Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 

Mahmureala cronica, fara consum de alcool, lipsa putere membre

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Update 26-Feb-2023.
La recomandarea medicului neurolog nr 2, iau de 5 zile clorzoxazona 250mg.
Nu are efect asupra mahmurelii generale, DAR , de 3-4 zile, macar nu imi mai simt globii oculari umflati la maxim in orbite (senzatia asta se instala imediat dimineata la trezire, si tinea uneori pana la pranz, alteori pana seara la culcare).

Are cineva idee daca clorzoxazona poate avea acest efect relaxant asupra globilor oculari, sau micilor muschi care conecteaza globii oculari la schelet , poate ?

Sau senzatia aceasta vine din cu totul alte cauze, si e doar o coincidenta stranie ?

Multumesc,

#20
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Eu stiam ca clorzoxazona e pt relaxare musculară. Eu am luat după operația de hernie. Daca dr ți-a recomandat-o inseamn ca te ajută.

Edited by geo_fly, 26 February 2023 - 20:54.


#21
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022

View Postgeo_fly, on 26 februarie 2023 - 20:53, said:

Eu stiam ca clorzoxazona e pt relaxare musculară. Eu am luat după operația de hernie. Daca dr ți-a recomandat-o inseamn ca te ajută.

salut,
doctorul neurolog a recomandat-o, dar pentru cu totul altceva (nicidecum pentru relaxarea ochilor).

#22
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Update: 4 martie 2023
Va salut.

Mic update:
- Tusea violenta a reaparut. E la fel ca si in ianuarie: accesele sunt bruste, si sunt suficient de puternice pentru a ma face sa ma "indoi" de la mijloc, de fiecare data. Uneori, tusea genereaza o senzatie de "panza de paianjen" , care ustura, in zona lombara (ce legatura o fi intre tuse si spatele meu, Dumnezeu stie...).
Banuiesc ca tusea are un fond alergic (a cedat la tratament cu aerius in ianuarie), dar intretinut/accentuat de un usor guturai care s-a declansat cam pe 01-martie.
Consum aerius din nou, dar pana acum, tusea nu a cedat (sunt in a 3-a zi), desi in ianuarie a disparut 80-90% din tuse inca din prima zi de aerius.

- Am facut cele doua RMN-uri. Am primit CD-ul cu imaginile, dar va dura ~ 1 saptamana pana voi primi raportul medicului radiolog.
- Desi am sunat la Sanador inca din ~ 22-23 februarie, abia la final de martie am gasit loc pt programare la neurologul care m-a trimis initial la RMN-uri (la jumatatea lunii ian 2023). O sa merg acolo pt interpretarea rezultatelor.
- Din consultatia aferenta lunii feb 2023 (al doilea neurolog), principalul "candidat" care ar explica majoritatea (daca nu toate) simptomele pe partea de neuro ar fi o ... scleroza multipla. Cum ea ar trebui sa fie cumva la inceput (debut), daca va fi asa, probabil nu va iesi nimic concludent la RMN-uri , si va trebui sa fac niste EMG-uri. Asa s-a exprimat doamna doctor.
- senzatia de mahmureala s-a diminuat mult. Banuiesc ca pe fondul consumului de clorzoxazona. Poate fi insa si din alte motive, pe care nu le cunosc/nu le inteleg.
- senzatiile de amorteli la nivelul degetelor/membrelor - persista, dar apar cumva mai rar decat in decembrie/ianuarie. Pierderea puterii in membrele superioare (manifestata in ian 2023), nu a mai reaparut. (nota-analizele pt diabet sunt bune, cu glucoza=90, iar colesterol total (LDL + HDL) = 164)

Cam atat pentru azi,
Sanatate,

#23
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016
Sper sa ajungeti la un diagnostic cat mai repede. Multa sanatate!

#24
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Salutare,
Au iesit rezultatele RMN-urilor:
RMN coloana cervicala nativ:
- Protruzii disc-osteofitice cervicale etajate C3-C6 (raportul detaliaza "deborduri" existente pe fiecare etaj in parte, fiecare etaj avand debord de 2,5-3mm, si toate sunt mentionate ca "vin in contact cu cordonul medular"
RMN cap nativ:
- Sinuzita cronica sfeno-etmoido-maxilara bilateral cu ingrosarea mucoasei sinusale.

Are cineva idee ce inseamna aceste rezultate ? (inainte sa ajung la interpretarea propriu zisa, la neurolog, la final de martie)

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Ar trebui totuși să-ți faci și analize /investigații pentru lyme. Pot trece ani buni de la mușcătura de capușa și apariția primelor simptome. Nu degeaba se numește "boala cu 1000 de fete", imita simptomele multor afecțiuni, mulți dintre cei diagnosticați inițial cu scleroza multipla s-au dovedit a fi bolnavi de lyme.

Edited by corinadaniela, 10 March 2023 - 20:10.


#26
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022

View Postcorinadaniela, on 10 martie 2023 - 20:10, said:

Ar trebui totuși să-ți faci și analize /investigații pentru lyme. Pot trece ani buni de la mușcătura de capușa și apariția primelor simptome. Nu degeaba se numește "boala cu 1000 de fete", imita simptomele multor afecțiuni, mulți dintre cei diagnosticați inițial cu scleroza multipla s-au dovedit a fi bolnavi de lyme.

Si al doilea neurolog a zis ca poate fi si lyme.

Totusi, deocamdata am rezultatele pt 2 x RMN-uri. Par a contine afectiuni destul de clare.

Poate cineva sa le interpreteze sumar ?

#27
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Buna seara, mic update:
- la sfatul farmacistilor, am inceput sa iau 2 x parasinus pe zi. Simptomele de mahmureala fara alcool, usturime in ochi, durere a ochilor, durere a cefei si fruntii, oboseala din cap, ameteala la aplecarea capului - sunt substantial reduse de 4 zile de cand consum parasinus. Probabil ca sinuzita cronica e cumva afectata de aceasta pastila banala.

- Insa, pe partea negativa, valorile tensiunii arteriale au crescut de la 12,6 cu 8,8 (medie), la 13,4 cu 9,4 (medie). Pe prospectul la parasinus scrie ca are acest efect advers asupra tensiuni... Nu prea e bine...

- am pierdut , in trei seri distincte, puterea in ambele picioare - de la genunchi in jos. Nu durea nimic, nu intepaturi, nu furnicaturi. Doar le simtiteam ca niste carpe...

- incontinenta (de ambele feluri) , s-a agravat.

- furnicaturi si amorteli, mai ales in bratul stang, si cu intensitate maxima la nivelul palmei/degetelor, apar practic zilnic.

Vom vedea.

#28
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Buna seara,
mic update dupa consultul neurologic, pe baza rezultatelor RMN-urilor:
- 4 vertebre cervicale s-au deplasat, si apasa pe nervi/si-sau pe cordonul medular. De aici amorteli, furnicaturi, mici arsuri in brate, palme, degete.
- datorita simetriei miscarilor acestor vertebre, si a simptomelor mele si la nivelul membrelor inferioare, probabil ca asa e toata coloana pana jos.
- sinuzita cronica este avansata.

- pierderea (brusca si de durata) a puterii motorii in ambele brate simultan ramane neexplicata pe baza RMN-urilor cel putin.
- parte din simptomele de la nivelul capului pot fi atribuite sinuzitei, dar nu toate. E nevoie de investigatii suplimentare pe partea de ORL/alergologie, etc.
- Incontinenta nu pare a fi cauzata de starea coloanei si/sau a creierului. Si aici trebuie investigatii suplimentare.
- am refacut glicemia din sange si a iesit sub 87, deci nu am diabet (macar atat).

Recomandari: tratament (1 luna), fizioterapie + kinetoterapie (din 6 in 6 luni).

Edited by Popos_popos, 23 March 2023 - 21:37.


#29
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Buna seara, mic update acum la final de martie:

- obtinut a doua parere pe neurologie (al doilea consult pe baza RMN-urilor). Si aici mi s-a spus ca amorteli ale mainilor/degetelor/picioarelor sunt normale pentru polidiscopatie, in faza in care o am eu. Insa pierdere completa sau aproape completa a puterii in brate sau picioare (si mai ales ambele membre simultan), nu se explica.
- tratamentul urimil + xefo + midocalm + omez confirmat ca fiind bun pt ce am eu
- confirmata nevoia de fizioterapie, kinetoterapie si masaj terapeutic minim 2 sedinte/an, fiecare sedinta de 10 zile consecutive, fara expunere la frig, vant, curent, AC.

- consult ORL obtinut la Sanador. Doctor profi, atent. Consultatia a durat aproape 40 minute.
- sinuzita, desi cronica, a infectat doar partial cele 6 sinusuri. Ea poate explica scurgerile de mucus matinale, si ceva tuse (dar nu toata).
- fondul alergic trebuie investigat cat mai amanuntit. Probabil ca ametelile, ochii injectati dimineata, usturimile din ochi, oboseala, parte din durerile de cap si mahmureala in sine sa vina de la alergii - una sau mai multe. Tuse, stranuturi - probabil tot pe fond alergic.
- prescris tratament de 30 zile anti-sinuzita
- recomandat operatie de corectare deviatie de sept

Am sa vad cum evolueaza simptomele in urmatoarele 30 de zile (in care o sa iau combinat tratament neuro + tratament ORL). Voi vedea apoi incontro ma voi indrepta.

O seara buna,

#30
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Update neuro 14-Aprilie:
- In urma tratamentului Urimil+Xefo+mydocalm+Omez, furnicaturile, amortelile, si parte din durerea de occipitali, mahmureala, ochii injectati - au intrat in remisie. NU sunt 100% oprite, dar 60-70% sunt.

Vom vedea cum evolueaza...

Sarbatori fericite tuturor,

#31
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016
Ma bucur ca ati ajuns la un tratament care functioneaza, multa sanatate, sarbatori fericite!

#32
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Mic update 4-mai:

Mahmureala a revenit. In special senzatia de umflare a globilor oculari persista, dar si presiunea din occipitali este "acolo".
Am sesizat in ultimele 2 saptamani ca aceste senzatii sunt corelate nu cu trezirea de dimineata (cum erau in lunile trecute), ci cu starile mele nervoase - cu cat sunt mai suparat/nervos, cu atat "mahmureala" este mai puternica si dureaza mai mult... Fond psihic/psihologic probabil.

Am fost si la un oftalmolog (foarte bun dupa parera mea), care mi-a spus ca ochii sunt foarte buni (numeroase verificari facute, fund de ochi, etc).

Problemele pe gastro au reaparut si ele (sau presupun ca sunt pe gastro, din diagonisticele anterioare - BRGE, hernie hiatala, esofagita), indeosebi tusea puternica dimineata la spalarea pe dinti. Cu siguranta fondul alergic joaca un rol si aici, dar la alrgolog am programare tocmai in iunie.

Somnul s-a reglat cumva, la 5,5-6,5 ore pe noapte.

Bratele amortesc in continuare la transportul a orice depaseste 3-4kg, si/sau 30-40 minute ca durata.

#33
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Ai facut EMG si ENG?
Ai facut analize pentru atc. anti Borrelia?
De ce astepti 30 de zile sa vezi cum merge tratamentul pentru sinuzita? Sinuzita nu explica incontinenta urinara si "amorteala si lipsa de putere" in membre.
Ai programare la alergolog, vad. Sper ca nu astepti consultatia in iunie, apoi astepti inca 2-3 luni sa vezi cum merge tratamentul pentru alergie, ca apoi sa vezi ca nu e alergie.
Cauta un neurolog, daca nu esti multumit de cei 2 gasiti, atunci cauta altul. Dar vad ca neuroloaga ti-a recomandat EMG iar tu nu stiu daca l-ai facut.

#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Și eu i-am spus ca ar trebui să-și facă un set de analize pentru lyme/borrelia și alți crocobauri ce pot ajunge în organism prin mușcătura de capușa.

Detalii în articole:
https://evz.ro/cei-m...yme-977696.html

https://smartliving....-cautarile-lor/

#35
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022

 der25, on 05 mai 2023 - 09:09, said:

De ce astepti 30 de zile sa vezi cum merge tratamentul pentru sinuzita?
Pai asa se face - incepi un tratament si te tii de el. Momentan, sinuzita are simptome in remisie in urma acestui tratament.

Quote

Cauta un neurolog, daca nu esti multumit de cei 2 gasiti, atunci cauta altul. Dar vad ca neuroloaga ti-a recomandat EMG iar tu nu stiu daca l-ai facut.

Ba sunt destul de multumit, mai ales de doamna doctor de la Sanador.
De EMG mi-a spus doctorita de la stat, prima oara (la primul consult, inainte de RMN_uri). A doua oara, cu dosarul meu in fata, nu a mai zis nimic, si ea fiind de parere ca 90% din simptomele de la nivelul membrelor (superioare si inferioare) sunt cauzate de polidiscopatia cervicala - clar evidentiata la RMN-ul cervical.

#36
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Update 12 iunie 2023.
Mahmureala fara alcool este prezenta, in continuare.

Impresia mea din ce in ce mai puternic conturata, este ca aceasta stare generala (mahmureala), manifestata prin tulburare la nivelul fruntii, greutate a pleoapelor, uscaciune a gurii/gatului (nu mereu), inflamatie aparenta (usor dureroasa la atingere uneori) a occipitalilor, slabiciune mare in degetele de la maini si/sau picioare , este cauzata de ... factori psihici/psihiatrici.
Am observat ca dupa ce ma cert cu cineva, chiar si online, imi simt ochii umflati/bulbucati (vorbim de 30-40 minute de stat la laptop, deci nu e vobra de timpul de ecran aici). La fel, daca sunt nemultumit (puternic) de ceva / cineva / o reezolutie/decizie la serviciu, asta ma tulbura si starea se agraveaza pentur cateva ore.

Tot ce e posibil ca, dupa cum mi-a sugerat cineva aici pe forum acum cateva luni, aceasta mahmureala, sau ce o fi, sa nu fie altcva decat o forma "mascata" a depresiei, nou revenite.

===

Intre timp m-am interesat si despre boala Lyme si, in urma unor telefoane, etc, am ajuns la un centru de screening din Bucuresti, la care mi-am facut programare pentru prima zi/ora disponibile: am sunat la final de mai 2023 la clinica , si am gasit primul loc pe la... jumatatea lunii septembrie 2023... Asta este (vorbim de clinica privata aici, nimic pe CAS sau de stat).

===
Partea buna:
- tratametnul pentru nervii periferici pare ca si-a facut ceva efect. Amortelile, furnicaturile, pierderile de putere in brate, s-au redus cu 80-90% zic eu. Asta dupa 2 luni de tratament (acum sunt in a 3 saptamana de dupa incheiere).
- tratamentul pentur sinuzita are si el ceva ceva efecte: nu mai ametesc la fel de tare dimineata cand ma uit in jos (ma incalt la sireturi, iau o sticla de apa de pe podea, etc), nu mai simt mucus care curge pe cerul gurii aproape deloc, parca si stranuturile si suflatul nasului s-au diminuat (dar nu sunt sigur aici).
- tratamentul pentru stomac (hernie hiatala) are ceva beneficii si el. Parca tusesc mai putin (de la 4...6 crize de tuse pe zi, din care jumatate aleatorii, adica fara cauza evidenta, acum sunt la 1...3 crize pe zi, asa cred). Scaune insa tot foarte mult au ramas (4...8/zi), la fel urinari (7...15, in fc de cat de multe lichide consum).
- Pierderea puterii (nu amorteala) in picioare se intampla cand is cand. Parca as pune-o tot pe seama supararilor/nemultumirilor, ca si mai sus. Nu stiu inca exact. Iau niste pastile de calmare pe baza de plante (stress calm), xanax 1 pastila la 3-4 zile (cand sunt agitat/anxios), si am inceput de vreo 4 saptamani sa consum ocazional si somnifere (cam de 2-3 ori pe saptamana Gerodorm).

La psihiastru vroiam sa re-ajung in Sept 2023, acum imi doresc "cat mai repede".
La alergie (inclusiv teste multiple) - am sa merg la final de iunie, cum am mai scris.

Restul... 'om mai vedea.

Sa auzim de bine,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate