Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

Dilema femeilor moderne: barbat versus copil

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#199
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,510
  • Înscris: 21.04.2014
Nu recomand prajelile. Linga ceafa mergea o salata greceasca si un pahar de vin rosu. Schimba restaurantul, ca te fura de bani si iti dauneaza la sanatate ! :D

#200
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014
Sa nu uitam ca modul cum reactioneaza un copil este in primul rand datorita mediului familial. Ne dorim copii buni, atunci ca parinti avem datoria sa fim si noi ca atare. Posted Image Daca nu stim cum, oricand putem invata.... Rolul nostru este sa-i sustinem, sa-i incurajam  sa creasca, sa se dezvolte ca sa se maturizeze si sa fie capabili sa stea drept pe propriile lor picioare. Eu asa vad lucrurile. Posted Image

View PostDeathRipple, on 17 august 2022 - 11:24, said:

eu repet intrebarea mea pentru gospodine: ce puteti spune despre mine, daca eu aseara am mancat ceafa de porc cu cartofi prajiti?

Cred ca ai mancat incompatibil, dar fiindca iti place si carnea si cartofii prajiti si nu puteai renunta la niciunul, le-ai combinat.Posted Image ( ti-am raspuns cu toate ca nu ma defineste eticheta " gospodina"Posted Image )

Honeybee insa fiind experta la bucatareala ti-a dat si un sfat bun ce priveste urmatoarea masa. :)

Edited by GRATEFUL, 17 August 2022 - 11:58.


#201
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022

View PostDeathRipple, on 17 august 2022 - 11:24, said:

eu repet intrebarea mea pentru gospodine: ce puteti spune despre mine, daca eu aseara am mancat ceafa de porc cu cartofi prajiti?

Că ești bombardier român. :w00t:

#202
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 12.09.2019
Iar a început DR ul să se laude ca are salariu mare..🙆,bine ca nu pune poze 🙆

#203
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostDeathRipple, on 16 august 2022 - 19:25, said:

ala a actionat la nervi


Nu, ăia nu-s doar nervi. Nervii se duc, da' hotărârea a rămas. Ok, nu şi-a schimbat decizia pentru a nu părea vreun clăpăug în ochii celuilalt bărbat din casă pe care el nu-l vede doar un puştiulică de 14 ani.

Şi Albii ca Zăpada au taţi vitregi, nu doar Albele, iar dacă individul e într-o competiţie hormonală cu băiatul sper să fie pe undeva vreo 7 pitici care să-l salveze.

Ce nervi sunt ăştia care ţin la nesfârşit? Au şi nervii ăştia un apex, apoi un derdeluş şi pa! Dacă vede negru-n faţa ochilor de câte ori intră-n contact cu băiatul, e un imbecil abuziv care n-are ce căuta-n aceeaşi casă cu nişte fiinţe vulnerabile.

Nu-ţi laşi un copil acasă şi cu celălalt te dai în tiribombe pe plajă decât dacă vrei să dezbini doi fraţi, să-i învrăjbeşti, să-i pui la linia de start s-alerge cu limba scoasă-n cursa pentru iubirea parentală. E un gest traumatizant.

Nu există alte metode pentru a-l face să priceapă pe-un copil că nu-i în regulă să-şi însuşească bunurile altora? Asta era singura? Mă rog, nu-i individul vinovat, vinovată-i mă-sa.

Edited by clasica, 17 August 2022 - 12:33.


#204
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostEv_eee, on 17 august 2022 - 12:10, said:

Că ești bombardier român. Posted Image

exact ;)
despre asta e aici, prilej de etalare a prejudecatilor.

View Postclasica, on 17 august 2022 - 12:26, said:

Nu, ăia nu-s doar nervi. Nervii se duc, da' hotărârea a rămas. Ok, nu şi-a schimbat decizia pentru a nu părea vreun clăpăug în ochii celuilalt bărbat din casă pe care el nu-l vede doar un puştiulică de 14 ani.

Şi Albii ca Zăpada au taţi vitregi, nu doar Albele, iar dacă individul e într-o competiţie hormonală cu băiatul sper să fie pe undeva vreo 7 pitici care să-l salveze.

Ce nervi sunt ăştia care ţin la nesfârşit? Au şi nervii ăştia un apex, apoi un derdeluş şi pa! Dacă vede negru-n faţa ochilor de câte ori intră-n contact cu băiatul, e un imbecil abuziv care n-are ce căuta-n aceeaşi casă cu nişte fiinţe vulnerabile.

Nu-ţi laşi un copil acasă şi cu celălalt te dai în tiribombe pe plajă decât dacă vrei să dezbini doi fraţi, să-i învrăjbeşti, să-i pui la linia de start s-alerge cu limba scoasă-n cursa pentru iubirea parentală. E un gest traumatizant.

Nu există alte metode pentru a-l face să priceapă pe-un copil că nu-i în regulă să-şi însuşească bunurile altora? Asta era singura? Mă rog, nu-i individul vinovat, vinovată-i mă-sa.

ehe....daca asta e gest traumatizant, nu stii ce-s alea traume juvenile in Romania :)
doi la mana: nu scrie nicaieri cat l-au tinut nervii samd. din nou, presupuneri pe marginea subiectului.
si nu in ultimul rand, legal, dar mai ales moral, ca sa nu discutam de afectiv, ma-sa e cea care tre' sa ia decizii aici, in urma 'faptei'. de unde stii ca ea nu stie de ex ca a crescut o pramatie si ii convine sa expuna pe altcineva cand are de 'educat'. se mega-analizeaza o fapta scoasa dintr-un context la care nimeni - nici tovarasa cu povestea - nu pare sa aiba acces. voi nu sunteti in concediu zilele astea?

#205
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014
Cred ca reactia copilului adolescent  este o consecinta a stresului prin care trece in prezent si de aceea nu trebuia luat o masura atat de drastica de a-l priva de excursia la mare. In mod sigur, orice alt copil  ar fi traumatizat intr-o situatie  asemanatoare...
Sunt prea multe de procesat pentru ei : divortul parintilor ( modelul patern nu mai este prezent!); mutarea si convietuirea de un an impreuna cu mama lor intr-o casa a unui barbat strain (locuinta pe care precis nu-l percep a fi caminul lor); shimbarea atitudinii mamei care in noua situatie aloca timp, atentie sporita relatiei sale cu concubinul.
Fiindca adevarul este ca in situtia data, nu mai esti mama full time si trebuie sa te imparti, dorind ca noua ta relatie sa functioneze....
Esti de condamnat sa vrei sa ai pe cineva alaturi ca si sot/ partener de viata? Nu, doar ca ceea ce vrei tu ( sa fii la inaltimea asteptarilor copiilor si a concubinului) nu prea se poate realiza, fiind conditionata de conjunctura in care te afli  si pentru ca rolul de parinte nu ai cum sa-l imparti cu concubinul....
Grea si trista situatie a carei rezolvare necesita rabdare si probabil compromisuri acceptate de cei doi adulti.

Edited by GRATEFUL, 17 August 2022 - 13:32.


#206
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
@gospodinele: nu manc nici ceafa si nici cartofi prajiti. stati linistite, abdomenul e bine ;)

View PostGRATEFUL, on 17 august 2022 - 13:25, said:

Cred ca reactia copilului adolescent  este o consecinta a stresului prin care trece in prezent
....Grea si trista situatie.

bai frate, situatia e grea si trista cand faci copii la 15 ani, cand te violeaza unchii', cand te calca in picioare iubi de fata cu copilul de 3 luni, cand te trimite cu japca la produs...nu cand julesti 100 de leusteni ca vrei sa-ti iei un joc pentru playstation :) eu inteleg ca traiti in niste bule care nu au de-a face cu realitatea descrisa de mine, da' un minim simt al ridicolului trebuie sa aveti.

#207
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014
Tu invoci si te raportezi la cazuri extrem de grave!  Nu numai evenimentele rele extreme pot fi percepute ca traume.
Sensibilitatea senzoriala difera de la om la om.

Pe modelul la care te referi: o femeie sau un copil nu ar trebui sa se simta lezat/ lezat ca primeste din cand in cand cate o palma de la sot, respectiv tata ( pentru niste abateri reale sau inchipuite), fiindca doar pana la urma nu a fost invinetetita/ invinetetit in bataie...

Edited by GRATEFUL, 17 August 2022 - 13:49.


#208
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostDeathRipple, on 17 august 2022 - 13:23, said:

prijej de etalare a prejudecatilor


Prilej de etanolizarea prejudecăţilor, că habar n-are nimeni dacă acest copil are obiceiul de-a şuti sutele oamenilor muncii în mod constant, da' l-ai cadorisit rapid cu "pramatie".


View PostDeathRipple, on 17 august 2022 - 13:23, said:

a crescut o pramatie

voi nu sunteti in concediu zilele astea?


?! Care voi? Şi ce concediu?!

Edited by clasica, 17 August 2022 - 13:43.


#209
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostGRATEFUL, on 17 august 2022 - 13:35, said:

Tu invoci si te raportezi la cazuri extrem de grave!  Nu numai evenimentele rele extreme pot fi percepute ca traume.
Sensibilitatea senzoriala difera de la om la om.

nu-s extrem de grave, sunt extrem de comune in societatea romaneasca.
da, asa e, sensiblitatea difera de la un individ la altul. asta micu' a furat si tu ai concchis ca e o situatie grava. si eu am furat, si multi amici au furat la varsta aia sau mai tineri. nu am ramas niciodata cu impresia ca sunt intr-o situatie grava. nici atunci, nici acum, privind retrospectiv.

#210
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostGRATEFUL, on 17 august 2022 - 13:35, said:

Tu invoci si te raportezi la cazuri extrem de grave!  Nu numai evenimentele rele extreme pot fi percepute ca traume.
Sensibilitatea senzoriala difera de la om la om.


Da, e des întâlnită gândirea asta la români, indiferent de sex - dacă nu-i cu răcnete, nou-născuţi lepădaţi pin şanţuri, străduţe lăturalnice prost luminate cu violatori la pândă, sânge prin prosoapele aruncate-n râpi, nu-s traume, dom'le, astea-s fasoane.

#211
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postclasica, on 17 august 2022 - 13:42, said:

Prilej de etanolizarea prejudecăţilor, că habar n-are nimeni dacă acest copil are obiceiul de-a şuti sutele oamenilor muncii în mod constant, da' l-ai cadorisit rapid cu "pramatie".

vezi ca desprinzi din context. am scris acolo undeva 'de ex'. nu am catalogat pe nimeni cu vreun epitet pana acum.

View Postclasica, on 17 august 2022 - 13:42, said:

?! Care voi? Şi ce concediu?!

un voi general. suntem in perioada concediilor, de obicei lumea e mai relaxata acum, nu sare cu concluzii asa definitive pentru o poveste a uneia care stie de la cineva care a vorbit cu altcineva.

#212
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014

View PostDeathRipple, on 17 august 2022 - 13:31, said:

eu inteleg ca traiti in niste bule care nu au de-a face cu realitatea descrisa de mine, da' un minim simt al ridicolului trebuie sa aveti.
Unde vezi tu ridicolul in subiectul dezbaterii?

View PostDeathRipple, on 17 august 2022 - 13:49, said:

un voi general. suntem in perioada concediilor, de obicei lumea e mai relaxata acum, nu sare cu concluzii asa definitive pentru o poveste a uneia care stie de la cineva care a vorbit cu altcineva.
Suntem f. relaxati/e si discutam o oarecare tema.... E vre-o problema? Te simti deranjat? Posted Image

Edited by GRATEFUL, 17 August 2022 - 13:57.


#213
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostGRATEFUL, on 17 august 2022 - 13:55, said:

Unde vezi tu ridicolul in subiectul dezbaterii?

este ridicol sa spui ca un baiat care fura din casa are o situatie grava si trista. nu ai de unde sa stii, doar pe baza acestui singur fapt, ca respectivul se afla in situatia asta.

View PostGRATEFUL, on 17 august 2022 - 13:55, said:

Te simti deranjat? Posted Image

deloc :) incerc sa-mi dau seama cum puteti analiza cu atata lejeritate o fiinta complexa asa cum e un om, doar pe baza unei singure actiuni de moment. stiti si copilul cum e, si mama, si tatal vitreg.
vreau sa am si eu asemenea capacitati :) sunt aici ca sa invat :)

#214
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostDeathRipple, on 17 august 2022 - 13:46, said:

nu am ramas niciodata cu impresia ca sunt intr-o situatie grava. nici atunci, nici acum, privind retrospectiv.


Dar nu despre asta discutăm aici.Tocmai! Copilul nu-i într-o situaţie gravă, poate fi corijat, doar adulţii din jurul său i-au dat o ditamai importanţă întâmplării, neluându-l pe ăsta mic la mare. Abia aici devine grav! Şi, da, e traumatizant dacă pe frate-său l-au luat cu ei, iar pe el l-au lăsat acasă. Nu faci aşa ceva, găseşti alte metode.

Edited by clasica, 17 August 2022 - 14:40.


#215
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postclasica, on 17 august 2022 - 14:25, said:

Nu faci aşa ceva, găseşti alte metode.
Sunt de aceeași părere. Pedeapsa e stupidă, cu șanse foarte mari să-l umple de ciudă și de nervi, nu de remușcări.

#216
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,285
  • Înscris: 06.01.2007

View Posthoneybee, on 17 august 2022 - 10:47, said:

Maccule, diferenta dintre tine si gugusticul irascibil, e ca tu iti faci timp sa te ocupi de educatia copiilor.
Asta presupui tu, insa nu-i chiar asa. Nu le acord chiar tot timpul necesar, dovada e ca am 30k mesaje pe forum. Astea necesita multe ore pierdute aiurea, or care puteau fi acordate copiilor.
Dar nu numai pe forum. Atentia acordata copiilor e o resursa. Ea se consuma.
Adica, ma chinui sa le acord atentie, nu o fac in modul firesc. Simt cand se ingroasa gluma si le mai acord atentie, dar n-o fac in mod natural. Pentru ca.. puii mei, nu avem aceiasi varsta, nu avem aceleasi nevoi. Nu pot sta toata ziulica in mintea lor. Fac efort pentru asta.
Acuma, n-am sa stau sa bat zanganeaua pe forum despre asta, mai ales ca-i plin de moralisti pe-aci. Dar adevarul trebuie spus, cine-i copt la cap o sa-l inteleaga, cine nu-- treaba lui, dar nu vreau sfaturi de la acestia ca ma obosesc si ma irita.
So.. e mai complicat cu atentia.

Insa azi am fost singur cu ei mari. Trezit de dimineata, i-am intrebat daca le e foame. Fata a zis ca da, am trimis-o sa-si puna cereale in lapte. Baiatul nu. Aia e!
Am mai stat ce-am mai stat pe net, dupa care mi-am dat seama ca-i neglijez si le-am pus un film cu istoria curentului electric. Am vazut prima parte, de o ora care s-a dus la 2 ore pentru ca am pus pauza sa le explic. Au parut interesati pana la un punct. Dupa care .. va e foame? Au raspuns amandoi ca da. Trebuia sa percutez, dar le-am propus sa asteptam sa vina ma-sa. Au acceptat propunerea.

Eci nu sunt parinte perfect, nici pe departe. Unii moralisti, doar plecand de la acest episod m-ar putea tavali in cacat de nu ma mai spala nimeni. Dar eu am invatat ca lucrurile nu stau chiar asa in privinta timpului acordat copiilor. Timpul asta acordat e o resursa si trebuie privita ca atare. Am mai vazut si eu pe la altii. E diferenta mare intre perceptia asupra unui om si realitatea de fapt. De aia nu ma grabesc cu judecata, cand e vorba despre copiii altora. E mai complicata treaba si un episod nu poate fi judecat decat prin mult overfitting, iar acest overfitting provine din mintea celui care judeca. El aduce in plus chestii, dupa care se mira de cum e ala de-l judeca, fara sa realizeze ca de fapt el se judeca pe sine insusi, propriile perceptii asupra acelui episod provenind din propriul model al realitatii. E un efect psihologic de care sunt  constient si de aia il evit. Pare filozofic, dar e cat se poate de real. Ne judecam pe noi insine, cand judecam pe altii, daca nu ai elemente necesare.
Plus.. o multime de dileme pe care le ai ca parinte. Faci niste alegeri pentru ca tre sa le faci, dar in esenta ele sunt de un random absolut pentru ca provin din dileme.
Sa fii mai dur sau sa te imprietenesi cu copilul? Sa fii mai permisiv sau sa mai treci cu vederea? Sa-l educi mai mult sau sa-l lasi sa invete din greselile proprii. Sa te faci ca nu vezi sau sa arati ca ai vazut? E complicat si nu exista o carte de retete. Nici n-are cum deoarece dilema, eticul nu va fi inlaturat niciodata din natura umana, iar copilul nu va ajuneg un robot rational nu doar ca nu-i bine, dar nici nu vrei.
Ce se vede la altii, pentru judecata prin comparatie e doar o masca. Cu cat omul mai prost, cu atata mai multa ipocrizie si masca groasa si cu atat vezi tu din exterior lucrurile mai perfecte. Doar ca n-are nicio treaba cu realitatea. Realitatea e ca cel cu mana impreunata in rugaciune te-ar ucide ca nu faci la fel, cel care-ti arata respectul formal isi face avand sa te jigneasca, cel mai iubitor de libertate te-ar pune in lanturi, cel care se indigneaza pe lucruri marunte o face sa-si acopere pacatele mult mai mari. Si cei care stiu sa educe copiii altora, ori nu au, ori n-au facut-o cum trebuie cu ai lor.
Asta-i realitatea de la sud la nord, est la vest. E invariabila peste tot. Si cu cat omul mai prost, cu atat se comporta mai fidel celor de mai sus. Inteligenta poate mai estompeaza, insa toate creaturile umane se comporta la fel, au ca prin factor acete lucruri. Pacat ca nu se invata asa ceva la scoala.  Dupa basmele cu feti frumosi si zmei urati, urmatorul lucru ce ar trebui invatat e ipocrizia si diferenta dintre aparente si realitate. Pentru ca abia asta exista si e prevalenta cu adevarat, nu fetii frumosi si zmeii. E mai greu de digerat, asa cum e usor de digerat ca zmăul tre sa fie si urat si rau. In realitate ambele aspecte se intampla, insa noi nu putem digera decat partea dreapta in care ala bun e doar bun si ala rau e doar rau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate