Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cum s-a schimbat România în bine în ultimii 10-20 de ani?

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1607 replies to this topic

#1585
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006

View Postleusteanul, on 04 februarie 2023 - 10:59, said:

Am ceva mai mult timp in perioada asta si punctez anumite aspecte deranjante pentru laudatorii Romaniei.
Toate mesajele tale de pe acest subiect au fost offtopic. Toate. Dacă tot ai atîta timp, citește încă odată titlul acestui topic.

#1586
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdjl, on 02 februarie 2023 - 18:33, said:

..............
Ah, ce nu s-a schimbat în bine: birocraţia şi legile aberante. Vrei să salvezi unele chestii de la reciclat, nu poţi, că trebuie distruse. Ar trebui să fie un jurământ: jur să lupt contra birocraţiei ca şi cum aş lupta împotriva satanei. De birocraţie e nevoie, dar a ajuns să fie o frână şi o sursă de corupţie.
Singurul lucru când e bună, dar nu se pune avantajul în funcţiune: când e să se construiască aiurea - îmi place să văd jigodii imobiliare amânate, pierzând bani şi alte chestii. Pe imobiliari îi urăsc probabil mai mult decât pe Iliescu Ion.
Dar cel mai mult urasti munca!

View Postleusteanul, on 04 februarie 2023 - 10:59, said:

Am ceva mai mult timp in perioada asta si punctez anumite aspecte deranjante pentru laudatorii Romaniei.
Si trebuie sa-ti respecti Fisa Postului!

#1587
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,051
  • Înscris: 31.08.2006
Sa mai zica cineva ca nu s-a schimbat Romania in bine in ultimii 10 - 20 de ani. S-a schimbat nu in bine, ci chiar in foarte bine pentru unii:


   "Un angajat la stat și-a dat demisia pentru că primea 6.500 lei și nu muncea nimic. "Ce facem azi?" / "Stăm și noi pe-aici!"

  SURSA

   Boierie de boierie pentru unele loaze trandave angajate la stat, loaze care n-au absolut niciun rost pe acest pamant, dar care primesc bani cu sacul doar ca sa stea degeaba. Misto viata. Romania - gradina maicii Domnului pentru panarame politice, evident.

#1588
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,878
  • Înscris: 30.07.2006

View Postfansat, on 09 februarie 2023 - 18:38, said:

Sa mai zica cineva ca nu s-a schimbat Romania in bine in ultimii 10 - 20 de ani. S-a schimbat nu in bine, ci chiar in foarte bine pentru unii:


                               "Un angajat la stat și-a dat demisia pentru că primea 6.500 lei și nu muncea nimic. "Ce facem azi?" / "Stăm și noi pe-aici!"

                              SURSA



Flat,probabil.

#1589
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmarius.bunu, on 09 februarie 2023 - 20:50, said:

Flat,probabil.
naa, aici este vorba despre un act de onoare

#1590
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,051
  • Înscris: 31.08.2006

View Postdan210, on 09 februarie 2023 - 21:06, said:

naa, aici este vorba despre un act de onoare

                                                 Totul e sa cunosti o loaza politica, pe cineva din sistemul putred de coruptie si te-ai scos pe viata. Trai neneaca si viata de boier ca taietor de frunza la caini in sistemul bugetar. Practic, nu e nicio diferenta fata de timpurile cand PCR-ul era la putere in Romania. Absolut niciuna, ba, chiar, coruptia a atins cote uriase fata de timpurile alea, si atunci, cum sa nu spuna profitorii din sistem ca nu s-a schimbat viata in bine pentru ei, fata de cum era in vremurile trecute ? Vezi, ce frumos e sa colectezi impozite si asigurari de sanatate de la "fraierii" care trag din greu la patroni si sa le imparti cu darnicie la unii care se plictisesc stand degeaba la serviciu, la stat, si incasand carute de bani lunar ? Si toata aceasta bataie de joc face parte din democratia din Romania care este.

#1591
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.08.2006

View Postfansat, on 10 februarie 2023 - 08:00, said:

Totul e sa cunosti o loaza politica, pe cineva din sistemul putred de coruptie si te-ai scos pe viata. Trai neneaca si viata de boier ca taietor de frunza la caini in sistemul bugetar. Practic, nu e nicio diferenta fata de timpurile cand PCR-ul era la putere in Romania. Absolut niciuna, ba, chiar, coruptia a atins cote uriase fata de timpurile alea, si atunci, cum sa nu spuna profitorii din sistem ca nu s-a schimbat viata in bine pentru ei, fata de cum era in vremurile trecute ? Vezi, ce frumos e sa colectezi impozite si asigurari de sanatate de la "fraierii" care trag din greu la patroni si sa le imparti cu darnicie la unii care se plictisesc stand degeaba la serviciu, la stat, si incasand carute de bani lunar ? Si toata aceasta bataie de joc face parte din democratia din Romania care este.
Cunosti pe cineva ??? Dupa 16 ani de privat, chiar mi-ar veni bine sa ma odihnesc un pic pe la stat.

#1592
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

View Postfansat, on 10 februarie 2023 - 08:00, said:

Practic, nu e nicio diferenta fata de timpurile cand PCR-ul era la putere in Romania.

pentru ca oamenii sunt aceiasi, indiferent ce nume are partidul

#1593
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfansat, on 09 februarie 2023 - 18:38, said:

  "Un angajat la stat și-a dat demisia pentru că primea 6.500 lei și nu muncea nimic. "Ce facem azi?" / "Stăm și noi pe-aici!"
Tu ai sta pentru 6500 lei? Posted Image

#1594
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

View Postleusteanul, on 22 ianuarie 2023 - 13:47, said:

Posibil sa fie cum spui tu. Noi ne-am asumat asta, dificultatile raman in carca noastra si le vom duce, cumva. Inflexibilitatea si inadaptabilitatea deriva din asteptarile complet nerealiste cu care unii fac acest pas. Am trait suficient de multe aici incat sa nu raman blocat intr-un anumit mindset. Copiii mei vor inflori, din toate punctele de vedere, si nu aici. Mie mi-e suficient.


Marele meu regret este ca n-am plecat acum 10 ani.

Eu regret ca inca nu ai plecat ... un plangacios penibil in minus nu are cum sa dauneze.

Bafta

#1595
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 03.10.2014

View PostKarhu, on 11 februarie 2023 - 19:35, said:


Tu ai sta pentru 6500 lei? Posted Image
Eu as sta pe 6500lei. Dar nu vrea nimeni sa mi dea si atunci tre sa muncesc :)).

#1596
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006
Alex Nedea de la Recorder zice că rata șpăgii din spitale este în descreștere de la an la an.
Citez:

Quote

"Mecanismul de feedback al pacienților”, cum se numește instrumentul lansat de fostul ministru al sănătății Vlad Voiculescu la finalul lui 2016, funcționează în felul următor: o parte dintre pacienți recepționează pe telefon sau pe e-mail (doar după ce se externează) o invitație de  a răspunde la un chestionar referitor la serviciile medicale pe care le-au primit în unitatea medicală.
Chestionarul nu e trimis de spital, ci de Serviciul de Telecomunicații Speciale printr-o platformă securizată și respondentului i se garantează anonimatul.

Omul a pus cap la cap datele pe mai mulți ani și a ajuns la concluzia că se cere și se dă tot mai puțină șpagă. A făcut și un clasament în care cele mai puține șpăgi se dau la Witing și cele mai multe la Pitești.
Detalii aici:
https://alexnedea.ro...ii-din-spitale/

#1597
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă e aşa, e bine.
Mie nu îmi place însă cum a evoluat litoralul de la noi. Adică prea s-a manelizat. Doar Constanţa pare o.k. În staţiunile din Sud nu am mai ajuns.

#1598
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.08.2006

View Postdjl, on 14 iunie 2023 - 10:59, said:

Dacă e aşa, e bine.
Mie nu îmi place însă cum a evoluat litoralul de la noi. Adică prea s-a manelizat. Doar Constanţa pare o.k. În staţiunile din Sud nu am mai ajuns.
Eforie Sud OK, Venus OK, si Mangalia OK, am vazut litoralul de la Mamaia pana la Mangalia, extremitatile inca nu le-am vizitat.
Ce concedii frumoase erau la Mamaia acum cativa ani, inainte sa strice astia plajele.

#1599
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postelef, on 11 februarie 2023 - 20:31, said:


Eu as sta pe 6500lei. Dar nu vrea nimeni sa mi dea si atunci tre sa muncesc :)).

E mai scump sa stai decat sa muncesti.

#1600
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 03.10.2014

View PostCatean, on 14 iunie 2023 - 21:45, said:



E mai scump sa stai decat sa muncesti.
Pt unii se pare ca nu e scump de loc.

#1601
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Pai nu face romanu' bani? vorba cantecului.. sa bata vantu' si ploaia, io fac bani si-n Himalaya! Posted Image

Quote

Românica, şi pe tine te iubim! Si cu analfabeţii funcţional, bombardierii şi leneşii, tot am avut cea mai mare creştere economică din Europa în ultimii 20 de ani

În caz că vă întrebaţi, creşterea economică din ultimul deceniu, când PIB-ul s-a dublat de la 140 de miliarde de euro la 280 de miliarde de euro, a fost susţinută de pariuri, entertainment, de Untold, Electric Castel dar şi de manelişti, de videochat, de piaţa neagră şi gri.


#1602
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,052
  • Înscris: 08.01.2021
Dacă nu eram kolonie și nu ne bantuiau bandele de elgetebei creștea de 4 ori!

Edited by KiloW, 17 June 2023 - 08:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate