Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Persoanele care nu se scalda (in mare sau piscina).

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
531 replies to this topic

#37
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Mai actualizeaza plajele... In Mamaia acum, e ca la 2 Mai, faci 10 m si ajungi la apa peste cap. De nisip ce sa zic, calci pe un strat dur de scoici. In  cazul in care sunt valuri si te i-a curentul si nu mai simti nisip sub talpi, vii cu ajutorul fiecarui val incet incet la mal, te folosesti de valuri sa ajungi in zona cu apa mica. Am folosit metoda de cateva ori, daca te panichezi ai pus-o.

Edited by baribalu, 18 August 2022 - 15:40.


#38
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020
Nush daca e off-topic sau intr-o oarecare neconcordanta cu tema topicului, dar, io' merg atat vara cat si iarna la o cabana la munte si nu suport "chestiile" care implica galagie, aglomeratie si in general tot ce se petrece la mare/strand. Pur si simplu vreau sa fie eu si natura, nu "treci aici ca te bat, nu intra in apa, che fake fetele, etc".

#39
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostNeaceasca85, on 18 august 2022 - 15:31, said:

Dar am foarte multi ani de experienta si cu Marea Neagra, in special in zona Mamaia.
AIa nu e experienta. Experienta era daca te-ai fi dus in Eforie Nord.
Curentul principal in M. Neagra este intotdeauna de la Nord la Sud. Bulgarii sunt exasperati de cate cadavre ajung la ei... Pe langa acest curent principal, functie de starea marii sunt si alti curenti. Spune cineva ca trebuie sa te ajuti de valuri... Asa este, dar tare putini pot face asta. Oricum insa nu o poti face pe distante lungi, pentru ca efortul este foarte mare.
Cel mai bine este sa stai in banca ta.

Edited by adip1962, 18 August 2022 - 15:49.


#40
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Nu stiu la cine ai vazut tu fobia asta, poate la cei care n-au avut cada acasa. Eu am fobia ca toata lumea se pisa in mare si in piscinele publice, si de-aia nu frecventez.

#41
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
esti sigur? eu nu plutesc, orice as face.nici macar in Marea Neagra, care e mai sarata, d-apoi in apa dulce. probabil am eu capul mai greu.
in ce priveste tensiunea superficiala, nu m-as baza pe ea la mare, unde sunt valuri.

View Postloock, on 18 august 2022 - 14:07, said:

Apa te tine singura la suprafata si daca e fara sare, pt. ca nu e doar forta arhimedica care ajuta, ci si tensiunea superficiala, care la suprafata corpului intins este suficienta cand se adauga la prima.

E suficient sa te intinzi pleasca pe apa.

Daca nu cunosti asta si te ghemuiesti, atunci te duci ca bolovanul la fund si te ineci de prost si in piscina si in mare.


#42
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
si eu gasesc impardonabila o asemenea atitudine. propun ca dubiosii astia sa sape piscine celorlalti, pentru reabilitare.

#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

View Postmannyx92, on 18 august 2022 - 15:22, said:

Deci mie pana acum mi-ai facut impresia ca ai fost in Antalya si statiunea aia e D-zeu pe pamant, in situatia in care sunt muuuulte alte locuri in zona UE muult mai misto pentru "scaldat"; vezi Italia. Dupa ce faci o baie in zona Cinque Terre sau Puglia mai vorbim Posted Image.
Si partea a2-a, daca nu stii sa inoti, pe mine m-ai pierdut. Ce atata balaceala daca nu stii sa inoti? Ce poti face atat de mult timp in apa fara sa faci o pluta, fara sa inoti dintr-o parte in alta?
Pluta mai fac, dar nu-mi place sa-mi vina apa peste nas pe nepregatite. Si nu-mi place sa-mi intre apa in urechi pentru ca apoi sa ma chinui sa o scot, de asta bag capul sub apa rar si scurt.

De nevoie inot, in felul meu, in Antalya unde plutesc ma mai trezesc uneori mult in laterala fata de unde am sezlongul.

La Marea Neagra cred ca prin 2006 am avut o singura situatie in care apa ma cam depasea si simteam ca nu pot inainta spre mal. Parca am impins apa cu picioarele precum o broasca, nu mai stiu cum am iesit, dar nu m-am speriat sa nu mai intru. Cand eram copil, a si urlat tare tata la mine ca m-am dus prea in larg. Posted Image

#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Poststrongsss, on 18 august 2022 - 16:00, said:

esti sigur? eu nu plutesc, orice as face.nici macar in Marea Neagra, care e mai sarata, d-apoi in apa dulce. probabil am eu capul mai greu.
in ce priveste tensiunea superficiala, nu m-as baza pe ea la mare, unde sunt valuri.

Maimutele primate au oase grele si se scufunda, dar maimuta goala ( omul) face exceptie pt. ca nu are oase grele.
Cine a mancat plumb si alte metale mai grele si mai putin grele care se fixeaza in oase si nu numai, are alte probleme mai mari...
Pot exista desigur diferente intre oameni si la densitatea oaselor, dar cam toti plutesc pe apa.

Smecheria cu intinsul pe apa e cam prima chestie pe care e bine sa o inveti inainte sa inveti sa inoti. Trebuie sa sti ca te scufunzi daca te ghemuiesti, si plutesti daca te intinzi, face parte din cunoasterea necesara. Plutesti si pe fata nu doar pe spate - pluta. Daca sti asta nu te mai temi ca te scufunzi daca obosesti la inot.

Deplasarea prin inot adauga  inertie dar efectul de baza este portanta hidrodinamica care apare daca in timpul deplasarii apare o franare asimetrica - cand impingi apa cu mainile trunchiul se ridica inclinat si apare portanta. Se poate si fara sa dai din maini prin unduirea corpului.

Insa e suficient sa te intinzi ca sa te tina apa nesarata dar si negazata.
Daca e sarata te tine si mai usor. In Marea Moarta te tine si ghemuit...
Frica si necunoasterea te pot face sa te ghemuiesti, fie si putin, si te scufunzi.
Daca stai cat mai intins te tine daca nu ai oasele anormale sau dopate cu metale.

Iar legat de mare si tensiunea superficiala sparta de valuri, nu se sparge ea asa usor si oricum compenseaza cu densitatea marita de saruri care creste forta arhimedica.
Sunt saruri din toate metalele, si grele si usoare, nu doar de sodiu.

Edited by loock, 18 August 2022 - 16:30.


#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
O fi limpede apa dar e la fel de calda in Italia? Au aia servicii hoteliere la fel de bune ca turcii? Ma indoiesc.

Cea mai limpede apa in care m-am scaldat a fost pe insula Skyathos din Grecia in 2007. Insa nu tin neaparat sa fie limpede ci calda si sigura pentru cineva ca mine caruia ii place sa se scalde mult timp "in deriva" fara griji ca sa ma dau mai aproape de mal ca e pericol.

La Brainiac cu gras vs slab, parca in mijlocul oceanului e mai bine sa fii gras. Dar oceanul e sarat, plutesti fara griji, problema cu inecul este in apele dulci si in asa zisa mare neagra.

Apa gazata? Ador jacuzzi-ul de la Caciulata, bulele cum li se zice. Dar concurenta e mare si greu prind unul din cele 4 locuri de apa gazata. Posted Image

Da, stau mult si la dus, minim 40 minute, asta duce la costuri pe apa si gaz.Posted Image La cada am renuntat si imi pare bine pentru ca ma moleseam in ea, preferand apa fierbinte. Posted Image

Cand m-am panicat putin si am iesit imediat din mare? Cand a inceput sa tune si sa fulgere, culmea in Antalya in august.

View Posttytysor, on 18 august 2022 - 15:33, said:

tu parca aveai un fel de serviciu, nu ar trebui sa te plictisesti precum concurenta, cum naiba de te-ai apucat sa scrii tot felul de aiureli?
Am serviciu dar din fericire in iulie, august si decembrie este mai lejer.

#46
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
In apa gazata - daca e adanca trebuie sa te scufunzi si sa te departezi rapid din zona gazata. Apa gazata are densitate redusa si nu te tine. Incearcarea de a ramane la suprafata in zona gazata este o idee foarte proasta.

Edited by loock, 18 August 2022 - 16:28.


#47
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010
Eu nu ma bag in piscina, sau extrem de rar. Nu imi e frica, insa nu imi place sa ma balacesc in aceeasi apa cu sute de straini. Daca as avea propria piscina probabil ca m-as balaci toata ziua, cel putin cand e cald.

In schimb la mare, atunci cand ma duceam, eram toata ziua in mare. Nu stiu sa inot, si chestia aia cu plutitul nu mi-a reusit niciodata. Spre amuzamentul sotiei.

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

View Postbaribalu, on 18 august 2022 - 15:35, said:

Mai actualizeaza plajele... In Mamaia acum, e ca la 2 Mai, faci 10 m si ajungi la apa peste cap. De nisip ce sa zic, calci pe un strat dur de scoici. In  cazul in care sunt valuri si te i-a curentul si nu mai simti nisip sub talpi, vii cu ajutorul fiecarui val incet incet la mal, te folosesti de valuri sa ajungi in zona cu apa mica. Am folosit metoda de cateva ori, daca te panichezi ai pus-o.
Da, pai ironia sortii face ca majoritatea celor inecati sa fie adusi la mal de valuri, dar morti din pacate. Deci daca iti folosesti creierul, trebuie sa fie metoda asta.

View Postkyrre, on 18 august 2022 - 16:37, said:

Eu nu ma bag in piscina, sau extrem de rar. Nu imi e frica, insa nu imi place sa ma balacesc in aceeasi apa cu sute de straini. Daca as avea propria piscina probabil ca m-as balaci toata ziua, cel putin cand e cald.

In schimb la mare, atunci cand ma duceam, eram toata ziua in mare. Nu stiu sa inot, si chestia aia cu plutitul nu mi-a reusit niciodata. Spre amuzamentul sotiei.
Ah, tie ti-e frica de pisu in piscina, ori de ideea de a te imbaia in zoaiele celorlalti, mda, chiar la Caciulata cand am vazut pelicula de grasime cu fire de par mi s-a facut scarba, dar sa zicem ca erau cremele solare ale doamnelor.

Eu nu pot sa fac pisu in apa, trebuie sa ies la WC, am un fel de fobie de a ajunge in situatia in care ma doare vezica urinara, WC-ul sa fie mereu disponibil, in tren am schimbat vagonul cand era toaleta defecta, alta data am pus controlorul sa o descuie ca boii plecasera cu ea incuiata din depou. Posted Image

Va recomand ceva, sa beti Coca Cola dupa stat mult in apa marii, mama ce buna este, dar si ce ma scoate din apa dupa aia.

Edited by Neaceasca85, 18 August 2022 - 16:45.


#49
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
unii au fobie ca ar face infectie sau boala de piele de la eczemele altora care plutesc in piscine.

#50
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

View Posthellmarvel, on 18 august 2022 - 15:50, said:

Nu stiu la cine ai vazut tu fobia asta, poate la cei care n-au avut cada acasa. Eu am fobia ca toata lumea se pisa in mare si in piscinele publice, si de-aia nu frecventez.
Cada era buna cand eram copil, cand am crescut, cada a devenit prea mica.

#51
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,293
  • Înscris: 29.04.2008

View Postloock, on 18 august 2022 - 16:27, said:

In apa gazata - daca e adanca trebuie sa te scufunzi si sa te departezi rapid din zona gazata. Apa gazata are densitate redusa si nu te tine. Incearcarea de a ramane la suprafata in zona gazata este o idee foarte proasta.


Sincer, nu am idee cata fasole ar putea manca cineva ca sa ajunga apa in halul asta.

#52
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Bun, deci termenul medical este ablutofobie, asta au cei care se tem sa se foloseasca de apa si altfel in afara de baut sau facut dus. Posted Image

Cu marea vs piscina, da, e o prostie sa mergi la mare si sa faci baie doar in piscina, dar de asemenea, daca nu poti face baie in mare (vreme urata, apa rece), eu nu vad de ce as mai merge la mare. Posted Image

Sau sa faci plaja in locuri unde nu ai unde sa te scalzi, iarasi aiurea, eu oricum sunt rau de caldura, vara pe canicula ma gasesti ori intr-o incinta cu aer conditionat dat pe cea mai mica temperatura ori intr-o apa.

#53
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Da, vecine de oras. Nu sunt chiar asa atras de statul in apa. De fapt imi placea sa stau in cada, dar am inlocuit-o cu o cabina de dus ca sa fiu mai rapid si sa nu mai consum atata apa. In schimb, am fost in Grecia din nou anul asta si cred ca o singura data am intrat in apa, chiar in penultima zi, de pe vapor. Si asta doar asa pentru o poza si pt ca eram pe vapor. Asa sunt de fel, nici cu plaja nu ma omor, cu toate ca ma bronzez repede. Am "fobie" de caldura de fapt.

PS: Nu stiu nici sa inot. Nu m-a pasionat.

Edited by AleXXander00, 18 August 2022 - 17:06.


#54
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.07.2022
Nu stiu sa inot si cand  aveam 13 ani am tras cea mai mare speietura din viata mea.. Eram in  corfu si inainte de plecare mama a spus  cumparam colac de acolo  . Iar in prima dupa masa petrecuta acolo, am intrat in mare fara colac . Pe fund erau mici goluri sau gropi si cand am simtit ca nu mai ating pamantul am facut semn  disperat cu mainile si am fost scos din apa de unchiul meu. De atunci  cand merg la mare/lac ma ud putin  pe picioare dar nu mai las apa sa depaseasca braul. In piscina nu am nici o problema.Inot trebuie sa inveti cand esti mic si curajos.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate