Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Recomandare apartament 3 camere in bloc nou de 4-5 etaje in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Bakerollsss

Bakerollsss

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2023
Sunt in cautarea unui apartament de 3 camere. Imi puteti recomanda un complex cu blocuri de maxim 4-5 etaje in Bucuresti care sa fie ok? Imi este foarte greu sa gasesc ceva pentru ca majoritatea blocurilor noi sunt foarte inalte iar eu am o frica ingrozitoare de cutremure. Bugetul maxim este 170.000 euro.

#2
14mircea

14mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 03.01.2009
https://www.atriares...ASACEgKgMvD_BwE

Iti raman si bani de masina.

Decent construit, feedback bun de la cei care locuiesc acolo.

Dar pt ca nu le poti avea chiar pe toate, se incadrraza la limita in cerinta ... " in Bucuresti"


#3
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 14mircea, on 29 ianuarie 2023 - 05:57, said:

https://www.atriares...ASACEgKgMvD_BwE

Iti raman si bani de masina.

Decent construit, feedback bun de la cei care locuiesc acolo.

Dar pt ca nu le poti avea chiar pe toate, se incadrraza la limita in cerinta ... " in Bucuresti"
Salut, Atria e langa centura de nord-vest a orasului, acolo e mai mult Chitila decat Bucuresti.
Feedback-ul este acceptabil (fata de alte feedback-uri), insa tema mirosului de la groapa de gunoi apare constant.
De asemenea, transportul inspre si dinspre oras este si va ramane o problema.

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Cu siguranta in zona Chitila vei avea parte de „adieri” olfactive neplacute din zona gropii de gunoi dinspre Chiajna. Mai informeaza-te asupra zonei.

#5
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 Bakerollsss, on 29 ianuarie 2023 - 02:02, said:

Sunt in cautarea unui apartament de 3 camere. Imi puteti recomanda un complex cu blocuri de maxim 4-5 etaje in Bucuresti care sa fie ok?
Nu asa se rezolva cautarea!

Cauti unde se construiesc blocuri noi si te duci personal la adresa sa vezi cu ochii tai groapa unde se va construi noul bloc.

Vezi cum arata strada cartierul ce e in jur in cartier ce nu e.

Si daca toate iti plac vorbesti cu dezvoltatorul si rezervi un apartament.

Daca esti printre primii alegi daca esti printre ultimii culegi.

Iti alegi un apartament la etajul unu(la parter si la ultimul etaj sunt niste probleme specifice) si in functie de cum e amplasat blocul si ce priveliste are iti alegi cu vedere in fata sau in spatele blocului.

Intrebi unde o sa fie ghena de gunoi si nu alegi apartamentul cu vedere la tomberoane.

Ai grija sa nu alegi apartamentul la unul dintre capetele blocului ca sa ai mai multi pereti exteriori de incalzit toata viata.

Adica alegi un apartament care sa aibe doar zidurile cu ferestrele ca ziduri exterioare.

Daca tot ai banii plateste in avans pretul intreg si iti va face o reducere care conteaza indiferent cat de multi bani ai avea.

Daca cumperi in faza de proiect te mai duci pe santier si vezi tot ce fac muncitorii.

In faza finala iti alegi singur gresie faianta parchet usi cazi chivete si etc.

Daca vrei balcoane inchise vorbesti cu firma care monteaza ferestrele si iti inchide balcoanele contra cost bineinteles cu aceleasi profile ca ferestrele.

Cand monteaza poliesterul expandat si da cu vopseaua decorativa pe peretii exteriori ai blocului balcoanele sa fie inchise ca sa iti incastreze in tencuiala decorativa si sa arate ca sunt din proiect asa.

La bucatarie le spui sa nu iti puna faianta pe peretele cu chiveta ca pui tu dupa cand vine mobila de bucatarie fix unde ai nevoie fix cat ai nevoie si la ce culoare se asorteaza cel mai bine cu mobila.

La capitolul calorifere la spui ca vrei unele mai mari si vei plati doar diferenta de pret.Dar le spui pana sa traga tevile cu apa calda prin dusumea si sa toarne sapa.

Daca stai pe capul lor si mai bagi si mana in buzunar muncitorii isi vor da silinta un pic mai mult in cazul tau.

La vizitele scurte de lucru pe santier daca pui intr-o sacosa cateva meniuri de mancare si cateva sticle de suc vor face minuni.

Ii cinstesti pe aia care chiar fac ceva la tine in apartament important si care sa merite nu pe ala cu escavatorul care sapa groapa pentru fundatia blocului.

Succes!!!

#6
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
peste tot se construiesc blocuri de 3-4 etaje, mai bine ai pune si o zona de care esti mai interesat

#7
Bakerollsss

Bakerollsss

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2023
Mulțumesc tuturor pentru raspunsuri! Ca zona, mi-as dori să nu fie in zonele limitrofe ale orasului. Sa fie aproape de civilizatie. Mi-as dori in nord însă nu cred ca ma prea incadrez cu bugetul. In orice zona care este civilizata și curata este ok. Îmi doresc sa fie un complex de blocuri și nu blocuri singure tip boutique.  Momentan stau la Plaza Residence dar fiind bloc de 11 etaje, ma trezesc mereu cu teama ca azi va fi un cutremur. Regret decizia de a sta aici in fiecare zi.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Yhzx23, on 29 ianuarie 2023 - 11:40, said:



Daca vrei balcoane inchise vorbesti cu firma care monteaza ferestrele si iti inchide balcoanele contra cost bineinteles cu aceleasi profile ca ferestrele.


Succes!!!
Doar ca inchidere balcoanelor in termopan modifica niste coeficienti ai cladirii pentru care dezvoltatorul sigur nu are autorizatie si e ilegal sa faci asta.

Dar hey, ne place țigănia!


#9
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu înţeleg un lucru: dacă dezvoltatorii ştiu că închid oamenii balcoanele, de ce nu fac din construcţie balcoanele parţial închise.

Edited by djl, 29 January 2023 - 14:11.


#10
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 MembruAnonim, on 29 ianuarie 2023 - 14:01, said:

Dar hey, ne place țigănia!

Daca dai o tura printre blocuri vei vedea putine masini cu numar de Bucuresti si o gramada de balcoane inchise de nu seamana doua intre ele.

Asa ca fenomenul nu tine de tiganie ci de taranie.

Doar la noi inchisul balcoanelor este sport national.

Un balcon inchis in timpul constructiei blocului macar pare facut ca din proiect.

Oricum dupa ce se muta locatarii unul cate unul majoritatea balcoanelor ajung inchise.

Lupta cu balcoanele inchise a fost pierduta inca de pe vremea comunistilor si chiar daca Ceausescu a dat ordin o data sa fie date jos nimeni nu s-a conformat.


 djl, on 29 ianuarie 2023 - 14:11, said:

Eu nu înţeleg un lucru: dacă dezvoltatorii ştiu că închid oamenii balcoanele, de ce nu fac din construcţie balcoanele parţial închise.

Au mai facut dezvoltatorii care au vrut sa ramana in urma lor blocurile nedesfigurate de sarabanda dorintei oamenilor de a isi inchide balconul cu orice pret.

Chiar am vazut un bloc la care dezvoltatorii au montat si calorifere in balcoanele inchise si chiar arata frumos blocul.

Pe marile bulevarde primariile ce au facut?

Au anvelopat blocurile si au schimbat toate ferestrele si au inchis balcoanele.

Deci pana si primariile s-au dat de partea locatarilor netinand cont

 MembruAnonim, on 29 ianuarie 2023 - 14:01, said:

ca inchidere balcoanelor in termopan modifica niste coeficienti ai cladirii


#11
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008

 djl, on 29 ianuarie 2023 - 14:11, said:

Eu nu înțeleg un lucru: dacă dezvoltatorii știu că închid oamenii balcoanele, de ce nu fac din construcție balcoanele parțial închise.
Pentru ca arata urat cu balcoanele închise
Vezi cum arata în militari residence

Edited by monicac, 29 January 2023 - 14:57.


#12
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Se pot face PARŢIAL închise.
Sau cum arăta ăsta în original: https://www.google.r...!7i16384!8i8192
Mai pe vechi aşa arăta: http://wikimapia.org...urileanu-Malaxa
https://www.reddit.c...spat_construit/

#13
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 23.12.2015

 Yhzx23, on 29 ianuarie 2023 - 11:40, said:


Ai grija sa nu alegi apartamentul la unul dintre capetele blocului ca sa ai mai multi pereti exteriori de incalzit toata viata.



Apartamentul de la capatul blocului are niste vecini mai putini, avand vecini doar intr-o parte... poate fii un avantaj. De evitat apartamentele cu un perete comun cu casa liftului. Pot fii zgomotoase in special pe timpul noptii. Cum s-a spus deja cat mai departe de ghena de gunoi cu atat mai bine.

#14
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 Yhzx23, on 29 ianuarie 2023 - 11:40, said:

Ai grija sa nu alegi apartamentul la unul dintre capetele blocului ca sa ai mai multi pereti exteriori de incalzit toata viata.

Adica alegi un apartament care sa aibe doar zidurile cu ferestrele ca ziduri exterioare.

Daca tot ai banii plateste in avans pretul intreg si iti va face o reducere care conteaza indiferent cat de multi bani ai avea.

Daca cumperi in faza de proiect te mai duci pe santier si vezi tot ce fac muncitorii.

Spune-i si de riscurile cumpararii in faza de proiect. Sunt multisori cei care si-au luat teapa definitiva (blocul nu a mai fost finalizat niciodata), sau teapa partiala (blocul a fost finalizat dupa niste ani de zile de la data promisa a darii in folosinta, fapt ce i-a fortat pe platitorii de avansuri la faza de proiect sa plateasca ei insisi chirii, sau , mai frumos, sa stea cu parintii/socrii, pana cand le-a fost finalizata casa).

 Yhzx23, on 29 ianuarie 2023 - 14:56, said:

Pe marile bulevarde primariile ce au facut?

Au anvelopat blocurile si au schimbat toate ferestrele si au inchis balcoanele.

Deci pana si primariile s-au dat de partea locatarilor netinand cont
Confirm, si cred ca este un lucru bun.
Facandu-se de primarie (cu proiect si Autorizatii ,etc), totul a fost facut unitar.
Pt proprietari, avantajele variaza. Dar la cei cu balcoane mari (peste 6mp), conteaza destul de mult sa il aiba inchis, pentru ca poate fi convertit, in timp, in spatiu util. Acolo, cu munca si investitii, se poate amenaja un mic birouas, si/sau proiecta si construi un mic dulap de scule, etc (cu respectrea incarcarii planseurilor, evident. Nu cred ca isi aduce nimeni birou de stejar pe balcon, sau vreun banc de lucru... sau ma rog, asa sper).

Edited by alex_133, 29 January 2023 - 15:56.


#15
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
In bugetul de 170k, in zone ok in București, doar în blocuri vechi.

In blocuri noi, finalizate, de pe la 250k euro în sus cu ceva noroc.

Spre centură găsiți.

Succes.

#16
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 14.12.2019

 Bakerollsss, on 29 ianuarie 2023 - 02:02, said:

Sunt in cautarea unui apartament de 3 camere. Imi puteti recomanda un complex cu blocuri de maxim 4-5 etaje in Bucuresti care sa fie ok? Imi este foarte greu sa gasesc ceva pentru ca majoritatea blocurilor noi sunt foarte inalte iar eu am o frica ingrozitoare de cutremure. Bugetul maxim este 170.000 euro.


E plin de blocuri printre case și blocuri ascunse în spatele blocurilor comuniste unde găsești așa ceva.


Sunt prost construite și ai tot felul de compromisuri în ele - vedere în curtea caselor de lângă, stradă de acces îngustă, lumină puțină, vezi spatele blocurilor comuniste și unde vin și parchează mașinile sau țin gunoiul, ai vecini de la case care lasă punga de gunoi de plastic la colțul străzii sau la stâlpii de beton de pe stradă.


Alte compromisuri sunt și la cum sunt făcute, o singură baie la 3 camere, unele au calcan pe o parte, unele au o parte dintre camere în iluminatoare.


Mai bine depășește-ți frica de cutremur, citește un pic pe subiect sau vorbește cu un inginer și uită-te măcar la un bloc de 6 etaje cum e ăsta care e făcut cât de cât pe o bucată de pământ acceptabilă


https://www.imobilia...amere-XBMO000UD



https://www.google.c...!7i16384!8i8192



Cam toate mai ieftine decât ăsta sunt căzături, doar să te uiți la mai scumpe care să fie mai bune.


Sau iei 3 camere cu centrală la bloc comunist de 4 etaje, bine poziționat.

Edited by MarcoSemedo, 29 January 2023 - 16:38.


#17
KALI_MI

KALI_MI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.08.2008
Alege zona care iti convine cel mai mult, cauta bloc dupa 80 (dupa 77 s-au schimbat normele de proiectare ), cu 100 ++ gasestei un 3 camere sa iti convina compartimentare, orientare, nu lua langa lift daca cineva munceste de acasa, ia-l cat mai jerpelit posibil sa vezi ce probeme are, nu spoit sau renovat de taran, baga restul de bani in el si e mult mai bine.
vrei bloc nou? te uiti la fatada: vezi taranii si urat pleci fara sa te uiti in urma: cum a fost platiti arhitectu mai putin a fost platiti ingineru structurist, inchipuie-ti cat au fost platiti instalatorii sa vina sa supravegheze santierul.Afla cine a proiectat ansamblul, incearca sa vezi daca aveti prieteni comuni sa iti spuna lucruri importante.Nu sta numai in ce iti spune agentul de vanzare, mergi pe santier si vorbeste cu un inginer de acolo, forteaza chit ca e posibil sa te dea afara intr-un mod neplacut de pe santier.
succes!
spune-ne si noua cand gasesti!

#18
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 17.09.2021
Unirii, Neva Mărășești, 13 Septembrie, bloc după 90, nu stai cu grijă de cutremur. Asta cu nou și mic e la fel cu nou și înalt. Dacă e fobie, mergi la o vizualizare la fântâni sau Piața Constituției și vezi dacă te simți mai confortabil în cazematele alea. Dacă ești și claustrofob, probabil ca o să ți se pară inconfortabil cu atâtea grizi în toate direcțiile. Uită-te și la centuri. S-ar putea sa ai o revelație, să constați că ai găsit siguranța pe care o reclama.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate