Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cum s-a schimbat România în bine în ultimii 10-20 de ani?

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1607 replies to this topic

#1603
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostKiloW, on 17 iunie 2023 - 08:32, said:

Dacă nu eram kolonie și nu ne bantuiau bandele de elgetebei creștea de 4 ori!

Hai ca ne descurcam noi cu legebeteii, dar acuma e 5G peste tot si ne controleaza de la distanta. Vezi cum tot romanu vrea sa deschida startup-uri sa revolutioneze lumea, dar pac remote prin 5G il transforma in proxenet, hot sau politician corupt.

#1604
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postmufa, on 29 decembrie 2022 - 14:11, said:

Sunt plecat din România de mai bine de 10 ani, așa că am o curiozitate.
Am intrat in acest topic tot dintr-o curiozitate. Am vrut sa vad ce raspund oamenii. Cel putin in prima pagina ei aratau ca sunt destul de multumiti si au sperante
de bine.

Daca apelai la YT: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tEo50nqjHXo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], de exemplu ai fi putut vedea ca Romania este un mare santier: se lucreaza la A7, A1, Dex Braila-Galati, la centura Timisoarei, la centura Bucurestiului, la aeroportul din Brasov, la resturile autostrazii Transilvania, etc., etc.

Daca intrai pe Google maps, A2(de exemplu) la scara 1:200 ai fi putut vedea multe , foarte multe constructii si firme noi. Idemi , la periferiile TUTUROR marilor orase:
multe, foarte multe vile, practic noi cartiere.

Cu siguranta, mai sunt inca mulle lucruri  de realizat, DAR diferenta uriasa dintre RO si vestul Europei ce era in 1990 NU putea fi micsorata intr-o singura generatie.
idem, daca este vorba, si este, de mentalitati.
Idem de galcevile penibile si neproductive politicianiste(inclusiv manevrarea din umbra a liderilor .de sindicat!!!)!!

APOI,  ar fi bine sa ne hotaram: vrem un stat centralizat sau unul (mai mult sau mai putin) liberal unde initiativa si antreprenoriatul sa primeze!!!!!!!!???????

In urma cu 20 de ani am fost in Olanda. La plecarea de la un market din Maastricht impreuna cu un localnic, acesta mi-a spus(vazand amandoi cum un barbat cauta
intr-o pubela): <sunt si la noi oameni nevoiasi>!!!

Pentru ca m-am nascut in Romania nu as putea trai intr-o alta tara, Cea mai BUNA dovada o dai chiar dumneata: stai in alta tara totusi te macina curiozitati(mai mult
sau mai putin justificate) despre tara de bastina!!! Ceea ce inseamna ca TOTUSI nu te-ai integrat total in tara de adoptie. Idem si pentru toti ceilalti romani care
aplauda si plang cand apar in fata lor cantareti sau actori romani. DORUL, iinimitabilul dor romanesc, NU va disparea decat odata cu fiinta. Stomacul sau orgoliul poate
fi pacalit dar SUFLETUL BA !!!

Edited by Turnatoriu_de_orza, 17 June 2023 - 11:57.


#1605
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,650
  • Înscris: 10.08.2009

View PostTurnatoriu_de_orza, on 17 iunie 2023 - 11:53, said:


Cea mai BUNA dovada o dai chiar dumneata: stai in alta tara totusi te macina curiozitati(mai mult
sau mai putin justificate) despre tara de bastina!!! Ceea ce inseamna ca TOTUSI nu te-ai integrat total in tara de adoptie.

Pai nu are cum, se amageste.
Integrarea totala se intampla pe la a 3-a generatie daca se straduie.
Vorbim de UK, in USA e altceva, merge mai repede.

#1606
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,530
  • Înscris: 02.09.2006

View PostKiloW, on 17 iunie 2023 - 08:32, said:

Dacă nu eram kolonie și nu ne bantuiau bandele de elgetebei creștea de 4 ori!
Eu am tot vrut sa intreb: cei care folosesc litera ''k'' in loc de ''c'' sint analfabeti sau culti in cap? adica e o treaba desteapta sa scrii asa sau o dovada de ...invers!???

#1607
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View Posttytysor, on 17 iunie 2023 - 20:10, said:

Eu am tot vrut sa intreb: cei care folosesc litera ''k'' in loc de ''c'' sint analfabeti sau culti in cap? adica e o treaba desteapta sa scrii asa sau o dovada de ...invers!???
eh, ce sa-i faci, asa-i cand nu intelegi ironia, sarcasmul, hazul de necaz printre randuri... unii nu inteleg nici daca le intra-n ochi

#1608
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,272
  • Înscris: 08.01.2021
Se cheamă "licența poetica", n-ai tu treaba :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate