Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ajutor incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Intrebare - ce grosime a stratului ai setat ? Eu pot printa o vaza intreaga in 5-6 ore :)

#56
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Standard quality

Attached File  Screenshot 2022-11-30 175029.png   30.57K   12 downloads

Am facut doar ceva modificari la rettraction, le-am gasit pe un site cu sfaturi referitoare la striging.

#57
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006

View Postro_explorer, on 30 noiembrie 2022 - 17:34, said:

Nu e adevarat. Suprafata directa de contact intre layere creste odata cu diametrul extruderului. E doar fizica.

Eu zic sa te mai informezi uite aici teste facute de baiatul asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QfASQ8VgAbk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pufarin, 30 November 2022 - 18:06.


#58
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpufarin, on 30 noiembrie 2022 - 18:06, said:

Eu zic sa te mai informezi uite aici teste facute de baiatul asta.
Printez de ceva vreme, tipic cu 0.4. Am printat cateva miniaturi cu 0.25 dar de vreo 4 luni incoace printez strict cu 0.6.

Tu poti sa te uiti la ce teste a facut "baiatul ala". Eu iti spun ce rezultate am obtinut eu. In plus, repet, FIZICA. Nu strica de citit un pic despre rezistenta materialelor, raportul nozzle width cu layer height, extrusion speed si alte detalii nesemnificative din astea.

https://blog.prusa3d... nearly 9 hours!

Quote

0.60mm nozzle
...
More durable prints


https://all3dp.com/2...yer-separation/

Quote

A larger-diameter nozzle will lay out wider lines of melted filament, increasing the surface area for the next layer to bond to. If you increase the layer height accordingly, there will also be fewer opportunities for layers to separate because it will take fewer layers to create the same part.

Si cu asta m-am oprit - ca nu vreau sa stric topicul omului. De altfel, asta e motivul principal pentru care nu am scris pe aici pana acum - prea multa "stiinta" de pe youtube, prea putina experienta practica.

View Postiladi, on 30 noiembrie 2022 - 17:58, said:

Hmm ... totul arata OK ... totusi, timpul de printare mi se pare enorm.
Poti pune aici STL-ul sa fac macar o simulare in softul de la prusa ?

Edited by ro_explorer, 30 November 2022 - 18:30.


#59
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Attached File  hp rola pla.stl   3.26MB   2 downloads

sigur

#60
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Mda ... dupa cum ziceam, 0.6 FTW Posted Image ...

Asa iese pe prusa cu 0.4 in setari optime:
Attached File  0.4.jpg   281.34K   18 downloads

Si asa cu 0.6 in setari optime:
Attached File  0.6.jpg   282K   17 downloads

#61
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Mda eu m-am lamurit, ma retrag din topic.

#62
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005
Din punctul meu de vedere cu cat extruderul e mai mic cu atat depunerea de material este mai buna si se aseaza mai bine iar traseele se leaga mai bine intre ele. Asa, din punctul meu de vedere, ca n-am facut teste.

#63
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Vad ca nu o scoatem la capăt. Hai sa o luam cu fizica atunci:
La extruder de 0.4 printul optim este la layer de 0.2 cu lățime de 0.4. Asta înseamnă că 2 layere suprapuse vor avea contact pe ~0.4x0.4 în zona de rezistenta și de 0.4xlungimrlea laturii pe pereții printului. Adeziunea laterala la un perete dublu va avea o lățime de cel mult 0.2 per strat (de obicei mai puțin căci profilul în secțiune per linie orintata e oval nu dreptilunghi)
La e, truder de 0.6 acele numere sunt de 0.3 grosime layer și 0.6 mm lățime. Aria de adeziune creste semnificativ per punct de i terse tie sau laterala adiacenta și, mai mult fiind material mult mai voluminos în depunere, penetrarea în regim termic a celor 2 suprafețe care fac contact este mai profunda (layerul nou difuzează prin topire în layerul peste care e depus).

Pe scurt, la extruder mai larg ai adeziune mai puternica per strat și mai puține straturi pe tru aceeași înălțime de print, în același timp necesitând mai puține linii per suprafață => cca 1/2 print time, cu mai puține intersecții mai solide, deci mai puține failure points.

Pe partea practica, în viata reala, vara asta am printat cu ASA niște adaptoare de țevi și furtune pentru jacuzzi-ul gonflabil. Imediat ce băgai un pic de presiune începea sa iasă apa printre straturi la printul de 0.4. Ca sa fiu cinstit, ieșea și la printul de 0.6 dar mult mult mai puțin.
După un tratament al pieselor cu vapori de acetona insa, printul de 0.4 încă scăpa apa printre straturi, cel de 0.6 era solid ca o stanca.

Na, am expus ce era de expus facan off-topic. Îmi cer scuze.

#64
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postro_explorer, on 01 decembrie 2022 - 03:05, said:

Vad ca nu o scoatem la capăt.
Nici nu-i nevoie. E normal ca fiecare sa aiba parerea lui, chiar si in inginerie.

#65
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
iar verificarea se face pe presa hidraulica de testare, la cat si cum cedeaza pieasa

#66
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005
nu doar la presa. dar sunt teste de incovoiere, de alungire, torsionare, teste la anumita temperatura, etc.

Stiu ca odata am primit 2 mostre de la o firma, imi scapa numele. Mostrele erau printate 3D. Aceiasi piesa, doua materiale diferite. Piesa era o chestie cam cat un betisor de inghetata.
O piesa o indoiai normal, dar una, sa mor eu de am reusit sa o indoi. Nu stiu ce material era, dar tare rau de tot. Ziceai ca-i din metal, asa de durabila era dar era a naibii de usoara.
Din ce am inteles era un filament cu fibre de carbon, ceva de genul. Firma isi facea reclama la produse de printat (le trimiteai tu modelul STL si ei il printau in materialul respectiv).
Se vedea clar ca ambele piese fusesera printate cu aceleasi setari, singura diferenta era materialul.

Edited by tehnics, 01 December 2022 - 09:43.


#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
cam toate masinile de testat sunt prese hidraulice (mai mici sau mai mari).
mai sunt cele cu energia de impact care sunt un simplu pendul.

#68
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Una peste alta am gata cam juma din piesa.

Aproape perfecrt, cu doua exceptii:

- am, cand si cand, o caraiala in extruder. Am redus putin viteza si s-a mai rarit. Din cate am citit, poate am ceva prin duza, dreaq stie, ca inainte de print am facut niste setari noi la retractie, recomandate pe net.

- am avut 1 layerr shift pe axa X. Max juma de milimetru. Si am inceput sa cercetez ce si cum e cu layer shift si regland la curele am mai facu inca 2 shifturi, dar tot foarte mici, de atunci merge perfect. Finger crossed.

#69
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
S-a terminat. Si nu cu bine: s-a fufu taman la sfarsit.

Attached File  IMG_20221202_101636.jpg   85.33K   19 downloadsAttached File  IMG_20221202_101621.jpg   41.95K   19 downloads

Si nu inteleg de ce, la proba a iesit perfect. Singurul lucru pe care l-am schimbat e slicerul: de la Creality la Cura si o fi o diferenta la ceva parametrii, nu-mi dau seama. O sa incerc sa carpesc cu epoxy, incepe sa fie un obicei. In cel mai rau caz o voi folosi in partea stanga, mai putin solicitata, acolo e doar pentru sprijin. Si voi scurta piesa, e mult prea lunga. Am vrut sa respect dimensiunile originale, dar nu cred ca are rost.

si portiunea unde am avut parte de shift layer. Curios cum de numai acolo. Poate nici materialul nu e cel mai stralucit, nu ca sa ma scuz, dar cu mostra demo venita cu imprimanta nu am avut probleme.
Attached File  IMG_20221202_101724.jpg   107.11K   17 downloads

#70
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
as face o proba daca merge lipit tot cu material din rola.

p.s. next level
https://admasys.ro/p...3d/metale-adam/

Edited by arg, 02 December 2022 - 10:46.


#71
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postiladi, on 02 decembrie 2022 - 10:33, said:

si portiunea unde am avut parte de shift layer.
"layer shift" se intampla cand motoarele au histeresys si teoretic primesc semnalul electric de la driver dar nu percuteaza miscarea. pateam asa si eu uneori la CNC si nu imi dadeam seama de ce, pana cand am scazut viteza de prelucrare si de atunci nu am avut probleme.

View Postarg, on 02 decembrie 2022 - 10:48, said:

Ha, uite ca acum mi-am adus aminte, de la Markforged era acel sample care-l primisem si care era dintr-un material extrem de tare, cel de care mentionam mai sus..

#72
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
cnc-ul cu care ma joc eu are un sistem de control al pozitiei si se auto corecteza din mers.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate