Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Alegere amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#73
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Io unul, nu mi-am batut capul cu DAC, daca vreau sa ascult ceva youtube sau altceva digital folosesc laptopul, are placa audio Bang&Olufsen.
Nu stiu daca se refera doar la amplificare, sau tot lantul. Normal, are si un pui de DAC acolo.
Pentru mine e sficient.

#74
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Stiu eu DAC-uri pe care eu le consider proaste. Mai stiu DAC mai bun ca altul, Nu le spun fiindca aprecierea mea e subiectiva si poate isi cumpara vreun coleg ceva si ei ii stric ziua. Am facut si eu upgrade si am vandut cate ceva, de ex.

E normal sa discutam despre DAC-uri, desigur poate sa nu fie cel mai oportun sa recomanzi aceasta componenta oricui, oricand ca solutie universala.

#75
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postaudiofidell, on 25 ianuarie 2023 - 08:55, said:

Ceva asemanator cred ca nu s a mai spus de vreo doi ani incoace. DAC bun in sus, DAC bun in jos, numai de DAC bun aud, zici ca suntem la lectia de istorie cuceririle romane. Daca intreb pe vreunul de DAC prost de pe piata mainstream, nu stie sa spuna.

https://goldensound....c-in-the-world/

#76
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postburebista, on 24 ianuarie 2023 - 18:29, said:

Din păcate ăla e spațiul. Au un metru juma' între ele și cam 20 cm până în perete.


Nu vreau eu sa iti dau vestile proaste, dar nenorocitii astia de producatori zic ca trebuie spre 2m ca sa asiguri auditia stereo. De aia zic sa te gandesti cum utilizezi bugetul.
Daca ai microb pentru cutii noi sau vechi, lucioase sau negre, hei... esti in locul potrivit... poti sa bagi banul pentru placerea ta, sa stii ca detii un model dorit de tine si poate in viitor vei reusi o reasezare a boxelor, cumva.
Strict pentru sunet, poti investi in casti.

Edited by overseas, 25 January 2023 - 11:04.


#77
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 19.06.2018

View PostCalinuus, on 25 ianuarie 2023 - 10:36, said:

Dupa cum spuneam, DAC din magazinele consacrate de profil. Din cate stiu, nu e Prozor la AVStore.

#78
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003
OOOK guys.
Momentan piticul s-a linistit in urma discutiilor de aici.
Data viitoare cind il apuca iar o sa-i iau un Alientek D8. Scap de cele doua convertoare de la notebook si TV si Doamne ajuta poate se aude si altfel in boxe.
Plus de asta e 500 lei nu 500 euro. Mai simplu de explicat la consoarta. :D
In cel mai rau caz n-ar fi primele sute de lei pe care le arunc pe prostii lol.
Mosu' va multumeste sincer pentru tot ce-ati scris aici. Posted Image

#79
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Am intrat eu pe filiera ChiFi și mi se pare ok experiența audio. Nu am avut multe scule iar boxele mele sunt modeste (Heco Victa Prime), deci nu pot sa dau sfaturi. Strict comparând cu un AVR Denon 1600 (entry) sunetul stereo e un pic mai bun pe ChiFi. Adică se aud mai multe detalii, mai multe sunete pe muzica.

#80
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postleomagic44, on 25 ianuarie 2023 - 10:15, said:

Io unul, nu mi-am batut capul cu DAC, daca vreau sa ascult ceva youtube sau altceva digital folosesc laptopul, are placa audio Bang&Olufsen.
Nu stiu daca se refera doar la amplificare, sau tot lantul. Normal, are si un pui de DAC acolo.
Pentru mine e sficient.

Si pe el meu scrie ca sunetul e by Bang&Olufsen. Cred ca se refera la amplificatorul pentru difuzoare, ca are 2 dofuzoare integrate si un mic subwoofer atasabil.

#81
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 19.06.2018

View Postgodaro, on 25 ianuarie 2023 - 12:04, said:

Nu am avut multe scule iar boxele mele sunt modeste (Heco Victa Prime), deci nu pot sa dau sfaturi.
Boxele tale au fost bine laudate la vremea lor, sunet si constructie foarte bune in gama lor, un raport exceptional calitate-pret.  Judecand dupa numarul de posesori care se exprima pe sectiune, ar fi trebuit sa aiba un succes mai mare.

Vreau sa mai subliniez un aspect pe care l a spus mai sus colegul overseas. In cazul care, din anumite motive, in principal financiare, desi piticul lucreaza,  un sistem bine inchegat nu intra in discutie, varianta castilor are avantajele ei. Poti trece pragul audiofil cu ceva gen Sundara sau Sennheiser 600/650 sau, o idee mai scump, Beyerdynamic DT1990 Pro iar odata trecut acest prag, poti spera la exorcizarea definitiva a piticului. Pentru ca daca poti asculta la casti in general,la astea de mai sus poti asculta toata viata orice muzica fara sa ti pui problema de upgrade. E adevarat ca sunt cele doua dezavantaje redutabile, lipsa scenei si a senzatiei fizice de bas dar asta depinde de temperamentul audiofil al fiecaruia. In schimb, ai o rezolutie a sunetului la un pret pe care la boxe o platesti de cateva ori mai scump. Si ai si volum, aspect care si asta e important pe unele muzici. Eu incerc sa refac sunetul real si daca in sala de concert e un anumit volum, imi dau si eu la casti volumul care mi se pare corespunzator, lucru cam complicat intr un imobil linistit. Culmea, doar pe "intelectuale" ascult tare, in rest incerc sa mi protejez urechile si am un volum cat se poate de rezonabil.

De incercat si varianta asta, niste casti audiofile in proba si daca nu fac fata exigentelor, se returneaza in starea initiala. Cineva va plati bucuros cu 70-80 lei mai putin pentru ele resigilate si nici AVStore nu va da faliment pentru 70 lei paguba. E doar o sugestie, o mica experienta care nu face rau nimanui dupa cum am spus mai sus.

As fi recomandat niste casti mai de buget care mi au produs revelatia anului , anume HiFiMan 400SE , insa, pe de o parte nu mai sunt 550 lei cu cat le am luat eu dupa BF ci 700, pe de alta parte colegul Burebista are deja niste casti entry (pe care din pacate nu le cunosc) si e posibil sa nu fie impresionat de diferenta de sunet.

Edited by audiofidell, 25 January 2023 - 13:16.


#82
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
For the record, si eu la casti ascult la volum moderat spre slab, in special muzica chill, jazz, simfonic. Exclus buntzi-buntzi la volume mari. Las tineretul sa se dezlantuie :)

#83
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View PostCalinuus, on 25 ianuarie 2023 - 10:36, said:

Deci raman la parerea mea, fara DAC.

#84
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 19.06.2018

View Postleomagic44, on 25 ianuarie 2023 - 19:09, said:

Deci raman la parerea mea, fara DAC.
Depinde de sistem. Nici sa o dam din Pepsi in Cola, de la DAC ul atomic cu superputeri direct la fara DAC. Situatia depinde si de urechi/creier. Daca sesizezi diferente, folosesti, daca nu, nu.

#85
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cu referire la spatiu colegului initiator, daca vorbim de boxe pare caz de ascultare near-field, nu stiu cum se poate maximiza experienta din acest pdv.

#86
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View Postoverseas, on 25 ianuarie 2023 - 10:24, said:

.... Am facut si eu upgrade si am vandut cate ceva, de ex.

scuze de off topic. cum ai facut? eu o singura data am incercat sa vand sculele onkyo (a-8850, dx-3800, ta-2550) si am fost sunat numai de geambasi "nu sunt cap de serie".
cine dracu o fi inventat expresia "cap de serie" nu stiu. le-ar fi vrut, dar aproape gratis, ca n-au zgarietura, doar le am de noi. am sters anumtul, ca nu am mai rezistat.

#87
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
@overseas. cum ai facut sa la vinzi? care e magia? eu le-as da chiar in pierdere cuiva pasioanat, dar nu unuia "boss hai sa..."

#88
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am dat 2 ampuri si 1 DAC, tot de noi, dar generatii mai noi... Yamaha, Denon, Topping. Toti cumparatori din sud, București, Giurgiu, Craiova.
Invariabil, primul contact era de la tzeparii cu contul Iban si linkul bancar 'de incasare'.

Ce za zic, sa iti fac eu textul de anunt, ne auzim...
Ce sa zic, sa it

#89
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
hai ca asta cu cardul si cvc nu am patit-o...
dar m-a cautat un geambas din urbe si rezultatul "nu-s cap de serie"...
dar cand a vazut deck-urile "cap de serie" i-au iesit ochii. bineinteles mi-a facut o oferta jenanta + invitatie la schimburi.
am fost la el sa vad ce are, nu am gasit una fara zgarieturi si lovituri. cred ca avea vreo 300. una m-a interesat. un amplificator
de 2x30w cu trazistori cu germaniu, dar arata ca si cum ar fi trecut printr-un razboi total.
la plecare i-am intebat ca daca tot aduce aparate din germania, il dore la portofel sa ia o rola de plastic cu bule de 50 de euri, macar sa nu le zgarie pe drum.
iti dai seama ce a raspuns...

#90
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003
Maimuța când n-are ce face se scarpină-n koor. :D
Odată piticul cu amp-ul adormit mi-a venit altă idee, ce-ar fi să schimb cablul RCA de la Taishan la amplif?
90% din activitatea de acasă e uitatul la seriale/filme prin Kodi.
Aveam un interconect RCA oarecare găsit prin casă cu ani în urmă.

Am ales QED - Performance Audio 1m Graphite. A venit curierul în timp ce vedeam un serial.
L-am despachetat și neanderthalul din mine crescut în peșteră a făcut ochii cât cepele când a văzut cum arată. Ce aveam înainte erau o glumă pe lângă ăsta.
Are și săgeți pentru proști ca mine să știe care capăt intră în amplif. Ai di steaua mea ce înapoiat mai sunt.

În fine, pauză la serial, schimbat cablul, continuat serialul.
Nu mă pricep la poezii audiofile și se poate să fie și placebo dar parcă urechiometrul meu a sesizat o schimbare.
Un pic mai bine delimitate sunetele (în special pe partea de medii) și parcă un pic mai reci ca să zic așa.
Dar n-a fost ceva care să te izbească, probabil că am sesizat ceva diferențe deoarece am întrerupt serialul 10 minute și a funcționat un fel de memorie auditivă.
Nevasta-mea când s-a uitat seara la TV n-a zis nimic, nici de bine nici de rău deci posibil să fie și un placebo pe undeva la mine.

La boxe am un cablu rezonabil cred (QED - Profile 79 Black) așa că mi-am mai satisfăcut o curiozitate cu RCA-ul ăsta.

Bottom line, o părere de la un habarnist ca mine referitor la cablurile interconect, cred că ar fi o diferență oarecare între un cablu de 10 lei față de unul de o sută de lei dar între unul de o sută și unul de o mie nu știu ce să zic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate