Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Proba la alegere a profilului la bac: chimie sau fizica?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
PenelopeRed

PenelopeRed

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.05.2021
Salut! Eu trebuia sa dau bacul în 2017,când am terminat a 12-a,dar nu l-am mai dat, din păcate, pentru că am avut o problema medicala și mi-a luat timp până m-am pus pe picioare.
Vreau sa ma înscriu și sa dau bacul la anul viitor,în 2023. Ideea e că, atunci când eram în clasa a 12-a și m-am înscris pentru bac,deși nu m-am prezentat la absolut  nicio proba, am ales Chimia Organică la proba a 3-a,adică proba profilului. La anul viitor însă,când voi susține examenul, vreau sa aleg Fizica. Întrebarea mea este:pot sa dau din Fizică sau trebuie sa aleg tot Chimia Organică ca în 2017? As vrea sa dau din Fizică pentru că mi se pare mai ușor acum decât la chimie,unde am uitat toată teoria și unde calculele sunt foarte grele,pe lângă faptul ca subiectele sunt stufoase și e chiar mult de scris. La Fizică sunt calcule foarte simple,după părerea mea,și trebuie sa știi doar câteva formule,iar teoria nu e asa multă și grea ca la chimie. Va mulțumesc mult!

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Te duci la secretariat...cred ca poti sa alegi ce materie vrei sa dai.

#3
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Iti poti alege oricare materie  specifica profilului listata in programa de BAC din anul 2023. Dar daca zici ca din 2017 nu ai mai pus mana pe carte cred e tot un drac pentru tine si de e chimie si de e fizica, tot de la zero incepi.
Ma bucur ca pentru tine fizica e foarte simpla, aici sunt doua posibilitati, ori esti vreun mic geniu ori foarte superficial si nu ai aprofundat materia.

#4
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
poti sa alegi, la inscriere bifezi ce doresti sa dai, chimie sau fizica

 sergiuop, on 08 decembrie 2022 - 12:35, said:

Iti poti alege oricare materie  specifica profilului listata in programa de BAC din anul 2023. Dar daca zici ca din 2017 nu ai mai pus mana pe carte cred e tot un drac pentru tine si de e chimie si de e fizica, tot de la zero incepi.
Ma bucur ca pentru tine fizica e foarte simpla, aici sunt doua posibilitati, ori esti vreun mic geniu ori foarte superficial si nu ai aprofundat materia.

nu l-as descuraja asa tare, un 6 in bac e realizabil, mai ales daca iti si place ce inveti. mie spre ex. eseurile de la lb romana nu mi-au placut si am fugit de ele, le-am invatat cu 3 sapt inainte si tot am scos un 8.50, dar nu mi-au folosit la nimic dupa.

Edited by horhescu, 08 December 2022 - 12:57.


#5
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

 horhescu, on 08 decembrie 2022 - 12:48, said:

..... dar nu mi-au folosit la nimic dupa.
Toate informatiile folosesc candva chiar daca nu iti dai seama in mod constient Posted Image

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Hai sa nu proliferam prostia asta cum ca folosesc toate informatiile 'invatate' la scoala. Nici mie nu mi-au folosit la nimic eseurile alea la romana (nu ma refer la gramatica, doar la literatura).

@initiator: depinde de metodologia care se va aplica cand vei da tu bacul dar primul pas este sa intrebi la secretariat. Si felicitari pentru ca nu ai renuntat!

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,401
  • Înscris: 01.12.2001
Poți alege fizica. E chiar f ok. Ai de dat doar 2 module din 4.
Așa a făcut fiul meu acum 2 ani. A ales termodinamica și electricitatea.
Mai ai mecanica și optica (cred).
Alegi 2 din 4.
E mai ușor decât chimia. Sigur.
Prin luna mai îs înscrierile.
Daca in 2017 nu ai dat nici Competențele (alea orale) tre sa le dai acum.
Daca ai fost la ele, e f bine, nu le mai dai acum.

#8
PenelopeRed

PenelopeRed

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.05.2021
Nu am fost la competențele orale. Da,știu ca trebuie date și alea.
Va mulțumesc de sfaturi tuturor!
Nu-s un mic geniu,dar am fost la olimpiada la fizica în liceu și în clasa a 10-a am ieșit prima pe școală. Mergeam și la clasele de excelență. Am tras tare pe fizica pentru că am vrut facultate de fizica medicală în caz ca nu intram la medicină. În clasa a 11-a,am fost și am dat o proba scrisa la UBB Cluj,la concursul Augustin Maior,unde am luat 93 de puncte din 100.
În liceu am mai fost la olimpiada și la chimie,în clasa a 9-a am ieșit a 2-a pe județ,dar nu am mers la faza națională din păcate, și în clasa a 10,am fost a 4-a pe județ,prima mențiune.
În gimnaziu am mai fost la olimpiade la română și la mate pe județ. La română am ieșit a 7-a pe județ in clasa a 8-a din 100 și ceva de elevi(punctaj 101,5 din 120 de puncte). In rest tot felul de concursuri și de proiecte.

Știu ca e materie de recuperat,dar în toți anii ăștia eu am mai avut perioade când am învățat. În plus,și acum mai știu sa rezolv ptobleme la fizica de termodinamica, electricitate și mecanică, de optica mai puțin.

Eu vreau sa aleg la fizica mecanică și electricitate la bac,mi se par cele mai rezonabile.


#9
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

 AlexEn, on 08 decembrie 2022 - 15:04, said:

Hai sa nu proliferam prostia ...
Glumesti sper, gramatica si literatura sunt prostii..
Cititul iti stimuleaza imaginatia, nu e ca un film unde iti baga in creier ce vrea regizorul, imaginatia aia se transforma in creatie ulterior, dar deh...
Traieste in "curtea" aia mica si fii fericit, doamne fereste sa treci gardul ca se lasa cu dureri de cap.
In ziua/lumea de azi cunostinele si cultura sunt blestem, ignoranta e calea spre fericire.
Baga maneaua la blana si traieste fericit 🤮

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,401
  • Înscris: 01.12.2001

 PenelopeRed, on 08 decembrie 2022 - 19:11, said:

Eu vreau sa aleg la fizica mecanică și electricitate la bac,mi se par cele mai rezonabile.
Totuși depinde și de profilul ce l-ai avut.
Trebuie sa ai in foaia matricola Fizica să o poți alege.

Nu poți alege o probă ce nu ai avut-o în orar.

Cei de la tehnic nu pot să aleagă Informatica la proba 3 pt că nu au făcut așa ceva.
Dar sigur ai făcut Fizica daca ai putut alege Chimia prima data.
Bafta.

#11
PenelopeRed

PenelopeRed

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.05.2021
Am fost profil Științele Naturii Bilingv Româna-Engleză,deci da,am făcut fizica F1 chiar.
Mulțumesc de incurajare!^^

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,889
  • Înscris: 28.11.2006

 sergiuop, on 08 decembrie 2022 - 12:35, said:

Iti poti alege oricare materie  specifica profilului listata in programa de BAC din anul 2023. Dar daca zici ca din 2017 nu ai mai pus mana pe carte cred e tot un drac pentru tine si de e chimie si de e fizica, tot de la zero incepi.
Ma bucur ca pentru tine fizica e foarte simpla, aici sunt doua posibilitati, ori esti vreun mic geniu ori foarte superficial si nu ai aprofundat materia.

Mai e si a treia varianta: s-a scos atata materie de la fizica, incat chiar a devenit usoara (nu stiuu cum e la chimie).

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,401
  • Înscris: 01.12.2001
Fiul meu tot la Științele naturii. A dat la fizica proba 3.
Aproape 9 a luat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate