Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Mai exista democratie in SUA ?

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
532 replies to this topic

Poll: Despre democratia din SUA (97 member(s) have cast votes)

Mai exista democratie in SUA?

  1. Da (35 votes [36.08%] - View)

    Percentage of vote: 36.08%

  2. Nu (30 votes [30.93%] - View)

    Percentage of vote: 30.93%

  3. Partial (29 votes [29.90%] - View)

    Percentage of vote: 29.90%

  4. Nu stiu (3 votes [3.09%] - View)

    Percentage of vote: 3.09%

A existat vreodata cu adevarat democratie in SUA?

  1. Da (64 votes [65.98%] - View)

    Percentage of vote: 65.98%

  2. Nu (28 votes [28.87%] - View)

    Percentage of vote: 28.87%

  3. Nu stiu (5 votes [5.15%] - View)

    Percentage of vote: 5.15%

Vote Guests cannot vote

#523
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.02.2009

View Postbursucelu_viesel, on 25 august 2022 - 08:10, said:

Vezi campania DIGI24 cu mana aia a unui om care se ineaca, o campanie unde intr-un animit punct chiar si-au dat arama pe fata fortand niste statistic si exprimari ca si cum romanii ar fi pentru desfiintarea sanatatii in sistem public si trecerea la sistem exclusiv privat.
Na poftim un update de azi, 3 medici anonimi de la spitalul judetean din Iasi au vb pt DIGI despre lipsa de medicamente din spital. Niciunul din cei 3 n-are pic de accent de moldovean de la Iasi, ba chiar au accent de Bucuresti. Toti 3. Cand faci dinastea nu mai poti sa te numesti de buna credinta, nu-i ca si cum ti-a picat in mana o stire si o prezinti, ci tu ca televiziune ai un interes anume si ai fabricat "martori" - in cazul asta "medicii din Iasi"..asta nu-i jurnalism, e campanie de manipulare si sigur e sponsorizata cu bani de cineva. Eu bag mana in foc ca e comandata din SUA (judecand dupa durata campaniei, nicio companie romaneasca nu-si permite sa plateasca un post tv atat de mult). Daca le iese pasenta vom avea (sistemul public de sanatate desfiintat si inlocuit cu) companii americane aici, de asigurari de sanatate eventual care sa preia spitalele. Mark my words..Mai vorbim peste cativa ani.

#524
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,124
  • Înscris: 03.12.2005

View Postbursucelu_viesel, on 25 august 2022 - 12:23, said:

Na poftim un update de azi, 3 medici anonimi de la spitalul judetean din Iasi au vb pt DIGI despre lipsa de medicamente din spital. Niciunul din cei 3 n-are pic de accent de moldovean de la Iasi, ba chiar au accent de Bucuresti. Toti 3. Cand faci dinastea nu mai poti sa te numesti de buna credinta, nu-i ca si cum ti-a picat in mana o stire si o prezinti, ci tu ca televiziune ai un interes anume si ai fabricat "martori" - in cazul asta "medicii din Iasi"..asta nu-i jurnalism, e campanie de manipulare si sigur e sponsorizata cu bani de cineva. Eu bag mana in foc ca e comandata din SUA (judecand dupa durata campaniei, nicio companie romaneasca nu-si permite sa plateasca un post tv atat de mult). Daca le iese pasenta vom avea (sistemul public de sanatate desfiintat si inlocuit cu) companii americane aici, de asigurari de sanatate eventual care sa preia spitalele. Mark my words..Mai vorbim peste cativa ani.

asa, si ce ar trebui sa dovedeasca asta? ca se mai duc si medici bucurestini la spitale din iasi? ...
Eu zic ca e comandata de Klingonieni. Dovezi? Pai aceleasi pe care le ai si tu Posted Image

Edited by takillya, 25 August 2022 - 12:59.


#525
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.02.2009

View Posttakillya, on 25 august 2022 - 12:58, said:

Eu zic ca e comandata de Klingonieni. Dovezi? Pai aceleasi pe care le ai si tu Posted Image
"Sa dea domnu" sa fie o paranoia de-a mea. Insa eu de mai multi ani am sesizat aspectul asta, si au venit niste necazuri pe filiera asta, cel mai grav pt Romania fiind campania media impotriva vaccinului Astra-Zeneca unde expertii au spus ca Astra-Zeneca a fost scoasa din competitie pe nedrept, doar ca avea pret de 10x mai ieftin pt acelasi vaccin ca cel american. Acuma.. nu poti dovedi ca televiziunile au fost platite sau locul de unde si-au luat informatiile a fost platit / influentat de americani, dar sti cum se spune "follow the money" daca vrei sa gasesti crim!nalul..
In fine, eu mi-am format urechea atenta la capitolul asta dar n-are rost sa insist cu asta pe topicul asta.

#526
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,662
  • Înscris: 02.10.2009

View Postbursucelu_viesel, on 25 august 2022 - 12:23, said:


Na poftim un update de azi, 3 medici anonimi de la spitalul judetean din Iasi au vb pt DIGI despre lipsa de medicamente din spital. Niciunul din cei 3 n-are pic de accent de moldovean de la Iasi, ba chiar au accent de Bucuresti. Toti 3. Cand faci dinastea nu mai poti sa te numesti de buna credinta, nu-i ca si cum ti-a picat in mana o stire si o prezinti, ci tu ca televiziune ai un interes anume si ai fabricat "martori" - in cazul asta "medicii din Iasi"..asta nu-i jurnalism, e campanie de manipulare si sigur e sponsorizata cu bani de cineva. Eu bag mana in foc ca e comandata din SUA (judecand dupa durata campaniei, nicio companie romaneasca nu-si permite sa plateasca un post tv atat de mult). Daca le iese pasenta vom avea (sistemul public de sanatate desfiintat si inlocuit cu) companii americane aici, de asigurari de sanatate eventual care sa preia spitalele. Mark my words..Mai vorbim peste cativa ani.

Un exemplu de delir tip AUR.
Nu-i asa ca mergi la nunta? :lol:

#527
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.02.2009

View PostRosebud09, on 25 august 2022 - 18:40, said:

Un exemplu de delir tip AUR.
Posibil. Dar eu-s de extrema stanga nu extrema dreapta. (m-am uitat pe situl AUR acum) N-ai sa ma vezi promovand dreptul individului la a detine o intreprindere ca si drept de proprietate. La mine daca ai angajati deja ti se taie din "drepturile de proprietate" (deja ala-i locul lor de munca si trebuie regulile statului sa intre, etc. Nu faci ce vrei pe proprietatea ta si "angajatii-s liberi sa plece la alta intreprindere daca nu le convine"). Vad ca (AUR) specifica si o bucata de pamant. Aici nu se specifica cat de mare poate fi proprietatea asta (oricat iti permiti sa cumperi? Pai vine Musk si cumpara din R. Moldova cat are chef)

#528
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,662
  • Înscris: 02.10.2009
Trebuie sa joci dupa regulile impuse de stat, fie el democratic sau autoritar. Protestul impotriva acestor reguli, asta face diferenta. Puterea de a protesta ca si sansele de castig sunt foarte reduse intr-un stat totalitar, dar se vede ca nici in democratiile mai evoluate nu sunt mari sanse de castig in urma protestelor. Poti sa urli in strada si scapa fara baston dupa cap, dar fara o organizare cat de cat urili degeaba singur sau grup razlet.
Probabil ca libertatea de organizare este un element foarte important in democratie, daca nu cel mai relevant.
Cum se face ca in US sunt doar doua partide relevante? Cred ca din cauza ca in timp au ajuns sa aiba atata putere (prin coruptie mai ales) incat impiedica dezvoltarea celorlalte, iar competitia dintre ele nu se face prin programe, reforme, fapte chiar ci prin utilizarea mijloacelor puse la dispozitie de IT si media pentru atragerea votantilor.

Practic America este condusa de mogulii media alaturi de cativa superbogati care nu stau in lumina reflectoarelor, politicienii “alesi” nefiind decat instrumentul prin care isi exercita puterea.
Asta e sistemul copiat in buna parte si celelalte state vestice. Democratie in sensul ca nu e unul acolo sus care face ce-l taie capul, ci un grup restrans, cu interese uneori divergente (de unde apartenenta la partide) care actioneaza dupa propriul interes. La putere nu e poporul ci banul.

Edited by Rosebud09, 25 August 2022 - 20:12.


#529
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,768
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Cum se face ca in US sunt doar doua partide relevante?

Pai e in multe tari asa, in commonwealth.
Explicatia  e chiar si mai simpla, SUA e o tara veche, e un din putinele tari, singura poate, care nu a avit o schimbare de sistem de vreo 200 de ani. Ce vezi aici e democratia aia inintiala imaginata acum sute de ani. Normal ca nu arata ca democartia faurita in 1989 :D, are ciudatenii si arhaisme de sute de ani si cu toate astea functioneaza mult mai bine ca multe sisteme moderne si revolutionare.

#530
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

View PostRosebud09, on 25 august 2022 - 18:40, said:



Un exemplu de delir tip AUR.
Nu-i asa ca mergi la nunta? :lol:

Nu mai hraniti Trol Bursulovici Trolov.
La un moment el intreaba,el raspunde 😁

#531
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.02.2009
Interesanta emisiune cu Constantin Bortun (de la SNSPA). Tema initiala e faptul ca Germania vine cu ideea sistemului de punctelor sociale (partial similar ca-n China).
Se vorbeste despre nevoia de gestionare centralizata / modul de productie integrat (cand ca sa produci e nevoie sa faci o legatura f complexa intre f multe elemente, si deci nu se poate rezolva la nivel individual) https://youtu.be/cX_57U9RW5o?t=1377

Peste cateva minute (fata de timeline-ul linkului) vb si despre democratia de carton unde pare sa se inspire din Chomsky "manufacturing consent" adica tara e condusa de niste indivizi ultra puternici pe care nu-i mai poate alege/da afara nimeni, care controleaza si media si manipuleaza populatia (manufactureaza acceptul populatiei pt diverse lucruri impotriva interesului populatiei, da exemplu de razboiul din Irak, etc).

In fine, desi sunt "stangaci" totusi remarc ca inca nu-si pun problema unei democratii rationale, iar in privinta punctelor sociale pe care o considera normala vad, dand exemplu ca primesti puncte daca mergi cu bicicleta, trenul, as mentiona ca exista deja la fiecare lucru nociv o anumita taxare (ca-s taxe de viciu, poluare, etc), si-atunci ce faci, le mai taxezi inca o data? adica e un mod cotit sa maresti taxele (baremi spune omului "ba va maresc taxele dar..(sa zic) cu banii va pun panouri solare pe case / pompe de caldura, facem stocare de enegie prin pompare de apa in rezervoare/etc sau ce-o mai fi ).

Edited by bursucelu_viesel, 26 August 2022 - 00:00.


#532
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Ca o chestiune interesanta, criteriile folosite de Economist Intelligence Unit pentru calcululu Indexului unei democratii.
Pe langa criteriile principale pe care toti ne asteptam sa le ragasim acolo, precum pluralismul, libertatile civile, etc, apar si niste criterii secundare foarte interesante, precum influenta puterilor straine asupra guvernarii sau capacitatea functionarilor publici de a implementa politici.
SUA a fost retrogradata in 2017 la "Flawed democracy" si are indicele in scadere usoara dar constanta. Cele mai mari democratii par sa fie Norvegia, Suedia, Islanda, Finlanda, Danemarca si Canada, dar la aproape toate se poate observa un trend descrescator.
Interesant de analizat si impactul pandemiei si modul in care au perceput oamenii restrictiile impuse de propriile guverne, unele (restrictii) incompatibile cu democratia.

Edited by Lexon, 03 September 2022 - 13:32.


#533
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.02.2009
Uite cum dreapta isi confirma definitia sa anti-democratica:
"Mai multi votanti nu inseamna o democratie mai sanatoasa. Avertizez ca vom fi in situatia cumplita ca votul sa presupuna ca votantul sa se logheze pe site si sa dea un singur click.  Votantii trebuie sa sa aiba obstacole in calea votului ca sa-si dovedeasca dorinta si devotamentul / implicarea." https://youtu.be/iP5PfhyzFnA?t=14

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate