Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Rovinieta - pot plati pana la ora 23:59

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 17.06.2011
Salutare,

Am 2 masini si cu una din ele ma plimb doar in oras si nu i-am facut rovinieta...

Azi a trebuit sa plec intr-o zona industriala din Timisoara si pe Centrura Timisoarei era masina de la CNADR cu camera de aia pentru ROVINIETA...

E adevarat ca daca platesc rovinieta pana la ora 23:59 nu ma amendeaza? Sau?

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 06.07.2007
E fals. Esti amendat si daca platesti rovinieta la 1 secunda dupa ce ai trecut prin fata camerei cu ea neplatita.

#3
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 27.09.2006
Miturile urbane spun ca baza de date se verifica o singura data la sfarsitul zilei (adica atunci se verifica toate imaginile cu numere de inmatriculare capturate in ziua respectiva), si daca pana atunci ti-ai luat rovinieta ai scapat ... din cate stiu e total fals.
Atunci cand cumperi rovinieta, daca o iei cu valabilitate din ziua curenta scrie clar ora de la care e valabila pe ea, deci ...

#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 08.08.2018
Acum cativa ani a functionat, am luat rovinieta la cateva ore dupa ce am trecut prin fata camerei si nu am primit amenda. Camera fixa, nu masina lor. Dar poate sistemul a fost perfectionat intre timp...

Edited by mannick, 30 January 2023 - 13:26.


#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007
Daca dai cautare pe google primesti urmaturul mesaj:

"În cazul în care o persoană figurează că a plătit taxa de drum, în aceeași zi, până la ora 23:59, atunci sunt scutite de amendă. Taxa de drum este obligatorie pentru șoferii din România."

Attached Files



#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 06.07.2007
Bzb e si o sursa credibila.
Legea ce spune?

#7
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 17.06.2011
Am platit rovinieta... daca imi vine amenda bine, daca nu imi vine iara bine...

Cat e amenda de rovinieta?  250 RON cu plata a 125 RON in 14 zile?

Aia e nu e o avere... nu mi-am dat seama.... abia cand am ajuns in dreptul masinii CANDR mi-am dat seama ca nu sunt in masina care trebuie.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Cumperi rovinieta si poate scapi. E putin probabil sa mai primesti amenda din cauza ca toate contestatiile anterioare au fost acceptate. Exista precedente in care contravenientul a facut dovada platii din ziua respectiva si i-a fost anulata amenda in instanta. In cazul tau am convingerea ca obisnuiesti sa circuli pe acel sector de drum fara sa-ti faci probleme de lipsa rovinietei. E greu de crezut ca la prima iesire din localitate te-a luat o camera mobila. Eu in ultimii zece ani de conducere, daca am prins vreo 5-6 camere mobile. Si eu ies rar din oras dar imediat ce am programata o iesire din localitate, cumpar rovinieta pe un an sa scap de stres.

Edited by Leo2006, 30 January 2023 - 13:44.


#9
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
La intrarea in tara pe la Giurgiu dupa pod la primul stalp este montata camera de rovigneta.

Cine isi ia vigneta pana in ora 23:30 nu va primi amenda.

Dupa ora aia sistemul ia o pauza de cateva zeci de minute pana in ora 24:00 si nu se mai poate  lua vigneta.

Asa ca daca veniti noaptea tarziu mai bine beti o cafea pe malul Bulgaresc ca sa treaca ora 24:00 ca poate e coada pe malul romanesc si nu ajungeti in timp util la prima benzinarie.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Sau daca n-aveti bani de cafea (sau timp, tot aia e) atunci va cumparati online cate vignete doriti, fara sa mai faceti incursiuni la benzinarii pentru asta.
Vigneta online de aici
https://e-rovinieta.ro/ro/
sau
http://www.cnadnr.ro...-rovinieta-aici

#11
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 17.06.2011

View PostLeo2006, on 30 ianuarie 2023 - 13:37, said:

In cazul tau am convingerea ca obisnuiesti sa circuli pe acel sector de drum fara sa-ti faci probleme de lipsa rovinietei. E greu de crezut ca la prima iesire din localitate te-a luat o camera mobila. Eu in ultimii zece ani de conducere, daca am prins vreo 5-6 camere mobile.

Da conduc pe acel drum des, dar cu alta masina, si saptamanal e masina de la CNADR acolo cu camera pentru rovinieta... dar acum am plecat cu ce-a de-a 2-a masina cu care merg doar in oras si nu mi-am dat seama...
S-a intamplat pe centura Timisoarei, chiar la iesirea din oras.. stau in continuu acolo cu camera, deci stiam de ei. Mi-am dar seama ca nu sunt cu masina care trebuie abia cand i-am vazut...

Oricum am platit rovinieta, si platesc si amenda daca imi vine, nu am chef de contestatii prin tribunal.. aia e imi asum ca nu am fost atent.

Oricum va tin la curent daca am primit amenda sau nu!

#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

View PostQwerty69, on 30 ianuarie 2023 - 13:35, said:

Cat e amenda de rovinieta?  250 RON cu plata a 125 RON in 14 zile?
275/137.50 in 14 zile. Am platit-o azi pentru taica-meu. Pentru lipsa rovigneta detectata in sept. 2022. Si de la CNAIR a ajuns la usa - Bucuresti - in 19 zile!
A trebuit sa fac si editare grafica - sa lipesc scanarile PV si ale plicului (cu data predarii) intr-un singur jpeg. Sectiunea aia a Ghiseului nu permite atasarea a multiple documente (sau a pdf-urilor)...

Edited by __Dan__, 30 January 2023 - 14:00.


#13
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 17.06.2011

View Post__Dan__, on 30 ianuarie 2023 - 13:51, said:

275/137.50 in 14 zile. Am platit-o azi pentru taica-meu. Pentru lipsa rovigneta detectata in sept. 2022. Si de la CNAIR a ajuns la usa - Bucuresti - in 19 zile!

137.5 RON, o platesc aia e daca vine....

Cei care zic ca au trecut pe sub camere si nu au primit amenda ca au platit rovinieta in aceas zi sunt cu sutele pe net... e cineva care a trecut pe langa camera fixa/camera mobila si a platit in aceeas zi rovinieta si a primit amenda?

Edited by Qwerty69, 30 January 2023 - 14:02.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmannick, on 30 ianuarie 2023 - 13:25, said:

Acum cativa ani a functionat, am luat rovinieta la cateva ore dupa ce am trecut prin fata camerei si nu am primit amenda. Camera fixa, nu masina lor. Dar poate sistemul a fost perfectionat intre timp...
Same here! Trecut prin vama la ora 12:00 am luat rovigneta abia seara la 18:00. N-am luat nici o amenda. Asta a fost acum 4-5 ani.

#15
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007

View PostQwerty69, on 30 ianuarie 2023 - 14:01, said:

Cei care zic ca au trecut pe sub camere si nu au primit amenda ca au platit rovinieta in aceas zi sunt cu sutele pe net... e cineva care a trecut pe langa camera fixa/camera mobila si a platit in aceeas zi rovinieta si a primit amenda?
Si eu sunt curios daca a primit cineva amenda ca a dat intr-o camera de rovinieta si a platit in aceeas zi rovinieta... Pe net toti zic ca nu au primit amenda daca au platit in aceeas zi.... in schimb peste tot pe net scrie ca inceperea valabilittii rovinietei e incepand cu ora si minutul cand a fost platita.

Cred ca e o informatie destul de cautata si ar trebui sa existe raspunsul la aceasta intrebare pe site-ul CNAIR

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,244
  • Înscris: 24.02.2017
Eu stiam ca doar la taxa de pod de la Fetesti se poate proceda asa, adica sa o platesti ulterior trecerii.  Daca se poate si la Rovigneta este foarte bine. Chiar nu am stiut

#17
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007

View PostBogotta, on 30 ianuarie 2023 - 14:16, said:

Eu stiam ca doar la taxa de pod de la Fetesti se poate proceda asa, adica sa o platesti ulterior trecerii.  Daca se poate si la Rovigneta este foarte bine. Chiar nu am stiut

Nu stiu daca e asa, nu te lua dupa noi.... noi aici doar presupunem... peste tot e scris ca incepe cu ora si minutul cand a fost platita... dar nu am auzit pe nimeni sa primeasca amenda daca a platit-o in aceeas zi, imediat dupa ce a trecut pe sub camera fixa sau pe langa cea mobila.

#18
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.03.2010

View PostQwerty69, on 30 ianuarie 2023 - 13:06, said:

E adevarat ca daca platesc rovinieta pana la ora 23:59 nu ma amendeaza? Sau?

Conform https://e-rovinieta.ro/ro/ rovigneta e valabila de la ora achizitiei.
Vezi poza atasata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate