Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Noile buletine cu cip din perspective religioase.

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#19
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
Gata, m-ati convins, trec la buletinul cu cip de cum apare!Posted Image

#20
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
+1

Apropo, daca ne facem buletine cu cip, toti credinciosii astia vor trece pe celalalt trotuar cand ne vor vedea/simti?
Ce se intampla daca ma duc cu un buletin cu cip in biserica? ia foc biserica? iau foc eu? Fix nimic?!

Edited by sorin147, 31 January 2023 - 20:14.


#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,462
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbai3tzash, on 31 ianuarie 2023 - 18:51, said:

Păi ori suntem religioși ori nu mai suntem? Ori trăiești ca in biblie ori nu. Nu e cale de mijloc. Calea de mijloc e a satanei.

Diavolul e in detalii!

#22
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

View Postpasilla, on 31 ianuarie 2023 - 18:55, said:

Din cauza ca ne face legătura cu lumea și ne îndepărtează de spiritual.

Si masina, televizorul, trenul, calculatorul, avionul, telefonul, etc. nu ne fac legatura cu lumea ? Toate au card scris invers Posted Image.
Putina atentie la masina.Alea cu numar BOR si cu stea in frunte (ma rog pe capota) fac cel mai bine legatura cu orice.

#23
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
n-are treaba ce e exterior corpului... totusi se observa clar acceleratia spre noua dictatura planetara, cipuri peste tot, cdbc, AI, digitalizare...

#24
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View Postsorin147, on 31 ianuarie 2023 - 20:07, said:

Apropo, popa, ala care tot predica sfanta carte, ala de ce merge cu masina? Iisus n-a avut masina.
Masina aia are sute de cipuri.
Daca e marca preferata a bor are si 4/5G si gps si de toate...

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
Pe scurt, e un CIP precum cel de pe cardul bancar, pasaport electronic, cel de la SIM-ul telefonului sau de cardul de sanatate.

Oamenii sunt nestiutori si usor influentabili.
Ce e pentru unii e magie, pentru altii e tehnica.

[ https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2021-10-8-25091794-41-noul-specimen-carte-electronica-identitate.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hygdg70737g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Postmiki07, on 31 ianuarie 2023 - 19:25, said:


Aici e o problemă, că se face aiurea o traducere din engleză (card) în română (drac). E o coincidență de ordin lingvistic ridicată la rand de adevăr.

Revenind la asta cu buletinul cu chip. Chiar anul mă duc să-l fac, dacă se va putea. Nu am nicio problemă, ba chiar mă bucur. Asta nu înseamnă că nu voi putea intra în biserică, poate doar la Constanța, dar nu am mai fost acolo de 27 sau 28 de ani. Nu e niciun semn al niciunei fiare. Avem chip și în card, în telefon, oriunde.

Ia să văd eu dacă le zice Teodosie la babe să dea foc la cardurile sociale, dacă o vor face. Dacă 200 de babe dau foc la cardurile astea (evident, nu după ce s-au golit de bani), atunci cred că e ceva adevarat cu fiara asta.
Pai Teodosie ala cand se incrunta si spumega pe la unele televiziuni seamana cu o fiara.

#27
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 15.05.2008
Pai semnul de la primul vaccin pe care mana este,daca spui ca cel din frunte nu-l ai.
Eu zic ca-l ai pe al din frunte,doar ca tu nu-l vezi.

#28
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPNX1, on 31 ianuarie 2023 - 18:46, said:

Sunt religios, dar nu ma arat.
E treaba mea, dar nu sunt ostentativ ca altul nu e ca mine.
Am prieteni de toate genurile și religie.
Deci nu sunt habotnic.
Acum eu stau asa în dubii cu buletinul cu cip.
Știu ce înseamnă cipul respectiv, și la ce folosește.
Din punct de vedere informatic.
Am o verișoara din partea soție care e Măicuța la o manastire.
La un moment dat, apăruse cardurile de sănătate, unde ne ruga sa nu le acceptam.
Din cauza ca ne face legătura cu lumea și ne îndepărtează de spiritual.
Cam drept, dar m-am saturat sa tot merg cu adeverință de salariu.
Pana la urma urmei tot trebuie adeverință.
Dar am pus-o, pe maicuta sa scoată cartela din telefon, cu tastatura, și sa o pună cu partea metalica în sus.
Apoi am pus cardu de sănătate, cardul bancar, și am întrebat ce au în comun toate.
Deci inclusiv ea folosea acel cip.
Dar totuși, citind în Biblie, se spune de un semn:
să li se dea un semn pe mâna dreaptă sau pe frunte 17 şi nimeni să nu poată cumpăra sau vinde dacă nu are semnul, adică numele fiarei sau numărul numelui ei. 18 Aici este înţelepciunea! Cel ce are pricepere, să calculeze numărul fiarei, pentru că este numărul unui om. Numărul său este şase sute şaizeci şi şase.
Nu vad nimic din noul buletin ca ar avea semnul fiarei.
Eu nu îl port nici pe mana, nici pe frunte. Ci în buzunarul de la spate.
Dar totuși, păreri?
Stai linistit ca nu are nicio treba cipul cu sufletul tau.
Lucrul care te indeparteaza de Dumnezeu este idolatria care se cam practica prin biserici.
Semnul este unul simbolic, si nu fizic. El este de fapt un semn de aducere aminte, similar cu ”Exodul 13:9”.
Mana reprezinta fapta iar fruntea credinta.

Edited by Elihu_66, 31 January 2023 - 20:52.


#29
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostAdm, on 31 ianuarie 2023 - 20:40, said:

Pe scurt, e un CIP precum cel de pe cardul bancar, pasaport electronic, cel de la SIM-ul telefonului sau de cardul de sanatate.

Oamenii sunt nestiutori si usor influentabili.
Ce e pentru unii e magie, pentru altii e tehnica.



sa-mi fie cu iertare dar unii sunteti asa obositi de ecrane incat nu ati sesizat problema, as reformula parafrazand o expresie populara raspandita, dar mi-e teama ca va veti simti jigniti, cu toate ca nu exprima decat realitatea.

problema nu e cipul material ci simbolul lui spiritual (in credinta crestina, anume legat de apoc 13).

dupa cum am zis inainte, se face o confuzie intre pecetea din apoc13 si aceste cipuri din id, insa simbolic este legatura, fac parte din viitoarea inchisoare planetara.

asa ca nu mai aberati cu cipul ca si componenta electronica.

#30
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
...

Edited by Elihu_66, 31 January 2023 - 20:51.


#31
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Ma intreb de cand au devenit popii experti in cipuri pentru ca tot ce apare nou in stiinta si tehnica are in mintea lor dimensiuni apocaliptice. Auzi numai analogii cu fiare, satane si alte personaje de speriat copiii.

#32
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
oricum nu sunt obligatorii, doar ca fara ele nu ai acces la anumite platforme digitalizate si mers peste granita...

View Postrim80, on 31 ianuarie 2023 - 20:57, said:

Ma intreb de cand au devenit popii experti in cipuri pentru ca tot ce apare nou in stiinta si tehnica are in mintea lor dimensiuni apocaliptice. Auzi numai analogii cu fiare, satane si alte personaje de speriat copiii.
asa, si?
nu tre sa crezi, nu e pt tine mesajul, suntem pe arie dedicata, e cu circuit inchis, tu i-ati d-aia cu cip.

Edited by odastramosilor, 31 January 2023 - 20:59.


#33
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 31 ianuarie 2023 - 20:49, said:

Stai linistit ca nu are nicio treba cipul cu sufletul tau.
Lucrul care te indeparteaza de Dumnezeu este idolatria care se cam practica prin biserici.
Semnul este unul simbolic, si nu fizic. El este de fapt un semn de aducere aminte, similar cu ”Exodul 13:9”.
Mana reprezinta fapta iar fruntea credinta.

Cele mai vechi manuscrise ale Apocalipsei conțin numărul 616, nu 666... este o întreagă dezbatere pe tema asta... :)

#34
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 28.03.2011
OP, vezi ca Iisus a purtat acele semne ale legaturii cu Dumnezeu -  cf Bibliei. Deci, nici o treaba cu Satana, decat daca te spala pe creieras cineva

https://aleteia.org/...-jews-do-today/

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdorin_2k, on 31 ianuarie 2023 - 19:12, said:

Cartea ta de identitate când expira? Mergi anul asta și primesti una ca asta pe 10 ani. Sau dacă ești +n ani primesti una valabila vreo 75 ani. Asa ca scapi de stres.

Da. Dacă ai +55 ani e fără termen CI

Nu e fara termen, are si aia termen, doar l-ai mentionat chiar tu. Ca titularu' nu mai apuca sa-l schimbe, asta-i alta treaba. Dar nimic nu-i sigur pe lumea asta, asa ca nu se stie.

#36
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 09.09.2010

View Postsorin147, on 31 ianuarie 2023 - 20:11, said:

+1

Apropo, daca ne facem buletine cu cip, toti credinciosii astia vor trece pe celalalt trotuar cand ne vor vedea/simti?
Ce se intampla daca ma duc cu un buletin cu cip in biserica? ia foc biserica? iau foc eu? Fix nimic?!
Poate patim ca aia din topicul asta, care cica i-ar fi cazut o piatra in cap.
https://forum.softpe...i#entry29692256

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate