. Si da, proprietatile din tara de orice fel au fost vandute, banii rezultati au servit ca avans pentru case in strainatate. Da, in zone sarace, dar e in strainatate, nu mai e in Romania.
de unde stii tu ca au chemat rudele pentru ca singuratate, exista o mare probabilitate sa-si fi chemat rudele pentru ca mai binee!

eu cred ca mai multi cumpara in Romania decat vand, ma refer la cei care traiesc in strainatate, in majoritatea cazurilor ca sa-ti cumperi casa in strainatate te descurci cu ce castigi acolo

#53
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgabitu73, on 03 februarie 2023 - 10:57, said:

Câți vreți să mai plece, n-au plecat destui?

Noi nu am vrea sa plece nici unul.
Dimpotriva, sa se intoarca milioanele de romani din diaspora.

Numai ca in realitate, 100.000 pleaca anual din tara, echivalentul unui oras maricel.
Si nu vorbim de capsunari, ci de oameni calificati, care ar duce-o cat de cat multumitor si in Romania.

Edited by marius.bunu, 03 February 2023 - 11:12.


#54
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
N-am fost in Finlanda. Nu stiu cum e in Norvegia/Suedie/Finlanda. Planuiam sa ma mut cateva luni si sa fac turul Norvegiei dar mai greu cand ai familie. Plus ca e enorm sa platesc 2000 de euro pentru o casa pe AirBnB pe luna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate