Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Rovinieta - pot plati pana la ora 23:59

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007

 dorin_2k, on 30 ianuarie 2023 - 15:45, said:


Și mai aveam un răspuns pe undeva. Se prescrie fapta in 4 luni daca nu se întocmește PV.
Deci daca nu primești nimic în 4+2 luni ai scăpat.

De ce 4+2 luni... bun deci ei sunt obligati sa iti faca procesul verbal in maxim 2 luni si ii ia 4 luni sa ajunga al tine ca nu inteleg?

#38
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019

 mirel3003, on 30 ianuarie 2023 - 14:53, said:

Oricum legea se aplica (ar trebui sa se aplice) in spiritul ei nu in litera ei, deci probabil de asta nici nu vin amenzi la cei ce platesc in aceeas zi.
Motivul ar putea fi altul. Nu cunosc daca serverele UTI utilizate in controlul rovignetei au conexiune internet pentru sincronizarea ceasului. Daca n-au, din motive rizibile (caiet de sarcini facut cu spaima de hackeri, economie la firewall, puturosenie programatori/retelisti etc.), sunt dependente de butonarea unui administrator de sistem pentru asta (din an in pasti). E posibil ca pentru a se evita contestatii generate de setarea ceasului, a orei de vara etc. sa se majoreze procedural ziua sesizarii abaterii cu 1.

Edited by __Dan__, 30 January 2023 - 17:00.


#39
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022
Este adevarat, adica, era sigur acum vreo 7 ani, testat. Posibil sa se fi modificat intre timp.

#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mirel3003, on 30 ianuarie 2023 - 14:53, said:

Oricum legea se aplica (ar trebui sa se aplice) in spiritul ei nu in litera ei, deci probabil de asta nici nu vin amenzi la cei ce platesc in aceeas zi.
Probabil ca asta e cea mai buna explicatie.

Altfel, ultimul ordin valabil, Ordinul 1463 din 2018 prevede:

Articolul 6
(1) La achitarea tarifului de utilizare și emiterea rovinietei la punctele de lucru ale distribuitorilor prin intermediul echipamentelor prevăzute la art. 1 alin. (6) lit. a), prin aplicațiile prevăzute la art. 1 alin. (6) lit. b) sau prin intermediul terminalelor prevăzute la art. 1 alin. (6) lit. e) pct. (i), aceștia vor elibera solicitantului:

(vii) anul, luna, ziua și ora de la care este valabilă rovinieta;
(viii) anul, luna, ziua expirării valabilității rovinietei, conform perioadei de valabilitate solicitate;

Edited by pasilla, 30 January 2023 - 17:41.


#41
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
1. ar fi ireal ca sistemul sa fie offline

2. nu  ar fi surprinzator sa fie un delay de cel putin o ora. Considerand bataia de cap cu plangerile in instanta legate de omologari la felul in care camera ia time-stamp-ul / , delay intre server si rtc-ul camerei, delay la upload, delat la sortari in baza de date
etc.
mai mult de o ora?

Edited by ionfacatoru, 30 January 2023 - 18:01.


#42
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Băbăieti
Doar nu trăiți cu impresia că o gașcă de cnaideriști stau și confruntă filmarea mașinii cu ora cumpărării bonului.
Ecun soft ce compară numerele de mașini ce au cumpărat de oriunde între 0ra 00.00 si 23.59
Nu gaseste numărul, bec roșu alerteaza cnairarii!!!!
Hai, drumuri pufoase si feriti-va de nebuni....

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001

 rinaldoparaipan, on 30 ianuarie 2023 - 15:50, said:

Mersi, prietenul sunt eu.Camera de la Granicesti.
Iacobesti. Vine una singura. Cam după 4-5 luni vine.

 mirel3003, on 30 ianuarie 2023 - 15:52, said:

De ce 4+2 luni... bun deci ei sunt obligati sa iti faca procesul verbal in maxim 2 luni si ii ia 4 luni sa ajunga al tine ca nu inteleg?
Nu. În 4 luni dacă nu întocmesc PV se prescrie. După ce e întocmit PV au timp 2 luni sa ți-l trimita

Ei constata contravenția în maxim 4 luni. Apoi au 2 luni sa ți-l trimită.
Colegii mei au primit toți amenda după vreo 4-5 luni de la fapta. Și am destui uituci

#44
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Eu fac asa tot timpul, iau rovignieta in ziua respectiva, indiferent cand am plecat la drum. Rezultatul pana acum 0 (zero) amenzi! e si firesc oarecum, daca cumperi rovignieta la ora 23:59 practic pierzi ziua respectiva

#45
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 15.08.2005

 mirel3003, on 30 ianuarie 2023 - 14:35, said:

Acum ca acum, ca se poate plati online, dar acum 15 ani, cand se putea plati doar in benzinarie ce faceai?
Sincer si mie mi se pare normal ca daca o platesc la ora 15:00 sa fie valabila de la ora 00:00:00 a zilei in care a fost facuta plata pana la ora 23:59:59 a zilei cand expira.

Daca iau o rovinieta la ora 23:30 pe 7 zile defapt rovinieta e valabila 6 zile si 30 minute... de ce nu imi da valabilitate pana in a 7-a zi la ora 23:30 si imi da valabilitate pana in ziua a 6-a ora 23:59:59?
exact de asta cred ca au bagat si chestia ca daca iti iei rovinieta in aceeasi zi nu iti da amenda: probabil au pierdut multe procese la tribunal exact pe tema asta si au zis ca mai bine nu ii amendeaza pe aia care si-au luat rovinieta in aceeasi zi

#46
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,568
  • Înscris: 30.10.2003

 Fly_85, on 30 ianuarie 2023 - 14:50, said:

este adevarat ca legea NU spune asa ceva, insa, pe surse din CNAIR.. vezi de la minutul 6..
LE: nimeni nu-si face pe o zi.. in situatii de genul o faci pe minim pe o saptamana..

Mda, deci ce zice nenea ala din clip explica textul de mai jos de pe roviniete.ro:

15. Am cumparat o rovinieta dupa ce am trecut prin fata unei camere. Pot sa primesc amenda?
Din pacate sunteti pasibil de amenda. Conform legislatiei in vigoare daca ziua de inceput a valabilitatii este ziua in curs, valabilitatea rovinietei incepe la ora inregistrarii informatiilor privind achitarea tarifului de utilizare in baza de date a SIEGMCR si expira la ora 24:00 a ultimei zile a duratei pentru care aceasta a fost achitata.



Deci cu alte cuvinte, e la cheremul operatorului PC daca trimite amenda sau nu. E bine ca acolo sunt oameni cumsecade.

#47
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,245
  • Înscris: 19.03.2007

 Qwerty69, on 30 ianuarie 2023 - 13:06, said:

Salutare,

Am 2 masini si cu una din ele ma plimb doar in oras si nu i-am facut rovinieta...

Azi a trebuit sa plec intr-o zona industriala din Timisoara si pe Centrura Timisoarei era masina de la CNADR cu camera de aia pentru ROVINIETA...

E adevarat ca daca platesc rovinieta pana la ora 23:59 nu ma amendeaza? Sau?

Legal poti fi amendat, in practica daca se constata ca ti-ai facut ulterior rovinieta, nu vei fi sanctionat.

 strongsss, on 30 ianuarie 2023 - 14:36, said:

Nu este mai bine sa iti cumperi rovignieta inainte sa expire?
Si daca nu te pricepi, pui pe cineva care se pricepe sa iti cumpere.

On topic : de la camerele fixe sigur nu iti vine amenda, dada platesti in aceeasi zi. Patit de mine acum vreo doi ani si verificat cu un amic cu acces la baza de date a CNAIR, ma prinsese camera. Teoretic nu - i acelasi scenariu cand se lucreaza cu  "pistolul", dar sunt sanse mari sa scapi.
Nu are nicio relevanta, toate imaginile ajung in aceeasi baza de date, nu se apuca ala cu pistolul sa-ti scrie amenda in momentul in care ai fost depistat ca nu ai rovinieta.

 Fly_85, on 30 ianuarie 2023 - 14:41, said:


e fals.
se considera ca esti/ai fost de buna credinta, si chiar daca iti vine acasa plic in decurs de cateva saptamnai/luni. nu esti nevoit sa o mai iei in considerare, daca tot in ACEEASI ZI in care te-a luat camera iti faci rovinieta, pana la ora mentionata de initiator
Sigur, n-o mai lua in considerare, ca o vei regasi la taxe si impozite.

#48
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010

View PostQwerty69, on 30 ianuarie 2023 - 13:06, said:

Salutare,

Am 2 masini si cu una din ele ma plimb doar in oras si nu i-am facut rovinieta...

Azi a trebuit sa plec intr-o zona industriala din Timisoara si pe Centrura Timisoarei era masina de la CNADR cu camera de aia pentru ROVINIETA...

E adevarat ca daca platesc rovinieta pana la ora 23:59 nu ma amendeaza? Sau?

In decembrie 2021 am plecat la drum, București - Moeciu, și când am ajuns la destinație am uitat de rovinieta. Am plătit repede online pe site și nu mi-a venit nicio amendă.

#49
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Daca am trecut pe drumuri naționale și europene în zone în care nu apar camere cf cu ce arata toate rapoartele de camere ,înseamnă că nu trebuie sa plătesc vinieta .

Din moment ce nu sunt camere pe traseu z deși e un traseu destul de lung peste 100km. Nu am văzut nici vreo cămera mobila

Edited by vandemm, 30 June 2023 - 20:16.


#50
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdorin_2k, on 30 ianuarie 2023 - 19:15, said:

Iacobesti. Vine una singura. Cam după 4-5 luni vine.


Nu. În 4 luni dacă nu întocmesc PV se prescrie. După ce e întocmit PV au timp 2 luni sa ți-l trimita

Ei constata contravenția în maxim 4 luni. Apoi au 2 luni sa ți-l trimită.
Colegii mei au primit toți amenda după vreo 4-5 luni de la fapta. Și am destui uituci
eu am gasit asta :
Art. 13. -
(1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la datasăvârşirii faptei.
cica in og2/2001...nush cat de actuala.

macar pe aia cu 2 luni ai nimerit-o, desi eu stiam ca e o luna termen. am castigat un proces cu cacatii de locali de la Cluj-Napoca pe simplu motiv ca mi-au afisat pv-ul cu 2 zile peste termenul de o luna :)

Art. 25. -
(1) Procesul-verbal se va înmâna sau, după caz, se va comunica, în copie, contravenientului
şi, dacă este cazul, părţii vătămate şi proprietarului bunurilor confiscate.
(2) Comunicarea se face de către organul care a aplicat sancţiunea, în termen de cel mult
două luni de la data aplicării acesteia.

#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunică contravenientului în termen de cel mult două luni de la data constatării contravenției, interval pentru care nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul.
Publicat în MO
Attached File  IMG_20230701_125222.jpg   341.66K   10 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate