Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Dilema femeilor moderne: barbat versus copil

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#1
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017
De curand, am dat peste o situatie care mie, cel putin, chiar mi-a suscitat interesul si voiam sa vad ce parere aveti si voi. Concret, se da una bucata femeie, 35 ani, divortata cu 2 copii in ingrijire si una bucata barbat, 45 de ani, divortat deasemeni si cu 2 copii in ingrijire. Concubinaj, dar cu banii oarecum impartiti. Barbatul are o afacere proprie, femeia dispune de pensia copiilor si propriile rezerve financiare, fara loc de munca. Totul se achita cu participarea echitabila a ambilor concubini, gen fifty-fifty. La un moment dat, se achita de catre ambii un sejur la mare, all inclusive, pentru 6 persoane, tot fifty-fifty. Cu o saptamana inainte de plecare, unul din copiii concubinei face o nefacuta (deh, 14 ani, varsta teribilismului!!) si isi insuseste niste bani din casa de valori a concubinului. Acesta afla si hotaraste ca baiatul respectiv este pedepsit, fara a avea posibilitatea de a merge la mare, ramanand acasa. Concubina, mama baiatului, accepta si pleaca la mare in formatie finala de 2 adulti si 3 copii, deci fara fiul ei cel mare. Voua vi se pare corecta hotararea ei? Sincer, ce ati face daca ati fi in locul ei? Eu, recunosc, nu as mai fi plecat, chiar daca as fi pierdut niste bani. Sau as fi incercat sa imi induplec concubinul sa il ierte.

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,632
  • Înscris: 23.10.2006
Din punctul meu de vedere, foarte buna decizia ei. De ce sa sufere toti, pentru unul.

#3
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
E corecta decizia. Daca nu facea asa era ca in Dl. Goe de Caragiale: ramane ala repetent si mamita, mama mare si tanti Mitza il duc in plimbare la Bucuresti.

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,628
  • Înscris: 28.11.2001
Bag se seama ca tu nu ai inteles sensul masurii de a nu permite "infractorului" de merge la mare.
Are rolul se a disciplina personajul in perioada de maturizare, indiferent de cine a hotarat aplicarea pedepsei, ca e parintele natural sau cei artificial.
Pentru maturizare copii au nevoie de modele .... faptele grave trebuiesc pe penalizate ... lipsa unui concediu la mare este mai usoara (si mai dw efect) daca o raportezi la o plangere penala.

Ce se intampla cu recuperarea pierderii finaciare ... daca domnul pagubit o solicita sau nu (de la mama care este resppnsabila ptr faptele minorului) este alta poveste.
Gandind la rece ... eu in locul lui as solicita ... si asta este o metoda de educatie in cuplu.



#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 12.03.2010
Stau in casa femeii? altfel cum e 50/50 pensiile copiilor cu afacerea barbatului (ca ceva imi spune ca nu da bani din "rezerve")?

Alffel, puslamaua merita sa stea acasa (numai sa nu faca altele, singur acasa, banuiesc ca e mare; mai degraba il luau cu ei si nu-i mai dadeau bani vreodata, pina se angajeaza).

#6
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017
Acum, ca sa fiu corecta, si baiatul cel mic al concubinului a mai bagat mana in banii tatalui, fara sa ii ceara, dar nicidecum nu a fost pedepsit cu nemergerea in vreun concediu. Poate vad eu gresit lucrurile, dar eu nu as mai fi plecat. L-as fi lasat pe baiatul meu cel mic sa mearga, dar eu as fi ramas acasa.

View Posthellmarvel, on 13 august 2022 - 10:13, said:

Stau in casa femeii? altfel cum e 50/50 pensiile copiilor cu afacerea barbatului (ca ceva imi spune ca nu da bani din "rezerve")?

Alffel, puslamaua merita sa stea acasa (numai sa nu faca altele, singur acasa, banuiesc ca e mare; mai degraba il luau cu ei si nu-i mai dadeau bani vreodata, pina se angajeaza).
Nu, stau in casa barbatului, dar in timpul vacantelor, baietii femeii stau in casa ei de la tara. E mai complicata treaba.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Bine ca nu ai incercat sa ii dai sfaturi.

Sau...?
...si ti-a zis sa iti vezi de treaba.

Viata lor are toate sansele sa continue netulburata dupa ce se intorc de la mare.

Daca situatia se transforma in ce ai fi vrut tu sa se transforme, avea toate sansele sa se duca totul in balarii.

Mai ales ca niciunul din ei nu e chiar cea mai buna poama.

Asa ca, f bine.

#8
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017

View Postunderb, on 13 august 2022 - 10:21, said:

Bine ca nu ai incercat sa ii dai sfaturi.

Sau...?
...si ti-a zis sa iti vezi de treaba.

Nu ma bag, ce isi face omul cu mana lui...

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
"Dilema femeilor moderne"... mai degraba dilema femeilor lasate de capul lor, si iese ce iese Posted Image

In loc sa aleaga un barbat serios, casatorie si proprii copii se baga in toate relatiile porcariile, deh ... "modernismul" Posted Image

Ala cu copiii lui, ea cu copiii ei, fiecare cu banii lui, vai de capul lor dpmdv.

Edited by sirgoofy, 13 August 2022 - 10:32.


#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
(PS. La faza cu poama nu am luat in calcul faptul ca barbatul ar putea fi vaduv, situatie in care il exclud din caracterizare)

View Postbbseptik2017, on 13 august 2022 - 10:27, said:



Nu ma bag, ce isi face omul cu mana lui...

Foarte bine.

#11
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 12.03.2010
Barbatul ala isi tine banii in borcan, cum naiba au copiii asa usor acces la ei?

Altfel, nu merita sa ratezi or sa lasi incidentul sa-ti strice concediul, daca vrei sa-i dai o lectie, o lasi pina dupa concediu si vezi cum il faci sa-si plateasca fapta (in primul rind trebuie sa afle ca increderea in el s-a dus dracu', si orice baniuiala o sa i se sparga in cap de atunci inainte; asta daca nu face ceva drastic, cum ar fi sa munceasca in concediul asta, cind altii se distreaza.

#12
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017

View Postunderb, on 13 august 2022 - 10:26, said:

Bine ca nu ai incercat sa ii dai sfaturi.

Sau...?
...si ti-a zis sa iti vezi de treaba.

Viata lor are toate sansele sa continue netulburata dupa ce se intorc de la mare.

Daca situatia se transforma in ce ai fi vrut tu sa se transforme, avea toate sansele sa se duca totul in balarii.

Mai ales ca niciunul din ei nu e chiar cea mai buna poama.

Asa ca, f bine.
NU ma bag. ce isi face omul cu mana lui.. Doar ca incerc sa ma pun si in locul copilului aluia. NU e usor sa iit vezi tatal inlocuit de alt barbat, sa locuiesti in casa lui, iar in vacante sa fii plasat la tara ca o piesa de mobilier veche..

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
Stai sa inceapa sa vanda din casa pt prafuri...
"Familie" moderna csf

Edited by sirgoofy, 13 August 2022 - 10:35.


#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Furtul trebuie pedepsit cumva. Nu stiu daca masura respectiva e cea mai buna. Eu nu as fi facut asa, insa cred ca stiu ei mai bine ce trebuie sa faca. Din punctul meu de vedere nu e nimic nemaipomenit, depinde de multi factori care nu pot fi analizati din pozitia de chibiț.

#15
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.06.2010
Sub nici o forma n-as lasa plodul acasa. Asa o sa fie in grija altcuiva sau singur si maica-sa o sa stea cu gandul la el. Daca face alte dracii cat e singur!? Numai concediu n-o sa fie. Nu vreau sa dezvolt ce va intelege si cum va percepe copilul ca a fost abandonat, ca nu e parte din familie.

Pedeapsa poate fi amanata.

#16
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbbseptik2017, on 13 august 2022 - 10:32, said:

NU ma bag. ce isi face omul cu mana lui.. Doar ca incerc sa ma pun si in locul copilului aluia. NU e usor sa iit vezi tatal inlocuit de alt barbat, sa locuiesti in casa lui, iar in vacante sa fii plasat la tara ca o piesa de mobilier veche..
Motive foarte bune ca sa se apuce de furat! mai bine il luati cu voi, aveti incredere sa-l lasati singur acasa?

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
Educatia moderna: ai gresit platesti, daca fura iar va plati iar pana intelege!

#18
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postbbseptik2017, on 13 august 2022 - 10:20, said:

Acum, ca sa fiu corecta, si baiatul cel mic al concubinului a mai bagat mana in banii tatalui, fara sa ii ceara, dar nicidecum nu a fost pedepsit cu nemergerea in vreun concediu.


1) nu a fost pedepsit in nici un fel ? Nici o curea ?
2) cati ani are ala micu al concubinului ? Ca si pedeapsa trebe sa tina cont de varsta. La 11-12 ani poti fi bland (adica ii invinetesti fundul!) da la 14 ani trebe sa fii dur : stai acasa !!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate