Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Rovinieta - pot plati pana la ora 23:59

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Mergeam anii trecuti impreuna cu un prieten destul de des la Timisoara, pe drumul vechi (DN), si la Vinga mi se pare e o camera fixa. Cand mergeam cu masina lui, de cele mai multe ori platea rovinieta dupa ce ajungeam la Timisoara (eu faceam mai multe drumuri si aveam rovinieta platita pe an, el nu o avea niciodata). A primit amenda doar in ziua in care a uitat sa o plateasca, in rest nu. Deci ori e un adevar cu plata in aceeasi zi, ori a avut noroc si fix cand trecea el era camera oprita/defecta. Nu m-am bazat niciodata pe asta.

#20
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Scenariu: Daca locuiesc la sat, nu ma pricep sa butonez pe smartphone ca sa cumpar rovigneta online, si am de facut un drum la oras, de unde ulterior voi achizitiona si rovigneta, iar la intrare in oras ma prinde camera ? Se pune ?Eu cred ca ar trebui o "scutire", avand in vedere scenariul imaginat, si care poate fi real.

#21
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postphoenix76, on 30 ianuarie 2023 - 14:29, said:

Scenariu: Daca locuiesc la sat, nu ma pricep sa butonez pe smartphone ca sa cumpar rovigneta online, si am de facut un drum la oras, de unde ulterior voi achizitiona si rovigneta, iar la intrare in oras ma prinde camera ? Se pune ?Eu cred ca ar trebui o "scutire", avand in vedere scenariul imaginat, si care poate fi real.

Acum ca acum, ca se poate plati online, dar acum 15 ani, cand se putea plati doar in benzinarie ce faceai?
Sincer si mie mi se pare normal ca daca o platesc la ora 15:00 sa fie valabila de la ora 00:00:00 a zilei in care a fost facuta plata pana la ora 23:59:59 a zilei cand expira.

Daca iau o rovinieta la ora 23:30 pe 7 zile defapt rovinieta e valabila 6 zile si 30 minute... de ce nu imi da valabilitate pana in a 7-a zi la ora 23:30 si imi da valabilitate pana in ziua a 6-a ora 23:59:59?

#22
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
Nu este mai bine sa iti cumperi rovignieta inainte sa expire?
Si daca nu te pricepi, pui pe cineva care se pricepe sa iti cumpere.

On topic : de la camerele fixe sigur nu iti vine amenda, dada platesti in aceeasi zi. Patit de mine acum vreo doi ani si verificat cu un amic cu acces la baza de date a CNAIR, ma prinsese camera. Teoretic nu - i acelasi scenariu cand se lucreaza cu  "pistolul", dar sunt sanse mari sa scapi.

Edited by strongsss, 30 January 2023 - 14:40.


#23
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View Postdan1980_25, on 30 ianuarie 2023 - 13:18, said:

E fals. Esti amendat si daca platesti rovinieta la 1 secunda dupa ce ai trecut prin fata camerei cu ea neplatita.

e fals.
se considera ca esti/ai fost de buna credinta, si chiar daca iti vine acasa plic in decurs de cateva saptamnai/luni. nu esti nevoit sa o mai iei in considerare, daca tot in ACEEASI ZI in care te-a luat camera iti faci rovinieta, pana la ora mentionata de initiator

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Pe rovinieta scrie exact data, ora și minutul de când e valabilă.
Daca o iei anticipat incepe de la ora 00,00 a zilei respective.
Daca o cumperi pe moment și vrei sa fie valabilă din acea zi, scrie ora și minutul in care s-a făcut plata.
Daca cumperi o rovinieta valabilă o zi de 4 euro pt categ C la ora 23,30, e valabilă doar 30 minute in ziua respectiva.
Daca o cumperi anticipat pt mâine, e valabilă 24 ore.

View PostFly_85, on 30 ianuarie 2023 - 14:41, said:



e fals.
se considera ca esti/ai fost de buna credinta, si chiar daca iti vine acasa plic in decurs de cateva saptamnai/luni. nu esti nevoit sa o mai iei in considerare, daca tot in ACEEASI ZI in care te-a luat camera iti faci rovinieta, pana la ora mentionata de initiator
Ia pune art din lege unde e scris așa ceva. Asa-i că nu găsești?

#25
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Sincer nici eu nu am auzit sa fie amendat cineva care a cumparat ulterior rovinieta in aceeas zi dupa ce a trecut pe sub camera de rovinieta...

Mai zic uni ca se interogheaza baza de deta o singura data pe zi, intre ora 23:30 si 00:00... si verifica toate numerele ce au trecut in ziua respectiva pe sub camera si daca la ora interogharii nu ai rovinieta valabila atunci iei amenda....

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Uite, eu pun art din lege ceea ce confirmã ce susțin eu
Attached File  Screenshot_2023-01-30-14-44-11-055_com.android.chrome.jpg   146.56K   47 downloads
Attached File  Screenshot_2023-01-30-14-46-26-655_com.android.chrome.jpg   137.86K   39 downloads

Edited by dorin_2k, 30 January 2023 - 14:47.


#27
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View Postdorin_2k, on 30 ianuarie 2023 - 14:43, said:

Pe rovinieta scrie exact data, ora și minutul de când e valabilă.
Daca o iei anticipat incepe de la ora 00,00 a zilei respective.
Daca o cumperi pe moment și vrei sa fie valabilă din acea zi, scrie ora și minutul in care s-a făcut plata.
Daca cumperi o rovinieta valabilă o zi de 4 euro pt categ C la ora 23,30, e valabilă doar 30 minute in ziua respectiva.
Daca o cumperi anticipat pt mâine, e valabilă 24 ore.


Ia pune art din lege unde e scris așa ceva. Asa-i că nu găsești?

este adevarat ca legea NU spune asa ceva, insa, pe surse din CNAIR.. vezi de la minutul 6..
LE: nimeni nu-si face pe o zi.. in situatii de genul o faci pe minim pe o saptamana..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a3nTsvVOhcQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Fly_85, 30 January 2023 - 14:52.


#28
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Peste tot am gasit aceeas informatie ca si dorin_2k, dar inca o data, nu am auzit de nimeni sa fie amendat daca a platit rovinieta in aceeas zi, dupa ce a trecut pe sub camera bineinteles.

Oricum legea se aplica (ar trebui sa se aplice) in spiritul ei nu in litera ei, deci probabil de asta nici nu vin amenzi la cei ce platesc in aceeas zi.

#29
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Acum mult timp in urma pe cand se potcovea puricele cu potcoave de 99 de ocale a dat un viscol mare peste noi.

Ei bine la  vremea aia s-a facut un comandament al carui sef a fost Dragnea Voda.

Mama mama ce mai impartea Dragnea Voda la sarcini de nu puteau ciracii sa le noteze.

Ala de era mai mare dregator la drumuri si poduri cu vignete amestecat a cerut cuvantul .

In marinimia Lui Dragnea Voda l-a lasat sa cuvante.

''As vrea pe aceasta cale sa rog cetatenii care au stat in viscol zilele astea sa aibe grija la plata rovignetei pentru ca ...

In acea clipa Dragnea Voda a tunat si a fulgerat:''Chiar nu va e rusine sa le dati amenzi oamenilor pentru asa ceva?''.

Umil in glas dregatorul de vignete a cuvantat:''Maria Ta dar amenzile nu le dam noi ci le genereaza automat sistemul de camere video conectat la serverele dregatoriei pe care o conduc''.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001

View PostFly_85, on 30 ianuarie 2023 - 14:50, said:



este adevarat ca legea NU spune asa ceva, insa, pe surse din CNAIR.. vezi de la minutul 6..
LE: nimeni nu-si face pe o zi.. in situatii de genul o faci pe minim pe o saptamana..
Aceste "surse" nu sunt confirmate. Că a zis unul pe un blog....
Ce a zis totuși la final: că nu e confirmat.


#31
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021

View PostQwerty69, on 30 ianuarie 2023 - 13:35, said:

Am platit rovinieta... daca imi vine amenda bine, daca nu imi vine iara bine...

Cat e amenda de rovinieta?  250 RON cu plata a 125 RON in 14 zile?

Aia e nu e o avere... nu mi-am dat seama.... abia cand am ajuns in dreptul masinii CANDR mi-am dat seama ca nu sunt in masina care trebuie.
Nu ar fi rău să ne ții și pe noi la curent cu deznodământul. Eu am trecut pe sub camera și am luat rovinieta ulterior si nu am luat amenda.

#32
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Nu se plateste amenda!

End of poveste!

#33
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Intreb si eu pentru un prieten:Daca nu ai rovigneta platita si treci de 'n' ori pe sub o camera, apoi iti aduci aminte si o platesti peste o luna de cand a expirat cea veche, iti  vin 'n' amenzi sau doar una?

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001

View Postrinaldoparaipan, on 30 ianuarie 2023 - 15:24, said:

Intreb si eu pentru un prieten:Daca nu ai rovigneta platita si treci de 'n' ori pe sub o camera, apoi iti aduci aminte si o platesti peste o luna de cand a expirat cea veche, iti  vin 'n' amenzi sau doar una?
O singura amenda. Până primești PV nu se mai emit alte amenzi.

Totuși de ce nu faceți voi o petiție către CNAIR sa vina cu lămuriri.
Se respecta legea sau ceea ce se vorbește în piața?

Hai că îi întreb eu daca am timp.
Totuși cred că am un răspuns pe mail de la ei. Îl caut imediat

Hai că am găsit răspunsul primit pe mail in trecut

Quote

Stimate Domnule Dorin.  ,



Urmare adresei dumneavoastră transmisă Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România S.A, prin care solicitaţi informaţii privind procesele verbale de constatare a contravenţiilor întocmite, pentru utilizarea reţelei de drumuri naţionale din România fără a achita tariful de utilizare,vă comunicăm următoarele:

Ordonanţa de Guvern nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare și a tarifului de trecere pe rețeaua de drumuri naționale din România, cu modificările și completările ulterioare, prevede la:

- alin. (1) al art. 8 că: „fapta de a circula fără rovinietă valabilă constituie contravenție continuă și se sancționează cu amendă”;

- alin. (1) al art. 9 că: “constatarea contravențiilor se face cu ajutorul mijloacelor tehnice, consemnându-se aceasta în procesul-verbal de constatare a contravenției.”

- alin. (4) al art. 9 că: “În cazul utilizatorilor români, dacă se constată prin intermediul sistemelor de camere video lipsa rovinietei valabile, în baza datelor privind utilizatorul vehiculului, furnizate de Ministerul Afacerilor Interne - Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor, personalul care efectuează controlul aplică sancţiunea şi încheie procesul-verbal de constatare a contravenţiei.”

- alin (5) al art. 9 că: “Procesul-verbal de constatare a contravenţiei întocmit conform alin. (4) se încheie în lipsa contravenientului.”

- alin (8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunică contravenientului în termen de cel mult două luni de la data constatării contravenţiei, interval pentru care nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenţiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelaşi vehicul.



Cu stimă,

Serviciul Relaţii Publice/C.N.A.D.N.R. S.A.

Tel: 021/264.32.47

Fax: 021/264.33.57

E-mail: [email protected]


.

Și mai aveam un răspuns pe undeva. Se prescrie fapta in 4 luni daca nu se întocmește PV.
Deci daca nu primești nimic în 4+2 luni ai scăpat.


#35
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Mersi, prietenul sunt eu.Camera de la Granicesti.

#36
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postdan1980_25, on 30 ianuarie 2023 - 13:18, said:

E fals. Esti amendat si daca platesti rovinieta la 1 secunda dupa ce ai trecut prin fata camerei cu ea neplatita.

Am mers Alexandria - Bucuresti de o multime de ori (ultima oara 8 dec. 2022), platit rovinieta prin SMS sau TPark la destinatie, zero amenzi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate