Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

WW1: român vs român

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016
S-au luptat români cu români în primul razboi mondial? (raspunsul evident ar fi ca da) nu am vazut articole care sa atinga / vorbeasca despre subiectul  / aspectul asta.

Intrebarea mea pleaca de la urmatorul context: in WW1, regatul Romaniei, s-a luptat printre altele cu Austro-Ungaria din carea faceau parte regiuni precum Transilvania, Banat, Crisana (unde evident traiau si români), deci inevitabil, existau români in armata imperiul  austro-ungar.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,231
  • Înscris: 13.03.2017
N-ai citit cat (si ce) trebuie
Este stiut faptul ca WW1 a fost, din pacate, un război fratricid pentru naţiunea noastră

Alta intrebare ...

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003
Padurea spanzuratilor

#4
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
lt. Apostol Bologa...

#5
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 21.06.2011
https://ro.m.wikiped...i/Emil_Rebreanu

#6
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostJustSm, on 02 februarie 2023 - 17:59, said:

S-au luptat români cu români în primul razboi mondial? (raspunsul evident ar fi ca da) nu am vazut articole care sa atinga / vorbeasca despre subiectul  / aspectul asta.

Intrebarea mea pleaca de la urmatorul context: in WW1, regatul Romaniei, s-a luptat printre altele cu Austro-Ungaria din carea faceau parte regiuni precum Transilvania, Banat, Crisana (unde evident traiau si români), deci inevitabil, existau români in armata imperiul  austro-ungar.

administrativ, corpul VII (Temesvar), corpul XVIII (Nagyszeben) cu potential sa aibe romani moblizati in compozitie.

corpul VII:
1914 galicia
1915-18 italia

corpul XII
1914 serbia
1915-18 italia

deci roman vs. roman la nivel individual. regimente recrutate in Romania nu s-au trezit pe front in carpati.

#7
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
La socrii mei in biserica veche (localitatea lui Apostol Bologa), au inramat o lista cu cei cazuti din localitate in WW1.  Cei mai multi cazuti in primele zile a razboiului: iulie 1914 pe frontul sarbesc. Cativa putini pe frontul italian.
Fun fact: a facut si primaria un monument in stilul nostru neaos: marmura alb-maronie prelucrata brut, cu tricoloare, "slava eroilor cazuti ptr patrie".....
"Kakaia patrie dom primar?" ca aia erau din regimentele graniceresti de la Nasaud si luptau ptr habsburgi.

#8
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
armata austro-ungara a trecut drina in 12 august. pana atunci nu s-a intamplat mare lucru.

#9
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Mda,ca unguri erau prosti sa puna sa se lupte etnici romani contra celor din regatul romaniei.....Iti va raspunde logica ,de ce..
Restul,povesti de scris in carti

Edited by mariusr1976, 02 February 2023 - 21:39.


#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,971
  • Înscris: 25.06.2007
Bunicul meu matern a fost înrolat in octombrie 1914 in Regimentul 64 honvezi Orăștie și a luptat in Galiția și nordul Italiei unde a căzut prizonier la britanici și a fost dus intr-un lagărul de prizonieri din UK (pe cale maritimă, prin Gibraltar).
A fost eliberat in 1918 a venit înapoi in Ardeal si s-a înrolat in Armata Regală Romană participând la operațiunile militare împotriva Ungariei bolșevice. Sfârșitul ostilitățile, in 1919, l-a prins la Szolnok.

#11
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013

View PostBursul, on 02 februarie 2023 - 18:17, said:

Padurea spanzuratilor

nu prea,
Romanul e facut /scris dupa un fapt real, fratele scrritorului a dezertat, dar la italieni
Austriecii au dus romanii sa se lupte cu italienii, slovacii cu croatii...

#12
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,770
  • Înscris: 01.10.2002
Bunicul meu patern, roman clujean, a facut scoala de ofiteri in Viena chiar inainte de inceperea WW1. Din ce am inteles a luptat intr-un batalion de Feldjägeri, in Galitia, contra rusilor.

#13
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 09.12.2015
In Galiția au fost regimente atât din trupele K.u.K. (Armata Austro-Ungara) care aveau si români (din Banat, Ardeal, Maramures, Bucovina) în componenta, cat si romani din Basarabia si alte zone ale Imperiului Țarist. Acolo chiar s-au luptat etnici români provenind din două imperii autocrate si aflate in plină decădere.

Un strabunic de al meu a fost luat prizonier in decursul unora din luptele de pe langa Lemberg (acualmente Lvov), a ajuns înapoi acasa în Arad abia in vara anului 1921,
A reusit asta doar ''fofilanduse'' tot timpul, tocmai ca sa nu moara in razboiul civil rus, cei din familie il credeau mort, deja trecusera peste 4 ani de cand a fost luat prizonier.

Edited by TheStarkestTruthMatters, 03 February 2023 - 00:07.


#14
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postmariusr1976, on 02 februarie 2023 - 21:38, said:

Mda,ca unguri erau prosti sa puna sa se lupte etnici romani contra celor din regatul romaniei.....Iti va raspunde logica ,de ce..
Restul,povesti de scris in carti

Era armata austro-ungara, daca nu ai fost atent, si nu armata ungara. Nu maghiarii hotarau cine si unde lupta, ci habsburgii.
Si stim bine ca habsburgii nu aveau absolut nici o problema ca romanii sa ucida maghiarii si invers, maghiarii sa ucida romani. Depinde de interes si de unde batea vantul.
Si apropo de romanii din armata austro-ungara. Am intelegere sa dezerteze de la autro-ungari la romani, dar sa fure si planuri si sa fie spion, asta nu inteleg si nu ma mir ca
acestia au primit pedepsele capitale.

Cineva, mai in gluma mai in serios m-a intrbmat in armata, daca ar izbucni un razboi intre Romania si Ungaria de partea cui as lupta. Am spus ca as dezerta si nu m-as inrola in
nici una dintre armate.
M-am nascut in Romania, statul roman mi-a asigurat, cresa, gradinita, scoala si studii, mi-a asigurat asistenta medicala cand am avut nevoie si un loc de munca.
Asa ceva nu se poate trece asa simplu cu vederea. De Ungaria de facto nu ma simt obligat cu nimic, dar nici nu as putea lupta impotriva maghiarilor.

#15
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Mda, era armata lu peste. Cum am spus, și îmi susțin ideia, dar ca să fie ca tine, reformulez.

Mda, ca austro-ungari, erau prosti sa pună sa se lupte etnici romani cu cei din Regatul României.


#16
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Si eu repet, austriecilor fix in pix i-a durut de asemenea chestii dintodeuna in tarile pe care le-au condus.
De aceea regii Regatului Ungar in general nu luau in oaste romani in Transilvania.

#17
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostTheStarkestTruthMatters, on 02 februarie 2023 - 23:52, said:

Un strabunic de al meu a fost luat prizonier in decursul unora din luptele de pe langa Lemberg (acualmente Lvov), a ajuns înapoi acasa în Arad abia in vara anului 1921,
A reusit asta doar ''fofilanduse'' tot timpul, tocmai ca sa nu moara in razboiul civil rus, cei din familie il credeau mort, deja trecusera peste 4 ani de cand a fost luat prizonier.
si strabunicul meu a prins Przemysl si a cazut prizonier inainte sa fie mutat pe isonzo. a invatat ruseste cat a fost p-acolo, ce i-a folosit ulterior, ca avea in banat o pravalie, iar muncitorii din ucraina cumparau numai de la el :w00t:

#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,090
  • Înscris: 20.12.2007
Aici e mormantul lui Emil Rebreanu
Un pic mai in spate spre pod urci la fosta vama si acolo sunt niste table cu numele soldatilor cazuti. Sunt si nume romanesti, unele maghiarizate acolo. Sunt si multi italieni

Pe langa clasicul Padurea spanzuratilor, Rebreanu a mai scris ceva cu aceeasi tema Catastrofa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate