Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Recomandare apartament 3 camere in bloc nou de 4-5 etaje in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
KALI_MI

KALI_MI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.08.2008
@Vaccinatu : ce au special blocurile dupa 90 din zonele alea?
pana acum am crezut ca ultimul etaj si in colt + bloc dupa 80 ma salveaza de vecini galagiosi. wrong. nu se aude din laterale pt ca nu prea are de unde dar se aude si de sus si de jos.

#20
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,144
  • Înscris: 03.12.2021
Sa fim seriosi ... 170000 sunt supermulti bani in care se poate gasi ceva ok mai nou. In niciun caz vai de capul meu sunt prea putini bani ca se gaseste doar vechi.

#21
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008

 the_blue_raven, on 29 ianuarie 2023 - 21:28, said:

Sa fim seriosi ... 170000 sunt supermulti bani in care se poate gasi ceva ok mai nou. In niciun caz vai de capul meu sunt prea putini bani ca se gaseste doar vechi.
doar 2 camere in bloc nou finalizat intr-un ansamblu facut de un dezvoltator cu nume

#22
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 the_blue_raven, on 29 ianuarie 2023 - 21:28, said:

Sa fim seriosi ... 170000 sunt supermulti bani in care se poate gasi ceva ok mai nou. In niciun caz vai de capul meu sunt prea putini bani ca se gaseste doar vechi.
... Sunt multisori banuti, insa piata a fost iremediabil distorsionata (zic eu) de un deceniu+ de Prima Casa + Credite Ipotecare cu dobanzi ridicole. Cum toti proprietarii au cam aflat (daca nu vandut chiar ei efectiv) ca un 2 camere vechi, intr-un cartier oarecare, se vinde , pe credit , cu 60-70.000 euro (apartament de obicei fie mostenit din familie, fie cumparat imediat dupa 1990, la un pret redus, datorita legilor foarte permisive de atunci), e foarte greu sa se vanda un 2 camere nou-nout , "in oglinda" (sa zicem aceeasi suprafata, compartimentare, pozitionare, etaj, facilitati, etc, etc cu cel vechi) cu mai putin de 100.000 euro (vorbim totusi de sume mari investite pentru constructia acelui apartament nou - credite, dobanzi, mana de lucru de diverse calificari, materiale, transport de diverse tipuri, avize, etc, etc). Ori 3 camere, in Bucuresti cel putin, se considera ca fiind "de baza" pentru familiile cu copii - ceea ce aduce in ecuatie minim 2 venituri in familie (sot + sotie). Evident ca toata lumea (incepand cu bancile si terminand cu proprietarii/dezvoltatorii), "profita" de aceasta situatie, si cer 200.000 euro pentru 3 camere noi, facand ca pretul pe metru patrat util , la 3 camere, sa fie mai mare decat la 2 camere, ceva greu de imaginat la modul economic-abstract, dar absolut de inteles date fiind constrangerile pietei imobiliare bucurestene.

#23
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

 monicac, on 29 ianuarie 2023 - 21:46, said:

doar 2 camere in bloc nou finalizat intr-un ansamblu facut de un dezvoltator cu nume
Toti dezvoltatorii au nume, unii cu multa reclama altii cu multe probleme (de obicei ambele)
Mi se pare aberant sa vad reclame la tv national ptr apartamente la Mamaia de exemplu.
Cine vrea se duce-acolo sa caute/vada, se pot targeta pe online/social media chiar nu e nevoie de branding costisitor
Oamenii cauta locuinta cand iau apartamente nu neaparat un nume, prefera 3 cam in loc de 2 + nume

Edited by radu103, 29 January 2023 - 22:21.


#24
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

 KALI_MI, on 29 ianuarie 2023 - 21:15, said:

@Vaccinatu : ce au special blocurile dupa 90 din zonele alea?
pana acum am crezut ca ultimul etaj si in colt + bloc dupa 80 ma salveaza de vecini galagiosi. wrong. nu se aude din laterale pt ca nu prea are de unde dar se aude si de sus si de jos.
Beton. Muuult beton.
Ți-am zis unde sa te duci la o vizionare, măcar sa te uiți.
Legenda spune ca alea de la fântâni au fost construite sa reziste la cutremur de forța 9.
Nu rezistă nimic la forța 9. Dar nici ca alea nu mai vezi ;)

#25
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 alex_133, on 29 ianuarie 2023 - 21:59, said:

cer 200.000 euro pentru 3 camere noi, facand ca pretul pe metru patrat util , la 3 camere, sa fie mai mare decat la 2 camere, ceva greu de imaginat la modul economic-abstract, dar absolut de inteles date fiind constrangerile pietei imobiliare bucurestene.

Nu prea. Daca te uiti la pretul fara TVA, e cam acelasi.

#26
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 figo1988, on 29 ianuarie 2023 - 23:37, said:


Nu prea. Daca te uiti la pretul fara TVA, e cam acelasi.
Pai pragul dintre TVA 5% si 19%, nu e ~ 90.000 euro ? (450.000 lei). In exemplul comparativ de mai sus, atat apartamentele noi de 2 camere, cat si cele noi de 3 camere, intra pe acelasi TVA.

#27
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 alex_133, on 30 ianuarie 2023 - 08:05, said:

Pai pragul dintre TVA 5% si 19%, nu e ~ 90.000 euro ? (450.000 lei). In exemplul comparativ de mai sus, atat apartamentele noi de 2 camere, cat si cele noi de 3 camere, intra pe acelasi TVA.

Nu, a fost 140 000 anul asta si anul trecut (cu niste stelute pentru anul asta), de anul asta e 120 de mii. Dar tu te referi la pretul final / mp cu sau fara TVA? Pentru ca daca ne referim la pretul cu TVA, atunci astea sunt rezultatele legilor, nu prea avem ce sa facem.

#28
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 figo1988, on 30 ianuarie 2023 - 09:09, said:

Nu, a fost 140 000 anul asta si anul trecut (cu niste stelute pentru anul asta), de anul asta e 120 de mii. Dar tu te referi la pretul final / mp cu sau fara TVA? Pentru ca daca ne referim la pretul cu TVA, atunci astea sunt rezultatele legilor, nu prea avem ce sa facem.
Ok, mersi pt update Posted Image

Sunt, intr-adevar, si ap. de 2 camere noi sub 120000 euro in Bucuresti. Nu stiu cate, sau ce % din total, dar sunt - deci ai dreptate.

Mai sus, eu ma refeream la pretul final de plata al cumparatorului (de regula PF).

Edited by alex_133, 30 January 2023 - 18:08.


#29
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Da, e foarte aiurea situatia si am comentat si eu de ea. Minunile din tara noastra, ce poti sa zici. Inteleg ca problemele sunt vizavi de justificarea fata de UE a unui TVA redus.

#30
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Bakerollsss, on 29 ianuarie 2023 - 02:02, said:

iar eu am o frica ingrozitoare de cutremure. Bugetul maxim este 170.000 euro.

Fa-ti casa .
Casa .. de paianta cu structura de lemn de salcîm. In caz de cutremur "normal" (tare da sa nu crape pamantul) unicul pericol este dat de cosul de fum catre se face din  caramida .. adica daca stai in casa nu iti cade in cap!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate