Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

Persoanele care nu se scalda (in mare sau piscina).

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
531 replies to this topic

#325
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019
Tot mai mult se vede ca ceea ce in trecutul nu foarte indepartat parea ceva obijnuit, pt. multi  acum pare ceva de domeniul s.f, sau oricum care se intampla doar in conditii exceptionale. Uite aici un loc foarte aproape de mine unde tinerii si nu numai se balacesc in conditii naturale. Cred ca multi dintre cei care posteaza aici ar lesina sa vada copii de 13 -15 ani sarind de pe stanci de la 5-6 m inaltime intr-o apa cat un lighean de 3 m adancime.

#326
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C1hkEQ5f7TY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Video-ul asta e de la examenul pe care 90% din olandezi l-au luat cand aveau 5-7 ani.
Pana acum cativa ani erau gratis cursurile de inot si obligatorii. Acum din pacate se plateste.
3 examene.A,B,C
Cel mai greu e ce vedeti mai sus.
Copilul sare in apa imbracat bine , cu blugi si incaltat, trebuie sa inoate , sa se scufunde sub saltea, sa se urce pe saltea si sa faca o tumba.
Plus scufundare la 2 metri , trecere printr-o gaura, etc.
Cursurile au parte de salvare, nu doar inot clasic.
90% din cazurile de inec din Olanda sunt straini care nu au copilarit aici si nu au facut cursurile astea.

Edited by N62B44, 02 September 2022 - 21:20.


#327
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,011
  • Înscris: 16.09.2014
Adevarat, si nepotul nascut in Olanda a inceput cu lectii de la 4 ani. Eu nici acum nu ma avant in Marea Nordului, la ce curenti sunt, el se balaceste cu orele. Dar aici chiar ai nevoie de astfel de lectii, la cata apa este oriunde intorci privirea. Cel putin la mine (Limburg) nu exista zona prin care sa merg si sa nu fie si apa - firul principal fiind Maas-ul.
Confirm inecul la straini, de olandez inecat inca n-am auzit.

Sunt si acum lectii de inot gratis pentru copiii ce provin din familii nu prea instarite. Se fac la scoala, platite de primarie.

#328
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,117
  • Înscris: 20.12.2007

 N62B44, on 02 septembrie 2022 - 21:19, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C1hkEQ5f7TY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Video-ul asta e de la examenul pe care 90% din olandezi l-au luat cand aveau 5-7 ani.
Pana acum cativa ani erau gratis cursurile de inot si obligatorii. Acum din pacate se plateste.
3 examene.A,B,C
Cel mai greu e ce vedeti mai sus.
Copilul sare in apa imbracat bine , cu blugi si incaltat, trebuie sa inoate , sa se scufunde sub saltea, sa se urce pe saltea si sa faca o tumba.
Plus scufundare la 2 metri , trecere printr-o gaura, etc.
Cursurile au parte de salvare, nu doar inot clasic.
90% din cazurile de inec din Olanda sunt straini care nu au copilarit aici si nu au facut cursurile astea.
Impresionant. Cursuri de astea si de prim ajutor de baza si avansat ar trebui sa fie obligatorii pana in clasa a XII

#329
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,906
  • Înscris: 28.11.2006
E adevarat ce ziceti voi, ca ar trebui aceste cursuri facute in scoala. Dar uitati ca jumatate din scolile de la tara nu au nici macar apa curenta si toaleta interioara, vreun sfert nu au sala de sport, iar bazinele de inot din scoli se pot numara pe degete chiar si in orasele mari...

#330
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019

 pufonel, on 03 septembrie 2022 - 21:08, said:

E adevarat ce ziceti voi, ca ar trebui aceste cursuri facute in scoala. Dar uitati ca jumatate din scolile de la tara nu au nici macar apa curenta si toaleta interioara, vreun sfert nu au sala de sport, iar bazinele de inot din scoli se pot numara pe degete chiar si in orasele mari...
Eu nu stiu cum este in Olanda dar nu cred ca fiecare scoala are bazin de inot. Ma gandesc ca sunt cuplate cateva scoli care au un bazin de inot. Cine stie ne poate spune care e sistemul.

#331
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,881
  • Înscris: 15.08.2014
Nu stiu cum e in Olanda,dar stiu cum e in F unde tori copii fac inot de la clasa I. Nu toate scolile au bain,dar sunt dusi gratis de catre stat la piscina cea mai apropiata.

#332
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,066
  • Înscris: 17.08.2022
Spre cinstea lor, Tarile Nordice in special nu vad educatia doar pe agenda propagandei electorale sau mijloace
de profita de fonduri sau avantajee pentru cei ce lucreaza in domeniu.
Coboara la necesitatile elevului, la capacitatile sale de a cuprinde materia dar si la protectia efectiva a copiilor
Nu tine de partide, nu tine de cine e mai vocal sau cine apare mai mult la TV
Tine insa de maturitatea si intelegerea politica si sociala a populatiei, tine de a te opri la linia unde scrie "trecerea interzisa"
sau de a lasa telefonul in geanta cand urci in masina pentru ca "nu ai voie".
Ne vom mira multi, multi ani de acum inainte de sunt unii si cum suntem noi.

Dar...
Afara de societate, afara de sistemul educational exista parintii....
Ma rog, sau ar trebui sa existe
Tot mai detasati azi de necesitatile copiilor.
Fie ca nu au capacitatea sa le inteleaga fie ca le inteleg dar sunt ocupati cu carierele lor
Parintii, ani si ani au luat copii in rauri, bazine, lacuri si i-au invatta sa inoate spre beneficiul lor viitor - placere si siguranta.

Astazi parintii, preseaza copii spre reusite care sa le mangaie lor vanitatea dar care distrug contactul copiilor cu realitatea

#333
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 AlexD2, on 04 septembrie 2022 - 06:44, said:

Eu nu stiu cum este in Olanda dar nu cred ca fiecare scoala are bazin de inot. Ma gandesc ca sunt cuplate cateva scoli care au un bazin de inot. Cine stie ne poate spune care e sistemul.

Lectiile de inot nu au treaba cu scoala in Olanda. Sunt in afara programului scolar. Cum duci copilul la fotbal sau balet asa il duci la inot.
Cursurile de inot sunt standard impartite in 10 module, cu 3 etape intermediare si diplome A,B,C. pentru copii intre 4-10 . Antrenorii sunt acreditati (au facut un curs) si toti respecta acest program ( ca sa asiguri calitatea si uniformitatea ). Sunt fie angajati pe la piscine sau freelanceri.

Cursul dureaza cam 1 an / 1-2 ore pe saptamana de copil
In medie dupa 48 ore in piscina copilul ia diploma A, urmeaza B  si C.
Programul se cheama "Standarul national pentru siguranta inotului". Focusul nu e doar pe cele 4 stiluri de inot, sunt abordate probleme de siguranta (gen curenti marini, caderi accidentale, salvare ).
E facut bine, cu multe jocuri , atractiv pentru copii . ( si acum tin minte la 4 ani in Braila comunista cum imi dadea profesorul de inot cu o prajina in cap daca ma tineam de marginea bazinului Posted Image )

Cam astea sunt standardele pentru diploma C traduse
1. imbracat (inclusiv geaca sau pelerina de ploaie, pantaloni lungi si incaltaminte) , dupa o cadere neasteptata in apa, se orienteaza singur, calca apa, inoata 75 metri cu unul din cele 4 stiluri, se scufunda si trece printr-un obstacol sub apa si iese pe mal singur
2. plonjeaza de pe mal , trece pe sub un obstacol sub apa (la 2-3 metri) si se intoarce la mal
3. inot distanta lunga cu toate cele 4 stiluri
4. poate inota imbracat spre un obiect ce pluteste , se urca pe obiect pentru a se odihni. Copilul nu manifesta nici un fel de stres/frica
5. poate calca apa si apoi face pluta un anumit timp.

Tot programul costa cam 1000-1500 euro /copil (era gratis in trecut si majoritatea olandezilor l-au facut). Avantajul e ca fiind program national , ai acelasi standard in toata tara. Diplomele pot fi folositoare mai tarziu pentru angajare.
Sincer nu-ti mai faci griji pentru un copil in apa care poate indeplini cerintele de mai sus.

Rezultatele sunt impresionante, anual se ineaca mai putin oameni in toata Olanda ca intr-un sezon de vara la Braila si Galati. Si Olanda e plina de apa. Dintre cei care mor majoritatea sunt straini - turisti, emigranti, etc.

Sunt multe programe din astea destepte care salveaza vieti care s-ar putea implementa usor si in Romania.
De exemplu prin lege intr-o firma in Olanda trebuie sa ai un anumit numar de angajati care au facut un curs (BHV se cheama, dureaza cateva zile si trebuie repetat la cativa ani).

Responsabilitatile sunt :
1. Prim ajutor (inclusiv dispozitive de reanimare automata, administrare Epinefrine in caz de soc alergic, etc)
2. Stingere incendiu si limitare foc
3. Alertare si evacuare personal in caz de calamitate
4. Comunicare cu serviciile de urgenta
4. Raspuns la agresiune si violenta
5. Calamitati cu substante periculoase
6. Masuri in caz de pana de curent

Majoritatea firmelor au defibrilator automat, sunt inclusiv pe strazi zeci de mii.  Orice prost il poate folosi, nu trebuie sa mai astepti ambulanta. Asa arata
[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSK8uIJJsWew5LRjJR9sXpTCwt_2soi_s7hnI75F64VZUwEHxtnxWTVKrexvb64S5b9bw4&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Impreuna cu vecinii am pus bani si am cumparat unul pentru strada noastra.

Cica in fiecare zi mor 40 romani prin infarc miocardic .....

#334
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008

 LunaCrystal, on 02 septembrie 2022 - 15:05, said:

Oricum daca nu ești frigurosenie (deloc, nici măcar mică) și îți asumi riscul de inot te poți scalda bine-mersi și in extrasezon, nu trebuie neaparat sa fie sezon.
Caciulata e the best in extrasezon. Pentru oricine.

Sunt paradoxal, aerul imi place sa fie rece (racoros) dar apa de dus si de scaldat cat mai calda.

In plus, Marea Neagra in extrasezon e mult mai agitata decat in sezon cand oricum e deja foarte agitata, deci nici inotatorii profesionisti nu i-ar face fata, poate doar scafandri, dar si aia au probleme de vizibilitate 0 in adancuri. In afara verii Marea Neagra e chiar neagra. Cu niste valuri de darama stabilopozii.

 Vlad_22, on 02 septembrie 2022 - 15:11, said:

Asta e o placă veche, un argument pueril, depășit, cu armata... În general, cei care o aduc în discuție, posibil să aibă un anumit grad de frustrare și îi înțeleg. Le-a displăcut total, dar acum se bat în piept, că i-a făcut bărbați etc. și îi ofuschează faptul că cei de după '90, nu o mai fac obligatoriu.

Ce naiba poate să îți facă plăcere, când iei ordine de la unii care abia puteau lega 2 fraze, poate nici atât, însă știau să țipe și erau impunători fizic aka cu parul în cap, dacă de altceva nu erau în stare. Ah, că te învăța să te miști mai repede și să fii gata la timp, pe ceas, e altceva, asta da, că românii nu au noțiunea timpului și întârziatul este o meteahnă de-a noastră.
Eu am notiunea timpului, mereu stiu cat e ceasul, pentru ca niciodata nu-mi ajunge timpul (liber) pentru cat vreau sa lenevesc si sa intarzii. Posted Image

In armata era scaldatul cu forta varianta nasoala, traversarea unor baltoace cu namol in pluton. Din pacate in India inca avem oameni care desfunda canalizarea intrand cu totul in apa din ea. Posted Image

#335
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019
Pai in India plutesc si acum cadavre pe Gange in timp ce oamenii "se sfintesc" in rau asa ca ce te miri.

#336
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

 N62B44, on 02 septembrie 2022 - 21:19, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C1hkEQ5f7TY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Video-ul asta e de la examenul pe care 90% din olandezi l-au luat cand aveau 5-7 ani.
impresionant că îi învață cum să înoate îmbrăcați în haine de stradă.
Cu adevărat pregătire pentru situații reale.

#337
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,582
  • Înscris: 02.09.2006

 N62B44, on 04 septembrie 2022 - 14:50, said:

Lectiile de inot nu au treaba cu scoala in Olanda. Sunt in afara programului scolar. Cum duci copilul la fotbal sau balet asa il duci la inot.
..........................

Impreuna cu vecinii am pus bani si am cumparat unul pentru strada noastra.

Cica in fiecare zi mor 40 romani prin infarc miocardic .....
Desigur, olandezii nu mor de infarct, doar romanii!

#338
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
Si vine de marti toamna, scaldatul se incheie pentru cei mai multi pana la anul, raman piscinele cu apa termala pentru cine mai doreste, unii prefera asta de Craciun sau Revelion.

Eu in mai voi avea urmatorul scaldat, la Caciulata, in octombrie maica-mea merge la Govora, nu la Caciulata, la Govora nu exista scaldatoare.

#339
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,174
  • Înscris: 04.03.2014

 Kokoshmare, on 03 septembrie 2022 - 10:07, said:


Impresionant. Cursuri de astea si de prim ajutor de baza si avansat ar trebui sa fie obligatorii pana in clasa a XII

Aici prin scoala media in multe scoli(alea care au unde) e piscina obligatorie la ora de sport. In general erau cele mai faine ore de sport, cate un profesor de sport isi mai batea capul cu administratia di ne ducea si in mare la inceput de Iunie.

E bine de invatat copiii  deja de la 2,3 sa innoate. Stai mai linistit daca se apropie de vreo piscina, lac, mare.

#340
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,628
  • Înscris: 20.10.2006
Nici nu cred ca ai voie sa stai linistit daca se apropie de mare, lac, piscina. De recomandat/indicat clar nu e.

 AlbastruIndigo, on 02 septembrie 2022 - 23:07, said:

Adevarat, si nepotul nascut in Olanda a inceput cu lectii de la 4 ani. Eu nici acum nu ma avant in Marea Nordului, la ce curenti sunt, el se balaceste cu orele. Dar aici chiar ai nevoie de astfel de lectii, la cata apa este oriunde intorci privirea. Cel putin la mine (Limburg) nu exista zona prin care sa merg si sa nu fie si apa - firul principal fiind Maas-ul.
Confirm inecul la straini, de olandez inecat inca n-am auzit.
Adica cum, nu pot veni turist in Olanda ca nu am cum ocoli apa/nu pot sa nu cad/trec prin apa? Nu as crede.

 N62B44, on 02 septembrie 2022 - 21:19, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C1hkEQ5f7TY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Video-ul asta e de la examenul pe care 90% din olandezi l-au luat cand aveau 5-7 ani.
Pana acum cativa ani erau gratis cursurile de inot si obligatorii. Acum din pacate se plateste.
3 examene.A,B,C
Cel mai greu e ce vedeti mai sus.
Copilul sare in apa imbracat bine , cu blugi si incaltat, trebuie sa inoate , sa se scufunde sub saltea, sa se urce pe saltea si sa faca o tumba.
Plus scufundare la 2 metri , trecere printr-o gaura, etc.
Cursurile au parte de salvare, nu doar inot clasic.
90% din cazurile de inec din Olanda sunt straini care nu au copilarit aici si nu au facut cursurile astea.
Doamne, asta da horror bine ca nu sunt intr-o astfel de tara ca era dezastru. Nici sa fiu scutit la sport nu ar fi mers ca nici sa stau si sa ma uit la asa ceva nu am curaj - si ar fi trebuit sa stau destul de aproape si sa imi vad colegii.
In rest nu stiu ce mare chestie/diferenta o fi ca e imbracat/incaltat sau nu, inecul e cam la fel.

 petit_christian, on 04 septembrie 2022 - 09:02, said:

Nu stiu cum e in Olanda,dar stiu cum e in F unde tori copii fac inot de la clasa I. Nu toate scolile au bain,dar sunt dusi gratis de catre stat la piscina cea mai apropiata.
Ceva de genul exista si in Petrila de anul asta dar evident nu stiu sa fi mers vreo clasa/scoala, nu isi asuma riscul nici profesorii si nici parintii nicivorba sa isi lase copii, unii nici ei nu au curaj oricum sa mearga. Iar pana la 14 ani e obligatoriu acordul parintilor.

Edited by LunaCrystal, 15 September 2022 - 22:17.


#341
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,011
  • Înscris: 16.07.2015
Nu cred că te obliga nimeni, să alegi, musai, înotul, doar că în destule țări civilizate, este obligatoriu să practici un sport, la școală, fie el înot, baschet, handball, volei, tenis, fotbal etc. Evident, că au și infrastructura sportivă pe măsură.

Edited by Vlad_22, 15 September 2022 - 22:11.


#342
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,628
  • Înscris: 20.10.2006
Ei atunci nu ar fi fost o problema, aveam eu destule de ales/altele care as fi vrut sa le fac si nu am avut cum. Patinaj, role, alpinism spre exemplu.

 Neaceasca85, on 15 septembrie 2022 - 15:40, said:

Si vine de marti toamna, scaldatul se incheie pentru cei mai multi pana la anul, raman piscinele cu apa termala pentru cine mai doreste, unii prefera asta de Craciun sau Revelion.

Eu in mai voi avea urmatorul scaldat, la Caciulata, in octombrie maica-mea merge la Govora, nu la Caciulata, la Govora nu exista scaldatoare.
Sa speram ca se incheie si sezonul de inecuri dar nu as crede.

Exista locuri de inecat si la Govora, cum nu?

 DaculScoril0, on 05 septembrie 2022 - 19:01, said:

impresionant că îi învață cum să înoate îmbrăcați în haine de stradă.
Cu adevărat pregătire pentru situații reale.
Pai care e faza? Sunt destui care intra/sunt ,,ajutati” sa intre in apa imbracati in haine de strada.

_________

Alte cazuri de inec:

https://www.ziarulpr...t-cu-prietenii/

https://www.antena3....ase-650825.html

https://www.mediafax...neptun-21132578

Si un bilant foarte sumbru: https://spotmedia.ro...imele-doua-luni

Edited by LunaCrystal, 15 September 2022 - 22:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate