Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Alegere amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#91
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Scapi de un pitic fara sa platesti rate, stii ca ai eliminat o veriga slaba, daca e cazul si ai facut un experiment. Pai tu te plangi ca nu a zis sotia nimic?! Pffaa, mai bine ca nu a observat.

#92
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
La mine cablul de la pickup chiar a meritat.

In sensul ca cel scump a redus aproape total sunetul de fond.

#93
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009
Fara DAC, in ordinea preferințelor personale:
- Marantz PM 7200
- Nad 352 BEE
- CA Azur 640a V2.0 (sau orice din seria Azur 6.)
- Nad 325 BEE
  Primele 2 iti ofera si o suficienta rezerva de putere in cazul in care pe viitor schimbi boxele.
Oricare din astea se încadrează in bugetul tau, iar fata de acel Technics sunt pur si simplu in alta liga.



#94
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt multe ex. de aparate de firma, in garantie:

https://www.olx.ro/d...00-IDgDyVo.html

#95
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021

View Postoverseas, on 13 februarie 2023 - 10:19, said:

Sunt multe ex. de aparate de firma, in garantie:

https://www.olx.ro/d...00-IDgDyVo.html
Ce a facut asta cu el, a sters podelele sau l-a dat prin faina ca sa se auda mai bine? E o frumusete de amp daca-l lasi cum este, dar ce pot sa faca unii cu el...
Pretul e bun ,lipirea scotchului ala pe potentiometru Dumnezeule. E adevarat ca e un minus al Emotiva ca nu are marcaj volum, dar...Nu as cumpara asa ceva niciodata fata de cum l-a intretinut asta. Ma gandesc cum arata un Accuphase cu lipici pe el...
Pe de alta parte pare ieftin dar nu e, ii trebuie dac cu volum sau preamplificator, ceea ce duce discutia mult mai sus.

#96
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postburebista, on 20 ianuarie 2023 - 09:42, said:

Colegul vasileversace mi-a trezit niste nostalgii cu topicul lui despre Technics si daca tot aveam o intrebare care-mi da tircoale de ceva vreme o pun aici.
Merita sa schimb amplif-ul SU-V500? Daca da, cu ce intr-un buget sa zicem de 500 euro sau p'acolo?

Un pic de background. Nu sunt extrem de pretentios la ureche dar nici nu-mi place sa sune naspa, ascult muzica (flac-uri de pe un notebook cu Daphile - Fiio E10K) si sunetul de la TV (trecut printr-un Fiio - Taishan-D03K) pe niste boxe Mission MX-3 intr-o sufragerie normala de pe vremea Impuscatului.
Cind mi-am schimbat boxele acu' fo' 7 ani am inlocuit niste boxe de Tirgu Mures (astia mai vechi stiu despre ce vorbesc) si am cam ramas cu gura cascata ca am inceput sa aud sunete pe care nu le auzeam inainte. Cam ceva de genul asta as vrea sa simt si daca-mi schimb amplif-ul. Merita? Exista pentru boxele mele?

Multam' pentru orice idei. Posted Image

In sistemul tau, dupa parerea mea, punctele slabe sunt urmatoarele:

1) DAC-ul Fiio. Il am si eu si nu se apropie nici pe departe de calitatea redarii muzicii de catre un banal CD Player Philips cu TDA 1543 din anii 80-90, pe care il cumperi la 100 Ron.

Ia un CD player Philips cu TDA in stare buna si bucura-te de muzica de pe CD-uri arse la calculator.

2) Amplificatorul Technics cu integrate (nu cu tranzistori) ar avea sunet destul de detaliat si bass rapid, dar s-ar putea sa nu scoata untul din boxe, in special ca si capacitate bruta de a le misca.

Merita incercat un amplificator cu tranzistori, fie un Yamaha gen AX 5xx 8xx sau chiar AS 5xx, 7xx, etc, fie NAD sau Cambridge sau Rotel cum ti-au recomandat deja colegii, fie Onkyo Integra sau Denon, cum ti-as recomanda eu. E o chestiune de gust si potrivire cu boxele dar si cu genul muzical favorit.
Anumite Yamaha si Cambridge si mai ales Rotel sunt mai stralucitoare (detaliate dar posibil obositoare), NAD e mai dark, Onkyo e echilibrat, poate un pic mai putin detaliat dar coios pe bass.

N-as da mai mult de 600 Ron pe un SH aratos, de peste 9-10kg, cu tranzistori, perfect dpdv tehnic, si care, bineinteles, suna bine.

Cu aceste 2 upgrade-uri eu zic ca o sa fii mai fericit ascultand muzica pe boxele tale Mission.

Edited by Tzur, 14 February 2023 - 15:58.


#97
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,370
  • Înscris: 23.05.2003
Pac-pac, scurt si la obiect. Me gusta. :)

1. Am avut citeva cutii cu CD-uri pe care le-am ascultat pe Technicsu' meu SL-PG480A. Am vrut sa scap de ele ca nu mai aveam pe unde sa le indes si de aia am trecut pe Daphile. Acolo am 600 de GB de flac-uri intr-o chestie de marimea unei agende. Inteleg ca un eventual alt DAC ar fi mai bun pentru muzica din notebook din cite zici.

2. Am inteles si partea cu ampliful cu tranzistori.

Momentan m-am pus pe hold. In ultimii ani am lasat muzica mai deoparte si m-am axat pe seriale/filme prin KODI. As fi vrut sa scap cumva de cele doua DAC-uri (notebook USB si optic TV) macar la aceeasi "calitate" cu care m-a obisnuit amplif-ul actual si de asta cred ca la viitoarea trezire a piticului o sa-i servesc un FDA CHi-Fi de fo' suta doua de euro si asta e.

Deocamdata sunt linistit ca m-ati mai calmat cu pasarelele mele. :D

#98
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Am avut si eu demult un Cd Player SL-PG460A. Probabil 90%-99% ca al tau.

Era mediocru dpdv al sunetului.

Philips-ul cu TDA e cu mult peste. Nu ca si claritate. Ca si dinamica, muzicalitate, emotie.

Daca vrei DAC mai bun, ar fi Topping E30 sau pe-acolo.

Nu are acelasi feeling cu TDA-ul dar e clar mai bun decat Fiio.


Iar amplificatorul greu si cu tranzistori, sa stii ca face toti banii.

Nu cred ca saracesti cu 600-700 Ron.

Ia un Onkyo 8670 second hand si vezi cum scoate untul din boxele tale. Are vreo 14 kg de componente premium si se simte si-n sunet.

#99
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009
Daca nu vrei sa cheltui mult pe ceva bun din noile generații, poate ti-ar face cu ochiul un receiver ceva mai vechi, in felul asta scapi si de DAC.
UNELE suna foarte bine pe stereo, plus ca ai posibilitatea sa vezi si un film ceva mai altfel, desigur, daca mai adaugi boxe.
  M-as opri la 2 "vechituri" englezești :
  Arcam Avr 350 sau CA Azur 640R.
Eu unul din tot ce s-a recomandat pana acum (nu ca l-am recomandat eu, dar..) as cauta un Marantz PM 7200 pana in panzele albe. Nu-mi sariti in cap, parere personala. :)

#100
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,370
  • Înscris: 23.05.2003
Just for the lulz. Arcam zici?
WTF man, ditamai măgăoaia și am mufe ca să conectez juma' de bloc. :D

Attached File  s-l1600.jpg   313.56K   45 downloads

#101
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Se da 'decat' 1 Arcam pe asociatie de locatari, pensionarii se mufeaza gratis, dar mono.

#102
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009

View Postoverseas, on 14 februarie 2023 - 22:29, said:

Se da 'decat' 1 Arcam pe asociatie de locatari, pensionarii se mufeaza gratis, dar mono.
Pensionarii pe "Zona 2", cu semnal separat din Tuner, Radio Doina FM :))

#103
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Pai si generatia noastra ce o sa faca la pensie, exista radioficare cu trance si MissK8 in pauze?

#104
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postburebista, on 14 februarie 2023 - 21:55, said:

Just for the lulz. Arcam zici?
WTF man, ditamai măgăoaia și am mufe ca să conectez juma' de bloc. Posted Image

Attachment s-l1600.jpg

E Arcam-ul tau ? Daca-l ai, e foarte bun, ii folosesti si DAC-ul.

Eu am folosit un receiver HK o vreme.

Nu se ridica la nivelul unui amplificator bestial+ DAC Topping sau CD player bun, dar nu-i rau. Atata doar, sa fie un receiver AV cu greutate ... la propriu, si sa stie sa cante stereo cu talent, in direct mode.

Undeva la granita intre receiver multicanal si amplificator, detin un Yamaha DSP A-1000 de doar 21kg. Am mai scris aici de el. Canta cu maxim talent in stereo mode pe boxe de podea mari. Se simte rezerva gigantica de putere, le misca exact cum trebuie, e si coios si melodios, o placere sa-l asculti.

Edited by Tzur, 15 February 2023 - 00:07.


#105
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009

View PostTzur, on 15 februarie 2023 - 00:04, said:



E Arcam-ul tau ? Daca-l ai, e foarte bun, ii folosesti si DAC-ul.

Cablul de alimentare este de UK, probabil e o poza de pe net, dar daca totusi e al lui si il tine la naftalina nu stie ce pierde :) Acel receiver e net superior Technics-ului pe care il folosește momentan.

#106
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,370
  • Înscris: 23.05.2003
E poza de pe net ofcorz.
N-am auzit de Arcam si cind mi-a zis edi am vrut sa vad cum arata. Si am vazut... :D

#107
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Nu ocoliti vanzarile de pe forum, colegul R-bruce are un Onkyo sau chiar o linie Onkyo de dat.

#108
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Sunt pe aici de vreo 10 ani, habar nu aveam ca exista vanzari aici.
Un link ar fi de mare ajutor, se pare ca nu este asa ceva.

Edited by leomagic44, 15 February 2023 - 17:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate