Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Persoanele care nu se scalda (in mare sau piscina).

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
531 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,180
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

cunoasteti persoane de genul? Care sa le fie frica de balaceala in apa sau carora sa nu le placa asta?

Eu in viata reala nu cunosc asa ceva. Pe forum da. E cineva care spune expres asta ori de cate ori are ocazia, poate banuiti cine. Eu sunt stupefiat.

Medical cum o putem denumi? Scaldo-fobie, acvafobie? Adica sa mori de frica mortii prin inec chiar si in ape mici/linistite.

Ma refer doar la scaldatul de tip agrement in locurile amenajate, aici intra doar marile si piscinele. Cine se scalda in locuri neamenajate si neautorizate automat o cauta cu lumanarea. Nu concep scaldat in rauri sau lacuri.

Nu intru in tema lipsei de igiena a unora, discutata si ras-discutata pe toate ariile. De altfel persoana pe care o stiu cu mega-fobie fata de scaldat are igiena corespunzatoare.

Eu ador balaceala, nu stiu sa inot, nu m-am stresat cu asta dar imi place sa stau in ape cat mai adanci, pana la barbie, sa inot relaxat asa cum ma pricep, nu stau la soare deloc ci numai in apa cate 1-2 ore continuu, doar nevoia la WC sau setea ma scoate din apa.

Si prefer ape cat mai placute la scaldat, Marea Mediterana in Antalya si piscinele termale de la Calimanesti-Caciulata.

Marea Neagra nu e suficient de sarata cat sa plutesti ca in Mediterana si e mereu agitata, rece, deci periculoasa, de aici multele cazuri de inec.

In Marea Neagra trebuie sa ating solul cu picioarele, in Mediterana nu, plutesc linistit.

Scaldatul e o mare placere a verii si nu concep ca cineva sa aiba fobie sau ura pe asa ceva. De cand am facut ochi am fost dus la mare si bagat in apa. Toti din jurul meu s-ar scalda oricand, bani si timp sa fie. Acuma ca maica-mea sta la mare doar in zona malului, e partea a doua, ea are o fobie doar de apele adanci.

Mi-a placut mereu sa ma joc cu apa sau in apa. Si consum multa apa (calda) la baie. Daca gasesc un loc inundat, imi place sa ma plimb in apa pana la genunchi. Mai sus doar daca ma dezbrac.

Nu ma scald in ape reci. Cat mai calde sa fie, la dus vreau apa fierbinte, chiar daca vara tin aerul conditionat la maxim si iarna nu dau caldura tare decat pe vreme geroasa (18-21 C in camera).

Edited by Neaceasca85, 18 August 2022 - 13:25.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Da, eu. Nu ma pasioneaza scaldatul. Am piscina in spatele casei (piscina impartita cu vecinii).
Treci peste soc, nu este toata lumea ca tine si nu reprezinti standardul :peacefingers:

#3
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,026
  • Înscris: 16.07.2008

View PostNeaceasca85, on 18 august 2022 - 13:22, said:



Care sa le fie frica de balaceala in apa sau carora sa nu le placa asta?


Scaldatul e o mare placere a verii si nu concep ca cineva sa aiba fobie sau ura pe asa ceva.


Enough said ..

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,180
  • Înscris: 14.10.2008
Persoana care are fobia fata de scaldat ne intreaba pe toti daca nu murim de frica sau nu facem infarct cand intram in apa. Posted Image

Piscina in curte nu mi-as face: 1 datorita costurilor, utilitatile devin un lux, apoi pentru ca nu-mi place sa se uite vecinii la mine. Pe de alta parte, eu nu plec deloc din oras daca nu e vorba de o locatie cu balaceala.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,310
  • Înscris: 16.03.2007
mai de neconceput mi se par cei care au frica de panouri fotovoltaice decat cei cu frica de apa.

#6
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
Un subiect asemanator am vrut sa deschid si eu,si poate o sa l deschid. Cum sa mearga cineva la mare si stea sa se balaceasca doar in piscina,sa nu puna piciorul pe plaja sau sa intre in mare. Mi se pare o mare timpenie,baie in piscina se poate face si aproape de casa nu i musai sa batii mii de km.

@alexen do you have a problem,cum sa nu ti placa sa te balacesti in piscina si mai ales mare?

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Mie imi place scaldatul dar am fobie de meduze. Posted Image

Edited by __Dan__, 18 August 2022 - 13:56.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007

View Postpetit_christian, on 18 august 2022 - 13:50, said:

@alexen do you have a problem,cum sa nu ti placa sa te balacesti in piscina si mai ales mare?

Discutam gusturile?
Singurii cu probleme in acest sens sunt aia care nu accepta ca exista si oameni cu preferinte diferite de ale lor.

#9
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Da, cunosc eu o persoana cu fobia asta. Cred ca are vreo 50 de ani si in urma cu 30 a reusit sa intre o singura data in apa pana la brau ajutat de alti oameni ce l-au scos rapid afara pt ca a inceput sa tremure de spaima. Atac de panica. In vana nu lasa mai mult de 10 cm apa...
Oricat pare de ciudat sunt asemenea cazuri.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Nu chiar la fel de aiurea ca ura fata de panouri fotovoltaice - inclusiv cele cu aspect decorativ de orice fel de tigla, dar frica de scaldat in rauri e mai ciudata decat frica de scaldat in mare si piscina.

Apa te tine singura la suprafata si daca e fara sare, pt. ca nu e doar forta arhimedica care ajuta, ci si tensiunea superficiala, care la suprafata corpului intins este suficienta cand se adauga la prima.

E suficient sa te intinzi pleasca pe apa.

Daca nu cunosti asta si te ghemuiesti, atunci te duci ca bolovanul la fund si te ineci de prost si in piscina si in mare.
Chiar si atunci pana la 2-3m adancime si la mare si la piscina poti sa topai de pe fundul apei sa ajungi lejer la margine - chiar si un copil de 3 ani - desigur unul care isi foloseste creierul si nu pe reflux puternic.

Apa nu te tine nici intins daca e gazata, cu densitate redusa, la baza cascadelor sau cand exista evacuari de gaze sub apa.

In rauri mari pot exista vartejuri, serpi, tipari electrici, radacini, navoade si alte resturi, fiare, sticla, cabluri, resturi vegetale, copaci si crengi, chiar si plante vii, radacini, liane, trestie, etc., in care sa te agati, dar in general se vede unde pot exista astfel de riscuri. Majoritatea zonelor sunt safe.

In fluvii da, pot exista vartejuri, viteza mare de curgere, latimi de apa obositoare pt inotatori slabi, plus poluare, piranha, etc. Traversatul Dunarii e pt. inotatori f. buni, buni real nu inchipuiti.
In lacuri pot exista alge si alte lucruri in care sa te agati, iar foarte periculos, chiar cu adancime mica, deci cine o face in locuri dubioase sau nesigure trebuie sa fie bun inotator, sa-si poata tine mult respiratia, si sa aiba cutit profesional si principal si de backup asigurate cu coarda, daca se aventureaza in locuri riscante. Poti sa te ineci si pe lacul Snagov, Herastrau, Mogosoaia, etc., daca te bagi aiurea oriunde.

Edited by loock, 18 August 2022 - 14:15.


#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 21.03.2020
Eu am fobie de rechini...

https://atlas.app/ro...ie/frica-de-apa

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostNeaceasca85, on 18 august 2022 - 13:22, said:

cunoasteti persoane de genul? Care sa le fie frica de balaceala in apa sau carora sa nu le placa asta?
Mai sunt si cei care nu se expun in costum de baie din cauza unor imperfectiuni fizice sau a unei obezitati morbide.

#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 21.03.2020

Quote

În unele cazuri, acvafobia poate duce la ablutofobie sau frică de scăldat.


#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Unora de pe forum aparent le e frica de femei si de ce au intre picioare, dar nu deschide nimeni topic.

View PostNeaceasca85, on 18 august 2022 - 13:35, said:

Piscina in curte nu mi-as face: 1 datorita costurilor,

Din cauza.

View PostNeaceasca85, on 18 august 2022 - 13:22, said:

Scaldatul e o mare placere a verii si nu concep ca cineva sa aiba fobie sau ura pe asa ceva.

Problema e la tine, cu ne-conceperea. Te-as invita la bungee jumping, fara sa iei si a doua pereche de pantaloni cu tine.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
In Marea Neagra sunt rechini mici - zisi caini/lupi de mare, sunt mici, fricosi, traiesc la 50-100m adancime, nu se apropie de plaje si nu ataca oameni.
Uzual sunt la adancimi de 50-100m la peste 10km de tarm. Doar in portul Constanta mai ajung aproape de tarm, dar in port nu in zona plajelor.
Rar mai intra si alte tipuri de rechin in Marea Neagra, urmarind bancuri de pesti, deci riscul nu e chiar zero, dar cainii de mare sunt singura specie care s-a adaptat la apa acestei mari.

#16
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostNeaceasca85, on 18 august 2022 - 13:22, said:

Marea Neagra nu e suficient de sarata cat sa plutesti ca in Mediterana si e mereu agitata, rece, deci periculoasa, de aici multele cazuri de inec.
Nu stiu unde ai fost tu in Mediterana, dar... Marea Egee NU e deloc prietenoasa!
Poate ca depinde si unde faci baie in ea, dar in Ciclade, curentii sunt foarte puternici. Puternici la genul ca esti in apa pana la umeri, sari in sus si cand cobori esti 1-2-3 m mai incolo. Intradevar insa e mai sarata (si datorita faptului ca odata M. Neagra era lac cu apa dulce).
Dpmdv, oricine se scalda in mare necesita obligatoriu cunostinte de inot. Nu de campion mondial (desi si la astia au fost cazuri de inec) dar macar 50 m sa poti inota (poate te vede cineva...). Altfel... marea isi ia tributul anual, iar cei care nu stiu sa inoate se ineaca preponderent.
Dapdv, ii admir pe cei care nu se baga in mare daca nu stiu sa inoate.

#17
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.06.2017

View PostNeaceasca85, on 18 august 2022 - 13:35, said:

Pe de alta parte, eu nu plec deloc din oras daca nu e vorba de o locatie cu balaceala.
Gresit, sigur pleci tu sa transporti niste lampi din alea vechi.

#18
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Poststteven, on 18 august 2022 - 13:57, said:

Da, cunosc eu o persoana cu fobia asta. Cred ca are vreo 50 de ani si in urma cu 30 a reusit sa intre o singura data in apa pana la brau ajutat de alti oameni ce l-au scos rapid afara pt ca a inceput sa tremure de spaima. Atac de panica. In vana nu lasa mai mult de 10 cm apa...
Oricat pare de ciudat sunt asemenea cazuri.
Asa era si nevasta-mea (o persoana absolut curata, in 32 de ani petrecuti impreuna, nu a mirosit niciodata a transpiratie).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate