Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Persoanele care nu se scalda (in mare sau piscina).

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
531 replies to this topic

#361
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016
O ora e considerat riscant in jacuzzi, deci poate doua ore. Jacuzzi ajunge la 40C dar aia e temperatura maxima.

 petit_christian, on 19 septembrie 2022 - 04:37, said:

Cit de mult inseamna prea mult?  Cit de mult peste 37? Posobil sa murim din cauza ca stam.prea mult in apa si in apa cu temperatura optima. Nu s au facut studii stiintifice. Aia care stau luni intregi la temperaturi de +40 grade cum de nu mor? In apa nu i ca pe uqcat,dar sa stai trei luni la tempertura inrre 40 si 50 de grade e ceva

Nu poți sa stai prea mult la 40C, e fizica de gimnaziu.

#362
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008

 vrajitoruldinoz, on 19 septembrie 2022 - 01:59, said:

In orice apa peste 37C mori dacă stai prea mult, e fizica se baza, și evident transpiri deși fără nici un efect.
In 2010 am renuntat la cada si am doar un dus mare, cu debit mare, nu ma mai molesesc stand in apa calda, e mult mai fain dus fierbinte, ca sa fiu multumit de apa calda, la etajul 1, ea pleaca din boiler cu 56 C, sub 50 C la iesire din boiler nu-mi place, cand fac eu baie (Baia Mare, nu dusul scurt) dau centrala mai tare, la 60 C, in rest e pe 50 C.

 AlexD2, on 17 septembrie 2022 - 17:52, said:

Cum sa nu te scalzi in rau, merg vara la tara si muncesc acolo, de multe ori pe caldura, pai nu e metoda mai buna sa te racoresti decat sa intru in apa. Piscina n-am asa ca singura optiune e raul care e la 200 m de casa de la tara. Dupa ce de mic copil am facut baie in raul asta acum la batranete as simti ca am un handicap daca nu as mai putea face baie acolo. Ani de zile am fost in concedii la pescuit in delta pe Sulina. Si acolo cand nu mai puteam de caldura intram in apa si nu doar eu, ci toti care eram in gasca respectiva. Niciodata nu mi-am pus problema ca asta ar fi ceva periculos.
Nu as putea munci la camp vara. Am si vazut vara asta in gradina la Miesti cum e, ma bag in magazie la fiecare 30 minute, si nu am AC acolo.

Sigur, sunt multi la tara care nu au decat raul, nu au bani sa mearga in alte parti la mare sau strand.

 vio69c, on 18 septembrie 2022 - 14:06, said:

Pare ca rezulta de cele de mai sus ca doar daca transpiram trebuie sa ne ocupam de dus, baie.

Cand copii erau mici 1970-80 erau baze sportive cu bazine de inot gratis, nu numai in Bucuresti ci si in multe orase mari
Erau si stranduri pentru cine a uitat, erau locuri de scaldat unde voiai si unde nu voiai sau  era acolo o apa

Sportul nu trebuie sa fie obligatoriu prin scoala ....
Sportul trebuie sa fie obligatoriu in perceptia sociala si educativa  a parintilor,
asa cum este de exemplu in Grecia unde nu prea stiu familii in care copii sa nu mearga la sport
.Mult mai mult decat la cercuri de fite
Sportul e si mai necesar astazi decat in trecut drept materie obligatorie, inainte copiii daca nu aveau ceva de vazut la TV se jucau fizic afara, acum se joaca virtual si stau numai pe aparatura de la accesul prea facil la informatie si distractie electronica. Nu mai fac miscare si nu e OK, ca adulti oricum vor fi supraponderali, macar in copilarie sa nu fie.

Pe de-o parte e mai OK ca nu mai fac galagie si mizerie printre blocuri, dar pentru sanatate nu e OK. Ca parintii le fac acum toate poftele, spre deosebire de noi (am vazut ieri un caz de copil de 11 ani caruia parintii i-au facut rost de lampi stradale vechi, 7 B si tronconicaPosted Image ) care eram restrictionati, eu mai mult anti-ingrasare decat financiar, dar sigur ca asta are ca efect kile in plus de la varste fragede.

 vrajitoruldinoz, on 19 septembrie 2022 - 01:59, said:

In orice apa peste 37C mori dacă stai prea mult, e fizica se baza, și evident transpiri deși fără nici un efect.
Simti nevoia sa iesi sau sa intri in apa mai racoroasa. Asa fac la Caciulata, o piscina e mai calda, alta mai calaie

 petit_christian, on 19 septembrie 2022 - 04:37, said:

Cit de mult inseamna prea mult?  Cit de mult peste 37? Posobil sa murim din cauza ca stam.prea mult in apa si in apa cu temperatura optima. Nu s au facut studii stiintifice. Aia care stau luni intregi la temperaturi de +40 grade cum de nu mor? In apa nu i ca pe uqcat,dar sa stai trei luni la tempertura inrre 40 si 50 de grade e ceva
Nu-mi imaginez trai in astfel de zone fara AC. In Dubai e AC peste tot.

#363
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,109
  • Înscris: 04.03.2014

 petit_christian, on 19 septembrie 2022 - 04:37, said:

Cit de mult inseamna prea mult?  Cit de mult peste 37? Posobil sa murim din cauza ca stam.prea mult in apa si in apa cu temperatura optima. Nu s au facut studii stiintifice. Aia care stau luni intregi la temperaturi de +40 grade cum de nu mor? In apa nu i ca pe uqcat,dar sa stai trei luni la tempertura inrre 40 si 50 de grade e ceva

In apa peste 40 de grade nu poti sta prea mult pentru ca nu transpiri. Nu morì rapid asa cum poti sa o duci zile bune si cu febra de 40, dar evident nu-i ceva de recomandat.

Afara è divers. Nu sta nimeni la temperaturi de 40-50 3 luni, alea sunt in timpul zilei cand stai, in casa, in grota/etc in afara de mici exceptii si reprize scurte plus apa multa si corpul se ventileaza singur prin trabspiratie.



#364
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Transpiratia e ceva de nesuportat, o functie extrem de penibila. De multe ori ma calca pe nervi caldura si iau masuri inainte de a transpira. Si daca am transpirat, AC urgent. Ori cel putin ma dezbrac, de nevoie ca nu-mi place dezbracat daca nu sunt la plaja unde toti sunt asa.

Sau sa intru in apa de scaldat. Daca nu sunt la AC sunt la apa, apa e un fel de AC natural.

Edited by Neaceasca85, 19 September 2022 - 11:06.


#365
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Daca nu ai transpira ai fi mort. Atat.

#366
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Stiu. Dar tot nu sufar. Si oamenii nespalati care miros a transpiratie ma enerveaza maxim. Probabil ca nu au miros.

Scaldatul si aerul conditionat contribuie la igiena. Dupa scaldat esti nevoit sa faci dus. Posted Image

Eu consum mult sapun oricum. In 3 zile se cam duce un Protex.

Edited by Neaceasca85, 19 September 2022 - 11:24.


#367
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,573
  • Înscris: 20.10.2006

 Neaceasca85, on 17 septembrie 2022 - 13:32, said:

Luna, se vede ca nu te scalzi, in apa nu ai cum sa transpiri.
Aberatii, aberatii. Transpir bine-mersi si in cada sau la dus daca e apa fierbinte, daca as face si efort fizic in apa cum ar fi in caz de inot si ar fi calda apa asa cum vrei/visezi tu sa fie clar as transpira la greu. Organismul lupta din rasputeri sa se racoreasca da nu are cum, transpiratia nu are efect in apa tot incins raman. De-aia apa trebuie sa fie cel mult calda, mai bine caldura nicidecum fierbinte. Dar nu ma deranjeaza nici daca e rece.

Edited by LunaCrystal, 19 September 2022 - 11:27.


#368
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
In apa nu simti transpiratia. Pentru scaldat indelungat maxim 30 C trebuie sa aiba apa, pe la 25-27 C e cel mai OK. Se vede ca nu te scalzi, ca nu stii ce revigorant e sa stai in apa, pentru ca tu te panichezi, pe mine ma relaxeaza foarte mult apa, imi limpezeste gandurile, chiar am fost frustrat ca in verile 2003, 2004 si 2005 nu am ajuns la scaldat.

Aerul rece sau vantul rece imi place, dar apa rece pe mine nu suport.

#369
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,573
  • Înscris: 20.10.2006

 Neaceasca85, on 17 septembrie 2022 - 13:32, said:

Tocmai asta spuneam, Luna este foarte, foarte rau de caldura dar pierde din start o modalitate foarte buna de a combate caldura vara, scaldatul, ii ramane doar AC-ul. Eu le folosesc cu succes pe ambele, acuma ca nu am aproape de casa o modalitate de scaldat care sa-mi placa (nu agreez bazinul didactic sau Plaja Olt) si ma scald doar cateva zile pe an, e partea a doua.

Cum sa te racoresti cu apa nu stiu, mai ales daca apa e calda. Si rece daca e racorirea e pe moment doar, in cateva minute dupa ce iesi din apa iti e cald mai tare decat inainte sa fi intrat in apa. E ceva foarte primitiv, nu poti zice ca e solutie de racorire. Nu vad cum ai putea muncii, desfasura activitati casnice, dormii sau te-ai putea deplasa din/prin apa ca sa nu iti fie cald.

#370
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
De cand nu am mai avut un vant rece cu adevarat iarna.

 LunaCrystal, on 19 septembrie 2022 - 11:30, said:

Cum sa te racoresti cu apa nu stiu, mai ales daca apa e calda. Si rece daca e racorirea e pe moment doar, in cateva minute dupa ce iesi din apa iti e cald mai tare decat inainte sa fi intrat in apa. E ceva foarte primitiv, nu poti zice ca e solutie de racorire. Nu vad cum ai putea muncii, desfasura activitati casnice, dormii sau te-ai putea deplasa din/prin apa ca sa nu iti fie cald.
La 30 minute dupa iesire imi e cald iar. E cald, e placut sa intri in apa racoroasa.

In apa te relaxezi, iei pauza de la munci sau de la device-uri.

#371
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,573
  • Înscris: 20.10.2006
Aham, deci ar trebui la fiecare 30 de minute sa intri iar in apa ca alternativa la AC? Bun, deci sa te vad cum ai face asta la munca. Dar in masina sau tren? Dar acasa? Dar in somn? De la device-uri sa iei tu pauza sau cine o vrea ca eu nu iau, si la dus mereu intru cu telefonul.

 Neaceasca85, on 17 septembrie 2022 - 14:23, said:

Destul de peste mana in scoala sa ne dezbracam/imbracam la vestiar pentru sport iarna (in sala pantaloni scurti obligatorii), sa mai faci si dus la scoala si sa iti pui/dai jos costumul de baie, mult prea complicat pentru sistemul nostru de invatamant.
Ce te face sa crezi ca s-ar face (neaparat) si dus daca ar fi cursuri de inot la scoala? Vestiare ar fi cel mai probabil la care sa iti dai jos hainele de peste costumul de baie.

 Neaceasca85, on 16 septembrie 2022 - 10:15, said:

Scaldatul in canale de irigatii, rauri, lacuri si orice alt loc care nu este amenajat pentru agrement este o prostie. Dar unii fie nu au bani, fie sunt teribilisti. Cum sa te scalzi in Dunare? Exista plaje la Dunare.
Pai stai asa, cum vine asta, tu mare fan scaldat cica dar defapt nu vrei nici acolo, nici pe dincolo ci doar in 2-3 locuri, niciunde altundeva?

 Neaceasca85, on 19 septembrie 2022 - 11:29, said:

In apa nu simti transpiratia. Pentru scaldat indelungat maxim 30 C trebuie sa aiba apa, pe la 25-27 C e cel mai OK. Se vede ca nu te scalzi, ca nu stii ce revigorant e sa stai in apa, pentru ca tu te panichezi, pe mine ma relaxeaza foarte mult apa, imi limpezeste gandurile, chiar am fost frustrat ca in verile 2003, 2004 si 2005 nu am ajuns la scaldat.
Poate nu simti tu transpiratia, eu o simt. Mda, s-a mai dus si un mit cu apa calda ce o tot vroiai tu peste tot, defapt aia calda inseamna maxim 30 de grade. Normal ca ma panichez, inghit si apa daca intru/ajung in ape de scaldat, ma sperie foarte tare ideea ca nu detin controlul/nu pot controla apa, face ce vrea ea cu mine.

Edited by LunaCrystal, 19 September 2022 - 11:46.


#372
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Eu stiam ca maximul suportabil pe piele e 45 C, deci cred ca fac dus cu 40-45 C. Nu am masurat, stiu doar ca iese din boiler la 56 C, in principal sa nu scada temperatura de la durata mare de curgere de 40 minute. Tot timpul dusului meu centrala baga flacara mare.

Ma ia rasul la panica ta fata de scaldat.

Doar in rauri involburate sau cand marea e foarte agitata nu detii controlul. Macar in piscina ar trebui sa te poti scalda si tu, aia e o apa artificial controlata.

In masina ai AC. Doar frigurosi ca pasageri sunt o problema.

Insa persoanele care nu se scalda vor fi mereu un studiu de caz. Claustrofobia o inteleg, dar ablutofobia nu.

Ar trebui sa lasam discutia asta sa moara acum si sa o reluam in iunie. Posted Image

Pana in mai 2023 si eu voi fi LunaCrystal la scaldat, adica nema.

#373
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

 Neaceasca85, on 19 septembrie 2022 - 12:08, said:

Ma ia rasul la panica ta fata de scaldat.


SI pe noi ne ia rasul de spaima ta de fotovoltaice dar na, fiecare cu temerile lui.
Nu o lua ca pe un atac, ia-o mai mult ca pe batut obrazul referitor la faptul ca nu esti tu standardul :)

Edited by AlexEn, 19 September 2022 - 13:26.


#374
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,530
  • Înscris: 02.09.2006

 Neaceasca85, on 19 septembrie 2022 - 12:08, said:

Eu stiam ca maximul suportabil pe piele e 45 C, deci cred ca fac dus cu 40-45 C. Nu am masurat, stiu doar ca iese din boiler la 56 C, in principal sa nu scada temperatura de la durata mare de curgere de 40 minute. Tot timpul dusului meu centrala baga flacara mare.

..............
Multumim mult pentru imformatiile oferite, sigur intereseaza pe toata lumea si trebuiau facute publice!
In nici 10 postari, am aflat despre preferintele tale cind faci dus si problemele pe care le ai cu transpiratia!

...dar, nu esti tu de vina!

#375
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,573
  • Înscris: 20.10.2006

 Neaceasca85, on 19 septembrie 2022 - 12:08, said:

Eu stiam ca maximul suportabil pe piele e 45 C, deci cred ca fac dus cu 40-45 C. Nu am masurat, stiu doar ca iese din boiler la 56 C, in principal sa nu scada temperatura de la durata mare de curgere de 40 minute. Tot timpul dusului meu centrala baga flacara mare.

Ma ia rasul la panica ta fata de scaldat.

Doar in rauri involburate sau cand marea e foarte agitata nu detii controlul. Macar in piscina ar trebui sa te poti scalda si tu, aia e o apa artificial controlata.

In masina ai AC. Doar frigurosi ca pasageri sunt o problema.

Insa persoanele care nu se scalda vor fi mereu un studiu de caz. Claustrofobia o inteleg, dar ablutofobia nu.

Ar trebui sa lasam discutia asta sa moara acum si sa o reluam in iunie. Posted Image

Pana in mai 2023 si eu voi fi LunaCrystal la scaldat, adica nema.
Nu stiu cum se poate raci in cativa metri atat de mult, dar la tine totul e pe dos, sau boilerul are termometrul decalibrat sau iti place sa te oparesti/esti frigurosenie mare si nu transpiri nici cand iti da corpul de apa fiarta.

Si pe mine ma ia rasul cand vad ca poti zice tu ca esti mare fan scaldat dar defapt nu vrei nici asa nici pe dincolo, o faci rar de tot si numa in conditii perfecte, cum ai zis si chiar aici ca nu ai de gand sa intri in apa pana in mai 2023.

Nu ai cum controla corpul in apa, nu suntem facuti sa putem merge/trai in apa ci pe uscat, nu suntem pesti, nu prea conteaza ca e piscina sau alt tip de apa, eu mai degraba nu inteleg claustrofobia sau alte fobii ce le ai tu decat frica de apa.

Pai da, in masina ai AC, tu insa propuneai ca alternativa la AC scaldatul, cum vezi/crezi tu posibil asa ceva?

 AlexEn, on 19 septembrie 2022 - 12:26, said:

SI pe noi ne ia rasul de spaima ta de fotovoltaice dar na, fiecare cu temerile lui.
Nu o lua ca pe un atac, ia-o mai mult ca pe batut obrazul referitor la faptul ca nu esti tu standardul Posted Image
Uite o chestie oarecum interesanta - fiecare intalneste des tocmai cea ce ii provoaca frica. Lui Neaceasca85 ii e frica de panouri solare si le intalneste foarte des ba chiar sunt foarte convins ca o sa le si aiba, e doar o chestiune de timp pana se va intampla acest lucru. Mie imi e frica de inec/ape de scaldat asa ca intalnesc la tot pasul asta, unde merg si unde crapa apare cate o piscina, rau, strand, etc. Si cum exista si farse sau soarta mai si ajung in apa de multe ori, la fel cum ajung si fetele in zapada iarna.

#376
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016

 ionutzitaly, on 19 septembrie 2022 - 11:02, said:

In apa peste 40 de grade nu poti sta prea mult pentru ca nu transpiri. Nu morì rapid asa cum poti sa o duci zile bune si cu febra de 40, dar evident nu-i ceva de recomandat.

Afara è divers. Nu sta nimeni la temperaturi de 40-50 3 luni, alea sunt in timpul zilei cand stai, in casa, in grota/etc in afara de mici exceptii si reprize scurte plus apa multa si corpul se ventileaza singur prin trabspiratie.

La 40 de grade intr-o ora ramii infertil.
De dus mult si bine nu cred ca se poate, poate nu e doua ore cum am spus dar nu e luni cu siguranta, itia fecteaza inima.

#377
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 AlexEn, on 19 septembrie 2022 - 11:13, said:

Daca nu ai transpira ai fi mort. Atat.
Nicidecum, cainii si pisicile nu transpira. Tot ce ai de facut e sa alergi cu limba scoasa sau sa te lingi din cand in cand. Cei cu urechile mari ar avea si un avantaj in plus.

#378
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014

 vrajitoruldinoz, on 19 septembrie 2022 - 17:14, said:



La 40 de grade intr-o ora ramii infertil.
De dus mult si bine nu cred ca se poate, poate nu e doua ore cum am spus dar nu e luni cu siguranta, itia fecteaza inima.
Taie din ele da le dracului. O gramada de lume are copii desi au stat cu orele in apa termala de la herculane,si la +40. Ca s de acolo si stiu ce vb
Se recomanda sa nu stea mult aia cu pb cardiace

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate